پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - 15 Nov 2018
 
۱
۲
آیت‌الله صفایی بوشهری:

روحانی در فرصت باقی مانده به خدمت مردم بپردازد

يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۷
امام جمعه بوشهر در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور درباره وارد بودن انتقاد به پیامبر(ص) و امام زمان(عج) گفت:: در تمام کتب اصول از اصول مقدماتی تا اصول عالی، با ادله‌ محکم اثبات شده که سنت معصوم اعم از کلام، رفتار و تقریر معصوم(ع) حجت است.
روحانی در فرصت باقی مانده به خدمت مردم بپردازد
به گزارش جهان نيوز، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری ظهر امروز در درس خارج فقه خود در واکنش به اظهارات حسن روحانی رئیس‌جمهور درباره وارد بودن انتقاد به پیامبر(ص) و امام زمان(عج) اظهار داشت: مطلب رئیس جمهور بسیار جای تأمل و تأسف است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه رئیس جمهور به جواز نقد پیامبر(ص) و معصومین(ع) و حضرت بقیة الله الاعظم «روحی فداه» حکم کرده بیان کرد: این کلام با هر انگیزه‌ای که باشد و بر اساس هر نوع اشتباه اعتقادی و یا بازی‌های سیاسی که باشد اشکال دارد، قابل توجیه نیست و قطعاً صاحب القول به اهداف مورد نظر خود نمی‌رسید

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه کلام، رفتار و تقریر معصوم(ع) حجت است، تصریح کرد: در تمام کتب اصول از اصول مقدماتی تا اصول عالی، با ادله‌ محکم اثبات شده که سنت معصوم(ع) حجت است.

آیت الله صفایی بوشهری تاکید کرد: در کتب اعتقادی نیز مطرح شده که سخن، رفتار و تقریر معصوم(ع) حجت است، از این رو یکی از ادله‌ استنباط و یکی از مبانی فهم دین در کنار قرآن، سنت معصوم(ع) است.

استاد دروس عالی حوزه علمیه افزود: اینکه انسان بیاید و به کلام فردی که به هر عنوان در مقابل رسول خدا(ص) قرار گرفته، تمسک کند و بگوید در مقابل پیامبر(ص) نیز در آن زمان انتقاد صورت می‌گرفته پس انتقاد از پیامبر(ص) جایز می‌شود، اشتباه است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر افزود: در آن زمان در مقابل پیامبر(ص) جنگ نیز صورت می‌گرفته، آیا کسانی که در مقابل پیامبر(ص) به محاربه برخواستند کلام و رفتار آنها حجت است؟!

آیت الله صفایی بوشهری با اشاره به جایگاه والای پیامبر گرامی اسلام (ص) در قران کریم تصریح کرد:  در قرآن هست «ما آتاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا»، این قدر پیامبر گرامی اسلام «ص» عظیم الشأن است که در آیه شریفه می‌فرماید «لا تَرْفَعُوا أَصْواتَکُمْ فَوْقَ صَوْتِ النَّبِیِّ » صدایتان را بلندتر از کلام ایشان نکنید.

امام جمعه بوشهر با اشاره به آیه «قُل ان کنتم تُحبّون اللهَ فاتّبعونی یُحببکمُ اللهُ» گفت: این آیه به این معنی که اگر کسی ادعا می‌کند خدا را دوست دارد و تابعیت پیامبر(ص) کند، آن وقت محبوب خدا می‌شود.

استاد دروس عالی حوزه علمیه با بیان اینکه حریم پیامبر(ص) و ساحت مقدس امام زمان(عج) از این چنین سخنان و اندیشه‌هایی، مبرا است افزود: این چه نوع استدلال و کلامی است؟ بهتر این است که رئیس قوه مجریه به حل مشکلات مردم و به همان اموری که وعده داده‌ بپردازند.

آیت الله صفایی بوشهری تصریح کرد: رئیس جمهور بهتر است به وظیفه اصلی خود طبق قانون اساسی بپردازد و مشکل مردم، امور اقتصاد، بیکاری، گرانی‌ها و مشکلات اجتماعی را درست کرده و به سرانجام برساند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه این روش رئیس جمهور راه به جایی نمی‌برد اظهار داشت: اینکه به خاطر برخی امور نفسانی، پیامبر(ص)، اهل‌بیت(ع) و ساحت مقدس امام زمان (عج) را وارد صحنه معادلات و محاسبات سیاسی کردن و برای برخی از اهداف، آن‌ها را قابل نقد دانستن، روش غلطی است و صحیح نیست.

امام جمعه بوشهر گفت: پیامبر برای هدایت مردم مبعوث شده اما برخی از مخالفان، معاندان و غافلان، مقابل پیامبر(ص) اعتراض و انتقاد می‌کردند، آیا فعل و کلام آن‌ها، حجت بوده و انتقاد بر پیامبر(ص) جایز است؟ اما کلام خدا که می‌فرماید این کار را نکنید، حجت نیست؟

آیت الله صفایی بوشهری افزود: این مبانی و این حرف‌ها قابل توجیه نیست و توصیه می‌کنیم که این کار را ترک کنند و به خدمت مردم و رفع مشکلات آنها ‌بپردازند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر بیان کرد: یک دوره ریاست جمهوری و اندکی از دوره دوم ایشان گذشته، بهتر است به خدمت به مردم بپردازید.

استاد دروس عالی حوزه علمیه افزود: در هر خانه چند نفر بیکار نشسته و مشکلات اقتصادی نیز فراوان است، بهتر است به ‌اقتصاد مقاومتی و رفع مشکل مردم بپردازید، مقام معظم رهبری نیز با تمام وجود راهنمایی می‌کند.

آیت الله صفایی بوشهری اظهار داشت: این حرف‌ها مشخص است که با چه انگیزه‌ و اهدافی است، ولی بدانید که با این روش راه به جایی نخواهید برد.

 امام جمعه بوشهر با بیان اینکه همان‌هایی هم که به شما رأی داده‌اند از این نوع فکر، اندیشه و سخنان فاصله و اعتراض دارند، افزود: راه صحیح، خدمت به مردم، احترام به آنها و خدمتگذاری به این مردم عزیز است.
کد مطلب: 582010
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
من نمیدونم بحث تسویه حساب سیاسی درمیونه. قضایای حقیقیه با قضایای واقعیه تفاوت داره. محمول در قضایای حقیقیه بیشتر معطوف به ماهیت شی هستش تا وجود اون. ثانیا همین معناست که قابلیت برای فعل انتقاد رو پیدا میکنه. به عبارتی بحث ماهویه و تعیین حدود و ثغور حقوق مسلمین در برابر حکومت معصوم و نه شخص معصوم.ثالثا حق انتقاد داشتن یک بحثیه و انتقاد وارد نبودن یک بحث دیگه. چه بسا فردی که حتی به معصوم نقد وارد میکنه به لحاظ حقوق یقابل مجازات نباشن هر چند ما معتقد باشیم معصومین فراانتقادی هستند.
عمار
Iran, Islamic Republic of
آقای رییس جمهور ما هم التماس خدمت داریم .
لطفا بجای التهاب آفرینی با سخنان خود تفکر اختیار کرده وراهکار خدمت بجویید.وقت تنگ است و حرافی بس.