يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - 16 Dec 2018
 
۷
۶۰
رهبر انقلاب در دیدار هزاران نفر از اقشار مختلف مردم قم:

باید بین مطالبات به‌حق مردم و حرکات وحشیانه تفکیک قائل شد/ خسارت این چندروز آمریکا به کشور، بی‌تقاص نخواهد بود

سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۴
به مناسبت سالروز قیام ۱۹دی ۱۳۵۶، هزاران نفر از مردم قم، صبح امروز با رهبر انقلاب دیدار کردند.
باید بین مطالبات به‌حق مردم و حرکات وحشیانه تفکیک قائل شد/ خسارت این چندروز آمریکا به کشور، بی‌تقاص نخواهد بود
گروه سیاست جهان نيوز: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم قم با تجلیل و تحسین حرکت عظیم، پر شور، به‌موقع و منسجم ملت در روزهای اخیر، به تشریح ابعاد و لایه های مختلف توطئه دشمنان برای سوءاستفاده از مطالبات به حق مردم پرداختند و با بیان سخنان مهمی خطاب به امریکایی ها، مسئولان کشور و مردم تأکید کردند: ایستادگی و نبرد «ملت با ضد ملت»، «ایران با ضد ایران» و «اسلام با ضد اسلام» همچون چهل سال گذشته ادامه خواهد داشت اما کینه ورزی دشمن نباید موجب شود مسئولان از ضعفها و مشکلات مردم و بویژه طبقات ضعیف غافل شوند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، با گرامیداشت سالروز قیام نوزدهم دی سال ۱۳۵۶، مردم قم را شجاع، سرشار از انگیزه و امید و در صراط مستقیم انقلاب دانستند و گفتند: مردم قم امسال همانند سالهای گذشته در راهپیمایی نهم دی شرکت کردند اما هنگامی که قضایای اخیر بوجود آمد، چهار روز بعد یعنی در روز سیزدهم دی، آن حرکت عظیم را آفریدند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه حرف ملت ایران بویژه جوانان در چهل سال گذشته، «ایستادگی در مقابل زورگویی و زیربار قدرتها نرفتن» بوده است، افزودند: ملت ایران همچنان با همان منطق، اهداف والای خود را دنبال می کند اما با انگیزه تر و پرتجربه تر از گذشته شده است و جوانان انقلابی کشور نیز پرتعدادتر از اول انقلابند.

ایشان قضایای روزهای اخیر را شواهد روشنی از این روحیه ملت ایران دانستند و گفتند: ملت ایران از روز نهم دی که این آتش‌بازی‌ها و شیطنت کاری‌ها آغاز شد، در نقاط مختلف کشور، حرکت خود را آغاز کردند اما هنگامی که دیدند مزدوران دشمن دست‌بردار نیستند، پی در پی و در روزهای متوالی، راهپیمایی ها تکرار شد.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: این راهپیمایی ها حوادث معمولی نیست و این حرکت عظیم، منسجم و مردمی در مقابل توطئه دشمن و با چنین نظم، بصیرت، شور و انگیزه در دنیا بی نظیر است.

حضرت آیت الله خامنه ای در توصیف حرکت مستمر ملت، گفتند: این نبرد «ملت با ضد ملت»، نبرد «ایران با ضد ایران» و نبرد «اسلام با ضد اسلام» است که از این پس نیز ادامه خواهد داشت.

ایشان خاطرنشان کردند: البته این مبارزه و ایستادگی و مقاومت موجب نشده است که ملت از دیگر ابعاد زندگی از جمله پیشرفت های علمی و تأمین امنیت و آرامش غافل شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، ریشه تمام دشمنی ها و توطئه ها بر ضد ملت ایران را «انقلاب اسلامی» دانستند و تأکید کردند: تمام حرکات ناکام دشمن در این چهل سال، در واقع پاتک به انقلاب است، زیرا انقلاب حضور سیاسی دشمن را ریشه کن کرد.

ایشان گفتند: این بار هم ملت ایران با ایستادگی همچون سدی محکم و ملی با قدرت تمام به امریکا و انگلیس و لندن نشینان گفت که نتوانستید و بعد از این هم نخواهید توانست.

رهبر انقلاب اسلامی به میلیاردها دلار هزینه و سالها شبکه سازی و مزدورپروری بدخواهان ملت ایران برای ایجاد مشکل از دورن کشور اشاره کردند و افزودند: مسئولان فعلی امریکا که ساده لوحی آنها در امور سیاسی آشکار است، این بار خود را لو دادند و به شبکه سازی و مزدورپروری اذعان و هزینه های این طراحی را نیز با سرکیسه کردن دولت های وابسته خلیج فارس تأمین کردند تا شاید بتوانند زباله های فراری از ایران را بازیافت و دوباره وارد میدان کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اقدام دشمنان در سالهای اخیر در راه اندازی هزاران شبکه مجازی و دهها کانال تلویزیونی، ایجاد جوخه های ترور و انفجار و اعزام آنها به داخل مرزها، و بمباران گسترده ملت با دروغ، تهمت و شایعه خاطرنشان کردند: همه این تلاشها انجام شد تا شاید بتوانند افکار این ملت بویژه جوانان را تغییر دهند اما نتیجه اش، شهید حججی عزیز و دیگر شهدا بودند که در دفاع از انقلاب سینه سپر کردند.

ایشان افزودند: دشمنان حتی برای نفوذ در برخی ارکان، افرادی را تطمیع کردند و خود نیز مستقیم وارد میدان شدند که دخالت های مسئولان امریکایی را در این چند روز اخیر همه دیدند، اما باز هم نتوانستند و ناکام ماندند.

رهبر انقلاب اسلامی، صمیمانه از ملت ایران قدردانی کردند و گفتند: نه یک بار بلکه هزاران بار از این ملت تشکر می کنم؛ ملت ایران حقیقتاً ملتی رشید، با بصیرت، وفادار، با همت، زمان‌شناس و لحظه شناس است و می داند که لحظه‌ی حرکت، چه زمانی است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: دشمنان این پیام ها را می گیرند، اگرچه در تبلیغات به روی خود نمی آورند و صدها اخلال گر را هزاران نفر، و حرکات میلیونی مردم را گروه اندک جلوه می دهند اما صاحبان سیاست متوجه این حرکت و پیام های آن می شوند.

ایشان افزودند: ملت ایران با این حرکت عظیم کار خود را کرد و در دل سیاستگذاران دشمن رعب ایجاد کرد و بصیرت و انگیزه خود را به اوج رساند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تحلیل های مختلفی که در روزهای گذشته از طرف اشخاص و جناح ها در روزنامه ها و شبکه های اینترنتی بیان شده گفتند: همه این تحلیل ها یک نقطه مشترک صحیح داشت و آن اینکه باید بین مطالبات صادقانه و به حق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه یک گروه تفکیک قائل شد و مطالبات و خواسته های مردم را پیگیری کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: اینکه عده ای از حقی محروم بمانند و در جایی جمع شوند و اعتراض کنند، یک مطلب است اما اینکه عده ای از این تجمع سوءاستفاده کنند و به قرآن و اسلام دشنام دهند و به پرچم ایران اهانت کنند و مسجد آتش بزنند، یک مطلب دیگر است.

ایشان افزودند: اعتراض ها یا درخواست های مردمی همواره بوده و اکنون نیز هست؛ در همین یکسال اخیر، برخی از مردم در بعضی شهرها یا در مقابل مجلس به دلیل مشکلات صندوق ها یا برخی مؤسسات مالی، اجتماعاتی داشتند که هیچ‌کس هم با آنها معارضه و مخالفتی ندارد و باید این حرفها گوش داده و رسیدگی شوند و در حد وسع و توان پاسخ داده شود.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس در تبیین ابعاد قضایای اخیر گفتند: قرائن و شواهد اطلاعاتی نشان می دهد که این قضایا سازماندهی شده بوده و در شکل گیری آن، یک مثلث فعال بوده است.

ایشان افزودند: یک رأس این مثلث، امریکا و صهیونیستها بودند که طراحی را انجام دادند و چند ماه برروی این طراحی کار کردند و بنای آنها این بود که حرکت ها از شهرهای کوچک شروع شود تا به مرکز برسد.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: رأس دوم این مثلث، یکی از دولتهای پولدار خلیج فارس است که هزینه این نقشه را تأمین کرد و رأس سوم نیز، پادوها بودند که مربوط به سازمان آدمکش منافقین هستند و از ماهها قبل آماده بودند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به فراخوان ها، خاطرنشان کردند: در این فراخوان ها، شعار «نه به گرانی» مطرح شده بود که شعاری جذاب بود تا عده ای را بدنبال خود وارد صحنه کنند.

در ابتدای کار هم عده ای با این شعار همراه شدند اما مردم به محض آنکه دیدند، هدف و شعارها تغییر کرد، صف خود را جدا کردند.

ایشان در همین خصوص افزودند: همان افرادی که روز پنجشنبه و جمعه در اجتماع «نه به گرانی» شرکت کرده بودند، بعد از جدا کردن صف خود، در اجتماع عظیم نهم دی به میدان آمدند و برضد امریکا و منافق شعار دادند.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه تبیین قضایای اخیر به برخی حرفها در رسانه های دشمنان اشاره کردند و گفتند: برای سازماندهی و عملیات دو قرار گاه فرماندهی در همسایگی ایران تشکیل شده بود، یکی از این قرارگاهها برای هدایت عملیات در فضای مجازی بود و قرارگاه دوم برای مدیریت اغتشاش ها که هر دو قرارگاه بوسیله امریکایی ها و صهیونیست ها فرماندهی می‌شد و پیروزی خود را نیز قطعی می دانستند.

حضرت آیت الله خامنه ای با سپاسگزاری به درگاه خداوند متعال که دشمنان ملت ایران را از نادان ها قرار داده است، تأکید کردند: برغم مقابله پی در پی مردم، دشمنان هنوز ملت ایران را نشناخته اند و معنای این سد محکمِ ایمان و شجاعت ملی را نفهمیده اند.

ایشان، بیهوده‌گویی‌های اخیر مسئولان امریکایی را ناشی از عصبانیت شدید و شکست اخیر دانستند و گفتند: می گویند حکومت ایران از مردم خود می ترسد! خیر. حکومت ایران متولد این مردم است و نظام اسلامی چهل سال است که به پشتوانه همین مردم در مقابل شما ایستاده است.


رهبر انقلاب اسلامی افزودند: می گویند حکومت ایران از قدرت امریکا هراس دارد؛ در پاسخ می گوییم اگر ما از شما هراس داشتیم، چگونه در دهه پنجاه شما را از ایران بیرون ریختیم و در دهه نود نیز شما را از کل منطقه بیرون راندیم.

ایشان به یکی دیگر از گزافه‌گویی‌های مقامات امریکایی مبنی بر نگرانی از نحوه رفتار با معترضان اشاره کردند و افزودند: شما خجالت نمی کشید؟ در یک‌سال گذشته هشتصد نفر از مردم امریکا به دست پلیس کشته شده اند. در قضیه قیام وال استریت هر کاری که توانستید بر ضد مردم کردید و با هر احتمال و تهمتی، مردم را کشتید؛ آن وقت برای مردم ایران اظهار نگرانی می کنید؟

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به ابراز نگرانی مسئولان انگلیس خبیث گفتند: اخیراً در موضوع حمله به مسلمانان انگلیس و دفاع مسلمانان از خود، یک قاضی انگلیسی، احکام بسیار سنگینی داد؛ حالا مسئولان چنین کشوری، دلسوز معترضان شده اند؟

رهبر انقلاب اسلامی، «براندازی نظام جمهوری اسلامی» را هدف مشخص امریکایی ها خواندند و با اشاره به تلاش دولت قبلی امریکا در پنهان کردن این هدف در موضع‌گیری‌ها و نیز نامه هایی که برای رهبر انقلاب می فرستاد، گفتند: البته رفتار آنها همان رفتار براندازی بود که دولت فعلی، صریح و بدون ملاحظه آن را اعلام می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای، تلاش برای گرفتن ابزارهای اقتدار ملی ایرانیان را روش اصلی و وسیله امریکایی‌ها برای تحقق «براندازی» برشمردند و افزودند: «عواطف مردم و افکار عمومیِ هم جهتِ با حکومت» و «ایمان و انگیزه جوانان» از جمله ابزارهای اصلی اقتدار ملی است و به همین علت دشمنان درصدد تضعیف و سلب آنها هستند.

«قدرت دفاع موشکی» و «حضور مقتدرانه در منطقه» از دیگر ابزارهای اقتدار ملی ایرانیان بود که رهبر انقلاب یادآور شدند و افزودند: امریکا جرأت نمی کند اسم مذاکره با ما را بیاورد اما یک کشور اروپایی می گوید می خواهیم با ایران درباره حضور منطقه ای آن مذاکره کنیم در حالی که باید از او پرسید شما چرا در منطقه حضور دارید؟

رهبر انقلاب سپس سه نکته اساسی را خطاب به هیأت حاکمه امریکا مورد تأکید قرار دادند: اول: سرِ شما در حوادث اخیر به سنگ خورد و اگر در آینده تکرار کنید باز هم ناکام خواهید ماند. دوم: در این چند روز به ایران خسارت زدید، این کار بی تقاص نخواهد ماند و سوم: این کسی که به گفته خود امریکایی ها تعادل روحی- روانی ندارد، بداند که این دیوانه‌بازی‌های نمایشی، بی‌جواب نخواهد ماند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ایستادگی نظام در مقابل زورگویان و دفاع از منافع ملت و کشور افزودند: کسانی که در خارج یا متأسفانه در داخل دوست دارند با امریکایی ها پیوند بخورند و نشست و برخاست کنند، این حرفها را بشنوند و بدانند که نظام جمهوری اسلامی به فضل الهی همه مشکلات را برطرف خواهد کرد.

بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب خطاب به مسئولان کشور و عناصر و فعالان سیاسی بود. ایشان خود را هم مخاطب این سخنان دانستند و در نکته ای بسیار مهم گفتند: دست داشتن دشمن در مسائل اخیر، تحلیل نیست بلکه بر مبنای اطلاعات و خبر بیان شد اما این نباید موجب شود که از ضعف ها و مشکلات خودمان غافل شویم.

رهبر انقلاب تأکید کردند: دشمنان مانند مگس روی زخم ناشی از مشکلات و ضعف ها می‌نشینند، بنابراین باید زخم را خوب کنید و نگذارید بوجود آید چرا که اگر مشکل داخلی نداشته باشیم، تبلیغات و فضاسازی بیگانه اثر نمی گذارد و امریکایی ها هم نمی توانند هیچ غلطی بکنند.

حضرت آیت الله خامنه ای، «دفاع از حقوق مردم و تلاش برای حل مشکلات آنها» را وظیفه همه مسئولان برشمردند و افزودند: قشرهایی از مردم به خصوص «طبقات ضعیف» تحت فشار هستند و باید همه همت مسئولان صرف حل مشکلات موجود شود.

«شناخت مشکلات جامعه، تمرکز بر حل مسائل اساسی و تقسیم کار برای رفع آنها» توصیه مهم دیگر رهبر انقلاب به مسئولان سه قوه بود.

ایشان با اشاره به تشکیل چندین جلسه با مسئولان و مدیران اصلی کشور درباره آسیب های اجتماعی و اقدام برخی مسئولان در کاهش بعضی از این آسیب ها افزودند: همه بدانند که مشکلِ حل‌نشدنی و گره‌ی بازنشدنی در کشور نداریم اما باید در این زمینه آماده‌تر، پا به‌رکاب‌تر، بیشتر و دقیق تر، کار و تلاش کنیم.
«وحدت و همدلی» دیگر توصیه مؤکد رهبر انقلاب به مسئولان بود.

ایشان افزودند: در این شرایط که دشمنِ لجوج تهدید می کند و درصدد ایجاد مشکلات است، مسئولان و مجموعه های سیاسی باید «هم افزایی» کنند و از تحلیل و تضعیف یکدیگر خودداری کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری صدمات و خساراتی که در سال ۸۸ به علت بی قانونی برخی عناصر، متوجه مردم و ایران شد، افزودند: تسلیم در مقابل قانون همچون همیشه توصیه، تأکید و طلب بنده از همه مسئولان و دستگاهها است.

رهبر انقلاب، «تذکر و انتقاد منصفانه» را لازم و مفید دانستند و در عین حال افزودند: نباید انتقاد و تذکر را با یک کلاغ چهل کلاغ کردن، مبالغه و تعمیم غیرمنطقی، به ابزار شایعه و سیاه‌نمایی تبدیل کرد.

ایشان افزودند: نباید وجود تعداد اندکی مدیر یا قاضی فاسد را به هزاران مدیر اجرایی یا قاضی شریف تعمیم داد و دل جوانان عزیز میهن را خالی کرد، همچنان‌که نباید یکی دو نماینده را که در میان حدود ۳۰۰ نماینده، جور دیگری مشی می کنند، به همه نمایندگان تعمیم داد.

رهبر انقلاب، «تمرکز مسئولان کشور» بخصوص مسئولان اجرایی را بر مسائل کلیدی بویژه اشتغال و تولید و حل مشکل واردات ضروری خواندند و افزودند: این مسائل را بارها به مسئولان اجرایی تذکر داده ایم.

ایشان در همین زمینه افزودند: برخی گله می کنند که رهبری چرا تذکر نمی دهد اما بنده با گزارشهای مردمی و دیگر گزارشها از مسائل اساسی و مشکلات مردم با خبرم و مدام تذکر می‌دهم؛ به‌گونه‌ای که این تذاکرات علنی، یک دهم هشدارها و اوقات تلخی های ما با مسئولان در جلسات غیرعمومی هم نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای بار دیگر با تأکید بر اهتمام مسئولان براشتغال و رونق تولید داخلی خاطرنشان کردند: بیکاری ریشه اصلی بسیاری از مفاسد است و باید با رونق تولید، آن را حل کرد البته پول پاشیدن بی حساب و کتاب مشکل را حل نمی کند و خوشبختانه مسئولان دولتی در این زمینه ها مشغول کار هستند.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان با تشکر از مسئولان امنیتی، انتظامی و سپاه و بسیج افزودند: در مسئله اخیر باید میان جوان و نوجوانی که تحت تأثیر هیجان فضای مجازی حرفی زده و کاری کرده با کسانی که جزو پادوهای امریکا و ضد انقلاب هستند فرق گذاشت.

رهبر انقلاب افزودند: با کسانی که هیجانی وارد ماجرا شده اند چه دانشجو، چه غیر دانشجو باید صحبت و روشنگری کرد اما کسی که پادوی منافقین است و آدم می کشد حسابش جداست.

بخش پایانی سخنان رهبر انقلاب مستقیماً خطاب به مردم بود.

ایشان حضور تعیین کننده، بی منت و با بصیرت ملت عزیز را در هنگامه های نیاز کشور موجب جلب رضایت پروردگار کریم خواندند و افزودند: در همه چهل سال اخیر هر جا لازم بوده در انتخابات، راهپیمایی ها و هر صحنه لازم دیگر، مردم سینه خود را سپر کرده اند و به ایران آبرو داده اند.

رهبر انقلاب با اشاره به شایعه پراکنی به عنوان یکی از ابزارهای مهم دشمنان به مردم توصیه کردند: هر موضوعی را مادام که سند درست و مطلب منطقی و معقول ندیده اید، باور نکنید و شایعات دشمن و دیگر حرفهای بی مبنا را منتشر و پراکنده نکنید.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مردم بدانند مسئولان کشور نخوابیده اند و به قدر وسعشان در حال کار و تلاشند؛ البته جاهایی قصور و تقصیر هم هست.

ایشان با اشاره به روند جاری حل برخی مشکلات گفتند: حل بعضی مسائل دیگر زمان بر است، ضمن اینکه تقریباً همه مسئولان مستقیم یا غیرمستقیم انتخاب خود مردم هستند که باید با ابتکار، به روز بودن و آمادگی های جسمی و عصبی، فعالیت برای حل مشکلات را افزون‌تر کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه انتخاب مسئولان با رأی مردم افزودند: مردمسالاری دینی را صادقانه و واقعاً قبول دارم؛ به همین علت به هرکسی که مردم رأی بدهند، کمک می‌کنم همچنانکه درباره همه دولتها از جمله این دولت، این کار را کرده ام و ادامه خواهم داد.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان تأکید کردند: به آینده بسیار روشن کشور امیدوار هستم و می دانم خداوند اراده کرده این ملت را به عالی ترین درجات برساند که به فضل الهی چنین خواهد شد.
کد مطلب: 580391
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


توحید
United Arab Emirates
امام خامنه ای:خواهید دید باذن الله آمریکارا زمینگیرخواهیم کرد
چپ راست کارگزار پیوندتان مبارک!!!
Iran, Islamic Republic of
خب خب شد محمود جزء سه ضلع نبود...

این جواب کوبنده ای بود به اون آقا و اطرافیان کینه توزشون ک گفته بودن تجمع مشهد زیر سر اون کسی بود ک داره مخالف خوانی میکنه...
قوربون شماها تا الان با اعمالتون و این اوضاع اقتصادی مردم موافق خوانی دارین میکنین...

رهبر اون صحبتهاشونو با شما مدعیان چپ و راست و کارگزار هم بود...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
جوگیر نشو منظور امام خامنه ای مثلث خارجی فتنه بود نه عوامل داخلیش. گروهک منفور وتروریستی منافقین که ایرانی به حساب نمیان. بنابراین اونها هم درکنار اربابان صعودی وامریکاییشون سه راس خارجی فتنه بودن. درضمن معلومه سردار جعفری ضربه ی کاری به جریان انحرافی واردکرده که این قدر نسبت بهش بغض دارید. شده شبیه بغضی که اوایل انقلاب طرفداران بنی صدر نسبت به شهید بهشتی داشتن.
چپ راست کارگزار پیوندتان مبارک!!!
Iran, Islamic Republic of
ناشناس ۱۷:۱۹ ۱۹/۱۰/۹۶ تو اول ی اسم وهسه خودت تو فیلد بالا پیامت بنویس بعد...

نگاه کن همون رهبری ک داری پشتش خودت قایم میکنی مگه همون موقع هم نگفت ک جامعه رو پر نکن از حرفهای سست و بی پایه؟!؟

خب سند انحراف این جریان و جن گیری و رمالیشونو چرا هیچوقت واسش سند نداشتین....؟!!! هااااااااان خود عمارپندار ؟! ما نامسلمونیم تو ک انقد ادعات میشه چرا تهمت میزنی؟!
Iran, Islamic Republic of
جانم فدای رهبر
Iran, Islamic Republic of
درود بر امام خامنه ای
Iran, Islamic Republic of
رهبر عالم ، متقی ، حکیم ، فرزانه ، شجاع و بصیر - ماشاءالله
به کوری چشم دشمنانش
Iran, Islamic Republic of
نظرات شخصیتهای مختلف سیاسی جهان درباره آقا قابل تامل است :
از جمله :
پوتین:مسیح را در ایران دیدم
کوفی عنان:با دیدنش همه را فراموش کردم
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر منافق
حامد
Iran, Islamic Republic of
نه تنها اسرائیل بلکه آمریکا و انگلیس و یا هر کشوری که با جمهوری اسلامی دشمنی داشته باشند به امر حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) آینده را نخواهند دید.
رامین
Estonia
متاسفانه این سیاست مخالف و معترض را دشمن و منافق نامیدن همچنان ادامه دارد.
Iran, Islamic Republic of
اگر اقا هزار بار هم بگن مطالبات به حق مردم،
شما کلمه مردم و نمی شنوید انگار

ایشان تفکیک قائل شدن بین مردم و دشمن

وصریحا گفتند
Iran, Islamic Republic of
کسی که بانک و پرچم و حسینیه آتش می زنه دشمن نیست ؟!!
Iran, Islamic Republic of
نگرفتی داستانو
Iran, Islamic Republic of
مگر غیر از این است مخالفان و معترضانی که پرچم عزیز کشور را آتش می زنند و یا به امنیت مردم تجاوز می کنند، دشمن یا منافق هستند؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
خیر آقای رامین
سیاست خباثت شما ادامه دارد. سیاست حق گویی ما هم، ادامه دارد.
شما منافقانه و در ظاهر منتقد گرانی، به اصل نظام حمله کردید. در نتیجه، صفت دشمنی و نفاق، لیاقت شماست. شما، پادوهای استکبارید. در هر مکان و زمان. البته این ترسی ندارد. چون بالاخره کفر نیز، لشگر دارد. شما، لشگر کفرید. مردم ما هم، به مقابله به شما خواهند پرداخت.
مرگ بر آمریکا
مرگ بر صهیونیست
مرگ بر انگلیس
مرگ بر فتنه گر
mohammad
United Kingdom
متاسفانه منافق هم شاخ و دم نداره
در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن / شرط اول قدم آن است که مجنون باشی
تا ولایت رو نپذیرفته باشی اگرم خودت رو به عنوان دلسوز و معترض و ... جا بزنی منافقی بیش نیستی...
اگه جمله پایین رو خوندی و ته دلت عصبانی شدی یا دچار اکراه شدی بدون یا گرفتار نفاقی یا گرفتار کفر :
"جانم فدای ولایت"
Iran, Islamic Republic of
لعنت خدا، بر مزدور سایبری منفی زننده. گوشت و پوستش، آمیخته به حرام است و چاره ای جز دشمنی ندارد.
Iran, Islamic Republic of
مثل اینکه درست نخوندی!!
حضرت آقا صف معترضان را با صف منافقین و اغتشاشگران وحشی که از دشمن دستور می گیرند؛ جدا کرده اند.
Iran, Islamic Republic of
من حاضرم قسم بخورم که اینا حتی یه سخنرانی اقا رو از اول تا آخرش گوش ندادن به اندازه سر سوزن مطالعه ندارن به اندازه نیش مورچه تفکر ندارن بعد واسه ما تیریپ روشن فکری برمیدارن.....
بابا آدم مخالف یه نظامم باشه اول درمورد اون نظام مطالعه میکنه بعد جملات قصار میفرماید تا گندش در نیاد
Iran, Islamic Republic of
دفع حداکثری. باید خون گریست
Iran, Islamic Republic of
رهبر انقلاب افزودند: با کسانی که هیجانی وارد ماجرا شده اند چه دانشجو، چه غیر دانشجو باید صحبت و روشنگری کرد اما کسی که پادوی منافقین است و آدم می کشد حسابش جداست.
سعید از تبریز
Iran, Islamic Republic of
تفکیک منافق از مومن کار متقیان است که به نیروی فرقان مسلحند رهبر ما اینگونه اند و با شفافیت می بینند قضایا رو و مردم انقلابی و بصير نیز همینطور. اما وقتی منافقین علنا و با تابلو وارد میدان شده اند و البته با کارد میوه خوری مسافرتی تا شو خواستند درخت تنومند انقلاب را ببرند اگر شما این رو هم نبینید که نیاز فرقان هم ندارد بنظر می رسد شما نیاز به معاینه چشم و بصر دارید بصیرت پیشکش!!! لطفا با این وضعیت رانندگی هم نکنید برایتان خطر دارد.متشکرم
Iran, Islamic Republic of
بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب خطاب به مسئولان کشور و عناصر و فعالان سیاسی بود. ایشان خود را هم مخاطب این سخنان دانستند و در نکته ای بسیار مهم گفتند: دست داشتن دشمن در مسائل اخیر، تحلیل نیست بلکه بر مبنای اطلاعات و خبر بیان شد اما این نباید موجب شود که از ضعف ها و مشکلات خودمان غافل شویم.
Iran, Islamic Republic of
خدا را برای داشتن چنین رهبر بابصیرتی هزاران بار شکر.برای سلامتیشان ،صلوات.
Iran, Islamic Republic of
حکومت ونظام اسلامی زمانی دوام پیدا خواهد کرد
۱ فاصله طبقاتی را کم کند وعدالت برقرارکند .فعلا چنین نیست
۳ باجوانان رابطه منطفی بقرار کند وخواسته انان را بدقت وعالمانه گوش کند .فعلا اینگونه نیست
با دشمنان عالمانه ومدبرانه بجنگد ومبارزه کند فعلا اینگونه نیست
۵ با نخبگان محترمانه رفتار شود الان چنین نیست
مخالفان داخلی را طرد وانان را سریعا به دشمن تبدیل نگنیم
Iran, Islamic Republic of
الله اکبـــــــــــــــــــــــــــر
جانــــــم فـــــــدای رهبـــــر
M.sh
Iran, Islamic Republic of
این حرام لقمه ها کیا هستند که مثل زامبیا حمله کردند وفکر میکنند منفی بدن دیگه حق کارش تمومه!!! نخیر! ااین منفی دادن ها از عجزو ضعف وناتوانی شما و کینه شما از انقلاب ورهبریست.
Iran, Islamic Republic of
در اسلام حکم تهمت حرام زادگی و زنا ب دیگران زدن چیست?
Iran, Islamic Republic of
تهمت زنا؟!
ایشون گفته حروم لقمه. مگه اشتباه گفته؟!
پول آمریکا و صهیونیست ها و سازمان منافقین، که میدن به فعالان فضای مجازی و کامنت به مزدها، حلاله؟!
M.sh
Iran, Islamic Republic of
از کی تاحالا حرام لقمه با حرام زاده هم معنی شده!؟
امام حسین علیه السلام هم روز عاشورا فرمودند که چون شکمهاشان پر شده از حرام گویا ندای حق را نمیشنوند ونشنیدند و البته امام زمان خود را شهید کردند!
Iran, Islamic Republic of
حضرت امام حسین علیه السلام، افراد سپاه مقابل را میشناختند که پول حرام گرفته اند. همچنین، افراد لشگر کفر یزید، از یزید و ابن زیاد ملعون، حقوق و پاداش گرفته بودند که پول حرام بود. لذا، امام معصوم، طرف مقابل را میشناختند.
پس ما هم، وقتی بدانیم کسی پول حرام گرفته و نان حرام خورده، میتوانیم به او، حرام خور بودنش را گوشزد کنیم.
در سایر موارد، با شما هم خط هستیم.
Iran, Islamic Republic of
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان تأکید کردند: به آینده بسیار روشن کشور امیدوار هستم و می دانم خداوند اراده کرده این ملت را به عالی ترین درجات برساند که به فضل الهی چنین خواهد شد..........
ختم کلام را فرمودند.الحمدلله.
سید
Iran, Islamic Republic of
عنایت خداوند و لطف امام زمان (عج) بر کشور و ملت رشید ایران، به صورت بارز، نمایانگر است(که البته تجلی بارز آن، در نائب المهدی ،الاامام خامنه ای بوده و می باشد)
اگر دل بیدار باشد و چشم بینا باشد و گوش شنوا باشد،قطعا ظهور و بروز جلوه ای از انوار دعوت محمدی ، و صولت حیدری، و عصمت فاطمی، و حلم حسنی، و شجاعت حسینی، و عبادت سجادی، و مفاخر باقری، و آثار جعفری، و علوم کاظمی، و حجج رضوی، و جود و بخشش تقوی، و نقاوت نقوی، و هیبت عسکری، و غیبت الاهی را در ایشان باور خواهد کرد؛
کلام و امید دادن های مکرر حضرت آقا ، نوید از آینده ای بسیار روشن می دهد؛ چرا که ایشان به گزافه و بر اساس احساسات سخن نگفته اند.
الحمد لله حمداً کثیراً
جانم به فدای ایشان و به فدای مولایمان امام مهدی ارواحنا له الفداه
اللهم عجل لولیک الفرج
United States
البته مردم هم نظرات متفاوت و حرفهای دیگری هم دارند که باید شنیده شود .
Iran, Islamic Republic of
نکته حضرت اقارادرصحبتهای پایانی که فرمودندامادگی جسمی وعصبی مسئولین ..‌.این اولین کاربرداین کلمه توسط حضرت اقابرای دولت عصبی اعتدال است واقعانشان داده اندکه تعادل عصبی ندارندیک روزمنتقدرابه جهنم حواله میدهندروزدیگرمیگویندمنتقدپذیریم ...یک روزمیگویندمشکلات دردولت ماوباتدبیرماحل میشودروزدیگرمیگویندمگه ادم کم عقل باشه که بگه مشکلات به این زودیهاحل میشه یک روزمیگن مسولیت کامل برجام به عهده ماست روزدیگرمیگویندبدون اذن رهبری قدمی برنداشتیم یک روزمیگویندامریکاکدخداست روزدیگرمیگویندمگه دیوانه ایم دیگه به امریکااعتمادکنیم وصدهاتناقض دیگر..لطفاخوانندگان اگاه وانقلابی محترم تناقضات ودروغ گوییهاوتزویرهاراردیف کنند
Russian Federation
درود بر رهبر حکیم خوش تیپ خوش بیان شجاع با شهامت سیاست مدار مردمی صبور دموکرات و قدیس ایرانیان . خوشا به حالتان و حالمان ملت.
Russian Federation
با این سخنان آمریکا هم رسوا شد هم تهدید شد . مرگ بر آمریکا مرگ بر اغتشاشگران درود بر ملت ایران
Iran, Islamic Republic of
أين طامس آثار الزيق و الأهواء...

بخشی از بیانات رهبر انقلاب

برخی گله می کنند که رهبری چرا تذکر نمی دهد اما بنده با گزارشهای مردمی و دیگر گزارشها از مسائل اساسی و مشکلات مردم با خبرم و مدام تذکر می‌دهم؛ به‌گونه‌ای که این تذاکرات علنی، یک دهم هشدارها و اوقات تلخی های ما با مسئولان در جلسات غیرعمومی هم نیست.

پایان سخن رهبر

به امید برخورد قاطع تر با مسئولینی که با انحراف خود خون ملت ایران تو شیشه می کنن

مسلما مسئول بودن تو انقلاب اسلامی لوازمی میخاد و توقعات مردم از این افراد بیشتر از افراد معمولیه

مسئولینی که ده ها بار رهبری بهشون تذکر میدن واقعا لیاقت مسئولیت در این مملکت دارن؟!

با آرزوی انتخاب گزینه اصلح در آینده از طرف مردم و برخورد قاطع تر و بدون ملاحظه کاری از طرف ولی امر مسلمین

اگر با فساد مقابله نشه بیشتر میشه وای به روزی که فساد بین مسئولین رخنه کرده باشه و نشه جلوش ایستاد!
Iran, Islamic Republic of
آثار الزیغ نه آثار الزیق

لطفا تصحيح شود تشكر از مسئولین بزرگوار سایت
علی
Iran, Islamic Republic of
آیا چند درصد مردم مثل کامنت های گذاشته شده فکر میکنند میگویند جوان گرسنه وبیکار ایمان و دین ندارد هرکازی انجام میدهد......ثنای گوی کسی هم نیست
Iran, Islamic Republic of
آقای علی؛
جوان گرسنه، هم ایمان دارد، هم دین.
دین، معرفت عقل است. منبع عقل است. عقل، سیر و گرسنه ندارد. پس دین که غیرمادی است نیز، سیر و گرسنه ندارد. ممکن است عده ای، گرسنگی را بهانه کفر خود کنند که برای این عده، هم توصیه به حفظ دین و صبر شده، هم توصیه به دوری از فقر.
اما آنچه مشخص است، دستورات دین، برای عموم مردم است، نه سیرها. خطاب ها، یا ایهاالذین آمنو است. یا ایهاالناس است. خطاب به اغنیاء نیست.
تحربه نیز نشان داده است حامی دین، همیشه اقشار مستضعف بوده اند و دشمنان دین، همیشه اقشار متمول سرکش.
لذا علی آقا؛ مردم را منحرف نکنید. خجالت بکشید. توبه کنید.
Iran, Islamic Republic of
آقای دانشمند ظاهرا فرمایش مولا علی به گوش مبارک نرسیده که فرمودند " اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر خارج می شود" پس از گرسنه انتظار ایمان نداشته باش. خدا عاقبت این مملکت رو با این سیاست های منزوی کننده ختم به خیر کند
Iran, Islamic Republic of
جناب مدعی حدیث شناسی؛
سلام و رحمت خدا بر حضرت امیرالمؤمنین.
اما حرف تو، خلاف حرف دین و امیرالمؤمنین است.
چرا، حرف حضرت امیرالمؤمنین، به گوش ما رسیده است.
از طرفی، حرف دین که سختی ها، وسیله آزمایش است نیز، به گوش ما، رسیده است که به گوش تو نرسیده!
حرف قرآن مجید، که به همه بندگان، میفرماید خدا را اطاعت کنید نیز، به گوش ما رسیده است. اون هم به گوشت نرسیده!
حتی حرف دین که علت نافرمانی، نفس است نه فقر، در آیات قرآن، و احادیث حضرات معصومین، به ما رسیده است و اون هم شما، نرسیده است!
حرف عقل هم که اطاعت خدا، امری اختیاری است و آدم فقیر، مشکلی برای اطاعت ندارد نیز، به گوش ما رسیده است.
لذا، بهتر است به جای نفاق و تفسیر به رأی احادیث، از صاحب علمش، بهره بگیری. دین، دین را نقض نمیکند. وقتی به انسان، دستور جهاد و شهادت داده شده است، یعنی جان دادن برای خدا هم، کم است. پس، حدیث مورد نظر، خطاب به فقیران نیست که دست به کفر و نفاق بزنید. با توجه به سؤال اولیه، ممکن است خطاب به دولتمردان برای رفع فقر، یا خطاب به فقرا برای مراقبت از وسوسه ها باشد.
پس اندیشمند جریان نفاق؛ به جای بهانه گیری، مطیع خدا باش. ببین چطور اقشار فقیر، همیشه پیرو پیامبران و اهل بیت عصمت و طهارت بوده اند. تو هم مثل آن ها باش. نه مثل برخی سرمایه داران متول یاغی ناشکر.
Iran, Islamic Republic of
چرا خودت رو به در و دیوار میکوبی که چیزی که دوست داری رو برداشت کنی ؟ انقدر مولا واضح فرمودند که نیاز نیست توضیح اضافه ای بهت بدم : اگه فقر از در خانه ای وارد شد ایمان از در دیگه خارج میشه. حالا تو نمی خوای بفهمی خب نفهم
Iran, Islamic Republic of
ناشناس7:26
اطاعت خدا، بر تمام بندگان واجب است. فقیر و غنی هم ندارد. معنای حدیث، هشداری است به کسانیکه عمدا یا سهوا، دچار فقر هستند و به آن ها هشدار میدهد که در معرض خطرند.
مثل اینکه به کسی بگوییم کنار دره خطر سقوط است. معنیش اینه که کنار دره نرو و اگر گذرت خورد، مراقب باش. خطر کفر هم برای فرد فقیر و غنی وجود دارد. فقیر، باید مراقب وسوسه باشد و غنی مراقب اسراف و ناشکری.
می بینی که معنای حدیث، واضح و روشن است. اون کسی که میخواد با تفسیر اشتباه قرآن و حدیث، مردم فقیر رو به کفر و انحراف بکشونه، و ظاهرا از پاسخ آسیب دیده شمایی.
البته مردم عقل دارند. دین هم در مقابلشونه. میدونن با این حرف ها، ایمانشون رو از دست ندن.
Iran, Islamic Republic of
16:02 گرامی! مولا نفرمودند که اگر فقر از در خانه ای وارد شد خطر خروج ایمان از در دیگر وجود دارد، ایشان فرمودند اگر آن وارد شد این خارج خواهد شد. پس تفسیر شکمی نفرمایید لطفا
Iran, Islamic Republic of
نظردهنده 10:29؛
اولا بی ادب، از احمق ها است. چراکه زبونش، جلوی عقلشه عوض اینکه پشت عقلش باشه.
ثانیا، تفسیر شکمی رو کسی میکنه که میخواد به هر نحو، راه خروجی برای خودش از دین، بسازه.
گرچه بی ادب، از احمق هاست، اما من ثابت میکنم تو هستی که میخوای مردم رو با تفسیر غلط حدیث، منحرف کنی:
1. فرمودی جمله حضرت مولا، قطعیست و ایشان، نفرموده اند خطر خروج ایمان وجود دارد. بلکه میفرمایند ایمان، خارج خواهد شد. یعنی قطعا.
طبق همین بند، باید تمام فقیران، بی ایمان باشند. آیا هستند؟! خیر.
پس همین مثال، نقض تفسیر شما و تأیید تفسیر ما است. یعنی خطر خروج ایمان.
2. طبق تفسیر شما، ایمان در غنی بودن ممکن است. درحالیکه طبق آیات قرآن، وسیله سنجش ایمان، آزمایش است و آزمایش، سختی دارد. بنابراین، سختی فقر، آزمایش است. حدیث هم داریم. حضرت امام حسین علیه السلام، مرگ و بیماری و فقر را، سه آزمایش الهی، معرفی میفرمایند.
پس طبق قانون لزوم وجود آزمایش برای سنجش ایمان، سختی فقر، مجوزی برای کفر نیست.
3. خیلی ساده: در شعب ابیطالب، مردم سه سال با تحریم های فلج کننده، مواجه بودند و چند نفری، یک خرما میخوردند و به شکمشان، از گرسنگی سنگ میبستند. اما بی ایمان نشدند. همین نقض تفسیر شما.
4. خیلی ساده: اسلام، دستور به اطاعت بندگان از خدا، داده است. انسان هم مختار است: "اما شاکرا اما کفورا"
حالا کی شما را مجبور کرده در فقر، گناه کنی؟! شما مختاری. میتونی گناه نکنی. پس دنبال توجیه نباش.
5. گناهان مالی مثل دزدی، به فقر مربوط است. اما گناهان غیر مالی چی؟ مثلا فقیر، حق داره دروغ بگه؟! آدم بکشه؟! محرم و نامحرم رو رعایت نکنه؟! و... . خیر. درحالیکه شما گفتی معنای حدیث، تفسیر نیاز نداره!
پس همین مثال هم نشون میده تفسیر شما که میگی فقیر، ایمان نداره، باطله.
و اما جواب اصلی:
ببین. امامان، مفسر قرآن هستند. حرف خلاف قرآن نمیزنند. وقتی قرآن، میفرماید مردم، تقوای الهی پیشه کنید، این یک قانون کلی است. دیگه جای بهانه ندارید که بگید فلانی فقیر بود، بهمانی مریض بود. گفته شده تقوا داشته باشید. ستم نکنید. تمام. دیگه معنای دیگه ای اضافه نمیشه.
و اما حضرت امیرالمؤمنین، نکته مهمی را میفرمایند. اینکه ضمن لزوم تقوا پیشه کردن در همه حالات، یک جامعه فقیر، در معرض بی ایمانیست. اینکه اجازه گناه نیست! تازه نمیفرمایند فقیر، ایمان ندارد. میفرمایند فقر که بیاید، ایمان میرود. یعنی چی؟ خطر بی ایمانی برای جامعه فقیر.
به هر حال، هر گروهی، هر قشری، هر حکومتی، خطراتی دارد. این نکته اخلاقی و مدیریتی یعنی فقر، بی ایمانی می آورد. در عین حال که بی ایمان ها، مجازات میشن. اما اگر میخواید جامعه در معرض بی ایمانی نباشه، به اوضاع اقتصادی، رسیدگی کنید. هیچ حا هم نفرمودند بی ایمان بشوید، خوب است!
این نکته اخلاقی و مدیریتی در مورد خطر فقر کجا. تفسیر به رأی هایی که دنبال توجیه گناهاشون هستند کجا؟! فقیره، بددهنی میکنه، تمسخر میکنه، میگه گفتن فقیر ایمان نداره.
والسلام
Iran, Islamic Republic of
خدا، امام خامنه ای را حفظ، و عاقبت این مملکت را با پاک کردن دشمنان و منافقانش، ختم به خیر بفرماید.
Iran, Islamic Republic of
با این وصف باید اسلام در شعب ابیطالب تمام می شد و چیزی باقی نمی ماند. این که حضرت فرموده اند نه برای هر کسی است و نه برای هر شرایطی. مردم ما به زعم ترامپ و جنابعالی، گرسنه نیستند! بلکه مشکل دارند و با دیدن تجملات مسئولین و آقازاده هاشان به تنگ آمده اند. وگرنه ملت ما در شرایط 8 سال جنگ اوضاع سخت تری داشت ولی چون عموم مسئولین و رئیس جمهور، مردمی بودند و در سختی ها با مردم شریک بودند لذا همراهی بیشتر بود. آن زمان رئیس جمهور وقت (آقای خامنه ای) هم فقط از اجناس کوپنی استفاده می کردند ولی آیا الان رئیس جمهور و وزرا شبیه مردم هستند؟! در قصرها و با درآمدهای میلیاردی چه قدر مردم را درک می کنند؟؟
اگر گرسنگی هم باشد تقصیر همین کاخ نشینان بی درد است که متاسفانه با شعار احمقانه تَکراری سرکار آمده اند.
Iran, Islamic Republic of
همون درصدی که تو خیابونا اومدن و چشم فتنه رو در آوردن. همونایی که شعارشون این بود که به عشق رهبر اومدن ،حالا توفکر کردی نماینده جوونایی؟
Iran, Islamic Republic of
امام جمعه ها با عملکرد بد خود رهبری را تضعیف میکنند.
Iran, Islamic Republic of
ما امام جمعه ای میخواهیم که ماشین دولتی نداشته باشد.خانه دولتی نداشته باشد.حقوق هم نگیردو در دانشگاه هم تدریس نکند.
رضا کمالی
Iran, Islamic Republic of
جانم فدای رهبر شجاع و بصیر ملت ایران. اگر این سلاله پاک نبودند امروز آمریکایی ها در خیابانهای تهران نوامیس ملت را بباد فنا داده بودند و بعضی ها هم با آروغ روشنفکری رویشان را از خجالت بالا می انداختند.
United States
خدایا ترا به اندازه برگ درختان شکر رهبری فرزانه دشمن کش وحدت آفرین به ما ملت ایران اعطا کردی
حسين
Iran, Islamic Republic of
ما به وجود همچون رهبري فرزانه افتخار مي كنيم . يكبار ديگر بايد اين مطالب را دقيق بدون تعصب و گرايش خاصي خواند و از ان كه ماحصل تحليل وقايع واتفاقات جاري كشور است، درس بگيريم. آنجا كه به تذكرات به مسئولين در جلسات محرمانه ، رونق اشتغال و توليد داخلي و جلوگيري از واردات بي رويه اشاره فرمودند . نكته آخر اينكه در ارتباط مردمسالاري ديني فرمودند: "به همین علت به هرکسی که مردم رأی بدهند، کمک می‌کنم " پس ما نتيجه مي گيريم در زمان انتخابات با آگاهي و اطلاع كامل به كانديداها راي بدهيم. موفق و پيروز باشيد
رر
United States
كار امريكا نيست عاقبت چهل سال كار خودمان است باد و دروغ كاشته ايم حالا بايد طوفان درو كنيم!!؟؟
M.sh
Iran, Islamic Republic of
بدبخت! خو شیطان اکبر میگه من حمایت کردم وحتی رژیم نحس ونجس وسگ هار منطقه والبته عربستان یهودی، اونوقت توداری اینارو تبرئه میکنی!؟
رر
Iran, Islamic Republic of
بناي بشر را ادب پايه است. ادب اي m.sh بر تو سرمايه است
Iran, Islamic Republic of
کسی نیست از نمایندگان مدعی مردم داری بگه هزینه بیمه پایه سلامت از اول سال با شیبی آرام!!!!!!!!!!!!!!!هفت برابر شده؟؟؟؟؟؟؟؟چرا این همه ظلم به کارمند!!!!!!در این صورت تمام بیمه های موازی وتکمیلی باید حذف میشد