جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 14 Dec 2018
 
۰

بدهی دولت به بانک مرکزی قانونی است

شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۹
مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی گفت: رشد دارایی‌های خارجی بانک مرکزی پس از برجام اثر کاهنده بر رشد پایه پولی به عنوان یکی از علل افزایش تورم در کشور داشته است.
بدهی دولت به بانک مرکزی قانونی است
به گزارش جهان نيوز، جعفر مهدی‌زاده درباره اجزای رشد پایه پولی در اقتصاد ایران در سال‌های اخیر اظهار داشت: تنها عاملی که در یک دهه اخیر بر رشد پایه پولی اثر بسیاری داشته و همچنان نیز وجود دارد، افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی است.
 
 مدیر اداره بررسی و ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد که مشکل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی باید با مدیریت نقدینگی بانک‌ها حل شود و در این پیوند بانک مرکزی از سال گذشته اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی را کلید زده است.

وی افزود: اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی تا حدودی توانسته است روند بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را کنترل کند ولی تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم و باید اصلاحاتی را با جدیت بیشتر در دستور کار قرار دهیم.

مهدی‌زاده خاطر نشان کرد: مشکلات شبکه بانکی بویژه در زمینه انجماد دارایی آنها برای همه کارشناسان محرز بوده که اثر خود را بر پایه پولی و نقدینگی نشان داده است.

وی درباره اینکه گفته می‌شود که بدهی دولت به بانک مرکزی نیز بر رشد پایه پولی اثرگذار بوده است، این نظریه را رد کرد و گفت: هیچ بی انضباطی از سوی دولت تدبیر و امید در رابطه با رشد پایه پولی ندیده‌ایم.

وی اظهار داشت: استفاده‌هایی که دولت دارد، حقی است که در چارچوب تنخواه دولت از بانک مرکزی انجام می‌شود که کاملا قانونی بوده و در پایان اسفند همان سال تصفیه می‌شود.

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی در کنار پایه پولی، ضریب فزاینده نقدینگی را در رشد نقدینگی موثر دانست و گفت: البته ضریب فزاینده نقدینگی در سال‌های گذشته رشد معمول و متداول خود را داشته است.

وی دلایل عمده رشد نقدینگی در یک دهه اخیر را ناشی از رشد پایه پولی دانست و گفت: این مشکل جدیدی نیست و در گذشته نیز به اشکال مختلف وجود داشته است.

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی در عین حال تاکید کرد: در شرایط کنونی رشد پایه پولی بهتر از اوایل دهه ۹۰ شده است؛ هرچند هنوز مطلوب نیست اما سعی کرده‌ایم که رشد نقدینگی چندان از رشد پایه پولی اثر نپذیرد.
 
منبع: ایرنا
کد مطلب: 593738
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *