شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - 20 Oct 2018
 
۰
۳۴
اظهارنظر چهره های سیاسی درباره ناطق نوری

ناطق نوری در تقاطع چپ و راست

دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۳
باهنر: خبرهای خوبی از بازگشت ناطق نوری به سیاست می شنوید
ناطق نوری در تقاطع چپ و راست
به گزارش جهان نيوز؛ طی روزهای گذشته اظهار نظرها درباره احتمال بازگشت دوباره حجت الاسلام ناطق نوری به عرصه سیاسی کشور مورد تحلیل چهره های اصولگرا و اصلاح طلب قرار گرفته است. برخی از این افراد ناطق نوری و علی لاریجانی را متعلق به اصولگرایان می دانند و در نقطه مقابل برخی از نزدیکی آن ها به جریان اصلاح طلب و فاصله گرفتن از اصولگرایان اشاره می کنند.   
 
باهنر: ان شاء ا... خبرهای خوبی از بازگشت ناطق نوری به سیاست می شنوید
به گزارش خراسان، محمدرضا باهنر دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت و گوی خود با روزنامه اعتماد که دیروز منتشر شد، فاصله گرفتن آقای ناطق نوری و علی لاریجانی از جریان اصولگرایی را قبول ندارد و معتقد است: این ها فاصله نمی‌گیرند. این ها می‌گویند بخشی از جریان اصولگرایی، تندرو شده است و آن تندروی را برنمی‌تابند. وی درباره تفاوت نظرش با ناطق نوری هم می گوید الان فرق مثلا من با آقای ناطق‌نوری شاید در این باشد که من فکر می‌کنم هنوز می‌توانیم بعضی از تندروهای اصولگراها را با کار کردن متعادل کنیم. اما ایشان و برخی چهره‌های دیگر می‌گویند نه، نمی‌شود. این چهره برجسته اصولگرا نزدیکی ناطق نوری به اصلاح طلبان را رد و در این باره تصریح می کند: معتقدم الان هم مواضع جناب آقای ناطق‌نوری، با مواضع آقای خاتمی در سال ٧٦، آن جاهایی که با هم رفیق بودند، هنوز مواضع‌شان رفاقت با هم است و آن جایی که رقابت داشتند هنوز رقیب هم هستند. اصلا اینطور نیست کسی فکر کند آقای ناطق اصلاح‌طلب شده یا آقای روحانی اصلاح‌طلب شده است. باهنر با اشاره به تلاش هایش برای بازگرداندن ناطق نوری به عرصه سیاست و نتیجه این تلاش ها نیز می گوید: خوشبختانه نزدیک شدیم و ان‌شاءا... خبرهای خوبی می‌شنوید.
 
عصر ایران: ناطق نوری و لاریجانی دیگر اصولگرا نیستند
با این حال پایگاه خبری اصلاح طلب عصر ایران نیز در یادداشتی با نقد اظهارات باهنر درباره نسبت ناطق نوری با اصولگرایی نوشت: شاید باهنر راست بگوید و ناطق، لاریجانی و حتی روحانی اصلاح طلب نشده‌اند اما قطعا دیگر اصولگرا نیستند. راست‌گرایان باید بپذیرند که دیگر بسیاری از چهره‌های مطرح مانند ناطق و لاریجانی تعلقی به اصولگرایی ندارند و راه خود را از آن ها جدا کردند. این یادداشت در ادامه تأکید می کند: فضای سیاسی ایران در حال یک دگرگونی بزرگ است. ادبیات سومی جدا از گفتمان اصولگرایی و اصلاح طلبی در ایران آغاز شده است به نام اعتدال گرایی. روحانی، ناطق و لاریجانی در این گفتمان تعریف می‌شوند.
 
حاجی‎بابایی: نو اصولگرایان می‎گویند نسبت ناطق‎ با ما چیست؟
حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس درباره این که آیا جریان نواصولگرایی نیز معتقد به بازگشت ناطق نوری به صحنه سیاسی کشور است؟ گفت: من فکر می کنم این صحبت آقای باهنر با نظر نو اصولگرایان خیلی منافات نداشته باشد، چرا که ما سعی می کنیم او را برگردانیم و جریان نواصولگرایی نیز عنوان می کند که باید آقای ناطق نوری اعلام کند مواضعش نسبت به ما چگونه است. وی درباره این که آیا جمنا نیز با ناطق نوری رایزنی خواهد داشت یا خیر؟ گفت: این بحثی نیست که من بخواهم به عنوان فرد از سوی جمنا نظر بدهم. جمنا مجموعه گسترده ای از اصولگرایان است که کنار هم نشسته اند و باید به جمع‌بندی برسند.
 
هاشمی: ناطق نوری در طیف میانه رو قرار خواهدگرفت
محمد هاشمی  هم درباره بازگشت ناطق نوری به سپهر سیاسی کشور ضمن استقبال از این موضوع گفت: اگر او به صحنه بازگردد در طیف میانه رو قرار خواهد گرفت و احتمال دارد که به صورت فراجناحی عمل کند. وی افزود: آقای ناطق نوری در گذشته از نیروهای اصولگرا بودند؛ گذشته ایشان گذشته اصولگرایی است اما در سال های اخیر مقداری در مواضع ایشان تعدیل حاصل شده و به طیف میانه رو و اعتدال گرا نزدیک شده اند.
 
تاجرنیا: اصلاح طلبان از رقابت با ناطق نوری استقبال می کنند
از سوی دیگرعلی تاجرنیا از فعالان سیاسی اصلاح طلب نیز طی یادداشتی در آرمان، با بیان این که حضور پررنگ‌تر آقای ناطق نوری می‌تواند نتایج مثبت زیادی به بار آورد، تأکید کرد: مطمئنا اصلاح‌طلبان هم ترجیح می‌دهند با کسانی رقابت کنند که ‌ساز و کار سیاست‌ورزی و رقابت سیاسی را بشناسند و به رشد و بالندگی فضای سیاسی کمک کنند.
 
نظر متفاوت توکلی و سلیمی نمین درباره ناطق نوری
در این میان چندی پیش نیز هفته نامه صدا در میزگردی با حضور عباس سلیمی نمین و احمد توکلی به وضعیت فعلی اصولگرایان پرداخت. در این میزگرد احمد توکلی درباره دیدگاه های ناطق نوری و لاریجانی گفت: «چهره هایی مانند ناطق نوری، علی مطهری یا لاریجانی، خودشان از جریان اصولگرایی کنار رفتند و فاصله گرفتند.» در مقابل اما سلیمی نمین اعتقاد دیگری دارد. او معتقد است: «وقتی فردی می‌گوید من اصولگرا نیستم، چه اصراری داریم او را جزو اصولگرایان بدانیم. اما چهره هایی مانند ناطق نوری یا مطهری، این ها در درون طیف اصولگرا هستند منتها با زاویه‌ای یا تفسیری که دارند، طبیعتا در طیف اصولگرایی هم قرار می‌گیرند. نگاه‌شان متفاوت است، باشد. باید سعه صدر داشته باشیم.» با این حال باید دید آیا ناطق نوری قصد بازگشت به فضای سیاسی کشور را دارد و در صورت بازگشت خود را در همان جناح راست یا به قول باهنر، اصولگرا تعریف خواهد کرد یا این که همچنان فضای سیاسی کشور را از بیرون گود رصد خواهدکرد. 
کد مطلب: 565037
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محسن
Iran, Islamic Republic of
چرا وقت خودمان را برای مرده های سیاسی تلف می کنیم ؟!
Iran, Islamic Republic of
نزدیک چهل سال ازانقلاب میگذره این آقایون مدعی نتونستندچندنفرجوون روتربیت کنند که کشورواداره کنن حالابایدبحث کنیم فلان پیرمردازکارافتاده یافلانی که پاش لب گوره میاد یانه
Iran, Islamic Republic of
تربیت کنند که چی خودشان خانه نشین شوند. عجب فرمایشی میفرمایید ها!!!
Iran, Islamic Republic of
وای خدایا این آقایان را جز اصول گرایان قرار بده...امین
Iran, Islamic Republic of
متاسفم برای این ادمهاوجریانهابیائیدجریان اصولگرای اصلاح طلب راباشاخص های سیره ومنش وقیام اهل بیت ترسیم کنیدان وقت بامعیارهاحرف بزنیدمگرحضرت علی نفرمودحق رابشناس سپس اهل حق باعرضه کردن به این معیارخودبه خودشناخته خواهندشدمشکل مملکت ماالان اینه که ناطق اصولگراست یااصلاح طلب؟ چقدرکودکانه به مسائل مینگریم خیلی هاامروزدرجمهوری اسلامی مذبذب شده اندتاهردولتی که سرکارمی ایدهوای انهاراداشته باشدواین یعنی تزویرودورویی...درنظام ولایی این منش جایی ندارد
Iran, Islamic Republic of
...
مجید
Iran, Islamic Republic of
ما برای بازنشسته کردن سران نیاز فوری به 500استخر شیک داریم....و گرنه اینهااهل ول کردن مردم ونظام نیستند.....
Iran, Islamic Republic of
بابا والله همون یکی هم کافیه برا هر۵۰۰ تاشون!
Iran, Islamic Republic of
...
راست سنتی
Iran, Islamic Republic of
ناطق و لاریجانی وباهنر و امثالهم بازماندگان جریان راست سیاسی هستند که اتفاقا منشاء افتراق در جریان اصولگرایند!
جریان اصولگرای موجود دیگر خود را طفیلی چند نفر از خود راضی که توقع دارند نوچه سیاسی آنها باشند، نمی دانند.این جریان از چنان پویایی برخوردار است که در حرکت اخیر خود ذر انتخاباتی که پشت سر گذاشته شد، توانست علیرغم بسیج عالم و ادم در رقیب هراسی، رای 14 میلیونی را رقم بزند و این در حالی است که اگر دکتر احمدی نژاد مجال حضور می یافت، این رای برای جریان آمریکایی و غربگرا کمر شکن و ویرانگر میشد و شکستش حتمی بود.
شاخص جریان راست سنتی در انتخابات سال 1384 ریاست جمهوری که لاریجانی بود و رئیس ستادش هم باهنر، فقط توانست کمتر از یک و نیم میلیون رای از مجموع بیش از 24 میلیون رای در دور اول را کسب کند!
یعنی چیزی حدود 5%! و از آخر نفر دوم شد!
در سال 1392،کاندید این جریان که نقش تخریبی در وحدت اصولگراها داشت،نیز پس از 8 سال کار سیاسی، رایش شد یک میلیون 600 هزار نفر و اتفاقا این بار هم از آخر دوم شد!
یعنی از مجموع حدود 32 میلیون رای ماخوذه همان حدود 5% عایدشان شد!
و ولایتی بعنوان نماینده جریان سنتی درانتخابات ریاست جمهوری جا پای لاریجانی سال 1384 گذاشت!
اما متاسافانه با توجه به حضور شان در حاکمیت، همیشه خود را با وزن بالای سیاسی تلقی می کنند و دیگران را اقلیت 5% !
مثل همان افضات باهنر در مجلس قبل علیه نیروهای انقلابی مجلس که می گفت شما اقلیت انگشت شمارید!
اما حقیقت اینست این اقلیت 5% همیشه تلاش دارند خود را نماینده حاکمیت جا زده و دیگران را تابع نمایند که البته از سال 1384 تا کنون تمام برنامه ها و سیاست هایشان در این خصوص با شکست سنگین مواجه شده است! منتها " رو که رو نیست"!
حالا تصور کنید ناطق با آن عملکرد غلط و همسوی خود با جریان فتنه و ابوالفتنه که مرد، و از طرفی فشاری که باعث شد از بازرسی دفتر رهبر معظم انقلاب نیز محترمامنه اوت شود، بخواهد نوید بخش برای وحدت جریان اصولگرا و انقلابی باشد!
واقعا مسخره است!
مسخره است که مسکوتین فتنه بخواهند محور وحدت باشند!
می گویند کسی کودکی در آغوش گرفته بود و تلاش بسیار کرد که او را آرام و مانع گریه او شود!
هر چه به او میداد، کودک پرت می کرد و بیشتر گریه می کرد!
عاقلی رو به مرد کرد و گفت: تو خود عامل گریه هستی با ان قیافه وحشتناک!، کودک بر زمین بگذار ، او آرام شود!
و چون چنین کرد، مردم دیدند کودک آرام شد!
حالا حکایت این چند نفر و وحدت جریان اصولگراست!
لطفا شما بروید کنار اهل و عیال خدمت کنید، خواهی دید که اصولگرایان با وحدت خود، دوستان غربگرای و سرمایه سالار شما را به تاریخ ملحق می کنند!
یک احمدی نژاد شما را بس است.
Iran, Islamic Republic of
اگر ناطق با آن پالم هایش که وارد لبنیادت کرد راست باشدکه ...جریان راست! امّا ایشان که همیشه خود را اصلاح طلب می داند...قبول دارم که جریان راست مشکل هم دارد ! ولی نه این مقدار که پالم را وارد غذای مردم کند !
حسن
Iran, Islamic Republic of
واقعا دمت گرم
دیگه نیازی به اظهار نظر نیست
Iran, Islamic Republic of
ایشان ارزانی اصلاح طلبان
Iran, Islamic Republic of
...
سرور
Iran, Islamic Republic of
ناطق و لاریجانی راست سنتی هستند.به چه اصولی پایبند هستند که اصولگرا باشند؟!
Iran, Islamic Republic of
ناطق اگر عاقل باشه وارد بازی نمیشه
Iran, Islamic Republic of
اگه ناطق بر نگرده ما چیکار کنیم هان؟
Iran, Islamic Republic of
ناطق کی بودی؟
Iran, Islamic Republic of
کسی برای اولین بار پالم را وارد لبنیات خوراکی مردم کرد، حالا دوباره وارد سیاست بشود! این خبر خوبی است؟ ...
رضا
Iran, Islamic Republic of
ناطق نوری راه رفسنجانی را ادامه دهد برای ملت مفیدتر است!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بیخود این آقا را بزرگ نکنید اینم مثل تمام قبلی ها فقط به فکر دارو دسته خودشه - جیره خواران اون با نقشه دارند بزرگش میکنند هیچ نقطه قوتی نداره مانند قبلیها
بهمن
Iran, Islamic Republic of
اقای باهنر .مثلا قبلا که در سیاست بودند چه کاری انجام دادند که باید ما هم خوشحال باشیم .ایا شما ها بازنشستگی ندارید .
Iran, Islamic Republic of
آینده با احمدی نژاد است
Iran, Islamic Republic of
چرا نمیخوایم قبول کنیم امثال مدیران دهه ایشون هیچ کارآمدی برای مردم نداشتند....چرا میدان رو به جوان ها و نیروی نشاط و پویایی ذهن و حتی انقلابی تر نسبت به آقایون نمی دیم؟؟؟؟؟؟تا کی شاهد مدیران آقازاده مسلک پرور باشیم؟؟؟/
Iran, Islamic Republic of
مگر این حضرات چقدر مهم هستند!!!؟؟؟
هوچ
Iran, Islamic Republic of
بجون ناطق، هیچ مهم نیستند!
:)
Iran, Islamic Republic of
آقای باهنر ضمن خودستایی از خودش که مثلا اصولگرا هستند آقای ناطق نوری راهم اصولگرا ی متعادل معرفی می‌کنند لطفا توضیح دهند ایا همراهی فتنه گران باسازمان سیا ،آمریکا ،صهیونیستهای جنایتکار وامیرعبدالله سعودی ومنافقین قابل انکار است.؟که صرفا از روی ساده لوحی وخود بزرگ بینی بوسیله وطن فروشان فریب بخورند. لطفا به معیارهای اصولگرایی کمی توجه داشته باشید. همه مواظب بهره برداری های شیطانی باشند
Iran, Islamic Republic of
ميدونم منتشر نميكنيد ! به جهنم ! ولى بذار حرفمو به شما بزنم كه ناطق اينقدر عاقل هست كه اسير خورده فرمايشات اصولگراهاى از خود راضى و قدرت پرست نشه، مگه سرش درد ميكنه ؟!
Iran, Islamic Republic of
برگشت بعضي ها به عرصه سياست مثل برگشت مرده از قبره!!!!!!!!!!!!!!!!!
قاسمی
Iran, Islamic Republic of
وجه مشترک ناطق وباهنر ولاریجانی بامدعیان اصلاح طلبی :1- باهرقیمتی به پست ومقامی برسندولو به قیمت همراهی بافتنه گران وطن فروش 2-به همان اندازه که مدعیان اصلاح طلبی با اصلاحات واقعی بیگانه اند ایشان هم بااصولگرایی واقعی فاصله دارند 3-هردو گروه قبیله گرا وتقسیم مناصب بین بستگان وباجتاقها و ... را رواج میدهند 4-هردو گروه خودخواه وخود بزرگ بین هستند و معتقد ند هرکس آنها و عملکرد غلط شان را قبول نداشته باشد هیچ نمیداند 5-وبالاخره به دلایل بالا فقط چاپلوسان متملق و بی هنرو هم قبلیه ای های خود را کار آمد می دانند.
محمد
Iran, Islamic Republic of
به نظر من عنوان اصولگرایی یا اصلاح طلبی درست نیست باید افراد ولایت پذیر باشند ما افرادی را مانند شهید دادمان داریم که اصلاح طلب اما ولایتی بودند آقای ناطق متاسفانه در این خصوص مردود شده اند (یادآوری ماجرای استعفا ایشان ازسمت ریاست دفتر بازرسی بیت )
Iran, Islamic Republic of
ناطق هم مثل رفسنجانی ...
Iran, Islamic Republic of
بگذارید ناطق در پایان عمر راحت باشد