يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - 23 Feb 2020
 
۰

۲۵۰۰ نفر بابت مهریه در حبس‌ هستند

دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵
کد مطلب: 580084
هم اکنون استان فارس با 227 زندانی فقط مهریه بیشترین آمار زندانیان مهریه را به خود اختصاص داده و تهران با 213 محکوم و اصفهان هم با 211 مددجو در مرتبه بعدی بیشترین‌ها هستند.
۲۵۰۰ نفر بابت مهریه در حبس‌ هستند
به گزارش جهان نيوز، بسیاری اوقات مهریه دختران مسلمان ایرانی بر مبنای سکه‌های طلا تعیین می‌شود؛ از سال تولد دختر گرفته تا شمار ائمه یا سوره‌های قرآن کریم به عنوان تعداد سکه‌های مهریه دختران بریده می‌شود. بر اساس تحقیقی در سال ۱۳۸۷ در مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه از بیش از ۱۲۰۰ زن و مرد متاهل بین ۱۸ تا ۴۰ سال در حدود ۱۲ استان ایران نشان داده که میانگین مهریه به اعلام زنان ۳۵۰ سکه طلا و به اعلام مردان ۲۶۰ سکه طلا است. این پژوهش از رشد سریع میانگین مهریه در دهه ۸۰ حکایت داشته طوری‌ که در عرض پنج سال از میانگین ۳۰۰ سکه به ۴۵۰ سکه طلا رسیده‌است. البته مهریه‌هایی با مبنای ۱۲۴۰۰۰ سکه طلا هم دیده شده‌است. در ایران برخی از مردان به علت ناتوانی در پرداخت مهریه زندانی می‌شدند، اما بنا بر قانون حمایت از خانواده ۱۳۹۱ که در اسفند ۹۳ اجرایی شد، ناتوانی در پرداخت مهریه‌های بالای ۱۱۰ سکه مشمول زندان رفتن مرد نمی‌شود و زندانی شدن مرد با توافق طرفین و قسط بندی مهریه حذف می‌شود. همچنین در سال ۱۳۹۰ دیوان‌عالی کشور در رأی وحدت رویه‌ای شماره ۷۲۲ پذیرش دادخواست اعسار به شکل دعوای تقابل را هم پذیرفت که به موجب آن فرایند رسیدگی به اعسار به شدت سرعت یافته و امکان صدور دستور بازداشت بسیار کاهش پیدا کرد. منتقدان اشکالاتی از قبیل امکان دور زدن قانون، تضعیف ضمانت اجرایی و قانونی مهریه، پنهان‌کاری و مخفی کردن اموال را بر این فرایند وارد کرده‌اند. تیر امسال مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به افزایش آمار محکومان مالی گفت: اکنون در این دسته از زندانیان2500 مرد ایرانی بابت ناتوانی در پرداخت تعهد مهریه در حبس به سر می‌برند. اسدا... جولایی با بیان اینکه حمایت از زندانیان مهریه هرگز در اولویت این نهاد مردمی نیست، یادآور شد: در تمامی پرونده‌هایی که با عنوان ناتوانی مالی در پرداخت مهریه به این ستاد ارجاع داده می‌شوند، در وهله نخست تمام تلاش دفاتر نمایندگی معطوف به برقراری صلح و سازش بین خانواده‌ها می‌شود. در مرحله بعد اگر واقعا محرز شود امکان سازش بین یک زوج نیست در صورت تایید «نداری» و «آبرومندی» این دسته از بدهکاران معاضدت‌های قضائی و راهنمایی‌های لازم در جهت ارائه درخواست اعسار به دادگاه انجام می‌شود. جولایی با اشاره به تلاش‌های کمیته‌های مردمی صلح و سازش ستاد دیه در راستای اخذ گذشت بعضا 90‌درصدی در برخی پرونده‌های مهریه افزود: این مجموعه مردم نهاد به هیچ‌مددجوی بدهکار مهریه تسهیلات مستقیم ارائه نداده و نمی‌دهد؛ یعنی بعد از ارائه اعسار و قبول آن از سوی قاضی و تقسیط بدهی بر اساس حکم دادگاه شخص زندانی باید‌درصد معینی از کل بدهی را در قالب پیش‌پرداخت بپردازد. عده‌ای از محبوسان در تامین همین مبلغ ماه‌ها دچار مشکل می‌شوند که ستاد دیه در تامین این مهم، آن هم نه به صورت بلاعوض بلکه در بسته تسهیلات بدون سود به آنها کمک می‌کند. به گزارش ایسنا، در حال حاضر از مجموع 12‌هزار زندانی واجد شرایط محکوم به جرایم غیرعمد، 11194 مددجو بابت محکومیت‌های مالی ناشی از صدور چک، تعهد مهریه یا ناتوانی در پرداخت نفقه در ندامتگاه‌های سراسر کشور حضور دارند که جالب است از این جمع 2500 نفر بابت مهریه زندانی هستند.

استان فارس بیشترین زندانی مهریه را دارد
مهر امسال مدیرعامل ستاد دیه کشور بیان کرد: در حال حاضر پرونده‌ای به ستاد دیه ارجاع داده شده که در این پرونده مرد به دلیل تعهد 1365 سکه بهار آزادی به عنوان مهریه، در زندان به سر می‌برد و خانواده او که از قضا خانواده‌ای مذهبی و آبرومند هم است، توانایی پرداخت مهریه تعهد شده را ندارد. اسدا... جولایی اضافه کرد: بر اساس آخرین آمارها که مربوط به هفته گذشته است، هم اکنون استان فارس با 227 زندانی فقط مهریه بیشترین آمار زندانیان مهریه را به خود اختصاص داده و تهران با 213 محکوم و اصفهان هم با 211 مددجو در مرتبه بعدی بیشترین‌ها هستند. استان کرمان هم هرچند مددجویان جرایم غیرعمد زیادی ندارد، اما نسبت به خیلی از استان‌ها در نوع جرایم ارتکابی، این دسته از زندانیانش، بیشتر است؛ یعنی زندانیان مهریه‌ای‌ حتی از بدهکاران مالی چک و مددجویان دیات ناشی از تصادفات رانندگی و حوادث کارگاهی هم بیشتر هستند. مدیرعامل ستاد دیه کشور بیان کرد: در بین استان‌های کشور، سمنان با 20 زندانی کمترین و در رتبه‌های بعدی خراسان جنوبی با 27 و ایلام با 29 زندانی مهریه قرار دارند. جالب است با توجه به حدیث نورانی امام صادق (ع)، مهریه حضرت زهرا (س) حداکثر 500 درهم (نقره) است که در زمان پیدایش اسلام هر 10 درهم معادل یک دینار (طلا) ارزش داشته، بنابراین معادل مهریه ایشان 50 دینار یا به قیمت روز بازار ما 21 سکه بهار آزادی می‌شود.

75‌درصد زندانیان مهریه تحصیلات زیر دیپلم دارند
او بلوغ اقتصادی زنان و لیبرالیسم اخلاقی را دو عامل مهم در افزایش پرونده مربوط به مطالبات مهریه عنوان کرد و افزود: مطالعه موردی بر روی دربندان اغلب جوان و آماده به کار مهریه نشان می‌دهد رد پای تحصیلات را می‌توان به عنوان یک مولفه‌ مهم در کثرت عددی این گرفتاران به‌طور واضح مشاهده کرد، گرفتارانی که امروز 75‌درصد آنها تحصیلات زیردیپلم دارند. قصه این روزها آن قدر غصه‌دار شده است که بابت اجرای یک مهریه مرد نود و دو ساله‌ای روانه زندان سپیدار استان خوزستان شد. جولایی با اشاره به تلاش ستاد دیه در تصویب قانون رفع جنبه کیفری از مهریه‌های بالای 110 سکه اظهار کرد: قانون یاد شده از زمان تصویب آن در آذر 91 تا کنون هرچند در کاهش مددجویان مهریه اثرگذار بوده اما نقشی را که باید ایفا می‌کرد به دلیل بالا بودن تعداد سکه‌ها نداشته است. اینکه زنان با هر دلیل موجه یا غیر موجه تا زمان حصول صد و دهمین سکه مهریه خود می‌توانند مرد خانواده یا همسر سابقشان را در حبس نگه دارند با قیمت سکه و شرایط اقتصادی کشور چندان هماهنگی ندارد. امروز برخلاف اقدامات خوب انجام شده در قبال رانندگان زندانی یا بدهکاران مالی ناشی از چک در مورد محبوسان مهریه نیازمند اصلاح قانون 110 سکه‌ای هستیم. او اظهار کرد: در وضعیت بغرنج اجتماعی و فرهنگی امروز اگر نخواهیم بگوییم که سبک زندگی جمعی از جامعه ما رنگ و بوی غربی به خود گرفته باید اذعان کنیم شیوه زیست اقشار مختلفی در کشور این روزها به‌واسطه تبلیغات رسانه‌ای طعم و عطر غریبی دارد. در یک چنین وضعیتی بقای یک وصلت هرچند امر مهمی است، اما به استناد پرونده‌های متعددی که در ستاد دیه روند رسیدگی به آنها انجام می‌گیرد با قاطعیت باید بگویم این ضمانت، این اهرم فشار در قبال حفظ کیان یک خانواده، هر چه می‌خواهد باشد، اما مهریه نباشد. اصلا آن زندگی که خانواده‌ها بخواهند با فشار بر مرد در راستای اجرای مهریه آن را حفظ کنند همان بهتر که وجود نداشته باشد. این سیاست‌های دست‌ساز مورد تایید عقل سلیم نیست. به گزارش تسنیم، او بیان کرد: اگرچه بر اساس قانون حمایت خانواده مهریه‌های بالای 110 سکه زندانی ندارند، اما در قبال همین تعداد سکه به استناد ماده دو قانون نحوه اجرای محکومیت‌های‌ مالی چه بسیار مردان و چه بسیار نیروهای انسانی فعالی که به علت بضاعت نداشتن در ایفای همین تعهدات طلایی‌شان در زندان افتاده و قادر به خروج از آن نیستند.

منبع: آرمان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *