دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 20 May 2019
 
۰

ریزگرد؛ چالشی ملی

چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۷
موضوع ریزگردها در ۱۵سال گذشته به عنوان پدیده نوظهور مخرب، محیط‌ زیست خوزستان را تحت تاثیر قرار داده‌است.حل معضل ریزگرد، حل یک مشکل ملی است و اگر فکری برای آن نشود، کشور را فلج خواهد کرد.
ریزگرد؛ چالشی ملی
به گزارش جهان نيوز، « عباس پاپی‌زاده» نماینده دزفول و رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در یادداشت روزنامه «جام‌جم» نوشت:

موضوع ریزگردها در ۱۵سال گذشته به عنوان پدیده نوظهور مخرب، محیط‌زیست خوزستان را تحت تاثیر قرار داده و با وارد کردن آسیب جدی به اقتصاد و سلامت مردم، باعث شده مهاجرت از استان خوزستان به دیگر استان‌ها به شدت افزایش یابد.
ریزگردهای داخلی و خارجی، تاثیرات منفی بر استان دارد و در فصل‌های مختلف، شهرهای خوزستان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. ریزگردهای خارجی از عراق و سوریه با وزش باد به داخل کشور وارد می‌شود و ریزگردهای داخلی که به دلیل کاهش آب رودخانه‌ها و پروژه‌های غلط سدسازی و انتقال آب از خوزستان به سایر استان‌ها صورت گرفته باعث شده آورد رودخانه‌ها کاهش پیدا کند و تالاب‌هایی که در انتهای رودخانه‌ها قرار دارد خشک شده و از بین بروند که رسوبات این تالاب‌ها به عنوان یک معضل، با وزش باد بعضا تا ۲۲ استان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد بطوریکه شاهدیم که تا دو سال قبل این ریزگردها تهران را نیز تحت تاثیر قرار می‌داد.

بنابراین حل معضل ریزگرد، حل یک مشکل ملی است و اگر فکری برای آن نشود، کشور را فلج خواهد کرد.
متاسفانه دولت در این زمینه همتی قوی از خود نشان نداده اما مجلس به مدت دو سال است که برای این موضوع ردیف بودجه‌ای قرار می‌دهد. بر این اساس در سال ۹۶ که در لایحه بودجه دولت پیش‌بینی برای ریزگردها وجود نداشت،‌ نمایندگان مقدماتی را ایجاد کردند که ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با ریزگردها تخصیص پیدا کند که با اذن مقام معظم رهبری این مبلغ درسال ۹۶ تخصیص پیدا کرد.

در بودجه سال ۹۷ نیز که اکنون در حال بررسی است، ۱۵۰ میلیون دلار برای مبارزه با ریزگردها پیشنهاد شد که اختصاص این مبلغ نیاز به اذن مقام معظم رهبری داشت و با توجه به تذکر رهبری در مورد حل مشکل ریزگردها و همدردی ایشان، برای سال آینده نیز با اذن ایشان مقرر شد این مبلغ از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با ریزگردها اختصاص یابدکه امیدواریم این معضل سریع‌تر حل شود. قطعا این افزایش رقم سرعت کنترل ریزگردها را بیشتر خواهد کرد و ما از دغدغه های رهبر معظم انقلاب در این زمینه تشکر می‌کنیم.
کد مطلب: 585022
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *