پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - 17 Oct 2019
 
۰

جزئیاتی از بازداشت دانشجوی ایرانی در اروپا

دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۴
نقوی حسینی وضعیت ایرانی‌های زندانی در خارج از کشور را تشریح کرد.
جزئیاتی از بازداشت دانشجوی ایرانی در اروپا
به گزارش جهان نيوز؛ سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به زندانی‌های ایرانی در خارج از کشور، اظهار داشت:برخی از شهروندانی ایرانی در کشورهای دیگر دچار مشکلاتی می شوند که این مشکلات باعث بازداشت و زندانی شدن آنها می‌شود لذا کمیسیون امنیت ملی مجلس موظف به بررسی وضعیت ایرانی‌های زندانی در خارج از کشور است.
وی افزود: هر هیئتی که از کمیسیون امنیت‌ملی به کشورهای دیگر سفر می‌کند یکی از ماموریت‌هایشان این است که وضعیت ایرانی‌های زندانی در آن کشورها را از مسئولان ذیربط پیگیری کنند و در صورت امکان از زندان‌ها بازدید کرده و با ایرانی‌های زندانی ملاقات کنند.
سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی با بیان اینکه در برخی از کشورها وضعیت ایرانی‌های زندانی اسف‌بار است و نگران کننده است، گفت: وضعیت ایرانی ‌های زندانی در کشورهای جنوب شرق آسیا بسیار فلاکت‌بار است.
نقوی حسینی، با بیان اینکه برخی از ایرانی‌ها به ناحق در کشورهای دیگر زندانی شده‌اند، ادامه داد: برخی از شهروندان ایرانی به بهانه‌های واهی و اتهاماتی که آمریکایی‌ها به آنها وارد کرده‌اند آنها را به زندان انداخته‌اند؛  برخی از اینها افراد متخصص، نابغه و دانشجوی در حال تحصیل در آن کشور هستند که اینها بی‌دلیل زندانی شده‌اند.
وی در توضیح اتهام برخی از ایرانی‌های زندانی خارج از کشور ، گفت:برای مثال دانشجوی ما در یکی از کشورهای اروپایی در حال تحصیل است و با استاد خود مراوده علمی داشته و برای کارهای پژوهشی و رساله خود از استاد خود منابعی خواسته که دستگاه امنیتی آن کشور وارد شده و عنوان کرده مطالبه این اسناد و مدارک و اطلاعات جاسوسی از کشور به حساب می‌آید به همین اتهام واهی دانشجوی نخبه ما را به زندان انداخته‌اند؛ این در حالی است که این دانشجو با استاد خود کار می‌کرده و این مدارک را برای رساله خود مطالبه کرده است.
نماینده مردم ورامین در مجلس، ادامه داد: خرید برخی از دستگاه‌ها که مصرف دوگانه دارد نیز از جمله اتهاماتی است که به راحتی به شهروندان ما زده و نخبگان ما را به زندان انداخته‌اند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ‌ملی مجلس، با تاکید بر ‌اینکه کمیسیون امنیت‌ملی نسبت به این موضوع حساس است ،گفت: اعضای کمسیون پیگیر وضعیت ایرانی‌های زندانی در خارج از کشور هستند که این پیگیری ها سبب آزادی و تعیین تکلیف برخی از آنها شده است.
نقوی‌حسینی تصریح کرد: قطعاً کمیسیون امنیت‌ملی به عنوان کمیسیون تخصصی گزارشی از وضعیت ایرانی‌های زندانی خارج از کشور تهیه کرده  و پیشنهادات اعضا را برای بهبود شرایط و تعیین تکلیف وضعیت آنها به وزارت امورخارجه ارائه می‌دهد.
منبع: تسنیم
کد مطلب: 570378
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *