چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - 19 Dec 2018
 
۱
۹

آخوندی پیدا شد!/ مسکن مهر کرمانشاه مقاومت مناسبی داشت

نباید درباره این طرح بزرگ بی‌انصافی کرد!
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۱
وزیر راه گفت: پروژه‌های ساخته‌شده در شهر کرمانشاه مقاومتی مناسب داشت و حتی ترک نیز در آن‌ها مشاهده نشد، اما در سر‌پل‌ذهاب ابعاد تخریب بیشتر بوده است.
آخوندی پیدا شد!/ مسکن مهر کرمانشاه مقاومت مناسبی داشت
به گزارش جهان نيوز، عباس آخوندی در خصوص زلزله کرمانشاه و پروژه‌های مسکن مهر این استان با بیان این‌که «من همواره تأکید کرده‌ام که باید بررسی شود چرا سیاست‌هایی که با هدف کارایی، اثربخشی و ایجاد رقابت اجرایی شده، به نتیجه نرسیده است و به جای آنکه رقابت نهادینه شود، اقتصاد کشور به سمت رفتارهای سوداگرانه (مرکانتیلیستی) مـــنحرف شده است»، اظهار کرد: از این‌رو، تأکید دارم باید در کشور ما زوایای پنهان اقتصادی و سیاسی سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها بررسی شود. به اتفاق اخیر در غرب کشور و زلزله در استان کرمانشاه از دو زاویه می‌توان نگاه کرد.

وی با اشاره به این‌که زاویه نخست، ابعاد خسارت در مقایسه با انواع زلزله‌های مشابه در گذشته است، افزود: در زلزله منجیل که ۳. ۷ ریشتر بود، ۲۲۰ هزار واحد مسکونی آسیب دید. در زلزله غرب کرمانشاه، برآوردهای اولیه حکایت از تخـریب ۳۰ هــزار واحـد مـسکونی دارد.
 
 عباس آخوندی با بیان این‌که وقتی در ساخت مسکن مهر تأکید بر یک سقف قیمتی مشخص نباشد، طبیعتاً امکان رقابت ایجاد نمی‌شود و برخی از سازندگان واقعی به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی وارد کار نمی‌شوند، تصریح کرد: آنهایی که با یک قیمت غیررقابتی وارد می‌شوند، از پایداری بنا می‌زنند. چون وقتی قیمت در بازار متری ۴۵۰ هزار تومان است و قیمت ۳۰۰ هزار تومان تعیین می‌شود، برای آنکه سود حاصل شود، باید از نما، خدمات فنی ساختمان، آسانسور و... کم شود تا پروژه برای مشارکت‌کننده بازدهی داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که در سر پل ذهاب، ۵۶۰ واحد آسیب دیده که به نظر می‌رسد هر واحد ۳۰ میلیون تومان آسیب دیده است. در اسلام‌آباد هم دو بلوک آسیب دیده که خوشبختانه خالی از سکنه بوده است. در حال حاضر، در حال برآورد هستیم تا در اولین فرصت کار بازسازی آغاز شود.

آخوندی با بیان این‌که مسکن کالای همگن نیست و پروژه مسکن مهر نیز همین‌گونه است، اظهار کرد:، چون مورد به مورد فرق دارد، مسکن مهر ۲۵۰ طرح است که ۲۵۰ سازنده دارد. نمی‌توان گفت: همه این طرح‌ها مثل هم هستند. واقعیت این است که درباره یک طرح بزرگ که سازندگان متعددی دارد، قضاوت یکسان به انصاف نزدیک نیست. در زلزله اخیر، گرچه شهر کرمانشاه از کانون زلزله فاصله داشت، پروژه‌های ساخته‌شده در این شهر مقاومتی مناسب داشت و حتی ترک نیز در آن‌ها مشاهده نشد، اما در سر‌پل‌ذهاب ابعاد تخریب بیشتر بوده است.

