چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - 24 Jul 2019
 
۰
۱۰

مهم ترین عناوین نشست خبری روحانی

سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۶
رئیس‌جمهور گفت: دولت به دنبال تامین کسر بودجه از طریق فروش ارز نیست/خوشحالم که ترامپ پس از یک سال که به کاخ سفید رفته هنوز نتوانسته توافق را پاره کند/ما دلمان می‌خواهد رژیم عربستان سر عقل بیاید
مهم ترین عناوین نشست خبری روحانی
به گزارش جهان نيوز، حسن روحانی رئیس‌جمهور، عصر امروز(سه‌شنبه 17 بهمن‌ماه) در نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی اظهار داشت: نسل جوان ما که 70 درصد جمعیت کشور هستند، افکار نسل جوان و راهی که آنها توصیه می‌کنند باید بشنویم و بپذیریم. تنها شنیدن هم کافی نیست، جوان‌ها نمی‌خواهند ما فقط بشنویم. آنها دارای افکار و ایده‌ها و خواست‌هایی هستند. دنیای جدید را می‌بینند، پیشنهاد و سخن دارند، ما باید راه پیشنهادی آنها را بشنویم، ببینیم، مطالعه کنیم و با آنها به گفت‌وگو بنشینیم و راه پیشنهادی آنها و مسیر مورد پسند آنها باید در اراده و خواست حاکمیت همواره تاثیرگذار باشد.
 
قیمت ارز این نیست، باید نرخ ارز به تعادل برسد اگر نرخ ارز امروز بالا رفته است حتما دلایل اقتصادی و تجاری نمی‌تواند داشته باشد ، در تامین ارز تراز مثبتی داریم ، دولت به دنبال تامین کسر بودجه از طریق فروش ارز نیست چون کسر بودجه نداریم ، گرانی ارز دلایل تبلیغاتی و روانی دارد، به مردم اطمینان می‌دهم که ما آینده بهتری خواهیم داشت، توصیه من به مردم این است که در مسیر پرریسک ارز به خاطر منافع خودشان قدم برندارند زیرا که این مسیر با ثباتی نخواهد بود، مردم به توصیه‌های مسئولین اقتصادی و بانک مرکزی توجه کنند، چرا که این‌گونه قطعا ضرر نخواهند کرد.
 
مبنای پیشرفت ما بسته به اراده‌ی ملت ما برای تحول و پیشرفت است. اگر ملت منسجم و‌ مصمم باشد و حاکمیت هم حاکمیت خود مردم باشد، آن ملت همواره در حال پیشرفت خواهد بود، آمارهای بین‌المللی هم حاکی از پیشرفت ما در زمینه توسعه منابع انسانی است، آمار و ارقام خوشبختانه به ما می‌گوید در سالهای اخیر رشد اقتصادی مثبت ما همواره وجود داشته است و در سال‌هایی دو سه درصد بوده و در سال گذشته دو رقمی شده بود، من به مردم قول می‌دهم در دولت دوازدهم نیز شاهد رشد مداوم اقتصادی کشور باشند.
 
اشکال من به سوالی است که خواست مردم به سمت بخش اقتصاد می‌برید، نشنیدن صدای مردم است، مردم فقط به اقتصاد اعتراض ندارند در مسائل سیاسی و روابط خارجی و ... خیلی حرف دارند. گوش ما باید کاملا شنوا باشد. دولت با همه توانش تا امروز مسیر تورم را به سمت پایین آورده است، امروز تورم 8.2 است. ما وقتی شروع کردیم رشد اقتصادی ما در سال 91 6.8- بود و رشد اقتصادی ما پارسال دو رقمی بوده است، اینکه ما امسال مستمری‌بگیرهای اقشار پایین مستمری‌شان بیش از 3 برابر شده است یعنی به مردمی که در رنج هستند توجه داریم، اینکه در ماده 14 بودجه برای ریشه‌کنی فقر مطلق ماده گذاشتیم یعنی توجه داریم و اینکه در تبصره 18 برای اشتغال منبع گذاشتیم و البته مجلس ممکن است بالا پایین کند، یعنی توجه داریم. اینها یعنی دولت از قبل گوش شنوا داشته و دارد. رساترین سخن را در میان همه دولت‌ها، این دولت گفته که اعتراض را می‌پذیرد، خوشبختانه همه مسئولان کشور اصل اعتراض را پذیرفتند. این روز بسیار مبارکی است برای همه ما که همه می‌گویند باید صدای مردم را شنید.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار الجزیره، درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و تغییر موضع ایران و درخواست ایران از ترکیه برای توقف عملیات ترکیه و ارتباط آن با روابط ایران و روسیه:
 
برای مسائل منطقه به ویژه سوریه روابط خوبی بین ایران ترکیه و سوریه بوده و در تماس تلفنی با پوتین، او احساس می‌کرد نشست دوباره سران سه کشور ضرورت دارد، روابط ما با روسیه و ترکیه روابط خوبی است و اما این موضع اصولی ما بوده که ورود ارتش یک کشور به خاک کشور دیگر باید با رضایت مردم و دولت آن کشور باشد و بنابراین دلمان میخواهد این عملیات که ثمری جز کشته شدن مردم نخواهد داشت، متوقف شود، همانطور که الان حضور آمریکایی‌ها در سوریه را که اهداف ناصحیحی در منطقه دارند و به فکر تجزیه سوریه هستند هم نمی‌پذیریم، روابط سه کشور روابط خوبی است و در آینده هم ادامه خواهد داشت.
 
روحانی در پاسخ به سوالی درباره «بودجه وزارت ارشاد و مصرف آن» و «دنبال کردن سینما»:
 
من هنوز فیلمی از جشنواره ندیده‌ام، انتشار روزنامه‌ها برای ما مهم است چون یکی از آثار مهم فرهنگی و اجتماعی ماست. رابطه دولت با مردم از این طریق است، اینکه بودجه ما کافیست یا خیر، اگر از وزیر بپرسید می‌گوید خیر و اگر از آقای نوبخت بپرسید می‌گوید بلی. اما ما باید بخش خصوصی را تشویق کنیم برای ساخت سینما و تامین کاغذ مطبوعات و ...
 
رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار یوم‌یوری ژاپن درباره تاکید ترامپ بر بازگشت تحریم درصورت عدم اصلاح برجام و تصمیم ایران در قبال این موضع:
 
خوشحالم که ترامپ پس از یک سال که به کاخ سفید رفته هنوز نتوانسته توافق را پاره کند و به هدفش برسد. برجام آنقدر استحکام داشته که بتواند در این یکسال در قبال آمریکا مقاومت کند، هیچ کس، نه ما نه دوستان اروپایی، نمی‌دانند آمریکا چه می‌خواهد بکند. نه تنها درباره برجام بلکه توافق‌های اقتصادی و آب‌وهوا و توافق‌های دیگر هم همینطور است و کسی نمی‌داند آمریکا پای توافق خود می‌ایستد یا نه، ما اصولی داریم‌ و‌ پای آن‌ می‌ایستیم. از برجام نه خطی کم نه خطی به اضافه خواهد شد. مسائل دیگر را به برجام مربوط نمی‌دانیم، برجام توافقی هفت‌جانبه است و تعهد حزب دموکرات نیست و تعهد دولت آمریکاست؛ اشتباه ترامپ این است که فکر می‌کند برجام تعهد حزب دموکرات است، با این حال ما پیش‌بینی‌های لازم را در این‌باره داشتیم و تا زمانی که خواسته‌های ما تأمین شود پای #برجام‌ می‌ایستیم.
 
 
رقم یک میلیون و سیصد پیش‌بینی است که برمبنای بودجه‌ای بوده که ما به مجلس تقدیم کردیم، تبصره ۱۸ متاسفانه دچار تغییرات زیادی در کمیسیون تلفیق شده است، دولت منابعی را پیش‌بینی کرده بود و پیش‌بینی شده که از صندوق ذخیره و بانک‌ها هم منابعی بیاورند که حدود ۳۰۰ هزار میلیارد برای چهار سال می‌شد که دولت روی آن برنامه‌ریزی کرده بود اما تغییراتی که در مجلس اتفاق افتاده مطابق برنامه‌ریزی دولت نیست، سال گذشته اشتغال ما حدود ۷۰۰ هزار نفر بوده و برنامه‌ریزی ما برای افزایش این رقم در سال آینده است. و اگر برنامه‌ریزی ما محقق شود اشتغال در سال آینده افزایش خواهد یافت، تمرکز دولت برای اشتغالزایی، روی بازسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی و بازآفرینی شهرها بوده که طبق پیش‌بینی‌ سازمان برنامه ۲۴۰ هزار شغل در آن ایجاد می‌شود و در هر شرایطی انجام خواهد شد، وزارت تعاون هم طرح‌هایی دارد برای اشتغال که در سال آینده اجرا خواهد شد و از این راه‌ها اشتغال ایجاد خواهد شد.
 
جدول 17 اشکالش این بود که دستگاه‌هایی به عنوان کمک پولی می‌گرفتند و اینکه کجا مصرف می‌شود و چه می‌شود و گاهی آمار ظاهری می‌دادند اما خروجی آن مشخص نبود، یکی از ویژگی‌های بودجه امسال، شفافیت است؛ هم شفافیت برای دولت و هم برای مردم. تجمیع و بخشی که زیر نظر ارشاد رفته برای آن است که نظارت کنیم و برمبنای کاری که انجام می‌دهند بودجه بگیرند. حتما بعضی موارد را حذف کرده‌ایم.
 
رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تاد انگلیس:
 
اینکه آمریکا برای ایجاد مشکل برای ملت و دولت ایران است تردیدی در آن نداریم. اما اینکه تا چه حد در این زمینه توانمند است جای بحث دارد، دولت آمریکا مسائل اخیر ایران در ارتباط با یمن را به شورای امنیت برد و شکست مفتضحانه‌ای خورد و همه با او مخالفت کردند، این نیست که چون آمریکا تصمیم گرفته به ما فشار وارد کند به ما فشار وارد شود، من سال ۲۰۱۸ را سال مشکلات سیاسی نمی‌بینم. روابط ما با کشورهای جهان بخصوص اروپا از همیشه بهتر است لااقل قبل از سال ۲۰۰۵ که من با آن آشنایی کامل دارم، از همیشه بهتر است، با چین و روسیه و اغلب کشورهای منطقه نیز روابط ما بهتر از هر زمان دیگری است، ما می‌خواستیم تروریسم در منطقه زمین‌گیر بشود که همینطور هم شد و سال آینده هم اگر فشارهای آمریکا روی ما ادامه پیدا کند، تدبیر ما هم در برابر آن ادامه پیدا خواهد کرد.
 
وزیرارتباطات اعلام کرد در سال گذشته 200هزارشغل موبایل محورایجاد شده است، فضای مجازی در مسائل سیاست خارجی و داخلی و اقتصادی یک بازیگر مهم است، دوره اینکه فیلتر کنیم و دیش ها را از بالای پشت بام به پایین بیاندازیم گذشته است
 
رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار ان.بی.سی آمریکا درباره اصرار احتمالی به مذاکره مجدد آمریکا و اروپا پیرامون بخشی از برجام:
 
برجام قابل مذاکره مجدد یا بازنویسی نیست. برجام توافقی است که پس از ۳۰ ماه تلاش نوشته و امضا شده و شورای امنیت آن را تایید کرده و هیچ معنایی ندارد با آمریکا و اروپا یا هرکس دیگر درباره آن مذاکره کنیم، تعهد ما دربرابر دنیا این است که دنبال سلاح کشتار جمعی نرویم و نمی‌رویم نه تنها بخاطر تعهد بین‌المللی بلکه به دلیل فتوای رهبری،  اما درباره سلاح‌های متعارف، آنچه ایران برای دفاع از خود لازم داشته باشد تهیه خواهد کرد، موشک‌های ما هیچ‌وقت برای تهاجم به کسی نبوده و برای دفاع از خودمان بوده است. موشک‌های ما برای سلاح کشتارجمعی نبوده است، اگر آمریکایی‌ها از فرصت برجام درست استفاده میکردند امکان مذاکره درباره موضوعات احتمالی دیگر هم فراهم میشد که دولت فعلی آمریکا کلا این فرصت طلایی را از بین برد، کلید حل مشکلات میان ایران و آمریکا در واشنگتن است. آمریکا باید دست از فشار و تهدید بردارد و در آن صورت خود به خود فضا فضای دیگری می‌شود.
 
رئیس جمهور در پاسخ به سوال «الاتجاء» درباره «پروژه غرب درباره قدس»:
 
شرایط نسبت به گذشته متفاوت است یعنی دولتی که امروز در واشینگتن سر کار است متفاوت با دولت‌های گذشته است. اینکه در داخل کاخ سفید فردی تاثیرگذار و صهیونیست وجود دارد، بی‌تردید در مسائل منطقه و جهان اثرگذار است. اسرائیل اشتباه می‌کند. فکر می‌کنند حالا که ترامپ و کوشنر کنار آنها هستند و در عربستان هم کسانی که پختگی کافی ندارند حضور دارند فکر می‌کنند علیه ایران و قدس و منطقه می‌توانند استفاده کنند. در این فرصت ترامپ بیت‌المقدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام می‌کند و با مقابله همه کشورها روبه‌رو می‌شود. آنها دنبال این هستند که علیه ملت فلسطین و علیه قدس و کشورهای منطقه از جمله ایران از این فرصت استفاده کنند، کشورهای منطقه باید هوشیار و متحد باشند. با گذشت زمان، حکام ریاض خواهند فهمید مسیرشان نادرست است. همه تلاشی که کردند تا داعش بر سوریه و عراق مسلط شود نتیجه‌اش چه شد؟ همه تلاشی که کردند یمن را در اختیار بگیرند به جا رسیدند؟
اگر کسی در منطقه فکر کند اسرائیل دشمن ایران و دوست کشورهای منطقه است اشتباه می‌کند. اسرائیل به دلیل عملکردش مشخص است که دشمن همه کشورهای منطقه است. چه بخواهیم و چه نخواهیم دشمن اصلی در منطقه صهیونیسم است و راه پیشرفت مسلمانان وحدت است. ما دلمان می‌خواهد رژیم عربستان سر عقل بیاید و منافع مردم خود و مسلمانان را مدنظر قرار دهد. ما هم اگر کاری از دستمان بربیاید کوتاهی نخواهیم کرد.
 
 
ما قدم به قدم باید از نفت خام فاصله بگیریم؛ کم‌کم باید به صادرات گاز و بنزین برسیم اما باید اتکای بودجه‌ای به نفت را کم کنیم، بخصوص در بودجه‌ی جاری؛ یعنی اتکا کشور باید عمدتاً به مالیات باشد، به قشری که مالیات پرداخت می‌کند نباید فشار بیاوریم، بلکه به کسانی که مالیات نمی‌دهند باید توجه کنیم و پرداخت مالیات را گسترش دهیم همه باید مالیات دهند، همه ما وظیفه داریم مالیات قانونی خود را پرداخت کنیم و نباید استثنایی داشته باشیم، اگر دستگاهی مالیات بدهد و بقیه ندهند یعنی رانت و اقتصاد ناسالم، دولت یازدهم و دوازدهم هم اتکای خود به درآمدهای نفتی را کاهش داده است، مسئله‌ اقتصاد دانش بنیان هم مسئله مهمی است و خوشبختانه مهاجرت معکوس امروز به کشور آغاز شده است؛ بسیاری از استارت‌آپ‌های جدید توسط کسانی راه‌اندازی شده که درس خوانده خارج بودند و به کشور بازگشته‌اند و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، ما در سال آینده هم از این قشر حمایت خواهیم کرد.

اتکای ما در جامعه مدنی فقط نباید به احزاب باشد، الان سمن‌ها بخش بزرگی هستند در زمینه‌های مختلف فعالیت خوبی دارند، احزاب ما متاسفانه عمدتا مثل مغازه‌های فصلی در ایام انتخابات فعال می‌شوند، مگر نمی‌گوییم آلودگی هوا و زلزله؟ همه دنبال این هستیم که بگوییم بنزین و نان ارزان می‌شود. اینها درست و ممکن است عده‌ای کف بزنند برایمان اما مگر نباید آلودگی هوا حل شود؟ الان فقط مدارس را تعطیل می‌کنیم که ساده‌ترین و شاید بدترین راه است، راه صحیح و عاقلانه بدون پول ممکن نیست، باید خودروها و وسایلی که مصرف‌کننده انرژی هستند اصلاح شوند. این بودجه می‌خواهد. همین طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل بودجه می‌خواهد، عربستان سعودی که چند برابر ما نفت می‌فرشود از پارسال تا امسال بنزین و گازوئیل را دو برابر کرده است، ما به مجلس گفتیم همفکری و هماهنگی کنند، وزیر نفت ما اعلام کرد روزانه معادل 5.5 میلیون بشکه نفت مصرف می‌کنیم! همه خیابان‌های ما تبدیل شده به پارکینگ، جامعه مدنی درباره اینها باید گفت‌وگو کند.

روحانی در پاسخ به سوال ایسنا درباره «هدف دولت از نوسازی ناوگان حمل و نقل و بافت فرسوده»:
 
در هر دو مورد اهداف متعددی در کنار هم چیده شده است مثلا در ناوگان، اول صنعت ما حرکت می‌کند و اشتغال افزایش می‌یابد، فناوری وارد کشور ما می‌شود، از لحاظ محیط زیست برای ما مهم است. از نظر صرفه‌جویی اهمیت دارد، در مساله بازآفرینی شهرها که پنجشنبه توضیح می‌دهم هم برای جوانان خانه‌اولی مسکن تهیه می‌شود هم افرادی که در بافت فرسوده زندگی می‌کنند مسکن مناسب خواهند داشت و هم اشتغال خوبی پدید می‌آید، امیدواریم سال 97 سال شکوفایی این طرح‌ها باشد.
 
روحانی در پاسخ به سؤالی درباره یارانه و قیمت حامل‌های انرژی: 
 
یارانه‌ای که پرداخت می‌شود، در حال حاضر تقریباً به همه پرداخت می‌شود، قشرهایی که نیاز ندارند نباید از این یارانه استفاده کنند و باید در جای دیگری صرف شود، هدف دولت و مجلس در این‌باره یکی است و اختلاف نظری وجود ندارد اما با وجود جلساتی که با کمیسیون‌های مجلس گذاشتیم نتوانستیم درباره‌ی شیوه‌ی انجام آن به توافق برسیم، اگر دولت بتواند افرادی را که به یارانه نیاز ندارند شناسایی کنند، یارانه آنها را قطع خواهد کرد اما در زمینه شناسایی این افراد مشکلاتی داریم، قیمت حامل‌های انرژی هم نباید بصورت ناگهانی افزایش پیدا کند و باید با شیب ملایمی این اتفاق انجام شود.
کد مطلب: 589328
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


خودخروس زده بیرون !
Iran, Islamic Republic of
نکته مهمی که می‌خواهم تأکید کنم این است که امروز هفتاد درصد جمعیت کشور ما جوانان تشکیل می‌دهند. نسل جوان ما و افکار نسل جوان ما و راهی که آنها توصیه می‌کنند را باید بشنویم و بپذیریم..................
برای همین طی این دو دوره ریاستمان ،پیرترین کابینه بعد از انقلاب را داشته وهمواره بازنشستگان را به جوانان در پستهای مدیریتی ترجیح میدهیم!
Iran, Islamic Republic of
فاینانس=خرید ات اشغالها از اب معدنی وگلابی خشک و غذای حیوانات خانگی تا سنگ پا وآب پنیر و........ چطوری میتونه بازار ارز رو اروم کنه؟! مگه در برجام قرار نبود که 150میلیارد دلار دارائی بلوکه شده ما را داخل کشور بیارید؟مگه عراقچیتون نمیگه که میتونیم هر قدر خواستیم دلار وارد کشور کنیم؟شما که راست میگید ،دلار وارد کنید .در فاینانس سود هم باید بدیم ومنحصرا از اون کشور ،چیزهائی که اونها قبول میکنند رو وارد کنیم!
این تسلی دادن که بیشتر بازار رو اتش میزنه!
احسنت به این قلم
Iran, Islamic Republic of
حسین شمسیان:
کاش مردم به روحانی رای می دادند تا رئیس جمهور بشود
کاش دستشان را از گلویمان بردارند تا وقتی روحانی می گفت: «شما اینها را نمی شناسید،میخواهند در پیاده رو ها دیوار بکشند» ما بتوانیم از خوشحالی جیغ بکشیم و غم های عالم را فراموش کنیم.

کاش اقلا یک کنسرتی برگزار می شد تا کمی اوضاع بهتر شود. کاش با چند دختر خیابانی و بیابانی ،حواس ها را پرت می کردند و روح و روان مردم شاد می شد.

کاش «حسام الدین آشنا» کاری بکند، توئیتی بنویسد و با قدرت تحلیل گری و عملیات روانی اش، آرامش را به بازار برگرداند. کاش می شد ژنرال «زنگنه» وزیر نفتمان باشد تا بتواند پول نفت را به کشور بیاورد، بقیه عرضه این کارها را ندارند
کاش مردی مثل «جهانگیری» فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی بود تا به جهان نشان می داد مدیریت بر اساس دانش و علم و با تکیه به توان داخلی ،بدون دخالت برادر و ...یعنی چه؟

کاش به جای آدم های جنگ طلب و ستیزه جو با دنیا، امروز دولتی سرکار بود که بخاطر وجود آنها، صف سرمایه گذران خارجی به ایران کشیده می شد و سیل پول را به کشور سرازیر می کردند
کاش از توان حسین فریدون برای پروژه های مهم انتقال پول استفاده می شد تا بازار به این نوسانات بد نیفتد.واقعا نادیده گرفتن استعداد ها تا کی؟

کاش و هزار کاش دیگر....اما این آرزوها فایده ای ندارد

این سفره مردم است که کوچک وکوچکتر می شود.

این برف آمارهای دروغ است که پیش کوچکترین حقایق اقتصادی جامعه آب می شود.

دولتی که با وجود همراهی بی سابقه و تاریخی همه ارکان نظام، عرضه کمترین تکاپو و تحرکی ندارد و حتی در مهار بحران ناشی از سی سانت برف عاجز است، نیاز به منتقد ندارد.
رضا
Iran, Islamic Republic of
بخشی از سخنان مهم حضرت امام خمینی (س) در خرداد ۱۳۶۰ در جمع نمایندگان مجلس: باید به حسب واقع، به حسب انصاف، به حسب وجدان، این مردمی که شماها را روی کار آورده‌اند، این مردم زاغه‌نشین که شماها را روی مسند نشانده‌اند ملاحظه آن‌ها را بکنید و این جمهوری را تضعیفش نکنید.

بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که ممکن است یکی از «ایام الله» – خدای نخواسته – باز پیدا بشود و آن روز دیگر قضیه این نیست که برگردیم به ۲۲ بهمن. قضیه [این‌] است که فاتحه همه ما را می‌خوانند.
Iran, Islamic Republic of
ايشان از كدام نشاط مردم حرف مي زند.شايد اينكه بيكاري،فساد ، فحشا ، اختلاس، فاصله زياد طبقاتي، حقوق هاي نجومي كل جامعه را فرا گرفته مردم احساس نشاط مي كنند!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
ما خوشحالیم ! پس مردم هم در قوطیهاشون! لابد خوشحالند!
نشاطی
Iran, Islamic Republic of
خوشحال باشید می خوان به همه مون یک 45 میلیاردی بدن کنار خونه رئیس جمهورمون با دسترسی آسان به نت پر سرعت!
Iran, Islamic Republic of
رساترین سخن را در میان همه دولت‌ها، این دولت گفته که اعتراض را می‌پذیرد،.............نمونه اش فرستادن مردم به جهنم با بدرقه 52 لقب که محترمانه ترینهاش مثلا یه مشت لات ،انقلابیون نفهم ،هوچی گر ،عصرمجری ،تازه به دوران رسیده و...بوده است !اینطوری بود که ، صدای مردم رو شنیدن هم فهمیدیم یعنی چی!
Iran, Islamic Republic of
تورم هشت درصدی اینطوری لمس میشه که گوشت از بیست وسه تومان شده چهل وسه تومان وتخم مرغ دانه ای 300شده 600!
Iran, Islamic Republic of
رشد اقتصادی دورقمی با فروش نفتی که پولش رو نمیتونیم وارد کشور کنیم ،ودشمنان هم نمیزارن باهاش فاینانس مثلا کارخانه وتکنولوژی کنیم ومیشه اقلام مصرفی وتولید داخل رو زمین میزنه ،رشد نیست ،بومرنگیست برای نابودی اقتصاد از پایه وبیکار کردن مردم.البته به کام ژنهای خوب وآی کیو بالاها ونیز فرزندان مظلوم وبیکار وزرا.