جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ - 18 Jan 2019
 
۵
۲۰

تحرکات ضدامنیتی محیط زیست از کدام دولت آغاز شد؟

پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۳۷
داستان حضور هر ساله و مداوم شکارچیان خارجی در ایران به ماجرایی عجیب و غریب تبدیل شده است! شایعات زیادی در مورد همکاری برخی مدیران سازمان محیط زیست با شیوخ عرب و واسطه‌های خارجی وجود دارد.
تحرکات ضدامنیتی محیط زیست از کدام دولت آغاز شد؟
به گزارش جهان نيوز؛ پس از انتشار خبر دستگیری یک شبکه جاسوسی در قالب فعالیت زیست‌محیطی توسط یکی از نهادهای امنیتی کشور در روزهای گذشته و افشای پشت‌پرده تکان‌دهنده ماجرا از سوی دادستان تهران، مناسب است تا  برخی تحرکات مشکوک در حوزه محیط زیست دوباره مرور شود.
 
کیهان طی گزارشی در ۱۲اسفند ماه ۱۳۹۳ به ماجرای مشکوک حضور اتباع خارجی یا دو تابعیتی در کشورمان در پوشش شکار و فعالیت زیست محیطی از جمله پروژه صیانت از یوزپلنگ ایرانی پرداخته بود که البته مانند بسیاری از هشدارهای دیگری که بعد از وقوع واقعه درستی آن معلوم شد، مورد توجه قرار نگرفت!

مجوز شکار حیوانات یا جمع‌آوری اطلاعات!؟
«داستان حضور هر ساله و مداوم شکارچیان خارجی در ایران به ماجرایی عجیب و غریب تبدیل شده است! شایعات زیادی در مورد همکاری برخی مدیران سازمان محیط زیست با شیوخ عرب و واسطه‌های خارجی وجود دارد.... پای آژانس‌های رسمی ایرانی- آمریکایی به میان آمده که به صورت رسمی تور گردشگری با مجوز شکار راهی ایران می‌کنند!... تلاش می‌کنیم دریابیم چه ارتباطی میان دغدغه‌های زیست‌محیط برخی نهادهای بین‌المللی و برنامه‌های مخفی نظامی وجود دارد؟ آیا تسلط بر «آب و هوا» به منظور ایجاد تغییرات اقلیمی سناریویی هالیوودی است یا حقیقت دارد؟ آیا با جمع‌آوری اطلاعات دقیق تغییرات زیست‌محیطی مناطق مختلف ایران توسط برخی شکارچیان خارجی و معدودی از NGO‌های داخلی، برنامه نظامی مدیریت آب و هوا پیشرفت سریع‌تری خواهد کرد؟

در دوره اصلاحات اخبار ورود شکارچیان از کشورهای حاشیه خلیج فارس به ایران اوج گرفت. ماجرا از این قرار بود که شیوخ عرب دسته دسته مرزهای کشور را درمی‌نوردیدند و در برخی موارد مثل سال 79 پس از شکار بیش از 100 قطعه «هوبره» ایرانی با انتشار تصاویر جنایات محیط زیستی خود راهی منزل می‌شدند. معصومه ابتکار، رئیس‌ وقت سازمان محیط زیست نیز اغلب معترض این ماجرا می‌شد و از حمایت این افراد توسط وزارت امور خارجه و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی خبر می‌داد! با این حال مشخص نبود چرا رویه مذکور علی‌رغم معترض بودن همه بخش‌های دولتی پایانی نداشت!....
 قوه قضائیه و دستگاه‌های امنیتی مدعی بودند که افراد مذکور پس از دستگیری از «مجوزدار بودن» اقدامات خود خبر داده‌اند و به همین جهت امکان برخورد قانونی جدی با آنها وجود ندارد. براساس «آیین‌نامه ویژه شکار» که در آخرین سال‌های دولت اصلاحات یعنی سال1381در هیئت دولت به تصویب رسید، اجرای برنامه شکار توسط مقامات عالی‌رتبه کشورهای خارجی در ایران از شمول ضوابط و دستورالعمل‌های عمومی ‌شکار مستثنی شد و تابع مقررات آیین‌نامه مذکور قرار گرفت.

در همین آیین‌نامه عجیب و ضدمحیط زیستی حتی مواردی برای تبلیغ این امتیازدهی عجیب به بیگانگان در سفارتخانه‌های ایران نیز در نظر گرفته شده است.

تصویب آیین‌نامه اجرایی شکار ویژه در دوره اصلاحات با اعتراضات مکرر دوستداران حقیقی محیط زیست و انجمن حمایت از حیوانات ایران مواجه شد که این آیین‌نامه را مصداق بارز «کاپیتولاسیون» دانسته و از برخورد دوگانه دولت با شکارچیان ایرانی و شیخ‌نشین‌های عرب و دیپلمات‌های غربی منزجر شده بودند.....

خیز شکارچیان انگلیسی- آمریکایی
اخیرا یک فعال محیط زیست ایرانی افشا کرده که دیوید لیلین(David Laylin)، از اقوام سببی اسکندر فیروز، این روزها به جهت اقامت در ایران، به واسطه مدیریت آژانس «ایران سافاری» به فروش پروانه شکار قوچ آسیب‌پذیر لارستان به متمولین آمریکایی به قیمت صد هزار دلار ‌اشتغال دارد و همکار و همراه موسسه حیات‌وحش پارسیان است. براساس متن یادداشت افشاگرانه مذکور، این شکارچی و شکارفروش دیروز و امروز، هم فروشنده تجهیزات جانبی شکار و ماهیگیری و هم مشاور «مرکز مطالعات اسلام و خاورمیانه» در واشنگتن است! با این حال در رسانه‌های کشورمان وی به عنوان «مشاور مرتبط با مسائل تالاب‌ها و مدیریت منابع آب» یا به عنوان دکتری که سابقه ۴۷ ساله در پژوهش و تحقیق دارد معرفی‌ می‌شود. بدتر آنکه وی براساس اطلاعات به‌دست آمده کیهان، از معتمدین برخی از نهادهای مهم کشور به شمار می‌رود و در موضوع مهم سهم ایران از آبراهه‌ها و رودهای مرزی مشاور رسمی و مورد تایید همزمان ایران و انگلیس به شمار می‌رود!

پدر دیوید لیلین براساس اسناد منتشر شده در آمریکا و پایگاه ویکی لیکس، از مشاورین بلندمرتبه دولت آمریکا و رابط سیا بوده که با سفیر وقت ایران در آمریکا «علی امینی» که بعدها به مقام نخست‌وزیری نیز رسید، ارتباطات گسترده و سطح بالایی در موضوعاتی همچون «جدایی آذربایجان از ایران» و «تعیین حق‌آبه ایران از هیرمند» داشته است.

شکار آمریکایی‌ها در ایران
دیوید لیلین به اعتراف خودش، در سال ۱۹۶۵ یعنی زمانی که بیش از 28 سال سن نداشت، «ایران ‌سافاری»، نخستین شرکت شکار در ایران را در دوره مدیریت اسکندر فیروز، تاسیس کرد. به نوشته شکارچیان خارجی فقط همین یک شرکت خصوصی بود که خدمات توریستی به شکارچیان ارائه می‌کرد.

لیلین تاکید دارد که پس از انقلاب کمک به شکارچیان خارجی و شکار در ایران را کنار گذاشته است اما سایت اینترنتی «ایران سافاری» کماکان فعال است و مشتاقانه از خارجی‌ها برای شکار و گردش در ایران دعوت می‌کند!

اشتغال همزمان در ایران و اسرائیل!
گذشته از سابقه دیوید لیلین و همکاری‌های گسترده وی با مجموعه‌ای از سازمان‌های مردم‌نهاد فعال محیط زیست در ایران، توجه به این نکته نیز ضروری است که همکاری‌های فردی با سابقه خانوادگی وی با یکی از مدیران و موسسین «موسسه حیات وحش پارسیان» که مقیم آمریکاست و دیگر شرکت وی به نام «شرکای آمریکایی» مجری پروژه مهم ساخت فروشگاه‌ها و کلاب‌های اسرائیل در قالب طرحی به نام «Israel by the sea» است در نوع خود بی‌نظیر است!

جالب توجه است که موسسه مذکور از ارتباطات بسیار جدی با سازمان محیط زیست کشور و شخص معصومه ابتکار برخوردار است به نحوی که می‌توان مدعی شد مهم‌ترین کلان NGO همکار سازمان محیط زیست، پارسیان حیات وحش «مراد طاهباز» مشهور است! همین موسسه بود که طرح تبدیل تصویر یوزپلنگ ایرانی به نماد محیط زیستی ایران را ارائه کرد و مورد تقدیر ویژه دفتر عمران سازمان ملل و معصومه ابتکار قرار گرفت.

اکنون با توجه به اسناد قابل بررسی افشا شده درخصوص همکاری ویژه مجموعه ایران سافاری و موسسه حیات وحش ایران در موضوع شکار خارجی‌ها در زیستگاه‌های حفاظت شده کشورمان علاوه ‌بر اهمیت نقش سازمان محیط زیست در این ماجرا و بی‌توجهی به سابقه ضدامنیتی دیوید لیلین و مراد طاهباز، مهم است که بدانیم که هدف از همکاری‌های ویژه چنین افرادی در برنامه‌های محیط زیستی کشورمان چیست؟

آیا طبیعی است که فرض کنیم تاجری همچون مراد طاهباز پول هنگفتی را به امر حفاظت از گونه‌های نایاب حیات وحش ایران اختصاص داده و در عین دلسوزی برای آینده محیط زیست ایران به تجارت کلان با مهم‌ترین دشمن ایران نیز می‌پردازد؟
سازمان دشمن‌نهاد!

بخشی از سازمان‌های به اصطلاح مردم‌نهاد فعال در عرصه محیط زیست هم اکنون با مجوز سازمان محیط زیست در مناطق حفاظت شده و جای جای کشور اقدام به راه‌اندازی دفتر و بنا ساختن برجک و مراکز نظارتی نموده‌اند. فارغ از دغدغه‌های امنیتی این ماجرا، مشخص نیست به چه علت NGO‌های مذکور تا این اندازه مورد عنایت و توجه مشترک معصومه ابتکار و سازمان‌های جهانی قرار دارند!

تسلط بر آب و هوا؟!
آمریکا در سال 2013 در گزارش رسمی «شورای شوراها» اعلام کرد تا پیش از سال 2025 میلادی طرح تسلط تکنولوژیک بر «آب و هوا» را نهایی خواهد ساخت! تسلط بر «آب و هوا» موضوعی است که هم اکنون کشورهای در حال توسعه حتی از معنای دقیق آن نیز مطلع نیستند!

شاه‌کلید اطلاعاتی
غرض اصلی این است که هر دستکاری آب و هوایی نیازمند «اطلاعات دقیق» منطقه‌ای است. برخی NGO‌های فعال در حوزه محیط زیست ایران با توجه به ارتباطات کنترل نشده مستقیم با سازمان‌های جهانی و واسطه‌های قدیمی همچون دیوید لیلین می‌توانند بهترین منابع برای ثبت و ضبط اطلاعات منطقه‌ای باشند. این در حالی است که در هیچ یک از کشورهای توسعه یافته امکانی مشابه برای جمع‌آوری اطلاعات برای محققین غیرحاکمیتی وجود ندارد و مستندات بسیاری درخصوص نحوه برخورد با شاهدین و دانشمندان محلی فضول حتی با پاسپورت بومی موجود است!

جاسوسی از کیسه ملت!
از طرف دیگر ‌های و هوی بسیار معصومه ابتکار همراه با فضاسازی رسانه‌ای حداکثری پس از قطع بودجه 60 میلیاردی سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیست نشان از آن دارد که هیچ خیّر فرامنطقه‌ای مدیریت مالی پروژه‌های پر سر و صدا اما بی‌حاصلی همچون حمایت از یوزپلنگ و قوچ ایرانی را عهده‌دار نشده است و کماکان براساس فرضیات قابل بررسی مطرح شده، عده‌ای به هزینه جیب ایرانی، اطلاعات دقیق مورد نیاز سازمان‌های چندملیتی بیگانه را تهیه و ارسال می‌کنند. به این ترتیب می‌توان با توجه به پیش‌بینی جدی سیاستمداران غربی درخصوص نقش‌آفرینی «آب» و «تغییرات زیست محیطی» بی‌سابقه با منشأ نامعلوم در تعیین سرنوشت سیاسی و ژئوپلیتیک خاورمیانه، نگاهی دوباره به ساختارسازی‌های موازی حاکمیت در حوزه محیط زیست در ایران و نقش حقیقی سازمان محیط زیست در فضاسازی تاکتیکی داشت.

جوابیه محیط زیست به گزارش ویژه کیهان
اما پیرو درج گزارش ویژه کیهان در آن سال با عنوان «مجوز شکار حیوانات با جمع‌آوری اطلاعات» سازمان محیط زیست جوابیه‌ای ارسال کرد که متن آن به همراه توضیحات کیهان در تاریخ 26 اسفند سال 93 چاپ شد که به بخش‌های مختصری از آن و پاسخ کیهان ‌اشاره می‌کنیم.
در بخش‌هایی از جوابیه سازمان محیط زیست آمده بود: «کارشناسان خارجی که با طرح‌های بین‌المللی این سازمان همکاری می‌نمایند حسب تخصص و صلاحیت‌های علمی که در رابطه با موضوعات مورد نظر دارند، دعوت به همکاری گردیده‌اند اما رسیدگی به صلاحیت‌های آنها با سوابق همکاری آنها با دولت‌های دیگر و رفت و آمد ایشان به دیگر ممالک، در حیطه صلاحیت‌های دستگاه‌های امنیتی مسئول در کشور است که یقینا اطلاعات آنها در مورد افراد مذکور، کمتر از نویسنده محترم مطلب نبوده و در صورت لزوم، این سازمان را از این سوابق و ضرورت‌های امنیتی آگاه می‌ساختند.»

در پاسخ کیهان به این جوابیه آمده بود:
«صیانت از محیط زیست به فرموده رهبر انقلاب امری حاکمیتی است. منطق حکم می‌کند در امور حاکمیتی از مشارکت با دشمنان و حتی بیگانگان پرهیز شود. با توجه به گزارش‌های رسمی منتشر شده درک منفی بودن همکاری‌های محیط زیستی باواسطه و بی‌واسطه با نهادهایی همچون «انجمن سلطنتی جغرافیای انگلیس»، «موسسه قوچ‌های وحشی آمریکا»، «بنیاد حیات وحش پارسیان»، «آژانس بین‌المللی محیط زیست و توسعه»، «بنیاد میراث ایران» وابسته به موزه لندن، «برنامه عمران سازمان ملل»، «دانشگاه سوآس لندن» با سابقه همکاری‌های گسترده با 6 MI و برخی نهادهای دیگر و افرادی همچون مراد طاهباز با سابقه همکاری تجاری با اسرائیل نیازمند استعلام از وزارت اطلاعات نیست. روال عادی کار این است که رئیس ‌سازمان محیط زیست پیش از آغاز همکاری با سمنی که موسس آن سازنده پروژه شهرک‌های توریستی اسرائیل است با وزارت اطلاعات مشورت کند.»

گفتنی است، با نگاهی به گزارش سه سال قبل کیهان و اظهار نگرانی از تحرکات مشکوک ضدمحیط زیستی و ضدامنیتی برخی افراد مشکوک در پروژه‌های به اصطلاح محیط زیستی و همچنین افشای این روزهای فعالیت‌های جاسوسی از جمله رصد و مخابره اطلاعات موشکی کشور در پوشش فعالیت‌های زیست‌محیطی یک بار دیگر اثبات شد که غفلت یا خوش‌بینی افراطی برخی سازمان‌ها و مسئولان به برخی افراد وابسته و همچنین کم‌کاری آنها تا چه حد می‌تواند آسیب‌زا باشد.
کد مطلب: 591420
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
...
شاملو
Iran, Islamic Republic of
حالا میشه دلیل خودکشی را متوجه شد
چون میدونست بعضیا که پاشون وسطه
زنده نمیذارنش
پس بهتره خودش...
Iran, Islamic Republic of
در همین گیرودار ناگهان خبر می‌رسد که متهم خودکشی کرده و از دنیا رفته (بماند که همین خودکشی، یعنی سهل‌انگاری مسوولان) و حال که زنده نیست تا از خود دفاع کند، اتهامات جدیدی به او نسبت داده می‌شود. آنهم نه از طرف دادگاه، که از سوی چند فعال و استاد مجازی متخصص در کلاه‌شناسی و نمادشناسی!

حالا اگر کسی به این رویه اعتراض کند، حتما ساده‌لوح است و متهم را از اتهاماتش تبرئه کرده؟! بی‌خیال!
سرور
Iran, Islamic Republic of
...
اما چیزی که در این مقال درست به آن اشاره شده است آن است که امریکا در جهان با پیگیری "برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا" (هارپ) به دنبال انجام تغییرات در محیط زیست و آب و هوای کشورهای هدف خود است و در این زمینه باید حتما عده ای از کارشناسان اطلاعات میدانی جمع آوری کرده و برای سازمان متبوع ارسال نمایند. مطمئنا برای امریکاییها استفاده از اطلاعات ماهواره ای در این زمینه به اندازه نمونه برداری و برداشتهای میدانی جوابگو نیست وگرنه لزومی نداشت مهره های امنیتی خود را وارد این میدان پر ریسک کند.
دقیقا همین حساسیت را باید در سازمان جهانگردی به خرج داد برای مثال چه دلیلی دارد جان میجرنخست وزیر اسبق جنگ طلب انگلیس در سایه برنامه ایرانگردی شخصا به شهرهای ایران از جمله مناطق حاشیه کویر مثل کاشان و یزد مسافرت کند؟
Iran, Islamic Republic of
پس دستگاه قضایی کی با عوامل پشت پرده برخورد میکند؟
تاکی مماشت با این دولت،؟
Iran, Islamic Republic of
مسولان امنیتی قضایی وظیفه دارند عوامل اصلی ایجاد فضا برای جاسوسان را به عنوان متصدیان امور و مجرم در قضیه جاسوسی تحت تعقیب قرار دهند و گرنه باید شاهد زبان درازی و طلبکاری آنان باشند ...؟ نباید پاسخ دهد؟
Iran, Islamic Republic of
چه تابلو افسادطلبان خائن وطن فروش از لو رفتن جاسوسهای موشکی عصبانی اند
Iran, Islamic Republic of
اینها واقعا برای رصد یوزپلنگ های ایرانی آمده بودند یعنی همان نیروهای زبردست و کماندوهای نظامی ما
Iran, Islamic Republic of
درود بر رهبر حکیم ما که از چندسال پیش مکرر بر نفوذ تاکید میفرمودند و این از عمق بصیرت و نفوذ نگاه این رهبر الهی خبر میدهد..
علی
Iran, Islamic Republic of
با سلام چرا با امثال اینها برخورد نمی شود چرا فرزندان انقلابی و عدالت خواه باید یروند زندان چرا حرف رهبری را در بحث نفوذ این دولت گوش نمی کنه
Iran, Islamic Republic of
ژاپن هم برای مسئله آلودگی هوای پایتخت اعلام آمادگی کرده، البته احتمالا از این موارد باز هم هست. یه وقت جاسوس نباشن!
Germany
کلا دنیا جاسوسان و ضد ما بجز سوریه . لبنان . عراق . روسیه و چین
Iran, Islamic Republic of
بله باید مراقب دانشجویان دانشگاه امام صادق هم بود که به عنون کادر های آینده نظام مبادا ازهمان ابتدا با چندین واسطه نادانسته در تور سرویس های بیگانه قراگرفته باشند ...
United States
متاسفانه این پروژه چنان ابعاد وسیعی دارد که شامل ریشه کن کردن کشاورزی ایران و تبدیل مملکت به یک وارد کننده محصولات شیطانی ترا ریخته میباشد. اینجاست که ابعاد این فاجعه وسیعتر از جاسوسی از مراکز نظامی است. در کنار کسانی که دستگیر شده اند باید افرادی که بطور آشکار جزئی از دایره محصولات ترا ریخته چه به اسم محقق و دانشمند و چه کسانی که مجوز دهنده و وارد کننده هستند در زندان باشند. ...
United States
سلام
کاملا درسته فاجعه زیست محیطی که در حال بوجود امدن است حاصل سالها سهل انگاری بیکفایتی و حالا جاسوس پروری مسئولین ماست. اصلا معلوم نیست این همه ریزگرد و الودگی چطور بسرعت گسترش پیدا کرد.شاید همین مشاورهای خارجی بسیاری کارهای ضد محیط زیستی و ویرانگر را برایمان به ارمغان اورده اتد! بروید نگاه کنید ببینید حتی کشورهای حوزه خلیج فارس هم چند سالیست ریشه گیاهان کنه کارپوس را بخاطر مشکلات وحشتناک زیست محیطی با صرف میلیونها دلار درمیاورند ولی ما هنوز داریم سالانه میلیونها اصله از این درخت ضد بومی و فاجعه امیز را بدست توانای خود کاشت میکنیم. گیاهان مضر دیگری مثل سمر و کهور امریکایی که در ماهشهر کاشتیم فاجعه امیز بوده است. مشکل بی ابی وحشتناک است باید دید مسئولین ارشد محیط زیست و وزارت نیرو و صنایع و معادن و وزارت کشاورزی از کدام حرام زاده هایی خارجی ساده لوحانه مشاوره گرفته اند که ایران در حال تبدیل شدن به تلی از خاک است. الان دلیل خودکشی حرفه ای این جاسوس ملعون را بهتر درک میکنم چراکه موضوع خیلی خیلی بیخ پیدا میکرد. نه اینکه سیدامامی دلش برای ابتکار و امثالهم سوخته باشد بلکه خودکشی ماهرانه او حکایت از طرحهای مخوف زیست محیطی امریکا برای ایران دارد که نمیبایست لو برود.دوستان! ایرانیان عزیز! دقت بفرمایبد اینهمه فجایع زیست محیطی طی این بیست سال اخیر که روندی پرشتاب نیز داشته است حاصل ندانم کاری و سیاست گل و بلبلی و اعتماد بیش از حد به مشاوران خارجی است شک نکنید. باید امروز بیدار شویم والا تا ده سال دیگر نه ابی داریم و نه هوایی و چیزی برای خوردن. باید جلوی جولان طماعان سیاسی و پروژهای نابود کننده سفارشی و بی خاصیت و بعضا ویرانگر زیست محیطی را هرچه زودتر بگیریم.
علی
Iran, Islamic Republic of
این فرد در پوشش انقلابی را کنترل کنید ...هم در دوران اصلاحات و هم دوران اعتدالیون
Iran, Islamic Republic of
خانم محترم! شما چرا ترسیده اید؟!
Russian Federation
...


..............
کاربر محترم . با تشکر خواهشمند است نظریه خود را با کلمات مناسب تری تنظیم و ارسال نمایید. جهان نیوز
Iran, Islamic Republic of
ابتکار باید به سزای اعمالش برسه.
مهدی
و باز هم مثل همیشه پای یک اصلاح طلب در میان بود. خداوند این غده سرطانی داخلی را با غده سرصانی خارجی هرچه زودتر در اسفل السافلین به همدیگر ملحق نماید انشا الله تا مردم طعم زندگی زیر سایه عدل الهی را بچشند