پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - 27 Feb 2020
 
۰
۱

عدم رعایت قوانین توسط تاکسی های اینترنتی

سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۶
کد مطلب: 568918
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه تاکسی‌های اینترنتی تابع هیچ مقررات خاصی نیستند، گفت: شهرداری تهران هم‌اکنون ۸۰ هزار تاکسی در اختیار دارد اما این در حالی است که تعداد تاکسی‌های فعال در پایتخت ۲ برابر این رقم است.
عدم رعایت قوانین توسط تاکسی های اینترنتی
به گزارش جهان نيوز،  محسن پورسیدآقایی در جریان بیست و پنجمین جلسه شورای شهر تهران  اظهار کرد: قوانین کافی در مورد حمایت از حمل و نقل در سطح پایتخت وجود دارد اما این قوانین نواقصی دارند که باید تکمیل شوند ضمن اینکه در چشم‌انداز حمل و نقل پایتخت سیستم عمومی یکپارچه، پاک و روان، ایمن و در دسترس در نظر گرفته شده است و ماموریت اصلی 5 ساله دوم شهرداری تهران برای حمل و نقل توسعه سیستم هوشمند و مدیریت حمل و نقل سازگار بامحیط زیست، انسان‌محور بودن و مدیریت عرضه و تقاضا است.
 
وی با بیان اینکه معاونت حمل و نقل  از 9 شرکت و سازمان تشکیل شده و یک سوم کارکنان شهرداری در شاخه حمل و نقل فعالیت می‌کنند بیان کرد: 19 هزار نفر در این معاونت مشغول به کار هستند و در مجموع اعتبارات در نظر گرفته شده با توجه به ماموریت حمل و نقل کشور 6 هزار میلیارد تومان برای این معاونت در نظر گرفته شده است. 
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به تفکیک تخصیص بودجه در این بخش پرداخت و افزود: 57 درصد از بودجه عنوان شده هزینه مترو، 12 درصد هزینه بهره‌برداری از آن، 20 درصد هزینه اتوبوسرانی و مابقی در سایر نقاط تخصیص می‌شود و در واقع 70 درصد از اعتبارات در بخش مترو هزینه می‌شود. 

پورسیدآقایی با اشاره به اینکه در دولت ردیف‌های زیادی برای توسعه حمل و نقل در نظر گرفته شده است، افزود: اما دریافتی بسیار ناچیز بوده و تا امروز یک بار 48 میلیارد و بار دیگر 29 میلیارد تومان پرداخت شده است که البته هیچ کدام از این پرداختی‌ها به صورت نقدی نبوده به عنوان مثال آن 48 میلیارد تومان صرف بازپرداخت اوراق مشارکت قبلی مترو شده است و ما تا امروز از دولت در زمینه یارانه بلیط مترو، اتوبوس و سایر موارد هیچ پول نقدی دریافت نکرده‌ایم، همچنین در بخش جرایم رانندگی پرداختی دولت به شهرداری صفر است. 

وی در ادامه به یکی از چالش‌های حمل و نقل اشاره کرد و گفت: برخلاف آمارهایی که از توسعه 60 درصدی حمل و نقل در پایتخت خبر می‌دهد، توسعه حمل و نقل در پایتخت با احتساب تاکسی‌ها به 45 درصد می‌رسد و این در حالی است که در دنیا تاکسی جزء حمل و نقل عمومی حساب نمی‌شود و جزء حمل و نقل خصوصی هستند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: یکی از علل استفاده از خودروهای شخصی در پایتخت پایین بودن عوارض ناشی از آن است، به طوری که در بسیاری از کشورهای دنیا عوارض از عبور از معابر خاص و بزرگراه‌ها وجود دارد در صورتی که در ایران چنین عاملی تعریف نشده و این خود عاملی برای تقویت استفاده از خودروهای شخصی است.
پورسیدآقایی با اشاره به کمبود منابع برای توسعه حمل و نقل عمومی بیان کرد: در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی منابع محدود است و ما هم‌اکنون برای تکمیل 7 خط مترو 22 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم. 

وی ادامه داد: علاوه بر مشکلات در بخش مترو تهران در بخش اتوبوسرانی هم با مشکلاتی مواجه هستیم به طوری که تهران به 10 هزار اتوبوس نیاز دارد و این در حالی است که 3 هزار و 700 دستگاه اتوبوس از رده خارج شده‌اند و باید 6 هزار و700 اتوبوس جدید وارد ناوگان شوند که قیمت هر کدام از آنها 600 تا 700 میلیون اعلام شده است و در این زمینه منابع کم کفاف هزینه‌ها توسعه را نمی‌دهد و همه خرج نگهداشت می‌شود. 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: نبود سیستم یکپارچه حمل و نقل عمومی و پوشش کافی در تمامی نقاط پایتخت یکی از معضلات حوزه حمل و نقل است به طوری که در منطقه 22 پایتخت این سیستم حمل و نقل عمومی وجود ندارد و این منطق فاقد خطوط بی‌آرتی و مترو است و همچنین در غرب پایتخت با کمبود سیستم حمل و نقل عمومی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه مدیریت ترافیک در شهر تهران یکپارچه نیست، گفت: در شهر تهران چندگانگی مدیریت در مسائل حمل و نقل وجود دارد و در واقع مسئولیت شهرداری با اختیاراتش تطابق ندارد، مثلا همه از شهرداری توقع دارند که معضل ترافیک را حل کند در حالی که اختیارات برعهده شهرداری نیست و  ارگان‌های متفاوتی در این زمینه باید فعالیت کند، مثلا در موضوع مثل قیمت‌گذاری عوارض ورود به طرح ترافیک، وزارت دفاع و سازمان حمایت دخالت می‌کند و سازمان حمایت نیز علیه شهرداری شکایت می‌کند و با انگ افزایش قیمت بیش از حد مجاز و شکایت به تعزیرات شهرداری تهران محکوم می‌شود.

پورسیدآقایی ادامه داد: باید در ساخت و سازها یکپارچگی با حمل و نقل عمومی وجود داشته باشد و اصول طرح ساخت و سازها و توسعه شهری برمبنای حمل و نقل نیست  و ما باید هرجایی که ساخت و سازی انجام می‌دهیم به مساله حمل و نقل نگاه کنیم به همین دلیل لزوم هماهنگی با معاونت حمل و نقل در ساختمان‌های بلندمرتبه از مسائل قابل توجه است و در واقع تهران باید از نظر طراحی مورد بازنگری قرار گیرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران  ادامه داد: هم‌گام نبودن سیاست‌های کلان کشور با توسعه پایدار یکی دیگر از معضلات حوزه حمل و نقل است و استفاده از خودروهای کم مصرف و برقی و نصب فیلتر روی کامیون‌ها از مواردی است که می‌تواند برای رفع آلودگی هوا موثر باشد اما حمایت از خودروسازان داخلی این اجازه را به ما نمی‌دهد. در سیاست‌های کشور همراهی کافی برای رفع مشکل آلودگی هوا وجود ندارد و در واقع مکانیسم‌های کافی بین دولت و شورای شهر تعریف نشده است.

وی ادامه داد: سوختی که در شهرها مصرف می‌شود در سایر کشورها دارای عوارض است و شامل حال کسانی می‌شود که از خودروهای شخصی بیش از اندازه استفاده می‌کنند اما ما چنین مکانیسمی در پایتخت نداریم.

پورسیدآقایی با تاکید بر عدم ساماندهی پارک حاشیه‌ای در شهر تهران گفت: ما در پایتخت در زمینه پارک حاشیه‌ای با مشکل مواجه هستیم و این در حالی است که شهری مثل مشهد در این زمینه بسیار بهتر از پایتخت عمل کرده است و 15 هزار محل پارک همراه پارکومتر وجود دارد که کارآیی لازم را ندارند. 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه تاکسی‌های اینترنتی تابع هیچ مقررات خاصی نیستند، گفت:‌تاکسی‌های اینترنتی تعداد خودروهایشان بیش از تاکسی‌های تحت نظر شهرداری است و شهرداری هم‌اکنون 80 هزار تاکسی در اختیار دارد اما این در حالی است که تعداد تاکسی‌های اینترنتی فعال در پایتخت دو برابر این رقم است. 
وی گفت: 22 شرکت اینترنتی خصوصی در شبکه تاکسیرانی پایتخت فعالیت می‌کنند بدون اینکه از نحوه عملکرد آنها اطلاعاتی در دست داشته باشیم. 

پورسیدآقایی با انتقاد به نوع سیاست‌گذاری در این زمینه گفت: به عنوان مثال آژانس‌ها که در پایتخت که از معضلات ترافیکی هستند زیر نظر شهرداری فعالیت نمی‌کنند و با صنف ارتباط دارند علی‌رغم اینکه براساس قانون مدیریت بار و مسافر برعهده شهرداری تهران است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: طرح ترافیک بیش از 30 سال که در پایتخت اجرا می‌شود و این طرح به عنوان یک طرح اضطراری شروع شد و ادامه پیدا کرده است اما باید در نتایج این بازنگری صورت گیرد و کارت‌های طرح ترافیک شناور مورد اعتراض دستگاه‌های نظارتی قرار گرفته است این در حالی است که 118 هزار خودرویی که مجوز به طرح ترافیک را دارند بخش کمی به خودروهای شخصی اختصاص یافته و اکثر آن متعلق به ارگان‌های مختلف است. 

وی با بیان اینکه موتورها پدیده خاص پایتخت هستند افزود: در هیچ جای دنیا چنین پدیده‌ای وجود ندارد و هم‌اکنون بیش از 3 میلیون موتور در شهر تهران تردد می‌کنند که میزان آلایندگی آنها بسیار بالاست و بیشترین آمار کشته‌گان در پایتخت مربوط به راکبین موتورسوار است و همچنین بخش عمده ترافیک نیز به همین افراد مربوط می‌شود که البته برخورد با این افراد تبعات اجتماعی خاص خود را به دنبال دارد و باید برای آن فکر مناسبی صورت گیرد و موتورهای توقیف شده سالها در پارکینگ‌ها می‌مانند و کسی برای دریافت آنها مراجعه نمی‌کند.

پورسیدآقایی در پایان با اشاره به عدم پرداخت پول جرائم به شهرداری‌ها بیان کرد: مجموعا 4 هزار و 600 میلیارد تومان ردیف درآمدی برای جرائم است اما 550 میلیارد تومان به کل شهرداری‌های کشور اختاصص یافته است و این در حالی است که طبق ماده 23 قانون جرائم باید به نسبت 60 درصد به شهرداری‌ها و 20 درصد به نیروی انتظامی تخصیص پیدا کند که متاسفانه از این مبلغ که برای حوزه تهران در نظر گرفته شده هنوز هیچ مبلغی از سوی شهرداری دریافت نشده است.

منبع:تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
کروم تاکسی؟انگار تاکسی دارا سیر سیرن.از ساعت هشت شب دیگه نیستن همش شخصیه خیلی مناطق خطی ندارن.اتوبوس دیر به دیر میاد....