وی به هفته‌نامه حمل‌ونقل گفت: اقدامی که در دولت تدبیر و امید انجام شد، ارتقای قیمت‌ها برای سازندگان بود تا آن‌ها از کیفیت کم نکنند. زمانی می‌توانیم شاهد این باشیم که کیفیت فدای کمیت نمی‌شود که نظام قیمت‌ها را مستقر کنیم. در فضای غیر رقابتی، فقط سوداگران امکان تنفس دارند.
کد مطلب: 567563
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
چی میگی جهان ؟! باز هم ساز خودتو میزنی ؟! لااقل اینقدر با شرف هست که شهرها رو از هم جدا میکنه ؛ شما هم انصاف رو رعایت کنید نمی میرید بخدا !
Iran, Islamic Republic of
اقا این عزیز پیدا شده دنبال افزایش قیمتها می باشد و بعد از برداشت سیاسی حالا بدنبال برداشتهای اقتصادی از طریق افزایش می باشد
خدا به مردم رحم کند
Iran, Islamic Republic of
اگر در این دولت با افزایش قیمت درست شد چرا بیمارستان خراب شد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
وزير كجا در مورد "اين دولت" و "آن دولت" صحبت كرد. ميگويد در اين زلزله دو مجموعه مسكن مهر داشتيم. يكي حتي ترك هم نخورد و ديگري تمام ديوارهايش فرو ريخت. پس نمي توان همه پروژه هاي مسكن مهر را با هم قياس كرد. اسكلت ساختمانها چون تابع استانداردهاي مشخصي است و تستهاي زيادي در زمان ساخت روي آن انجام مي شود خرابي نداشت اما پيمانكار براي اينكه به سود خودش يرسد از در و ديوار و تأسيسات و ... زده است لذا لازم است از يكطرف در بخش قيمت گذاري نظامي حاكم باشد كه با تأمين حاشيه سود معقول پيمانكاران را به سمت كاهش كيفيت بنا سوق ندهد و از طرف ديگر با ايجاد فضاي رقابتي مانع از افزايش قيمت به زيان مصرف كننده گردد. (ضمناً سازه آن بيمارستان در دولت دهم ساخته شد)
Iran, Islamic Republic of
عمر این دولت هم به انتقاد از دولت احمدی نژاد گذشت
خودم کردم که لعنت برخودم باد!
زفره ای
Iran, Islamic Republic of
دولت باید حداقل قیمت را با حداکثر کیفیت در پروژه ها مد نظر داشته باشد
نه اینکه هرقیمتی رابپذیرد و گمان کند قیمت بالا کیفیت بیشتر دارد بیمارستان سر پل با قیمت نجومی ساخته شد دیدید چه شد
ی
کاظم
United Arab Emirates
شاید خبر نداشته زلزله اومده!!!!!
Iran, Islamic Republic of
با یک واردکننده دزدگیر خودرو در مورد چرایی کنار کشیدن از کار تجارت دزدگیر صحبت میکردم در حالیکه در گذشته از وارد کنندگان عمده این جنس بود. پاسخ داد که دست زیاد شده و او که در گذشته با سودهایی بیش از صد درصد کار میکرد سود 20 تا 30 درصد در یک محموله برایش جذابیتی ندارد. این امر در صنعت ساختمان نیز صادق است و ریشه اش در ساختار اقتصاد و بهره بانک است.
استدلال آقای آخوندی بسیار ابتدایی و نپخته است. قیمت فقط یکی از پارامترهاست و نه تمام آن. باید بپذیریم که صنعت ساختمان ما علیرغم تمام ادعا ها، بسیار ضعیف است. در افغانستان ما جاده ساختیم، دیگران هم ساختند. چرا جاده های ما دوام نیاورد و لی جاده های دیگران پا بر جا ماند؟
روش تیغه چینی در مسکن مهر هیچ فرقی با دیگر ساختمان ها ندارد. واقعیت این است که آیین نامه ها روشی برای اتصال تیغه به ستون ارائه نمیدهند و لذا اولین مشکلی که در ساختمان ها خصوصا در نوع بتنی مشاهده میشود ترک در محل اتصال ستون به تیغه است. یعنی از ابتدا تیغه از ستون جدا شده و با کوچکترین لرزه ای فرو میریزد. البته بعضی سازندگان شخصی با ابتکاراتی مانند کار گذاشتن نبشی در تیغه ها و اتصال آن به ستون ها و تیرها این مشکل را تا حدود زیادی تخفیف میدهند ولی فراموش نکنید که این روشها ابتکاری و اختیاریست.
وظیفه آقای وزیر و همکاران وجود آیین نامه های مناسب در صنعت است و اینجاست که کوتاهی یا انجام وظیفه مشخص میشود.
در ضمن چطور است که در دیگر کشورها با همین هزینه و کمتر از آن ساختمان های مناسب ساخته میشود؟
Iran, Islamic Republic of
هر کی باور کنه کدخدا جای خدا حاجت میده گمراهیست هدایت نشونده