يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - 20 Jan 2019
 
۰

آیا اسرائیل وارد یک قمار ترسناک خواهد شد؟

چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۹
رژیم صهیونیستی قصد انجام یک حمله به پایگاه‌های حومه دمشق داشت که این بار واکنشی دور از انتظار و شلیک 25 موشک پدافندی سوری‌ها روبرو شد. اقدامی که به خوبی نشان داد قصد و نیت سوری‌ها و محور مقاومت برای سرنگون کردن جنگنده‌های صهیونیستی بسیار جدی و قاطع بوده است.
آیا اسرائیل وارد یک قمار ترسناک خواهد شد؟
به گزارش جهان نيوز، صبح روز شنبه 21 بهمن‌ماه رسانه‌های صهیونیستی به ساقط شدن یک جنگنده اف 16 از سوی پدافند هوایی ارتش سوریه اعتراف کردند. خبری که برای رسانه‌ها و حتی مسئولین نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی بسیار شوکه کننده بود.

پس از این اتفاق در زمانی کوتاه «کابینه امنیتی» این رژیم تشکیل جلسه داد و به ارتش اجازه داد تا حملات هوایی به اهدافی در سوریه را ادامه بدهد. سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی پس از جلسه وزارت جنگ این رژیم در پی سقوط یک جنگنده اف 16 اعلام کرد ارتش رژیم صهیونیستی به سران سیاسی گفته است در صورت صدور دستور، آماده ادامه عملیات است. یدیعوت آحارونوت اعلام کرد: «اسرائیل نمی‌تواند در مقابل معادله ساقط کردن یک پهپاد در مقابل ساقط کردن یک جنگنده اف 16 تسلیم شود (کوتاه بیاید)، زیرا معادله بدی است.»

پس از سقوط جنگنده رژیم صهیونیستی در جولان، تحلیل و برداشت‌های گوناگونی مطرح شده است اما آنچه به نظر می‌رسد مهم‌ترین پیامد این اتفاق در آینده ماه‌های آتی است، چالش سیاست بازدارندگی رژیم صهیونیستی در جولان و در مقابل مقاومت لبنان است.

در سال‌های بحران سوریه سیاست رژیم صهیونیستی در قبال حضور حزب‌الله در سوریه، بازدارندگی از قدرت‌یابی بیش از پیش این جریان بالاخص در حوزه تسلیحاتی بوده است. رژیم صهیونیستی طی چهار سال گذشته بدون هیچ واهمه و ترسی و حتی علناً کاروان‌های حزب‌الله از دمشق به سوی بیروت را بمباران کرده است. هدف از این حملات بازدارندگی در مقابل افزایش قدرت تسلیحاتی حزب‌الله بوده است. این حملات در برخی از مناطق جولان به منظور حفظ بازدارندگی افزایش حضور و نفوذ حزب‌الله و مقاومت در مرزهای مناطق اشغالی جولان هم تکرار شده است. شهدایی چون جهاد مغینه، حسن شاطری، محمدعلی الله دادی و ... ناشی از این راهبرد صهیونیست در قبال جان‌فشانی سربازان و سرداران مقاومت برای افزایش قدرت مقاومت و حزب‌الله بوده است.

این سیاست بارها تکرار شده بود؛ به گونه‌ای که گویا صهیونیست‌ها به این نتیجه رسیده بودند که شاید در شرایط کنونی بهترین سناریو در سوریه برای منافع صهیونیست‌ها و دفاع از موجودیت نامشروع و جعلی خود بوده است.

عاموس یادلین رئیس مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی در یادداشتی در اکتبر 2016 تاکید کرده بود در وضعیت فعلی، بازدارندگی در برابر حزب‌الله آزمون‌های حیاتی خود را با موفقیت پشت سر گذرانده است. ترورهای هدفمند رهبران حزب‌الله، حمله به کاروان‌های عظیم تسلیحاتی منتقل شده از سوریه به مقصد لبنان و بالا بودن خسارت مالی حزب‌الله به دلیل حضور در سوریه، نمونه‌های مورد اشاره وی است.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که نویسنده در همین یادداشت، صراحتاً ترس خود را از تلاش‌های حزب‌الله و مقاومت بیان می‌نماید. یادلین تذکر می‌دهد که حزب‌الله به دنبال پاسخی به حملات علیه کاروان تسلیحاتی‌اش است؛ اقدامات مخفی‌ای که در صورت نیاز مسئولیت آن را بر عهده نگیرد، اما تخریب‌های آشکاری از خود به‌جا بگذارند؛ اما ترس عاموس یادلین از اتفاق و پیامدهایی بود که اکنون رخ داده است.

سقوط جنگنده اف 16؛ پایان سیاست بازدارندگی

اما سقوط جنگنده اف 16، رژیم صهیونیستی را با چالشی بسیار مهم و جدی روبرو کرده است. رژیم صهیونیستی قصد انجام یک حمله به پایگاه‌های حومه دمشق داشت که این بار واکنشی دور از انتظار و شلیک 25 موشک پدافندی سوری‌ها روبرو شد. اقدامی که به خوبی نشان داد قصد و نیت سوری‌ها و محور مقاومت برای سرنگون کردن جنگنده‌های صهیونیستی بسیار جدی و قاطع بوده است. به گونه‌ای که گویا خواسته باشند پیغامی را بسیار واضح ارسال نمایند.

«پایان سیاست بازدارندگی تل‌آویو» پیام واضح محور مقاومت به صهیونیست‌ها بود. لذا برای همین ما شاهد بودیم که صهیونیست‌ها برای حفظ سیاست بازدارندگی بلافاصله دستور حملاتی به پایگاه‌های سوری را صادر کردند. ارتش رژیم صهیونیستی پس از حدود سه ساعت ناآرامی در بیانیه‌ای مدعی شد: «4 هدف از 12 نقطه مورد حمله قرار داده شده در سوریه، ایرانی و سه هدف نیز سامانه دفاعی سوریه بوده است.»

هدف از این حملات حفظ شرایط از سوی تل‌آویو بود اما ارتش دمشق در پیامی اعلام کرد پایان زودهنگام عملیات تلافی جویانه صهیونیست‌ها به دلیل تداوم تقابل پدافند سوریه علیه جنگنده‌های ارتش اسرائیل بوده است.

حال اتفاقات اخیر و پاسخ غیرمنتظره پدافند ارتش سوریه به حمله جنگنده‌های صهیونیستی این چالش را برای صهیونیست‌ها ایجاد می‌نماید که سیاست آنان در قبال جنوب سوریه و نظم آتی منطقه‌ای چه خواهد بود. حال آنچه سیاست اتخاذی تل‌آویو را در آینده رقم می‌زند، تصمیم سوری‌ها و محور مقاومت در تداوم پاسخ به حملات صهیونیست‌ها به خاک سوریه و جولان است.

محور مقاومت باید با هوشیاری و ادامه روند فعلی هزینه صهیونیست‌ها را برای اجرای سیاست بازدارندگی و حمله به کاروان‌های حزب‌الله و مراکز نظامی مقاومت در جولان را بسیار بالا ببرند. باید دید که آیا صهیونیست‌ها همچنان حملات خود را به‌منظور حفظ بازدارندگی قدرت حزب‌الله و جلوگیری از افزایش حضور و نفوذ مقاومت در نزدیکی جولان اشغالی ادامه خواهند داد یا خیر؟ اقدامی که برای صهیونیست‌ها بسیار به قماری ترسناک شبیه است.

منبع: فردا
کد مطلب: 591389
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *