شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - 23 Feb 2019
 
۰

اقدام شایسته ولی دیر هنگام مجلس

چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۵
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته ی نظارت بر ساماندهی بازار ارز در کمیسیون متبوعش خبر داد.
اقدام شایسته ولی دیر هنگام مجلس
به گزارش جهان نيوز، محمدرضا پورابراهیمی داورانی در خصوص ساماندهی صرافی‌ها گفت: ساماندهی صرافی‌ها یک اولویت بدیهی که باید بانک مرکزی با جدیدیت انجام این مهم، را پیگیری کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:متاسفانه در برخی اوقات به دلیل ضعف در نظارت بر عملکرد صرافی ها، فضا به نحوی فراهم شد که برخی از صرافی‌ها هر اقدامی را که خواستند، انجام داده اند و گاهی نیز برای اعمال نظارت حداکثری، موادی از قانون تجارت در خصوص تشکیل شرکت‌ها نقض شده است بنابراین در نحوه نظارت بر عملکرد صرافی باید مقررات رعایت شود.

انتقاد از فعالیت برخی صرافی‌ها بدون تابلو
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد:نظارت بر عملکرد صرافی ها، نباید به نحوی باشد که اصطلاحا پیچ و مهره بشوند همچنین نباید صرافی رها شوند، در حال حاضر حتی برخی صرافی‌ها بدون تابلو فعالیت دارند.

صرافی‌ها باید شناسنامه و هویت تعریف شده‌ای داشته باشند
پورابراهیمی داورانی با بیان اینکه اینکه سامانه صرافی‌ها در تمامی کشور‌ها وجود دارد، افزود:صرافی‌ها باید شناسنامه و هویت تعریف شده‌ای داشته باشند، در حال حاضر مجوز برخی صرافی‌ها قدیمی و باطل شده یا مجوز تمدید نشده است.

وی ادامه داد:برخی صرافی‌ها بصورت غیررسمی فعالیت دارند و سامانه اطلاعاتی صرافی‌های مذکور به بانک مرکزی متصل نیست که این وضعیت می‌تواند در اخلال بازار ارز نقش داشته باشد چرا که تقاضای ارزی را می‌توانند تحریک کنند.

تشکیل کمیته‌ی نظارت بر ساماندهی بازار ارز در کمیسیون اقتصادی
پورابراهیمی داورانی افزود:بعد از نابسامانی‌های ارزی اخیر در کمیسیون اقتصادی، کمیته‌ی نظارت بر ساماندهی بازار ارز کشور تشکیل شده است که یکی از محور‌های کار این کمیته رسیدگی به ساماندهی صرافی‌ها است.

نقش راه اندازی نرم افزار معاملاتی بازار ارز در کشف قیمت
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد:اگر موضوع ساماندهی صرافی‌ها پیگیری و شرایطی فراهم شود تا با راه اندازی نرم افزار معاملاتی در بازار ارز، تمامی اطلاعات صرافی‌ها بهم مرتبط شود، خریداران و فروشندگان از اطلاعات معاملات ارز استفاده می‌کنند در این صورت قیمت رسمی ارز بصورت شفاف در بازار آزاد کشف می‌شود بنابراین بانک مرکزی نباید به موضوع مذکور، کم توجهی کند. 

منبع:خبرگزاری دانشجو
کد مطلب: 591345
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *