جمعه ۲۹ تير ۱۳۹۷ - 20 Jul 2018
 
۰
۲۱
مرعشی:

آی‌کیوی خانواده هاشمی و کارگزاران بالاست/ ما اصلاح طلبی را بنیان گذاشتیم/ دولت بیخود می‌کند به حساب همه از دم پول می‌ریزد

جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۹
عنوان حزب کارگزاران سازندگی با چند نام اصلی گره خورده که آیت الله هاشمی رفسنجانی در راس و خاندانش که همگی در بدنه سیاست سابقه و حضور پررنگ دارند قطعا در مرتبه دوم از این سیاست ورزی قرار می گیرند.
آی‌کیوی خانواده هاشمی و کارگزاران بالاست/ ما اصلاح طلبی را بنیان گذاشتیم/ دولت بیخود می‌کند به حساب همه از دم پول می‌ریزد
به گزارش جهان نيوز، حسین مرعشی سخنگوی این حزب که پسرعموی همسر آیت‌الله هاشمی است از اعضای تاثیرگذار این جریان است که نقش او در موضع گیریهای سیاسی جریان اصلاحات، تصمیمات انتخاباتی و نحوه عملکرد اصلاح‌طلبان بسیار پراهمیت است.

به گزارش جهان نيوز، مشروح گفتگوی حسین مرعشی با خانه ملت به شرح ذیل است:

ماجرای ریاست شما بر سازمان میراث فرهنگی چه بود؟ آیا شما سهم حزب کارگزاران در دولت وقت بودید؟
سفارش حزب کارگزاران که قطعا نبود؛ محبت آقای خاتمی بود. بنده وقتی لایحه ادغام میراث فرهنگی و سازمان گردشگری به مجلس آمد مخالف بودم و در شور اول با تذکری که دادم توانستم از دستور خارجش کنم؛ اما روزی که کرمان بودم، از رادیو شنیدم که مجدد در دستور قرار گرفته و کلیات آن رأی آورده، بعد از آن به آقای پورنجاتی رئیس وقت کمیسیون فرهنگی ۸ ماده پیشنهادی ارائه دادم و به ۳ پیشنهاد ارائه شده از سوی دولت اضافه شد و شد قانون تشکیل این وزارتخانه؛ اما فکر نمی‌کردم قرار باشد خودم برای اجرای قانون و تأسیس سازمان به آنجا بروم؛ بعدها فکر کردم که چرا من را برای این مسئولیت انتخاب کردند و در نطق استعفایم هم این را گفتم که چون من صندلی ثابت در مجلس نداشتم و بین صندلی ها زیاد گردش میکردم آقای رئیس جمهور تصمیم گرفتند که من را به سازمان میراث فرهنگی بفرستند.

علت حضور نزدیکان رئیس دولت نهم و دهم در سازمان میراث فرهنگی از نظر شما چه بود؟
در دوره آقای احمدی‌نژاد، میراث فرهنگی به حیات خلوت یاران خاص آقای احمدی نژاد یعنی آقای بقایی، آقای مشایی، آقای رضازاده کرمانی و دیگران تبدیل شده بود و به نوعی همه کسانی که آنجا بودند نیامده بودند برای اداره سازمان بلکه آمده بودند که تنها در خدمت آقای احمدی نژاد باشند و به نوعی به این سازمان نگاه ابزاری کردند.

چرا اسم خاندان هاشمی و حزب کارگزاران با ثروت اندوزی درآمیخته شده است؟
ثروت‌اندوزی شخصی و سوء استفاده از مناصب حکومتی حتما مذموم است ولی مردم و کشور را ثروتمند کردن حتماً امر پسندیده‌ای است. آقای هاشمی دنبال این بودند که ایران توسعه پیدا کند و مردم ثروتمند شوند و عده‌ای که نمی‌توانستند این را بفهمند این فضا را علیه آقای هاشمی راه انداختند. در ایران همیشه یکی از درگیری‌ها، درگیری بی‌هنران با باهنران است. کسانی که هیچ هنری ندارند نمی‌توانند ببینند دیگران هم هنر دارند و آنها را زیر سوال می‌برند. ما تیپمون تیپی است که دلمان میخواهد ایران مدرن شود و امکان ندارد در ایران توسعه ایجاد شود بدون اینکه پروژه‌های بزرگ و اساسی در آن اجرا شود، آیا می توانید تصور کنید امروز اگر مترو را نداشتیم چه شرایطی ایجاد می‌شد و این حجم مسافر در خیابان‌ها چه وضعیتی ایجاد می‌کرد. مشکل ما، مشکل آی کیومان است؛ آی کیوی ما یه مقدار بیشتر از دوستان دیگرمان است؛ مشکل کارگزاران و خانواده آقای هاشمی این است که مقداری آی کیو بالایی دارند و می فهمند که کشور را نمی‌توان با توزیع پول نفت اداره کرد و نمی‌شود کشور را با نگهداشتن ظرفیت‌ها و اجرا نکردن پروژه‌ها حفظ کرد. کشور اگر می‌خواهد رشد کند و مردم رفاه داشته باشند زیرساخت‌ها باید توسعه یابد. اینها را ما می‌فهمیم و سال‌ها هم گفته‌ایم.

پس شما قائل به ژن برتر هستید؟
اصلا با ژن موافق نیستم، آی کیو را همه دارند اما بعضا از آن استفاده نمی‌کنند. ژن برتر می‌شود نژادپرستی و خیلی چیز بی‌ربطی است. بعضی دوستان ما در جمهوری اسلامی منافع کوتاه‌مدتشان را بر منافع درازمدت ملت ترجیح می‌دهند، خوب می فهمند که بعضی کارها چه تأثیراتی دارد اما مسئولیت نمی پذیرند، مثلا همین یارانه‌ها غلط است، دولتی که پول ندارد اضافه کار کارمندانش را بدهد، دولتی که نمیتواند بدهی پیمانکارانش را بپردازد، دولتی که باید در سال یک میلیون ودویست هزار شغل در سال درست کند اما ششصد هزار شغل بیشتر نمیتواند درست کند، این دولت بی‌خود می‌کند به حساب همه از دم پول می‌ریزد. اینها بحث مسئولیت‌پذیری است، آی‌کیو شوخی بود، مسئولیت‌پذیری جدی است. برخی‌ها می‌فهمند اما مسئولیت‌پذیری ندارند و می‌گویند حالا چه کار دارید، فعلا پرداخت کنید؛ الان آقای نوبخت که مسوول این کار است دارد این موضوع را باری به هر جهت اداره می‌کند اما ما می‌گوییم کشوری که ۴۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد نمی‌تواند دلار را زیر قیمت بازار بفروشد، نمی‌تواند قیمت بنزین را نگه دارد، این ۴۰ هزار میلیارد را نمی‌شود دائم با اوراق پیش برد؛ یا من نباید به میدان پا بگذارم یا وقتی می‌گذارم بهترین عملکرد را باید داشته باشم. من توصیه می‌کنم نطق آقای هاشمی بعد از اولین تحلیف ریاست جمهوری‌اش را با دقت بخوانید؛ رئیس جمهور آنجا نطق می‌کند و می‌گوید این سوگندی که من می‌خورم چه مسئولیت هایی را متوجه من کرده و مسئولیت‌هایش را باز می‌کند و از آن نمی‌گذرد و می‌گوید مگر می‌شود من رئیس جمهور و حافظ استقلال کشور باشم اما کارخانجات کشور حتی برای یک شیفت تولید نیز ماده اولیه نداشته باشند. این چه استقلالی است که من بخواهم حفظش کنم؟ البته می‌شود خیلی راحت همراه با آنچه که مردم می پسندند حرف زد و گفت گرانی نباید باشد یا حرف‌های مشابه.

برخی معتقدند حسین مرعشی نقش تأثیرگذاری در بستن لیست انتخابات مجلس و شورای شهر اخیر داشته، حرف آخر را شما در بستن لیست‌ها زده‌اید؟
با این حرفا می‌خواهند من را حذف کنند و زیر پای من پوست خربزه بیندازند، من یک نفرم از آن ۴۰ نفر یا یک نفر از ۷ نفر عضو هیأت رئیسه و من نقش بیشتری نداشتم. کار، کار جمعی بوده و به همین خاطر هم موفق بود. اگر می‌خواست یک نفر این کار را انجام دهد حتما موفقیت نداشت.رمز موفقیت ما در همین با هم بودنمان بود البته من جلوی هر اختلاف بین دوستانمان را می‌گیرم و سعی می‌کنم آن را مرتفع کنم و مثل بعضی‌ها در صدد تشدید آن نیستم کاملا با حسن نیت با دوستان صحبت می‌کنم تا هیچ‌کس از هیچ‌کس جدا نشود. من کوچکی می‌کنم، خدمت می‌کنم تا دوستان با هم بمانند. من مطلقا خودمحوری نمی‌کنم و اگر اثری دارم به خاطر این است که می‌توانم حرف همه را بشنوم و از حق همه احزاب و گروه‌ها دفاع کنم؛ من هیچ تعصبی به حزب خودم که کارگزاران است ندارم و در کلان کشور حتی هیچ تعصبی روی جبهه اصلاحات ندارم و معتقدم اصولگرایان هم در این کشور یک واقعیتند و باید باشند و بارها و بارها هم گفته ام که رقیب ما باید نیرومند باشد تا ما نیرومند شویم یعنی من حتی حق رقیب را به رسمیت میشناسم.

شما انتقاداتی که به لیست امید در جریان انتخابات اخیر شورای شهر صورت می گرفت را چقدر وارد می‌دانید؟
در فضای سیاسی ایران مخصوصا با فضایی که امروز در فضای مجازی است و همه پچ‌پچ‌ها و نجواها فورا منعکس می‌شود طبیعتا حرف زیاد زده می‌شود اما واقعیت این است که کار در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان خیلی سالم انجام شد و خیلی خوب جمع‌بندی شد و به همین دلیل هم مردم اقبال کردند. حالا یک کسی رفته به یک خانم محترمی گفته می‌توانید کمک کنید به ستادها که این هم یکی از وظایف اداره کنندگان امر انتخابات است؛ ولی اگر قرار بود منابعی جابه‌جا شود باید همان خانم در لیست می‌رفت، اینکه این خانم مدعی است که از او طلب پول کردند، من می دانم شما هم میدانید که آن فرد اگر بیشتر از این هم پول میخواستند که بیاد در لیست پول می داد اما واقعیت اینست که همه کسانی که می‌توانستند با پول وارد لیست شوند در لیست نیستند و این لیست، لیست خوبی است؛ حداقل از این بابت که بعضی ها در آن نیستند، لیست خوبی است و هیچ کاسبی تقریبا در آن نیست.

پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر برخی افراد از ظهور و بروز جریان سومی در کشور صحبت می‌کنند، شما چقدر این قضیه را نزدیک به واقعیت می‌دانید؟
جریان سومی در ایران وجود ندارد و ممکن است افرادی از اصولگرایان به آقای روحانی رأی داده باشند که حتما داده‌اند اما جریان سومی وجود ندارد، اگر قرار بود کسی در ایران جریان سومی درست کند مرحوم آقای هاشمی بود، جریان سوم در فضای سیاسی ایران تا به امروز نداریم و در خود دو جریان اصلی کشور طیف‌های مختلفی وجود دارد، خود اصلاح طلبان طیفی هستند که از افراد میانه رو تا افراد تندرو در آن وجود دارند و در اصولگرایان هم همین است ولی جریان سومی در کشور وجود ندارد.

حزب کارگزاران سازندگی در چه دایره ای از جناح های سیاسی تعریف می‌شود؟
قاعدتا ما اصلاح طلبیم؛ ما اصلاح طلبی را بنیان گذاشتیم و اصلاح طلبی را ما تدوین کردیم؛ رقابت های مجلس پنجم را ما مدیریت کردیم، در مجلس ششم و در انتخابات ریاست جمهوری دور اول آقای خاتمی هم ما رکن اصلی بازی سیاست بودیم و آقای هاشمی اولین اصلاح طلب ایران است.آن زمان که ایشان دولت تشکیل داد و مسائل مهمی را از کشور حل کرد، اولین همکاری های ما با غرب و همین اروپایی که امروز سیاست اصلی ما مبادلات اقتصادی با آن هاست آغاز شد؛ آقای هاشمی در سیاست خارجی و در فرهنگ و اقتصاد نیز تحولاتی ایجاد کرد. اگر خاطرتان باشد پیش از دوره آقای هاشمی حتی ویدیو هم قاچاق بود اما پس از آن رشد سینما، رشد ویدیو و رشد دانشگاه در زمان آقای هاشمی اتفاق افتاد و سیاست های آقای هاشمی، سیاست های اصلاح طلبانه ای بود و در جبهه اصلاحات به معنی امروزی یک سری نیروهای رادیکال تری ظاهر شدند که این ها حرف های جدید زدند و این حرف ها با اقبال مردم مواجه شد و ما یعنی کارگزاران و آقای هاشمی با آن موج همراهی نکردیم چون می دانستیم که برمیگردد و این موجی است که نمی ماند و صبر کردیم تا با ملایمت آن دوستان نیز بازگشتند به جریان میانه.

آقای مرعشی ماجرای نطق جنجالی شما در خصوص افزایش دوره ریاست جمهوری در زمان آیت الله هاشمی چه بود و چرا این نطق را ایراد کردید؟
آن زمان یک فضایی بود که ما نگران آینده ایران بودیم و یک پایه کارشناسی هم داشت این بحث، البته خود آقای هاشمی از مخالفان سرسخت این موضوع بودند و یک شب من را دعوا کرد، وقتی که من از کرج به دفتر ایشان رفتم آقای هاشمی به من گفتند تو که می دانی اگر قهر از نظام تلقی نمی شد من برای دور دوم هم کاندیدا نمی شدم و بعد انتقاداتی داشتند و گفتند الان شرایط قانون اساسی ما شرایط مطلوبی نیست و رئیس جمهور باید بیاید و مسئولیت های زیادی را بپذیرد اما اختیارات لازم را ندارد و من دور دوم را چون قهر از نظام تلقی می شد انصراف ندادم و حضور پیدا کردم، تو چرا این حرف را زدی که من دور سوم بیایم؟ البته بحث های فراوانی در این خصوص وجود دارد اما مصلحت کشور نیست که بیان شود امروز ما باید متمرکز شویم با همین شرایط قانون اساسی کشور را پیش ببریم.

اگر شما معتقدید که در آن مقطع آیت الله هاشمی اقبال زیادی داشتند پس چرا در انتخابات سال ۷۶ رییس دولت اصلاحات با رای بالایی انتخاب شدند؟
چون آقای خاتمی هم مورد حمایت آقای هاشمی بود و یک بخش از رأی ایشان برای حمایت کارگزاران و دولت آقای هاشمی از ایشان بود و آن دوره هم آقای هاشمی انتخابات را برد، هرچند که آقای خاتمی رئیس جمهور شدند، اما برد برای آقای هاشمی بود و آقای هاشمی با اتکاء به محبوبیتی که داشت انتقال قدرت بعد از خود را مدیریت کرد و این خیلی فرق می کند، حتی آقای خاتمی محبوب نتوانست در سال ۸۴ انتقال قدرت بعد از خود را منتقل کند و کشور دست احمدی نژاد افتاد و این ها واقعیت های تاریخی است.

علت انتقادات جریان اصلاحات به عدم استفاده آقای رئیس جمهور از اصلاح طلبان در دولت دوازدهم را چه قدر به حق می‌دانید؟
من هیچ وقت نمی‌خواهم آقای روحانی تابع اصلاح‌طلبان باشد، آقای روحانی، نه خاتمی است نه هاشمی، ما چون سیاست های آقای روحانی را به نفع کشور می دانستیم و می دانیم، از آقای روحانی حمایت می کردیم. مهم این نیست که در کابینه آقای روحانی اصلاح طلب کم باشد یا زیاد، از نظر ما مهم این است که آقای روحانی سیاست هایی را که خودش قبول دارد را جلو ببرد که این سیاست ها تعامل با دنیا است، تعامل با مردم است، حمایت از بخش خصوصی است، نگاه واقعی به مسائل کشور است و اگر هم انتقادی داریم، انتقاد متوجه این است که برخی مدیران همپای سیاست های آقای روحانی حرکت نمی کنند.
اصلاح طلب از نظر من کسی نیست که الزاماً اگر در دولت باشد، به درد مردم بخورد، اصلاح طلبی که در بیرون نتواند به اندازه یک وزیر خدمت کند، اصلاح طلب نیست و به درد ما نمی خورد.

یکی از موضوعاتی که در چند وقت اخیر در تیتر اول روزنامه ها دیده می شود، موضوع پدیده شاندیز است. شما گویا جلساتی را هم با مسئولان پدیده قبل و بعد از این اعتراضات داشته‌اید، موضوع پدیده از چه قرار است؟
آقای پهلوان یک روز آمد پیش من و درباره پدیده شاندیز توضیح داد، او دومین مرد در بخش خصوصی ایران بود که با او آشنا شدم که حقیقتا در قامت یک دولتمرد ظاهر شده بود، اولین کسی که دیدم چنین ظرفیتی داشت، آقای رحمان گلزار است که شهرک اکباتان را ساخته و دومین نفر این آقای پهلوان است و من غیر از این دو نفر تاکنون کسی را با این ظرفیت ندیدم.
کارهایی که پهلوان انجام داده است، نشان می‌دهد در اشل یک دولتمرد وارد شده، تنها انتقادی که به آقای پهلوان داشتم این بود که چرا این حجم وسیع از سرمایه‌گذاری را در ۵۰ هکتار زمین متمرکز کرده، این حجم سرمایه‌گذاری باید در ۵۰۰ هکتار زمین انجام شود و ۵۰۰ هکتار از اراضی ایران آباد شود اما گفت که زمین در اختیارم قرار ندادند.
سوال اینست که چرا ما او را زندان کردیم؟ جواب اینست که چون کار کرده؛ کسی را که دادستان، رئیس مجموعه انتخاب کرده برای مشورت پیش من آمد من از او سوال کردم که مشکل چیست؟ گفت: این پروژه کسری ندارد، مازاد دارد، اما بعضی‌ها دلشان می‌خواهد این پروژه آنقدر معطل شود که بر اثر گذشت زمان کسری پیدا کند تا بتوانند اعدامش کنند. این خیلی بد است که کسی که رفته با پول مردم کسب و کار راه انداخته و بسیاری از آن سود کرده‌اند و ارزش افزوده ایجاد شده، زندان شود. اگر این کار اشتباه بوده، کمکش کنید و راهنمایی‌اش کنید.
روز اول آمد یک وکالت‌نامه تام الاختیار نوشت و به دادستان مشهد داد و گفت این پروژه مال شما هرکار دوست دارید با آن برخورد کنید، وقتی کسی اینگونه برخورد می‌کند چرا باید اینچنین با او رفتار شود؟ شما فکر می‌کنید اگر کشور یکی یکی آدم‌هایی را که خلاقیت و استعداد دارند را از ریشه بزند، کشور با یک مشت آدم معمولی راه می‌افتد؟

آقای مرعشی گویا شما ارتباط نزدیکی با شهرام جزایری دارید. درست است؟
ایشان پیش من رفت و آمد داشت و من یکی از مدیران را برای تحقیق در مورد کارهای او فرستادم. وقتی برگشت به من گزارش داد که این آدم بااستعدادی است اما تمام کارهایش کاغذی است و اصلا کار سرمایه گذاری تاکنون نکرده است و خوب است شما راهنمایی اش کنید تا برود کارهای واقعی انجام دهد و من همین را به شهرام جزایری منتقل کردم و یکی دو جا هم در کرمان سرمایه گذاری کرد و اتفاقاً همین ها هم به دردش خورد و وقتی دستگیر شد، سرمایه گذاری های واقعی را که کرده بود توانست جواب بدهد و بدهی هایش را از محل همان سرمایه گذاری ها پرداخت کرد؛ بچه بااستعدادی است، اما عجول است و عادت کرده بود به اینکه افراد را استخدام کند و این کار غلطی است.
کد مطلب: 573335
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
خدا رحمت كنه ايت الله هاشمى را و مطمئن هستم قوى ترين مديران ايران همين كارگزارانى ها بوده اند. از نجفى و كرباسچى و مهاجرانى و جهانگيرى بگير تا مرحوم نوربخش و...
انشالله همه شون موفق و سربلند و سلامت باشند
Iran, Islamic Republic of
عجب عجب کشف کردی .خوب شد فهمیدیم مدیر قوی یعنی چی؟ چپاول بیت المال و شکل دادن حزب با پول دولت وقت و به اسم خصوصی سازی تمام دارایی های دولتی را با وام نزدیک به صفر درصد مصادره کردن به نفع وزرا و رانت اقتصادی و بالا پایین کردن ارز و زمین خواری مجوز صادر کردن برای خود و سفر های خارجی و پورسانت در قرار دادهای خارجی جزوی از این مدیران موفقی است که شما میگویید .
Iran, Islamic Republic of
در 8 سال ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی نرخ تورم 50 درصد شد و نرخ دلار و مسکن و بنزین چندین برابر شد بدون اینکه حتی یک ریال یارانه به مردم پرداخت کنند و نا آرامی هایی در شهرهای قزوین و مشهد و چهاردانگه بوجود آمد که تعدادی افراد بیگناه کشته شدند و همین دلیل ضعف مدیریت اینهاست .
سرور
Iran, Islamic Republic of
و راه وی دادمه دارد.
وقتی دولت روحانی به بهانه کمک به تولید و اشتغال شروع به وام دادن کرد و کرمان خودروی آقای آی کیو است که فقط وارد کننده اتوموبیل های بی کیفیت چینی است را نیز مشمول وام خرید خودرو کرد متوجه اوج نبوغ و نخبه پروری رفسنجانی در دولت بنفش شدیم.
اینها با انتقاد از واردات از کشور چین وارد کابینه شدند و در ادامه فقط به خاطر گرفتن گمرکی و نهادینه شدن فساد در سیستم دولتی و وجود قاچاق از مبادی مجاز گمرکی با حدت و شدت تمام این کار را ادامه دادند.
Iran, Islamic Republic of
شکر خدا که این ژن برتر نه فقط در خانواده ک در حزب هم خودنمایی می کند!
پیش چشمت داشتی شیشه ی کبود
زان سبب دنیا کبودت می نمود
آدمیزاد
Colombia
امثال این آقای مرعشی انقلاب را به کژراهه بردند
Iran, Islamic Republic of
اینها با زدن تهمت دروغ تقلب به نظام در سال 88 و به آشوب کشیدن کشور و ترغیب دشمن به تحریمهای ظالمانه اثبات کردند که از آی کیو زیر 60 درصد رنج می برند.
Iran, Islamic Republic of
در حدیث داریم که 3 چیز انسان را به تباهی می کشد حرص و حسد و تکبر.
Iran, Islamic Republic of
ایشان نظرات درستی دارند و یکی از پایه های پیشرفت کشور همینگونه نگاه کردند به مشکلات آن است ولی متاسفانه ایشان از جانب رانت خواری برای دوستان و نزدیکان شان امکانات بسیاری را برای حزب خود دست و پا کرده اند که باید توسط قوه قضاییه بررسی شود امید وارم تبره شوند و در خدمت مردم ایران باشند
Iran, Islamic Republic of
درست میگه یه باغ پسته بوئ و ایران افتاد وسطش رسید به هاشمی .طرف فکر کرده همه کودن و احمقند که مزخرفاتش را بپزیرند .خدا ریشه اون کسیکه که باعث و بانی مانور تجمل گرایی را گذاشت خشک کنه.یکی نیست بگه اگر انقلاب و رهبر و رافت اسلامی نبود تا حالا شما و خاندان مورد نظرتون 7 تا کفن پوسونده بودید .خ .وای به روزی که مردم بفهمند امثال شما چه چهره ای دارید
Iran, Islamic Republic of
بله!
آی کیوی شما کارگزاران از تورم 49 درصدی دوره هاشمی و برجام دوره فعلی و اقتصاد ورشکسته مون، مشعشع و تابان است!!
برید بزارید مردم از دست شما ژن های عقب مونده یه نفس راحت بکشند.
فقط بلدید تفاله های غربزدگی را بجوید...
Iran, Islamic Republic of
ایران را در جیب خود دارند و از درد مردم و جانبازان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بی خبرند .حنای شما رنگی ندارد
مجید
Iran, Islamic Republic of
معلوم که خیلی با هوش هستید از اول انقلاب تا حالا در راس اجرایی نظام قرار گرفته اند تما دارایی کشور با قانون که خوشان تصویب کرده اند به نام خودشان کرده اند (واگذاری اصل 44) مردم را بدبخت و مقصر را دیگران معرفی می کنند چنان موقع انتخابات حرف می زنند ما مردم ن ف ه م صف ایستاده باز به شما رای می دهیم ایا شما با هوش نیستید؟ سوار مردم شدید به هیچ عنوان هم پیاده نمی شوید بترسید ازان روز که مردم .......
Iran, Islamic Republic of
امسال زرشک تازه زود تموم شد چرا ؟!
Iran, Islamic Republic of
آی کیوی بالا سبب می شود تا بر علیه نظام دسیسه کنی واراذل واوباش را از نقاط کشور به تهران بیاوری وبه اموال عمومی وبیت المال خیانت کنی
آی کیوی بالا یعنی با وهابیت نشست وبرخاست داشته باشی
آی کیوی بالا یعنی ثروتهای زیر زمینی کشور را بصورت قاچاق به خارج از کشور منتقل کنی
آی کیوی بالا یعنی مردم را بی هنر بخوانی وبه آنان توهین کنی
Iran, Islamic Republic of
ای کیو بالا نیست پر رویی زیاده
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
چرا شایدم درست گفته در فساد و ریا و تبانی در رشوه در اختلاس مانند انگلیس عمل می کنند جوری که ان موقعها کشتند الان که فاش می شود می بینیم تهش اصلاح طلبان قرار دارند .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
هوش بالا یعنی هواپیمای ماهان -خودروسازی ماهان - موسسه مولی موحدین- تصرف چاههای پیزومتری وزارت نیرو درحومه غربی رفسنجان وگسترش باغات پسته و............را بارانت وقلدری تصاحب کردن و... مرعشی لطفا در مورد اراضی وچاههای ارک جدید بم که متعلق به خانم ... می باشند توضیح بفرمایید
Iran, Islamic Republic of
آقای مرعشی از شما بیشتر از این هم انتظار نمی رود
ضرب المثلی است که می گه:
انگور به انگور نگاه می کنه رنگ برمی گیره و همسایه از همسایه فن یاد می گیره
تو با خاندان هاشمی بودی و انتظار اینکه ضریب هوشتان بالا باشد نیست
توسط مرحوم هاشمی بر بدنه میراث فرهنگی تحمیل شدی متلاشی اش کردی. حالا نظر آبکی می دهید. دولتی که نان یک تومانی را دویست و پنجاه تومان کرد بی خود کرد. دولتی که بنزین 100 تومانی را 500 و سپس هزارتومان کرد بیخود کرده. هزار برابر قیمت ها را بالا بردید 45500 تومان به ولی نعمتان انقلاب می دهند هزار تا سرکوفت می زنند.
با این تفکرات داعشی شماها است که پیشرفت نمی کنیم
فرزندانتان بی استعدادتان در خارج از کشور و بنده یک باستان شناس با دو جوان با هوش و آماده ازدواج. هر دو بیکار و افسره.....
متاسفم برای خودم که امثال شما باید برایم و برایمان و برای این مردم نجیب و پاک دست تصمیم بگیرید
محمد
Iran, Islamic Republic of
براي... ملت و مملكت آي كيو بالايي دارند شماي مرعشي هم به نون و نوايي از اين آي كيو بالا رسيدي بايد هم تعريف كني. قضاوت هم با مردم مستضعف و محروم جامعه است. شد اين آقا در زمان حياتش از محرومين جامعه خود را هزينه كند. اينان مسبب اشرافي گري و اختلاف طبقاتي بالا در جامعه ايران شدند. جوابشان با خدا.