جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - 24 Jan 2020
 
۰
۱۳
ربیعی در گفتگوی ویژه خبری:

شایعه‌برخورد موشک‌به نفتکش‌سانچی صحت‌ندارد

اطلاع‌رسانی غلط خیانت به افکار عمومی است
سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۷
کد مطلب: 582429
رئیس کمیته پیگیری نفت‌کش سانچی در برنامه گفتگوی ویژه خبری به تشریح ابعاد مختلف حادثه این نفتکش پرداخت.
شایعه‌برخورد موشک‌به نفتکش‌سانچی صحت‌ندارد
به گزارش جهان نيوز؛ علی ربیعی، وزیر کار و رئیس کمیته پیگیری نفت‌کش سانچی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما اظهار کرد: از ساعت اولیه حادثه نفتکش سانچی جلسه اضطراری در سفارت چین تشکیل شد و موضوع بلافاصله به اطلاع رئیس‌جمهور رسید و جلسه ستاد بحران در وزارت امور خارجه تشکیل شد.

 رئیس کمیته پیگیری نفت‌کش سانچی افزود: اتفاق پیش آمده آن قدر عظیم بود که بنده خارج از عرف دیپلماتیکم عمل کردم و بدون پروتکل در اتاق عملیات چین حضور یافتم.

وی با بیان اینکه اولین خواسته بنده از چین خاموش شدن آتش بود، گفت: با کره‌ای‌ها و سفیر ایران در توکیو نیز رایزنی صورت گرفت و یک تیم هم  به دلیل این که کشتی به سمت ژاپن در حرکت بود، به محل اعزام شد.

وزیر کار ادامه داد: کشتی ۱۱۱ هزار و ۵۱۰ تن میعانات گازی داشت که در ترکیب با هوا اسید سولفوریک تشکیل می‌داد و افرادی که به صورت غیر کارشناسی اظهار نظر می‌کنند حتی یک روز در کشتی نبوده‌اند.

ربیعی بیان کرد: انفجار در نفت کش باعث ایجاد دودی به طول ۸۰۰ متر شده بود و ما تنها به دنبال این بودیم که هرچه زودتر آتش خاموش شود.

وی اظهار کرد: برخی انتقاد می‌کنند شما که می‌دانستید خدمه در ساعات اولیه جان باخته‌اند چرا اقدام کردید؟ بنده می‌گویم اگر حتی یک اپسیلون امید وجود داشت وظیفه انسانی ما بود که برای نجات اقدام کنیم.

وزیر کار بیان کرد: اخیرا شنیده ام که برخی می‌گویند موشک به کشتی خورده است. طرح چنین‌ مسائلی جز افزودن به غم و ماتم خانواده‌های قربانیان و مردم سود دیگری ندارد.

وی ادامه داد: از ابتدا که ما با کارشناسان چینی صحبت می‌کردیم آنها می‌گفتند که امکان ندارد کسی در کشتی زنده مانده باشد.

ربیعی افزود: آیا پیکر آنها برای ما مهم نبود؟ ما فرهنگ ایرانی داریم و سنت‌مان این است که مردگانمان را به خاک بسپاریم. اگر کورسوی امیدی بود، نباید اقدام می‌کردیم ؟ ما هیچ‌وقت اظهار نظر قطعی درباره زنده بودن خدمه کشتی نکردیم اما به تلاش خود برای نجات انها ادامه دادیم.

رئیس کمیته پیگیری نفت‌کش سانچی گفت : برای خرید فوم به زمان زیادی نیاز داشتیم اما دولت چین اقدامات خود را در این زمینه انجام داد و آب پاشی و فوم پاشی صورت گرفت.

 ربیعی با بیان اینکه اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود، گفت : چند سال پیش یکی از کشتی‌هایمان دچار آتش‌سوزی شده بود که بیش از ۲۰ نفر در آن حادثه نجات یافتند.

 وی گفت: این کشتی ساخت کره جنوبی و کاملاً نو بوده و سال ۲۰۰۸ بر روی آب آمده است.

 رئیس کمیته پیگیری نفت‌کش سانچی با اشاره به اینکه ناوگان نفتکش ایران جزء ناوگان های مجهز و خوب دنیا است، اظهار کرد: این کشتی با پرچم پاناما حرکت می‌کرد زیرا هزینه های بازرگانی آن‌ها کمتر است و این مسئله در عرف دریانوردی رایج است.

 ربیعی با اشاره به اینکه جعبه سیاه پلمپ شده است، گفت: باید پاناما، ایران، چین و سازمان‌های بین المللی برای بازگشایی آن حضور داشته باشند.

 وی با اشاره به اینکه از کشتی کریستال بازدیدکردیم و همکارانمان در آنجا مستقر هستند تا با افرادی که با کشتی سانچی تصادف کرده‌اند، مصاحبه کنند، افزود: شفاف‌سازی درباره این حادثه از اهمیت زیادی برخوردار است.

 رئیس کمیته پیگیری نفت‌کش سانچی با اشاره به اینکه خانواده‌های این عزیزان باید آرامش داشته باشندو  ما با تمام توان هر آنچه داشتیم به کار گرفتیم، گفت: اطلاع‌رسانی غلط خیانت به افکار عمومی است و  نباید سبب ایجاد ابهامات و استرس در میان افکار عمومی شویم،

 ربیعی افزود: نفت‌کش سانچی در عمق ۱۱۰ متری دریا نشسته و امکان آتش سوزی دیگر وجود ندارد اما گازهای سمی در کشتی زیاد است.

 وی با اشاره به اینکه دریانوردان ما شهیدان خدمت در راه اقتصاد مقاومتی بودند، گفت: روز پنجشنبه مجلس ختم ملی برگزار خواهد شد.

 رئیس کمیته پیگیری نفت‌کش سانچی اظهار کرد: ساعت ۱۱ صبح فردا نیز مصاحبه مطبوعاتی  در رابطه با این حادثه  برگزار خواهد شد تا به همه ابهامات پاسخ دهیم.

 ربیعی گفت: تلاش می‌کنیم چند غواص برای فیلمبرداری به اطراف نفتکش سانچی بروند تا به لحاظ فنی و علمی بررسی کنیم که آیا می‌توان به داخل کشتی ورود پیدا کرد یا خیر!

 رئیس کمیته پیگیری نفت‌کش سانچی افزود: نحوه تصادف کشتی از نظر حقوقی برایمان حائز اهمیت است لذا تا روشن شدن این قضیه پیش خواهیم رفت و به دنبال احقاق حق خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه رادارهای کشتی از کار نیافتاده بود، افزود: تا ۲۵ مایلی دریا رادارها می‌توانند به شناسایی بپردازند.

 ربیعی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های ما این است که سرانجام کشتی غرق شده را رها نکنیم، گفت: رئیس جمهور در تماسی تلفنی اعلام کرد بعد از استقرار کشتی  داخل کشتی برویم، اما چینی‌ها می‌گویند امکان ورود به کشتی وجود ندارد.

 وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌هایمان بررسی شیوه تصادف بوده است به طوری که سازمان دریانوردی، وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه کار را دنبال خواهند کرد.

رئیس کمیته پیگیری نفت‌کش سانچی با اشاره به شبیه سازی‌های صورت گرفته در خصوص حادثه سانچی اظهار کرد: یکی از نظریه‌ها این است که عقب رفتن کشتی کریستال پس از برخورد سبب ایجاد استحکاک و در نهایت آتش سوزی شده است.

 وی افزود: بازگشایی و رمزگشایی از جعبه سیاه نیازمند ۳ ماه زمان است، لذا از تمام توان دیپلماتیک خود استفاده خواهیم کرد تا در کمترین زمان ممکن جعبه سیاه بازگشایی و رمزگشایی شود.

 ربیعی با بیان اینکه بیشترین سوال خانواده ها در روز اول در خصوص سرنوشت عزیزانشان بود، گفت: در روزهای بعد روشن شدن نحوه تصادف بیشترین سوال آنها بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خدای من چه دروغهایی درمیارن موشک کجا بود دو تا کشتی با هم تصادف کردن منتها یکیش کشتی معمولی نبود نفتکش بود حاوی نفت و گاز بخاطر همین آتیش گرفت موشک اگه به نفتکش بخوره که در جا منفجر و غرق میشه چرا بعضیا انقدر دروغ میگن و یک کلاغ چهل کلاغ میکنن برای حرفهامونم اون دنیا باید جواب پس بدیما
مریم
Iran, Islamic Republic of

اگر گاز سمی همه را در دم کشته
چرا خدمه کشتی چینی همه سالمند؟
تازه کوچکتر و کم تجهیزات تر هم بوده
Iran, Islamic Republic of
حتما چینی ها به اون آب وهوا عادت دارندمصونیت دارند....دوم اینکه دوربین های مدار بسته نداشتند!!!!
Iran, Islamic Republic of
قضاوت با شما:
1 . ترامپ چند روز قبلش چین بوده و درخواست تحریم ایران را کرد
2. اخبار دیدارها از چرخش چین به آمریکا حکایت داشت
3. بعد این سفر ناگهان کشتی سانچی منفجر میشود
Iran, Islamic Republic of
منفی دادم، چون موشک، بمب اتم نیست که کشتی رو یکجا غرق کنه. موشک، یه حفره در کشتی به وجود میاره و کشتی، به مرور غرق میشه. کلی گفتم.
Iran, Islamic Republic of
با سلام و عرض تسلیت به خانواده های ملوانان ایرانی
ابهامات زیادی در این فاجعه وجود دارد از جمله این که:
1- فوت دست جمعی ملوانان به دلیل انفجار در لحظات اولیه
2- سالم ماندن ملوانان چینی علی رغم انفجار و قرار گرفتن در معرض گازهای سمی
3- پیدا کردن جعبه سیاه کشتی توسط چینی هایی که مهارت عجیبی در کپی سازی دارند.
4- ابهام دیگر اینکه چرا کسی به فکر بررسی جعبه سیاه کشتی چینی نیست. به نظر می رسد با بررسی اطلاعات آن بتوانند نیمه پنهان این فاجعه را آشکار کنند(البته اگر تا حالا چینی ها آن را هم کپی نکرده باشند)
5-
.
.
مجید
Iran, Islamic Republic of
1- وزیر نفت کجاست؟
2- وزیر راه کجاست؟
3- وقتی کارشناسان می گفتند دریانوردان در همان ابتدا فوت شده اند چرا به جامعه و خانواده ی دریانوردان امید بیخود می دادید؟ در حادثه ی پلاسکو و معدن یورت هم این اشتباه صورت گرفت و درد انتظار را هم به خانواده ها و جامعه تحمیل کردند.
4- در سال گذشته بیشتر از 15 هزار نفر در جاده های کشور بر اثر تصادف مرحوم شده اند. یعنی روزی 41 نفر در جاده های کشور کشته می شوند. این یعنی از روز حادثه کشتی سانچی تا امروز 410 نفر در جاده های ما کشته شده اند.
چرا اینقدر به کشته های تصادفات جاده ای بی تفاوت هستیم و چرا برای یک اتفاق (مانند تصادف کشتی سانچی) اینقدر جامعه را غمگین می کنیم؟
مجید
Iran, Islamic Republic of
عجیبه تا حالا داعش مسئولیت این اتفاق رو گردن نگرفته!!!!!
Iran, Islamic Republic of
موشک صحت ندارد ولی لیزر میتونه نفتکش را به اتش بکشه
Iran, Islamic Republic of
از کشتی مقبل با لیزر نفتکش را به اتش کشیده
Iran, Islamic Republic of
لابد این که روحانی افاضه فرمودند اکر امام زمان عجل الله تعالی فرجه ظهور کنند باز هم باید انتقاد کرد!!!با اینکه فیلمش هست تکذیب می شود!!!!آیا این فیلم این تکذیب هم صحت دارد ندارد نمی دانم به کی باید اعتماد کرد!!!!!
Germany
چيني ها قاتل اون خدمه سانچي هستند اما ارباب هستند ديگه
براي اينكه يه تيكه خاك رو آمريكا پايتخت خوند جلو دفتر حافظ منافع آمريكا دخيل بستند اما چيني ها ايراني كشتند نميرن جلو سفارتشون
امان از ترس از اربابان چيني بالاخره شنيديم سانديس چيني هم اومده تو بازار
مجید
Iran, Islamic Republic of
به قدس شریف میگی یه تیکه خاک؟؟!
من با اینکه چینی ها قصور و تقصیری در امداد رسانی داشتند یا نه کاری ندارم. نه اطلاعاتم کافیه و نه در این زمینه تخصص دارم ولی آنچه که مشخصه شما هم به فکر جون ایرانی ها نیستید. شما دانسته یا ندانسته دارید از آب گل آلود به نفع اسرائیل کودک کش ماهی می گیرید.