دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - 21 Jan 2019
 
۰

هم‌حزبی‌های مرکل، او را به قدرت‌طلبی متهم کردند

دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۶
پس از توافق دو حزب بزرگ آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی، هم‌حزبی‌های مرکل وی را به قدرت‌طلبی و در ازای آن وگذاری امتیازات بزرگ به حزب رقیب متهم کردند.
هم‌حزبی‌های مرکل، او را به قدرت‌طلبی متهم کردند
به گزارش جهان نيوزبه نقل از تسنیم ، با خاتمه مذاکرات دو حزب «اتحادیه دموکرات مسیحی»‌ و «سوسیال دموکرات» آلمان برای تشکیل یک ائتلاف بزرگ (دولت ائتلافی) آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بیش از پیش تحت فشار قرار گرفته است.
در واقع، مذاکرات پرچالش و طولانی تشکیل یک ائتلاف بزرگ میان حزب سوسیال دموکرات و اتحادیه احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی گرچه به امضای قرارداد برای تشکیل دولت جدید منجر شد، اما برای سران دو حزب اصلی آلمان هزینه‌ی سنگینی در پی داشت.

پس از مارتین شولتز، دبیر کل حزب سوسیال دموکرات که مجبور به کناره‌گیری از این سمت و انصراف از نشستن بر صندلی وزارت خارجه شد، اکنون نوبت به آنگلا مرکل صدراعظم آلمان رسیده تا به انتقادها و درخواست‌ها درباره جوان‌گرایی و تغییر نسل در رهبری حزب دموکرات مسیحی پاسخ دهد.

یکی از انتقادهایی که به مرکل می‌شود واگذاری سه وزارتخانه کلیدی دارایی، خارجه و کار و امور اجتماعی به حزب سوسیال دموکرات است. در این واگذاری، وزارتخانه دارایی از حساسیت بیشتری برخوردار است زیرا در دو دوره گذشته در اختیار محافظه‌کاران دموکرات مسیحی بود.

بر این اساس است که صدراعظم آلمان در روزهای گذشته با انتقادهای زیادی از درون حزب خود روبرو بود، تا جایی که او را متهم کردند برای ادامه حضورش در این مسند امتیازهای فراوانی به سوسیال دموکرات‌ها داده است.
آنگلا مرکل در گفت‌وگوی تلویزیونی شب گذشته خود چند بار تاکید کرد که سپردن وزارت دارایی به سوسیال دموکرات‌ها «دردناک» اما «قابل قبول» است. به گفته صدراعظم آلمان، تصمیم‌گیری درباره چگونگی تقسیم وزارتخانه‌ها نه از سر ضعف بلکه آگاهانه بوده است. او خاطر نشان می‌کند که بدیل یک ائتلاف بزرگ، انتخابات زودهنگام یا تشکیل یک دولت اقلیت بود که هیچ‌یک در شرایط کنونی گزینه‌ای عاقلانه نمی‌بود.

مرکل افزود، رأی‌دهندگان به محافظه‌کاران نباید فراموش کنند که اتحادیه دموکرات مسیحی موفق شده در قبال آن، وزارتخانه اقتصاد را از سوسیال دموکرات‌ها بازپس بگیرد. رسیدگی به مسائل مربوط به انرژی نیز بر عهده این وزارتخانه است. مرکل همچنین تاکید کرد که وزیر دارایی در هر حال اختیارات بی‌انتهایی ندارد و نمی‌تواند خارج از چارچوب توافق‌های ائتلاف و تصمیم‌های دولت فدرال عمل کند.

در روزهای گذشته زمزمه‌هایی از داخل حزب دموکرات مسیحی به گوش می‌خورد که مرکل پس از سه دوره‌ی چهار ساله که صدراعظم آلمان بوده، باید راه را برای چهره‌های جدید باز کند. برخی نیز این احتمال را مطرح کرده‌اند که مرکل می‌تواند در میانه‌ی دوره‌ چهار ساله آینده به نفع یکی دیگر از چهره‌های شاخص حزب دموکرات مسیحی از سمت خود کنار برود.
 
کد مطلب: 590683
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *