چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ - 23 Jan 2019
 
۱
۹
سعید جلیلی در دیدار با جمعی از اصحاب رسانه:

چرا صداوسیما برای معرفی اسطوره ها کاری نمی‌کند؟

دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۱
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در دیدار با جمعی از اصحاب رسانه با طرح این پرسش که «جایگاه ما در این عرصه چیست؟» گفت: یکی از برنامه‌های جدی‌ دشمنان این است که اگر در عرصه‌ای به ویژه در عرصه‌های سخت، موفقیت‌هایی را به دست نمی‌آورند آن شکست‌ها را از طریق رسانه جبران کنند.
چرا صداوسیما برای معرفی اسطوره ها کاری نمی‌کند؟
به گزارش جهان نيوز؛ جمعی از اصحاب رسانه با دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار جلیلی گفت: امروز همه کسانی که در عرصه فرهنگ و کار رسانه هستند است اذعان دارند که در یک «جنگ رسانه‌ای» هستیم، شواهد این موضوع آنقدر زیاد است که قابل انکار نیست و هر روز می‌بینید که مطالب زیادی به ویژه با استفاده از فناوری‌های جدید رسانه‌ای تولید و توزیع می‌شود که موضوعات خاصی را هدف قرار داده است. 
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: طبیعی است که هر نوع جنگی آفند و پدافند متناسب با خودش را می‌طلبد و اگر امروز از «جنگ نرم» صحبت می‌کنیم، این جنگ هم اقتضائات خاص خودش را دارد و یکی از مهم‌ترین زرادخانه‌های موجود در جنگ نرم، «رسانه» است. اینجاست که رسانه باید جایگاه خودش را بشناسد و بداند که چه نقشی دارد و می‌خواهد چه نقشی ایفا بکند؟
 
جلیلی اظهار داشت: امروز بیش از 200 شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان فقط برای مخاطبان ایرانی فعالیت می کنند و همزمان هزاران سایت، کانال و انواع رسانه های دیگر نیز علیه ایران فعال هستند.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ادامه با طرح این پرسش که «جایگاه ما در این عرصه چیست؟» گفت: یکی از برنامه‌های جدی‌ دشمنان این است که اگر در عرصه‌ای به ویژه در عرصه‌های سخت، موفقیت‌هایی را به دست نمی‌آورند آن شکست‌ها را از طریق رسانه جبران کنند.
 
 وی افزود: این شکست‌ها را می‌خواهند از طریق پوشاندن موفقیت‌های انقلاب جبران کنند و از سوی دیگر برخی موضوعات را آنچنان بزرگ‌ نمایی کنند که خروجی آن ایجاد یاس و ناامیدی در کشور باشد زیرا آنها می فهمند که  اگر موفقیت های نظام در فضای رسانه ها خوب دیده شود، امید جامعه نیز بیشتر خواهد شد.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع «فتنه زرد» گفت: فتنه زرد یعنی اینکه موضوعات اصلی در یک جامعه فراموش شود و موضوعات فرعی یا بدتر از آن موضوعات کاذب تبدیل به موضوع اصلی بشود. 
 
وی با بیان اینکه فتنه یعنی «غبارآلود کردن فضا» گفت: «فتنه زرد» می‌تواند در همه ابعاد از مسایل سیاسی تا اقتصادی، رسانه‌ای و... را در بر بگیرد برای همین در بسیاری از اوقات مشاهده می کنید که یک موضوعی که هیچ اهمیتی ندارد، ناگهان ضریب اول را در رسانه‌های مختلف پیدا می کند و به تبع آن موضوعات مهم فراموش می شود.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: شما به عنوان اصحاب رسانه، تأملی در فضای رسانه‌ای امروز داشته باشید. چه چیزهایی دارد ضریب پیدا می‌کند؟ کدام موضوعات اصلی که می‌تواند اعتماد به نفس ملی را قوت ببخشد، ضریب پیدا می‌کند؟  
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سفر اخیر خود به استان کرمانشاه گفت: در این استان نقاط قوت و عظمتی وجود دارد که متاسفانه در هیچ رسانه ای دیده نمی شود اما همزمان بسیاری از موضوعاتی که که هیچ ارزشی ندارند و هیچ یک از مشکلات فرهنگی و اقتصادی ملت را حل نمی‌کنند، در رسانه ها مطرح هستند.
 
جلیلی ادامه داد: چطور است که اگر گفته شود مثلا یک امام جمعه در یک جا جشن تولد برای نوه‌اش گرفته بلافاصله این خبر در همه رسانه ها منتشر می شود اما اگر امام جمعه سرپل ذهاب از روز اول زلزله برای همدردی با مردم زلزله زده تا امروز در چادر زندگی کند در هیچ رسانه ای منعکس نمی شود!؟ در حالی که چنین خبری فقط یک خبر محلی نیست، بلکه می تواند در ابعاد گسترده تری منتشر شود.
 
وی افزود: اگر یک فرماندار فلان ایالت امریکا چنین کاری می‌کرد، در رسانه های دنیا بازتاب پیدا می کرد ولی چرا چنین خبری نباید در اینجا ضریب پیدا بکند؟
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنانش گفت: فردوسی شاعر بزرگ ایرانی به عنوان یک رسانه از افسانه‌های ما حماسه درست کرد اما در واقعیات امروز حماسه‌های بزرگتری وجود دارد که متاسفانه خود ما آنها را می‌پوشانیم!
 
جلیلی گفت: امروز در کوچه پس ‌کوچه‌های شهر کرمانشاه اسطورها و حماسه‌هایی وجود دارد که در رسانه ها خبری از آن ها نیست. اخیرا به منزل شهید فریدون احمدی از شهدای مدافع حرم کرمانشاه رفتم. وقتی از منزل شهید بیرون آمدم دیدم آنجا نوشته میدان فردوسی! پیش خود گفتم اگر امروز فردوسی بود، برای این فریدون چه حماسه‌ای خلق می‌کرد؟ آن وقت رسانه های ما دارند چه کار می‌کنند؟
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: شهید فریدون احمدی کسی است که 14 ماه در اسارت گروه های تکفیری بوده و در حالی که زیر سخت ترین شکنجه آن ها بود، با لطائف الحیل توانست از طریق شبکه های مجازی به داخل کشور از عملیات های گروه های تکفیری اطلاعات بدهد و پس از 14 ماه اسارت هم به شهادت برسد. این عظمت کم است؟ 
 
وی افزود: اسطوره یعنی شهید فریدون احمدی. چرا اینها نباید در رسانه ها ضریب پیدا بکنند؟ صدا و سیما اینجا چه نقشی داشته است؟ آیا اینها سرمایه‌های اجتماعی ما نیستند؟ اگر ما امروز هنر فردوسی بزرگ را تکریم می‌کنیم برای این است که توانسته با هنر، یک حماسه را نشان بدهد. چرا ما امروز نمی‌توانیم این حماسه‌های واقعی را نشان بدهیم؟ 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: در روستاهای کرمانشاه کسانی که زمانی ارتفاعات بازی دراز را آزاد کردند، امروز در حال آباد کردن مناطق زلزله زده هستند و از بعد اربعین تا الان نیز به تهران برنگشته اند اما چرا چنین مجاهدت هایی در رسانه ها ضریب لازم را پیدا نمی کند؟
 
جلیلی ادامه داد: امروز نیروهای انقلابی در مناطق زلزله زده کرمانشاه هر 27 روز یک خانه 140 متری آن هم فقط با55 میلیون تومان هزینه می سازند. چرا اینها نباید در رسانه ها ضریب پیدا بکند؟ چرا برای دیدن چنین حماسه هایی حتما باید در کوچه های روستاهای کرمانشاه رفت تا مطلع شد؟ پس رسانه ها چه کار می کنند؟
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر خدای نکرده یک اختلاس انجام شود چه موج بزرگ رسانه‌ای ایجاد می شود اما چنین موفقیت هایی اصلا در رسانه ها دیده نمی شود. بدانید هر موضوع کاذبی که مطرح می‌شود، برای این است که یک موضوع اصلی پوشانده بشود.
 
وی افزود: در مناطق زلزله زده قرار بوده است ظرف مدت کوتاهی 8000 کانکس نصب بشود اما در فرصت کوتاه تری سپاه پاسداران این کار را انجام می دهد ولی چنین موفقیتی در رسانه ها ضریب پیدا نمی کند در حالی که خود آنها می گویند در یکی از ایالت های آمریکا بعد از گذشت سه ماه از طوفان، وضع به حال عادی حتی در ضرورات اولیه بر نمی گردد.
 
جلیلی بیان داشت: البته اگر ضعفی هم داریم، باید آن ضعف به درستی در رسانه مطرح تا برطرف شود.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: اگر یک اختلافی بین شیعه و سنی در یک جا باشد، سریع بزرگ می‌کنند اما در مناطق زلزله زده کرمانشاه وقتی شیعه، سنی، کرد، فارس و... همه در کنار هم با صبوری کمک می کنند در رسانه ها منعکس نمی شود. بنده وقتی به یک روستای زلزله زده رفتم دیدم یک طلبه سید از اسلامشهر تهران از سه ماه قبل به کرمانشاه آمده و به اهالی روستایی که همگی از اهل سنت هستند خدمت می کند. این زیبایی کمی است؟
 
وی با اشاره به هیات های مذهبی کرمانشاه و خدمت رسانی آنها به مردم زلزله زده اهل سنت در این استان گفت: این زیبایی ها کم است که هیات های مذهبی شیعه برای کمک به برادران و خواهران اهل سنت بسیج می شوند؟ چرا اینها نباید دیده بشود؟ چرا اینها نباید ضریب پیدا بکند؟ آن هم در محیطی که دشمن تمام تلاش را برای اختلاف افکنی انجام می دهد.
 
جلیلی تاکید کرد: اینهاست که اهمیت رسانه را نشان می‌دهد. البته ممکن است ابزار رسانه در هر دوره ای فرق کند، یک روز شعر باشد، همانطور که فردوسی با هنرمندی این رسانه را به بهترین شکل به کار گرفت و یک وقت هم رسانه در قالب فناوری‌های جدید ارتباطی باشد اما مهم این است که از اینها چگونه استفاده می‌کنیم؟ به آنها چه جهتی می‌دهیم؟ و چه ضریبی به موضوعات واقعی می‌دهیم؟
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: توجه به این جنبه هاست که یک رسانه انقلابی، شجاع، فهیم و بصیر می سازد. رسانه‌ای که می‌داند باید به چه چیزی توجه کند و به چیزی ضریب بدهد.
کد مطلب: 590729
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


سروش
Iran, Islamic Republic of
جناب دکتر شما و دوستان شما که همه این چیزارو می دونن پس چرا صداو سیما از مستندات و فیلم های و.. ابکی برای دفاع از نظام و اسلام استفاده می کند.
آرش
Iran, Islamic Republic of
اقای دکتر در روزنامه ها و رسانه های همسو با شما باید کار زیبا آن طلبه را منعکس کند این کار را نمی کند، چون فکر و ذکرشان صرف تخریب بزرگان اصلاحات می شود، بیایند جناب آقای خاتمی را بکوبند، به هاشمی مرحوم بد وبیراه بگویند از جناب نجفی بد بگویند و تخریبش کنند و...
Iran, Islamic Republic of
بزرگان اصلاحات تخریب سر خود،هستند ،عملکردشان در فتنه 88 ،در له کردن مردم به اسم سازندگی ودر مورد نجفی ناتوانی در مدیریت ،نشاندهنده همه چیز است....
لقمان
Iran, Islamic Republic of
جناب دکتر شما و دوستان تان از همه ظرفیت های استفاده نکردید، همانطور که در جنگ شهید بروجردی شهید متوسلیان را کشف کرد، امروز افراد نخبه متعهد به نظام را چه کسی یا کسانی کشف می کنند؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
جناب لقمان، بنظرم اوضاع بدتر از اینهاست، مثلا صداو سیمای ما چقدر جفا کرد در حق استاد علی صفایی حایری، در زندگی این آقای یک نقطه مبهم وجود نداره، کتابهای ایشان منو با اسلام آشتی داد، ولی ایشان چه جایگایی در صداو سیمای ما دارد، هیچ؟ جناب لقمان بنده به این نتیجه رسیده ام همین که گل بخودی نزنیم برنده ایم؟ همین جریان احمدی نژاد همین که از ایشان تبری بجویم کافی حالا یه عده اصول گرایان می آیند هرچی خاطره که نشان دهنده بدی اش را نقل می کنند، بذار اصلاح طلبان وقت و هزینه کنند چرا ما، همین که بگویم دیگر احمدنژاد را قبول نداریم کافی است، نه اینکه مدام از این ور اون رو از رفتارهای غلطش خاطره تعریف کنیم، ما که بیشتر از رهبری نمی فهمیم در مورد احمدی نژاد، ایشان چه رفتاری انتخاب کردند، اینا گل بخودی است و....
جواد
Iran, Islamic Republic of
چرا اصول گرایان یه تئوریسن ندارن، یکی کسی که حرفهایی رهبری رو برای ملت توصیف کنه نیست. چرا؟ به این فک کنین، جهان نیوز بیاد تحلیل کنه که چرا روزگار ما این چنین است.
Iran, Islamic Republic of
تئوریسین داریم وخوبش رو هم داریم مانند دکتر رحیم پور ازغدی ودکتر حسن عباسی ،دکتر کچوئیان و.......گه البته ولایتمدارند نه وابسته به اسمهای مبهمی اصولگرا واصلاح طلب رایج.
جواد
Iran, Islamic Republic of
جناب کسایی که پای صحبت های اقای دکتر ازغدی می نشینن، افرادی معلوم و ثابت هستند، امکان دارد تعدادشان کم شود ولی زیاد نمی شود. جناب منظورم افرادی مثل مطهری هااست، چه در تئوری چه در سبک زندگی مثل شیخ محمد دولابی ها یا در مدیریت چندتا شهیدرجائی ها یا شهید بهشتی ها دارید. یا پرورش داده اید، چندتا، در سینما چند نفر را داردی جای حاتمی کیا و دهنمکی ها را پر کند و...
جواد
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه، کم نیستند امثال حاجی گیرینف هایی بعنوان مبلغان نظام چه ها که به خورد ملت نمی دهند.