چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - 19 Dec 2018
 
۰

درآمدهاو هزینه‌هادرسیاهه بودجه کشورتعادل ندارد

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۲
وزیر اسبق بازرگانی گفت: در کشور ما بودجه سیاهه ای است که در آن از تعادل بین درآمد ها و هزینه ها خبری نیست و به عبارت دیگر بودجه های کشور درست ارزیابی نمی شود.
درآمدهاو هزینه‌هادرسیاهه بودجه کشورتعادل ندارد
به گزارش جهان نیوز به نقل از تسنیم، یحیی آل اسحاق، وزیر اسبق بازرگانی پیرامون موضوع بررسی بودجه ی 97 و اعمال اهداف اقتصاد مقاومتی در آن با تعریفی جامع از چیستی بودجه اظهار داشت: مسئولیت بودجه فقط به دولت محدود نمی شود بلکه دولت و مجلس محترم توامان مسئول بودجه هستند و به بیان دیگر اگر بودجه دارای نقاط قوت و یا نواقصی باشد دولت و مجلس هر دو در برابر آن مسئول اند.

پیشکسوت و فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: با نگاهی به بودجه های گذشته و بررسی آنها در می یابیم که بودجه تنها سیاهه یا فهرستی است که فاقد تعادل بین درآمدها و هزینه هاست.

وی اذعان کرد: علی الخصوص بودجه ی قسمت های عمرانی همیشه در قالب سوپاپی به منظور تامین بودجه های جاری است و لازم به ذکر است که سال گذشته بودجه ای که مجلس شورای اسلامی تنظیم کرد بیش از دولت بود.

آل اسحاق در تکمیل این بخش از سخنان خود تصریح کرد: در سال گذشته، دولت رقم بودجه ی 300 هزار میلیارد تومانی به مجلس داد و مجلس در مقابل، مبلغ 45 هزار میلیارد تومان نیز به آن اضافه کرد اما نکته ی قابل توجه در این میان این است که از بودجه ی 345 هزار میلیارد تومانی اختصاص داده شده تنها 220 هزار میلیارد تومان آن عملی شده است.

وزیر اسبق بازرگانی با بیان اینکه در اختصاص بودجه ها شاهد عدم ارزیابی درست هستیم افزود: در بخش بودجه های عمرانی نیز 70 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود که فقط 6700 میلیارد تومان آن عملی شده و این فاصله های بزرگ همواره در متن بودجه ها دیده می شود.

وی در پایان اظهارات خود به بودجه ی 97 اشاره و تصریح کرد: آنچه روشن است درستی و مفید بودن اهداف برنامه ی 97 است که از جمله ی این اهداف میتوان به رشد اقتصادی فراگیر اشتغال زا،استفاده ی گسترده از ظرفیت های بخش خصوصی،فعال کردن ظرفیت های بلا استفاده،انضباط مالی و صرفه جویی در هزینه ها و نیز ساماندهی بدهی های دولت اشاره کرد.

آل اسحاق خاطر نشان کرد: امیدواریم تنها شاهد جملات زیبا در متن بودجه ی 97 نباشیم و دولت محترم در روند تحقق چنین اهدافی درست عمل کند.
 
کد مطلب: 567004
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *