چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - 19 Jun 2019
 
۴
۲۴
وقتی اصلاح طلبان یقه بی بی سی را می گیرند:

روباه پیر چرا با اصلاح طلبان قهر است؟/ چرا BBC اینقدر خبیث شده است؟!

دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۳
بی محلی چند وقته بی بی سی به اصلاح طلبان در حالیست که فعالین این جریان همچنان انتظار دارند که این رسانه رویه خود را اصلاح کند و بار دیگر دست در دست هم همان سیاست های گذشته را دنبال کنند!
روباه پیر چرا با اصلاح طلبان قهر است؟/ چرا BBC اینقدر خبیث شده است؟!
گروه سیاسی جهان نيوز: فعالین اصلاح طلب گله مند شدند چرا بی بی سی رویه خود را تغییر داده و اخباری که به زعم اصلاح طلبان مهم است نادیده می گیرد.

به گزارش جهان نيوز، در چند هفته گذشته صدای فعالن اصلاح طلب درآمده و از اینکه سیاست بی بی سی تغییر کرده و به صورت صریح تری سیاست براندازی نظام جمهوری اسلامی را پیگیری می کند شاکی شده اند. از نگاه اصلاح طلبان این خط مشی بی بی سی فارسی به معنای عبور از سیاست «اصلاحات در ایران» است که این طیف خود را نماینده اصلاحات در داخل ایران می دانند.

اینکه اصلاح طلبان بعد از یک قرن هنوز به سیاست های خباثت آمیز انگلستان در ایران پی نبرده جای بسی تعجب و تاسف است. محمدرضا جلائی پور در یادداشتی از اینکه بی بی سی فارسی به دستور مقام معظم رهبری برای واگذاری بنگاههای اقتصادی ارتش و سپاه توجه نکرده، آن را خارج از اصول حرفه ای رسانه ای تفسیر کرده است:« مهمترین خبر امروز (۳۰/۱۰/۹۶) در ایران خبر ماموریت مقام رهبری به ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر واگذاری بنگاه های اقتصادی سپاه و و ارتش به مردم بود. اما رسانه بی بی سی فارسی که گفته می‌شود حرفه‌ای است در هیچکدام از برنامه های خبری خود توجهی به این خبر مهم نکرد و حتی نامی از این خبر هم در هیچکدام از برنامه‌های خبری اعلام نکرد!»

این فعال اصلاح طلب انتظار داشت تا بنگاه سخن پراکنی بی بی سی بخش های خبری خود را براساس توقعات اصلاح طلبان تنظیم کنند. وی دلیل این امر را نیز برآورد رسانه انگلیسی از وقوع بسترهای انقلاب دانسته و انتظار براندازی نظام جمهوری اسلامی را داشته : « به نظر من بی بی سی  فارسی اعتراضات دیماه ۱۳۹۶ را مقدمه یک انقلاب و سرنگونی  ج ا می دید و حتی گرایش مستتر خبری و تحلیلی این رسانه در هشتم تا پانزدهم دیماه این بود که خوب است چنین اتفاقی بیفتد! اما روند اعتراضات موید این علاقه بی بی سی نشد.  و حالا در روز اخر دیماه این بنگاه خبررسانی می بیند که مقام رهبری ج ا یک دستور «اصلاحی» اقتصادی را صادر می کند، و ظاهرا این خبری نیست که به چشم دست اندرکاران بی بی سی فارسی بیاید. لذا این بنگاه خبری خبر مهم ماموریت به نیروهای مسلح را نادیده می گیرد و بی خیال انگاره حرفه‌ای بودن بی بی سی می شوند.»

*بی بی سی فقط در این چند ماه خبیث شده است؟
پیش از این نیز محسن آرمین در یادداشتی به بررسی رویه جدید بی بی سی پرداخته بود. نگرانی اصلاح طلبان نسبت به عبور از جریان اصلاح طلب تنها محدود به خط رسانه ای بی بی سی نبوده و فعالین این طیف در جریان اعتراضات و آشوب ها نیز با دوگانگی آشکاری با آن برخورد کردند. از یک سو نگران از دست دادن موقعیت اپوزیسیون درون نظام خود بودند و به همین خاطر حتی افرادی چون عباس عبدی خواهان سرکوب آشوب گران شده بودند، از سوی دیگر به دفاع از آشوب گران و بازداشتی ها پرداختند.

محسن آرمین، از نیروهای چپ و عضو حزب منحله مجاهدین انقلاب اسلامی در یادداشت خود چنان از دست بی بی سی فارسی در مصاحبه با رضا پهلوی عصبانی می شود که از اصطلاح عنان از دست دادن مجری بی بی سی سخن می گوید:« جری بی‌بی‌سی در این گفت‌وگو چنان عنان اختیار از کف داد که او را رهبر اپوزیسیون نامید و از برنامه او برای دوران پس از سرنگونی جمهوری اسلامی ایران پرسید. نیازی به توضیح بیشتر نیست آنان که برنامه‌های بی‌بی‌سی را طی این مدت پیگیری کردند احتمالا از چند و چون ماجرا به خوبی آگاهند. خط خبری و تبلیغاتی بی‌بی‌سی در این مدت را می‌توان اینچنین خلاصه کرد: پایان کار اصلاح‌طلبان و فقدان نیروی سیاسی مردمی و موجه در درون نظام که بتواند مطالبات مردم را پیگیری کند و ضرورت انتقال رهبری اپوزیسیون به خارج از کشور و پوشاندن این قبا بر تن رضا پهلوی.» به نظر می رسد بخش عمده ای از عصبانیت آرمین به خاطر جانمایی رضا پهلوی به عنوان اپوزیسیون مشروع نظام جمهوری اسلامی توسط بی بی سی باشد و زمانیکه این رسانه به صراحت از پایان کار اصلاح طلبی در ایران دم می زند، فعالین اصلاح طلب نسبت به خیانت این رسانه به خود بر می آشوبند و برای تخریب چهره شبکه انگلیسی بی بی سی، پای نظام را نیز به میان می کشند و برای تغییر نظام در ایران ابراز نگرانی می کنند!

از یاد نمی رود شبکه گسترده رسانه ای در ایران و خارج از کشور در مناسبت های مختلف به صورت پیاده نظام های رسانه ای جریان اصلاح طلب نقش آفرینی می کردند. در بسیاری از برنامه های بی بی سی فارسی یک پای ثابت گفتگوها و مناظرات نیروهای فعال اصلاح طلب بودند اما زمانیکه سیاست های این رسانه که از ابتدا نیز مشخصا نظام جمهوری اسلامی و مشروعیت آن را نشانه گرفته بود، مشمول حال اصلاح طلبان نیز می شود، این جریان به صرافت افتاده است.

در سال 88 و حمایت همه جانبه بی بی سی از نامزدهای اصلاح طلب، جنبش سبز و ضریب بخشیدن به رمز آشوب یعنی تقلب، رویکرد حمایتگرانه این رسانه از لیست های اصلاح طلبان در انتخابات اخیر و حضور گسترده کارشناسان و فعالین اصلاح طلب در برنامه های مختلف این شبکه، همه این موارد تنها نمونه هایی از هم سویی رسانه های معاند و اصلاح طلبان بوده است. با این وجود رویکرد بی بی سی در  ماه اخیر در حمایت از آشوب گران و میدان دادن به افرادی چون رضا پهلوی، سلطنت طلبان و مجاهدین خلق، باعث شکایت اصلاح طلبان از نادیده گرفتن آنها شده است.

با توجه به واکنش اصلاح طلبان به خط مشی بی بی سی این سوال پیش می آید آیا آنها پیش از این آگاه نبودند که هدف اصلی رسانه انگلیسی تنها حفظ منافع غرب، براندازی جمهوری اسلامی و دشمنی با انقلاب اسلامی است؟ آیا زعمای اصلاح طلب و فعالین این جریان نمی دانستند که بی بی سی فارسی یکی از مهم ترین بازوهای کودتای 28 مرداد 1332 علیه دولت مصدق بود؟ آیا آنها رمز کودتای آن سال را که رادیو بی بی سی اعلام کرد(اینجا لندن است و اکنون ساعت دقیقا ۱۲ نیمه شب است) را فراموش کرده اند؟ همکاری بی بی سی با شرکت نفت و وزارت خارجه انگلیس در طول سال­ های جنبش ملی شدن صنعت نفت ادامه داشت و در چند مرحله از طریق ارسال کد در لابه ­لای اخبار و برنامه­ های فارسی و انگلیسی به مخالفان جنبش ملی شدن نفت و یا ماموران بریتانیایی کمک کرد.

بی بی سی فارسی از آغازین روزهای تشکیل خود رسانه ای برای حفظ و گسترش استعمارگری انگلیس بود و خباثت های آن علیه مردم ایران ثابت شده است. اصلاح طلبان یا خود را به آن راه زده اند و یا گمان می کردند که می توانند در هم سویی با این رسانه صدای خود را بلندتر به گوش نظام برسانند و اهداف شان را در همکاری با این رسانه خبیث پیگیری کنند.

بی محلی چند وقته بی بی سی به اصلاح طلبان در حالیست که فعالین این جریان همچنان انتظار دارند که این رسانه رویه خود را اصلاح کند و بار دیگر دست در دست هم همان سیاست های گذشته را دنبال کنند!

البته بی بی سی فارسی سال های گذشته نیز تلویحا به اصلاح طلبان درباره جدا کردن خط خود از نظام هشدار داده بود و رفتار کج دار و مریز آنها را شکست خورده می دانست. در تیرماه سال 1391، بی بی سی فارسی در یادداشتی به یکی از عناصر پاریس نشین خود اصلاح طلبان را به تغییر رویه خود دعوت کرده بود و راه آن نیز تنها از طریق براندازی می گذشت:« اگر اصلاح طلبان می خواهند به یک نیروی بالقوه در برابر رژیم تبدیل شوند، باید طرحی نو با بازیگرانی نو بریزند، با ویژگی براندازی جمهوری اسلامی به عنوان هدف اما با روش اصلاح جزء به جزء و هدف آنها باید به صراحت تغییر رژیم -همان که حکومت براندازی نرم می نامد و اصلاح طلبان از بیان آن شرمنده اند- اعلام شود. فاصله گیری شفاف و قابل احساس از اسلامگرایی به نحوی که مخالفان میان آنها و ایدئولوژی رژیم تفاوت را ببینند.» شاید با توجه به روندهای ماههای گذشته، و ناامیدی از تغییر رویه رسانه انگلیسی، این بار صراحتا توصیه بی بی سی را حلق آویز گوش خود کنند و باطن خود را بیشتر عیان سازند.
 
 
کد مطلب: 584252
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


seyed hosein
Iran, Islamic Republic of
اینها جنگ زرگری است دوستان!
تو رو خدا شما دیگه سادگی نکنید...
شهاب
Iran, Islamic Republic of
احسنت
القاء خیرخواهی، هنر بی بی سی است.
همین رسانه شب انتخابات با این کسب اعتماد فریبکارانه ناگهان دوباره لیست امید ... را تایید میکند تا...
1400 هم همین
Iran, Islamic Republic of
من فکر می کنم حرف شما درسته و واقعیت پیدا کنه چون این نظام ساختارش جوریه که بدترین خیانت ها رو تحمل کرده و کسی واقعا بیش از اصلاحات ضربه نزده و آخرش هم امثال بی بی سی باید برگردند به سمت همین اصلاح طلبان
اما
مطلب ظاهرا چیز دیگریست
بی بی سی و غیره به این نتیجه رسیدند که همه پتانسیل اصلاحات در حد قلقلک های بچه گانه مفتضحی مثل اغتشاشات اخیر میتونه باشه که سر جمع کاری که مدافعین حرم کردند و یک درصد هم نمی تونه جبران کنه

ایران عملا خودش هم مرز با اسرائیل شده و این یعنی خاصیت برجامی که میخواست امنیت اسرائیل و حفظ کنه تمام شده
و حالا مثلا اصلاحات چطور میتونه برجام 2 یا 3 ای رو کلید بزنه که این دستاورد و هم بفروشه اصلا مگر فروشنده اینجا دولته؟ مگر از عمق مسائل منطقه این ها چقدر سر درمیارند؟ باید در حد سردار سلیمانی ها مطلع باشند یعنی اون این اطلاعات و میده به این ها؟
یا از طرف دیگه مثلا سپاه در سایت موشکی باز میکنه که بفرمایید بازدید و ببرید موشک ها رو اره کنید؟
اصلا فروشنده قبلا قلب رآکتور میخواست بفروشه، امروز چی میخواد بفروشه؟؟؟
همانطور که دولت، دولت محرمانه ها بوده، انقلابیون هم محرمانه های بسیار زیادی دارند که لو ندادند.
مسأله این دفعه اینقدرها ساده و مشخص نیست...
Iran, Islamic Republic of
دقیقا دوست من
نباید مکر اینها رو نادیده گرفت
مدتی قبل با یک اصلاح طلب صحبت میکردم و میگفتم چرا اونها شمارو سرمایه خودشون میدونن و از شما حمایت میکنن و براتون کف میزنن؟ مگه امام نگفت هروقت دشمن تشویقتون کرد شک کنید!
جواب قابل تاملی داد که میشه استراتژی جدید دشمن را کشف کرد:
"آنها هم این حرف امام را شنیده اند!!"
یعنی آنها دارند تغییر رویه میدهند و از اینها رسما حمایت نمیکنند تا برای جریان اصلاح طلب رسوایی و بی آبرویی به بار نیاید، بخصوص برای نسل جدید که اینها را خوب نمیشناسند.
Iran, Islamic Republic of
بالاخره برادران بايد به نتيجه برسن كه حرفاي بي بي سي رو قبول دارن يا نه
Iran, Islamic Republic of
نه قبل نه حال و نه آينده حرفاي بي بي سي نبايد مورد توجه قرار گيرد كه آنها هميشه در پي اهداف خود هستند
Iran, Islamic Republic of
هيچكس به بي بي سي دل نبنده كه كارش اختلاف افكنيه
سروش
Iran, Islamic Republic of
شماها برین فکر خودتان باشین، اون همه جنجال بابت مناظره بین جبرائیلی و آقای رحمانی مدیرمسئول روزنامه شرق، از سوی سایت خبری عصر... و خبر... به کلی سانسور شد شتر دیدی نه دیدی، تاریک ناک هم سریع خبرشو ورداشت از سایت شماها هم ... اصلا به موضوع اهمیت ندادید. چرا اصول گرایان پشت هم نیستندچرا؟ خبر جا داشت جسته و گریخته پیگیری بشه؟اصلا امیدی به بازگشت شماها نیست، در حد همان اقلیت باقی خواهید ماند.
Iran, Islamic Republic of
عجب. یعنی اینا هنوز نمی دونن ملکه چقدر خبیثه بابا می دونن
Iran, Islamic Republic of
بي بي سي هيچوقت به فكر ملت ما نبوده كه حالا بخوايم به حرفاش استناد كنيم
حمید
Iran, Islamic Republic of
اصلا فریب این روباه مکار رو نخورید بی بی سی داره با این ترفندها واین کاراش:
1-به کم کاری اصلاح طلبا در این اغتشاشات اخیر اعتراض میکنه و نارضایتی خودش رو به اونها نشون میده.
2- دوباره اصلاح طلبا رو تحریک میکنه مثل سالهای 78 و88 رهبری اغتشاشات و فتنه های بعدی رو به دست بگیرن و__ یکپارچه عمل کنند. __
حسین
Netherlands
مشکل را از آنجا پی بگیرید که رئیس مجلس اصولگرا و بروجردی .... و دیگران فتنه خانه را باز گشائی کردند .
گرحکم شود که مست گیرند در شهر بسیاری را خواهند گفت
یا حق
Iran, Islamic Republic of
منافقان جنگ سخت ومنافقان جنگ نرم هردو هدف یکسانی دارند ومکمل یکدیگرند ودر بزنگاهها به کمک هم میایند البته نگرانی به جایی هم دارند وان ترس از رو شدن دستان پلیدشان در خیانتها وجنایتهای پیدا وپنهانشان است این وعده خداوند است که دستان نفاق را در هر پوششی وبا هرنیتی رسوا نماید
احمد
Iran, Islamic Republic of
بی بی سی فهمیده که اولا جمهوری اسلامی بیدی نیست که با این بادها بلرزد ثانیا اصلاح طلبان مرد میدان کارزار نیستند وبا اولین بازداشت وزندان به همه کارهای کرده ونکرده خود اعتراف می کنند .تازه اگر هم مرد میدان باشند همه تلاششان رابرای براندازی نظام کرده اند .دیگر چیزی درچنته ندارند ودستشان برای همه روشده لذا دیگر این روباه پیر هم حاضرنیست برروی اصلاح طلبان قمار کند وبه همین دلیل است که این رویه را درپیش گرفته است.
United Arab Emirates
عکس این ....... را چرا انداخته اید ؟
Canada
ادب داشته باش
از مادر تو سالمتره يقينا
Iran, Islamic Republic of
بعد منتظری و هاشمی امیدشون به داخل کم شده
مهرداد
Germany
اصولا فلسفۀ ایجادی رسانه هایی مانند بی بی سی و همانندان آن با آنهمه تأسیسات، تجهیزات، کارمندان، کارشناسان و بودجه های کلان، بمنظور ابزاری در جهت سویه سازی افکار و اذهان بینندگان و شنوندگان آنها در سمت و سوی دلخواست ها و اهداف کوتاه، متوسط و بلند مدت است. نه برای روشنگری، عدالتخواهی، آزادیخواهی، دموکراتیزاسیون و حق و حقیقت و حقانیت!
علی
Iran, Islamic Republic of
میشود لطفا بگویید هدف از تاسیس صدا و سیمای دولتی جمهوری اسلامی با آنهمه تجهیزات و بودجه کلان و کارمند و امکانات و انحصار محض چیست؟؟؟ طبق معمول همه بد هستند، فقط و فقط ما خوبیم!!!
Iran, Islamic Republic of
... بی بی سی خبیث
United Kingdom
فقط احمدی نژاد از عهده اینا بر میاد/ خس و خاشاک واقعا برازندشونه
علی
Iran, Islamic Republic of
جالبه. چطور بی بی سی در روزهای انقلاب که به نفع انقلابیون حرف میزد و همین خط مشی الان را اون زمان هم داشت (منتها اون موقع به نفع انقلابیون و به ضرر رژیم شاه) خبیث نبود. اون موقع مگر مردم اکثر خبرهای خود در مورد تجمعات و تظاهرات ها را از رادیو بی بی سی نمیگرفتند. البته اون موقع شاه همین حرف های الان شماها را میزد. اون هم فکر میکرد این تظاهرات ها و نارضایتی ها کار بی بی سی. برید مصاحبه ای که شاه بعد خروجش از کشور و در پاناما انجام داده را ببینید. اون هم میگفت کار خارجی ها بوده و از بی بی سی اسم برد. چطور الان خبیث شده اون موقع خبیث نبود. ببینید با این حرف ها نمیتونید مثلا زیرآب بی بی سی را بزنید. اونقدر مردم به صدا و سیما بی اعتماد هستند و بی بی سی حرفه ای عمل کرده که مردم سالیان سال است اخبار سیاسی خود را از بی بی سی میگیرند. اما به طور کلی تمامی حکومت هایی شبیه ما که از حل مشکلات مردمشون عاجز هستند و مدام مشکل روی مشکل اضافه میکنند هر گونه تظاهرات و اعتراضات مردمشون را به خارج کشور نسبت میدهند تا اعتراضات مردم را از اصالت بندازند و فاقد حقیقت جلوه بدهند. این کار را خیلی ها قبل از ما کردند. شاه همین را میگفت. قذافی همین را میگفت. الان جمهوری اسلامی هم که الان سالهاست بر این طبل تو خالی میکوبد. ولی هیچ دردی درمان نشده. اخه شما فکرش را بکنید اگر یک رسانه خارجی مثل bbc بتواند در مملکتی مثل ما که از الان سالهاست داریم از صبح تا شب در تمامی برنامه های صدا و سیما زیراب اون را میزنیم، و ماهواره هم که غیر قانونی است ولی باز بتواند یر منشا چنین اعتراضاتی شود، شما خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل. ببین چه اعتباری داره رسانه های حکومتی و چه اعتباری داره حرف مسئولین در نزد مردم.
موجک
Iran, Islamic Republic of
قهرند چون اوباش و شعبان بی مخ هایی که به خیابان فرستادند نتونستند حتی ده نفر از مردم را با خود همراه کنند. این یعنی شکست برای اصلاح طلبان افراطی و هدر رفتن پوند های روباه خبیث.
Iran, Islamic Republic of
پیر استعمار با هر نگرشی که به مصالح ممکلت اعتقاد و عمل داشته باشد مخالف است پس باید حواس همه جمع باشد کجای کارند