يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - 22 Sep 2019
 
۰

بودجه عربستان برای مصارف نظامی بسته شد

چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۳
کد مطلب: 574704
عربستان سعودی بودجه سال ۲۰۱۸ را که آن را بزرگترین بودجه تاریخ این کشور می‌داند تصویب کرد؛ بودجه‌ای که با حدود ۲۰ درصد کسری مواجه است.
بودجه عربستان برای مصارف نظامی بسته شد
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی عصر دیروز (سه شنبه) بودجه سال ۲۰۱۸ این کشور را در شورای وزیران اعلام کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، ملک سلمان با بیان اینکه بودجه جدید، بزرگترین بودجه تاریخ عربستان محسوب می‌شود؛ مدعی شد که تا میزان ۵۰ درصد از اتکا به نفت در بودجه‌بندی اجتناب شده است.
او افزود: ۱۲ طرح و برنامه برای رسیدن به چشم انداز ۲۰۳۰ آغاز و از بخش خصوصی حمایت خواهد شد.

کسری بودجه
به نوشته روزنامه عکاظ، میزان در آمد عربستان ۷۸۳ میلیارد ریال سعودی (۲۰۸ میلیارد دلار) و هزینه‌های این کشور ۹۷۸ میلیارد ریال سعودی (۲۶۰ میلیارد دلار) برآورد شده است که با این حساب بودجه سال ۲۰۱۸ عربستان سعودی ۱۹۵ میلیارد ریال سعودی (۵۲ میلیارد دلار) کسری دارد. (اعداد رند شده است).

عربستان سعودی در سال گذشته میلادی و به هنگام کاهش شدید قیمت نفت با کسری بودجه ۸۲ میلیارد دلاری مواجه بود که در نیمه دوم سال با افزایش قیمت نفت و اجرای برخی اصلاحات مالی این میزان به ۱۲.۴ میلیارد دلار رسید. عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ نیز، ۲۷۹ میلیارد ریال سعودی (۷۴.۳ میلیارد دلار) کسری بودجه داشت.

در همین حال به گزارش روزنامه الکترونیکی عاجل، بودجه نظامی سال آتی میلادی عربستان، ۲۱۰ میلیارد ریال سعودی (۵۶ میلیارد دلار) است که این بودجه نظامی شامل تجهیزات، سلاح، ذخایر تسلیحاتی و تاسیسات حمایت از ارتش خواهد بود.
منابع سعودی همچنین مدعی شده‌اند که در بودجه بندی سال ۲۰۱۸ به مقدار قابل توجهی از اتکا به نفت اجتناب شده و و درآمدهای غیر نفتی ۲۵۶ میلیارد ریال سعودی (۶۸ ملیارد دلار) خواهد بود.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *