جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ - 22 Mar 2019
 
۴
۳۰

یادداشت متفاوت حسین شریعتمداری/ بعدازظهر آن روز را به خاطر دارید؟

چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۳۶
گوش کنید! حالا دیگر ندای هل من ناصر مولایمان در آن بعدازظهر غمزده را به وضوح می‌شنوید که یاران آخرالزمانی امروز خود را فرا می‌خواند…
یادداشت متفاوت حسین شریعتمداری/ بعدازظهر آن روز را به خاطر دارید؟
به گزارش جهان نيوز؛ «حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:«مولای ما...! بعدازظهر آن روز را به خاطر دارید؟... ساعتی قبل از آن که «سر» بدهید، ندای «هل من ناصر ینصرنی» سر دادید. وقتی صدایتان در فضای غم‌گرفته کربلا پیچید، شیطان انگشت حیرت به دندان گزید که فرزند رسول خدا(ص) را چه می‌شود؟ چه کسی را به یاری می‌طلبد؟! در این سو که یارانش همه به خون غلتیده‌اند و در آن سوی دشمنانش با شمشیرهای آخته به ریختن خونش ایستاده‌اند، پس، حسین روی سخن با که دارد؟ و در این صحرای داغ و تب‌دار، کدام لبیک را انتظار می‌کشد؟! شیطان دیده بود که در «منا»‌، ماجرای ذبح اسماعیل با «فدیناه بذبح عظیم» خاتمه یافته بود، اینجا اما، اسماعیل‌ها به خون غلتیده‌اند و در کربلا سخن از «ان‌الله‌ شاء أن یراک قتیلا» در میان است.
 
شیطان گیج شده بود، ساعتی بیشتر از حیات این جهانی شما باقی نمانده بود ولی همچنان ندای «هل من ناصر ینصرنی» بر لب داشتید. همه در حیرت که فرزند زهرا، با که سخن می‌گوید؟ و کدام جماعت را به یاری می‌طلبد؟!
اینجا که کسی نیست! شیطان نمی‌دانست- و حرامیان نیز- که کربلا سرزمینی است به پهنای همه سرزمین‌ها و عاشورا، روزی است به درازای همه روزها. نمی‌دانست که کربلا آغاز راه است و عاشورا شروع ماجرا. تو اما، می‌دانستی چه کرده‌ای، مولای ما... ندای آن روز تو در گوش زمان پیچید و همه جا به گوش کربلایی‌هایی رسید که آن روز به کربلا نرسیده بودند و عاشورائیانی که سال‌ها بعد از عاشورای سال ۶۱ هجری دیده به جهان گشوده بودند. از آن روز به بعد هر که ندای آن روز تو را می‌شنید، لبیک‌گویان به سوی تو می‌دوید. بر شمار پیروان تو همه روزه افزوده می‌شد و دشمنان آن روزهای تو نیز تکثیر می‌شدند. این گردونه با هر دو طایفه حسینی‌ها و یزیدی‌ها چرخید و چرخید تا به عصر خمینی رسید.

دو سپاه باردیگر روبروی هم ایستادند و باز هم عاشورا بود که این بار در کربلای ایران به تکرار می‌نشست. این بار اما، داستان دیگری در میان بود و پایان ماجرا به گونه‌ای متفاوت از عاشورای سال ۶۱ رقم خورده بود. عاشورا بود، ولی غلبه با یزیدیان نبود. کربلا بود، اما قرار نبود «دارها برچیده و خون‌ها بشویند» و خبر پیروزی! خود را به «کاخ سبز» آن روز که امروز به «کاخ سفید» تغییر نام داده است، برسانند.

میان دو سپاه، باز هم مانند عاشورای سال ۶۱ هجری کارزاری تمام‌عیار درگرفت و باز هم دو سپاه درهم آویختند و از یکدیگر گریبان به تخاصم کشیدند. به زعم دشمن قرار بود- و محاسبات مادی نیز بر آن گواه بود- که طومار عاشورائیان عصر خمینی هم با اولین حمله یزیدیان درهم پیچیده شود و باز هم مانند عاشورای سال ۶۱، عرصه برای تاخت و تاز دشمن خالی شود. اما، عاشورای عصر خمینی نه یک روز، که ۳۹ سال به درازا کشیده است و دو حریف با هم به گردنه‌ای سخت و نفسگیر رسیده‌اند. و این در حالی است که عاشورائیان امروز بر فراز این گردنه، هر روز نفس تازه می‌کنند و حریف را- به اعتراف خود- از نفس انداخته‌اند».
(برگرفته از یادداشت ۵ سال قبل نگارنده)

 در اولین اربعین شهیدان کربلا، هنگامی که جابر بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا(ص) که در سالخوردگی بینایی از دست داده بود، همراه با همسفر جوان خود عطیه به زیارت تربت پاک امام حسین(ع) و یاران شهیدش آمد، چه کسی باور می‌کرد که هزار و سیصد و هفتاد و هشت سال بعد یعنی دقیقا امروز میلیون‌ها میلیون زائر پاکباخته از سراسر جهان فاصله ۸۵ کیلومتری نجف‌اشرف تا کربلا را با پای پیاده و تاول زده طی می‌کنند تا برای ساعات یا حتی لحظاتی خود را به زیارت مولای شهیدشان برسانند؟ و در افق کدام ذهن دوراندیش این تصور شکل می‌گرفت که اربعین به بزرگترین اجتماع تاریخ بشر تبدیل شود؟! و یاران آخر زمانی حسین بن علی(ع) که عصر غمزده روز عاشورای ۶۱هجری در میانه میدان تنها مانده بود، هزار و سیصد و چند ده سال بعد ندای «هل ‌من ‌ناصر» آن روز او را لبیک‌گویان به میقات پاکباختگان کربلایی بکشانند، سقف ظلمانی جهان سلطه را بشکافند و طرحی نو دراندازند؟

امروز آن واقعه که آن روز نشدنی به نظر می‌رسید اتفاق افتاده است و به قول «آلکساندر دوگین» نظریه‌پرداز بلندآوازه روس که امسال برای مشاهده راهپیمایی عظیم اربعین به عراق و در میان راهپیمایان رفته است‌: «حادثه پیاده‌روی اربعین که هر روز ابعاد بین‌المللی گسترده‌تری پیدا می‌کند و از همه ملیت‌ها و ادیان از جمله مسیحیان در آن شرکت می‌کنند، مقدمه یک تحول اساسی در مقیاس جهانی است. معتقدم دنیای مدرن با ایدئولوژی لیبرال و سرمایه‌سالارانه‌اش به پایان رسیده است و جز بحران‌آفرینی دستاورد دیگری برای بشریت ندارد و بشر امروز محتاج یک رستاخیز معنوی و الهی است که مایه‌های آن قویا در انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی وجود دارد».

همین جا گزارش دو سال قبل خبرنگار نشریه آمریکایی هافینگتون‌پست نیز خواندنی است. این گزارشگر آمریکایی برای مخاطبان غربی خود می‌نویسد:
«اربعین بزرگ‌ترین گردهمایی جهان است و با این وجود، احتمالاً شما تاکنون چیزی در مورد آن نشنیده‌اید. اربعین هر تجمع دیگری را در نظر کوچک می‌کند و در سال گذشته جمعیت آن به مرز ۲۰میلیون شرکت‌کننده رسید. این رقم حدود ۶۰٪ کل جمعیت عراق است… اربعین یک ویژگی عجیب دیگر نیز دارد. در حالی که این واقعه صرفاً در ارتباط با امور معنوی شیعیان است، سنی‌ها، حتی مسیحی‌ها، ایزدی‌ها، زرتشتی‌ها و صائبین در هردو فعالیت زیارت و خدمت به سایر زائران و نیازمندان شرکت می‌کنند. این یک ویژگی منحصر به فرد است که تنها می‌تواند یک معنی داشته باشد: مردم فارغ از رنگ پوست و عقیده‌شان، حسین را به عنوان یک نماد جهانی و بدون مرز آزادی و شفقت می‌شناسند.»

هافینگتون پست می‌نویسد:
«یک بخش از این مراسم سوگواری که هر مشاهده‌کننده‌ای را بهت‌زده می‌کند دیدن این صحنه است که هزاران چادر که آشپزخانه موقت هستند توسط روستائیان منطقه در کنار مسیر زائران برپا شده است. گردانندگان موکب‌ها، جلوی زائران را می‌گیرند، با آنها راه می‌روند و از آنها خواهش می‌کنند که دعوت آنها را بپذیرند که اغلب شامل یک مجموعه کامل از خدمات مناسب برای پادشاهان است: در ابتدا پاهای شما ماساژ داده می‌شود، سپس غذای گرم و خوشمزه تعارف می‌کنند و بعد از آن از شما دعوت می‌شود که استراحت کنید، در حالی که لباس‌های شما شسته و اطو زده می‌شود و بعد از بیداری به شما بازگردانده می‌شود و البته همه این کارها رایگان و با مهربانی صورت می‌گیرد.»

و برای ارائه ملموس‌تر می‌نویسد:
«پس از رخ دادن زلزله هائیتی و با همدردی و حمایت جهانی، اتحادیه جهانی غذا در بهترین حالت توانست به ۵۰۰ هزار نفر غذارسانی کند. ارتش ایالات متحده عملیات متحدی را به راه انداخت و منابع گوناگونی از آژانس‌های فدرال را به خدمت گرفت و در نهایت اعلام کرد که در طی گذشت ۵ ماه از این فاجعه انسانی ۹/۴ میلیون غذا به دست زلزله‌زدگان رسیده است حالا این را مقایسه کنید با بیش از ۵۰ میلیون وعده غذایی در هر روز در اربعین، که برابر است با ۷۰۰ میلیون وعده غذایی برای زائران در طی این مدت از زمان، که تماماً نه به وسیله ایالات متحده و خیریه‌های جهانی بلکه به وسیله کارگران فقیر و کشاورزانی که در طی سال کار می‌کنند تا بتوانند رضایت زائران را جلب کنند فراهم می‌شود.»

اشاره به گزارش دیگری از خبرنگاران آمریکایی نیز خالی از لطف نیست‌:
«اگر دنیا حسین، پیامش و جان‌نثاری‌اش را شناخته بود، همه می‌توانستند ریشه‌های باستانی داعش را پیدا کنند و بفهمند که عقیده این گروه برای مرگ و نابودی از کجا سرچشمه می‌گیرد. قرن‌ها پیش بود که در کربلا بشریت شاهد بنیانگذاری وحشیگری و جنایت که در قتل حسین خلاصه شده بود. این اتفاق مواجهه ظلمت مطلق با نور درخشان بود. مقابله فساد با فضیلت. از این روست که روح حسین تا به امروز زنده مانده است و حضورش با تمام جنبه‌های زندگی این افراد گره خورده است… و هیچ تحریم رسانه‌ای نمی‌تواند نور او را خاموش کند.حسین کیست؟ سؤالی با این عمق که می‌تواند باعث شود افراد دین خود را تغییر دهند و تنها زمانی می‌تواند پاسخ داده شود که شما با پای پیاده به حرم حسین رفته باشید.»

حالا به نکته‌ای که در صدر این نوشته است بازگردید… گوش کنید! حالا دیگر ندای هل من ناصر مولایمان در آن بعدازظهر غمزده را به وضوح می‌شنوید که یاران آخرالزمانی امروز خود را فرا می‌خواند…
کد مطلب: 563857
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مثل همیشه زیبا
Iran, Islamic Republic of
کاشکی ایشان یک یاداشت متفاوت هم برای مردمی مینوشت که صبح تا شب بدنبال گرفتن پول خود از دولت حال و قبل و قبلها هستند ولی کسی پاسخگو آنها نیست براستی اگر این اتفاق در زمان شاه خاعن افتاده بود علما و روشنفکران چه عکس العملی از خود نشان می دادند آیا سکوت میکردند یا توجیه میکردند یا میگفتند به مصلحت نیست .آقای شریعتمداری که قلمی بران دارد و فقط فقط تنها کسی هست که هر آنچه را که دلشان خواست مینویسد قلمی هم برای این مردم بیچاره و بی پناه بنگارد
سرور
Iran, Islamic Republic of
1- ایشان بارها در مورد مطلوب شما نیز نوشته است.
2- علما و دانشگاهیان هم چه در این دولت یا دولتهای قبلی و چه در دوره شاه خا عن مطلوب شما پیگیر مشکلات مردم بوده و هستند.
3- غیر از شریعتمداری بقیه نویسندگان روزنامه های چپ و راست هم در مورد اشکالات دولتها و مشکلات اقتصادی هر روزه می نگارند.
Iran, Islamic Republic of
اشتباه مثبت دادم
Iran, Islamic Republic of
خائن درست است
نه خاعن
Germany
هموطن عزیز
آقای شریعتمداری الان داره چوب همان انتقادها از چپاول آقایا ن و آقازاده هایشان، خانه های مجلل، برباد دادن غرور و عزت ملی و....
کسانی که کیهان را محروم می کنند، ایکاش یک ذره دلشان برای ملت می سوخت و وقتی لقب امیرکبیر زمان و پایان تحریم و برابر دلار و ریال از سوی دیگران مطرح می شد، و نتیجه عکس داد دنبال مقصر بودند و تنبیه و...
هیهات من الذله
کاظمی
Iran, Islamic Republic of
به قول شهید آوینی ...
و هرکس می خواهد ما را بشناسد قصه کربلا را بخواند....
از پتانسیل اربعین برای شناساندن اسلام واقعی در مقابل اسلام آمریکایی و وهابی و داعشی باید بهتر استفاده کنیم.....انشاالله
Iran, Islamic Republic of
خدا را شکر والعاقبه للمتقین
حسین
Netherlands
عمرت دراز و غمت کم و ایمانت هرچه محکم تر .بسیار پر محتوای نوشتی و نکاتی را روشن کردی.
یا علی مددی
kardarblash
Iran, Islamic Republic of
سلام و صلوات خدا بر حاج حسین شریعتمداری خلف صالح (البته، در جمع اصحاب روزنامه) سید شهدای اهل قلم شهید آوینی رحمت الله علیه
Iran, Islamic Republic of
به شما با این قلم خوب ، نمی خورد که عنوان هویتی را به زبان بیگانه بنگارید

خداوند توفیقتان را افزون فرماید
لبیک یا حسین
Iran, Islamic Republic of
راستی این حاج حسین شریعتمداری تا حالا چند یادداشت درباره اشکالات موجود در قوه قضاییه، نیروی انتظامی، ائمه جمعه و دیگر نهادها و مقامات انتصابی نوشته و از حقوق ملت دفاع کرده؟؟؟؟؟ فقط شمشیر قلمشان علیه بعضی ها بران است؟؟؟!
Iran, Islamic Republic of
آب رو بریز همون جاییت که می سوزه مزدور قلم به دست
Iran, Islamic Republic of
گر چه اون حرف نادرستی زده ، اما شما ...


تمیز بنویسیم
و تمیز بگوییم
Iran, Islamic Republic of
اگه کیهان خوان بودی تاحالا چشمانت دیده بود .حاج حسین با کسی رودربایستی ندارد!
Iran, Islamic Republic of
بعید است حسین شریعت مداری بتواند چنین متنی بنویسد. معمولا این متنها را نویسندگان و کارکنان می نویسند. همانطور که متن نامه ها و سخنرانی های مسئولین را دیگران برایشان می نویسند. و ای کاش ذره ای هم به این گفتارشان اعتقاد داشتند.
Iran, Islamic Republic of
آب رو بریز ... که ...
Iran, Islamic Republic of
‏دادکان:
شما هر مسئول جمهوری اسلامی رو آوردی ازش سه تا سوال بپرس:

۱_ بچه هات کجا هستند؟
۲_ تو بچه هات شهید و جانباز هست؟
۳_ قبلاً خونه ات کجا بود، الآن کجاست؟
Iran, Islamic Republic of
اگر حسین شریعت مداری در واقعه کربلا بود ..... کدام طرف ایستاده بود ؟
Iran, Islamic Republic of
طرف اصلاح طلبان و سپاه شام مطمئنم نمی ایستاد
Iran, Islamic Republic of
سمت حسین. چون الان هم سمت فرزند خلف حسین یعنی سید علی خامنه ایست و دشمن یزید زمان امریکا و غرب شیطان صفت.
مهدی
United Kingdom
قطعا مثل امروز طرف رانت خوارها و اشراف زمانه نبود. همانهایی که دارایی هایشان 1000 میلیاردی است و منزل مسکونیشان 40 میلیارد قیمت دارد.
حالا حدس بزن کدام طرف بود.
Iran, Islamic Republic of
قطعا با میریزیدی ها نبود!
Iran, Islamic Republic of
کاملا مشخص است سمت برجامی هاو اهل مذاکره کنندگان ابن الوقت نبود که همه چیز را بدهد وهیچی بگیرد!!
Iran, Islamic Republic of
تردید در بدیهیات نشانه چیست ؟
Iran, Islamic Republic of
...
United States
...
Iran, Islamic Republic of
...
جواد
Europe
بنظربنده کارخوبی انجام ندادین کیهان رودوروز تعطیل کردین ازسرضعف ببین عربستانیها چه دوری گرفتن فکرمیکنن ایران میترسه ودوسرحاکمن.