جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - 18 Sep 2020
 
۰
۷
همراهی با ترامپ برای مذاکرات جدید!

نهاوندیان با کدام مجوز مذاکرات منطقه‌ای را تجویز می‌کند؟

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۸
کد مطلب: 558400
در داخل کشور اما مسئولان دولت دوازدهم مواضع متناقضی در این باره اعلام می‌کنند. در همین راستا به نقل از خبرگزاری دولتی ایرنا، محمد نهاوندیان در مصاحبه شب گذشته- دوشنبه 24 مهر- خود با CNN می‌گوید: اگر درباره مسائل بین المللی و منطقه ای نگرانی وجود دارد، این مسائل می تواند موضوع مذاکره میان ایران با کشورهای منطقه یا اروپا باشد.
نهاوندیان با کدام مجوز مذاکرات منطقه‌ای را تجویز می‌کند؟
به گزارش جهان نيوز، مواضع دولت دوازدهم دربرابر مذاکره مجدد به نحوی است که پیام‌های متضادی را برای افکار عمومی و طرف غربی به همراه دارد. هرچند که این‌ روزها بارها از زبان تیم مذاکره کننده و دولت‌مردان شنیده‌ایم که  مذاکره مجدداً غیر ممکن است اما از طرفی دیگر اظهارات نهاوندیان مشاور اقتصادی رئیس جمهور  رغبت دولت‌مردان برای مذاکره در موضوعات دیگر را نشان می‌دهد.
 
مطابق با اظهارات تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، مذاکرات مجدد در زمینه‌های دیگر در قالب مذاکرات جداگانه‌ای از برجام صورت می‌پذیرد. اتحادیه اروپا نیز در این زمینه همراهی خود را اعلام کرده است چنان‌که موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آخرین جلسه کمیسیون مشترک برجام می‌گوید  که از ایجاد چارچوبی برای شکل گیری این مذاکرات خوش‌حال می‌شود.
 
در داخل کشور اما مسئولان دولت دوازدهم مواضع متناقضی در این باره اعلام می‌کنند. در همین راستا به نقل از خبرگزاری دولتی ایرنا، محمد نهاوندیان در مصاحبه شب گذشته- دوشنبه 24 مهر- خود  با CNN  ابتدائاً در موضعی منطقی اعلام می‌کند که مذاکره مجدد برجام ممکن نیست اما در ادامه و در بیانی عجیب می‌گوید: اگر درباره مسائل بین المللی و منطقه ای نگرانی وجود دارد، این مسائل می تواند موضوع مذاکره میان ایران با کشورهای منطقه یا اروپا باشد.
 
 
این سخنان نهاوندیان در واقع نوعی چراغ سبز نشان دادن به طرف مقابل و همراهی با کشورهای اروپایی و آمریکا تلقی می‌شود به این معنی که دولت دوازدهم حاضر است در زمینه‌های دیگر با آن‌ها گفت‌وگو کند. البته همچنان مشخص نیست که مشاور اقتصادی روحانی، مبتنی بر کدام عقل و منطق ، مذاکره درباره مسائل منطقه‌ای را اعلام می‌کند چرا که تجربه سال‌های گذشته به درستی نشان داده است که طرف مقابل اعم از آمریکا و اروپا به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند. همچنین امروز به درستی برای همگان مشخص شده است که توافق هسته‌‌ای بجز خسارت محض ارمغان خاصی برای کشور به دنبال نداشته است لذا دلیلی وجود ندارد تا مذاکرات دیگری در زمینه‌های منطقه‌ای و موشکی آغاز شود.
 
گفتنی است صحبت‌های اخیر محمد جواد ظریف در برنامه نگاه یک نیز نشان از تمایل مجدد دولت برای تکرار یک اشتباه بزرگ دیگر است. در همین راستا وزیر خارجه پیرامون مذاکره در زمینه‌های دیگر می‌گوید:
 
ما تصمیم گرفتیم فقط درباره موضوع هسته ای صحبت کنیم و همان موضوع هم ۱۳ سال به طول انجامید و به نوعی تصمیم گرفتیم وارد بحث های دیگر نشویم. چه بسا اگر وارد این موضوعات هم می شدیم به همان شکل در بحث هسته ای حقانیتمان را ثابت کردیم در این مباحث هم به همین شکل عمل می شود.
 
با این تفاسیر حال باید منتظر ماند تا دید که دولت دوازدهم آیا باز هم قرار است اشتباهات راهبردی خود را تکرار کند؟ آیا جوان‌مرگ کردن صنعت هسته‌ای کشور دربرابر باقی ماندن اکثر تحریم‌ها کفایت نمی‌کند و دولت سعی دارد بخشی دیگر از توانمندی‌های کشور را در مذاکره با طرف مقابل به تاراج بگذارد؟
 
گفتنی است محمد نهاوندیان درحالی درباره مذاکرات منطقه‌ای سخن می‌گوید که ابتدائاً ربط آن‌چنانی به سمت فعلی وی ندارد ثانیاً رهبر معظم انقلاب پیش‌تر هرگونه تلاش برای مذاکرات جدید را رد کرده بودند. با این شرایط باید از مشاور اقتصادی رئیس جمهور پرسید که با کدام مجوزی درباره مسئله‌ای این‌چنینی ورود کرده و به طرف‌های مقابل چراغ سبز نشان می‌دهد.
 
ذکر این‌ نکته خالی از لطف نیست که   رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ابتدای سال پیش خود در مشهدالرضا نیز مسئله مذاکرات جدید را رد کرده و در این‌باره خاطرنشان کرده بودند:
 
یا ما مشکلات دیگری داریم، اختلافات زیادی با آمریکا داریم، این اختلافات را باید حل کنیم، این اختلافات بایستی تمام بشود؛ حالا در حلّ این اختلافات، فرض بفرمایید که ملّت ایران مجبور باشد از اصول خود صرف‌نظر کند، از خطّ قرمزهای خود هم صرف‌نظر کند، بکند؛ طرف مقابل از اصول خود و ارزش‌های خود تنازل نمی‌کند لکن اگر لازم شد، ما باید تنازل کنیم تا مشکلات را برطرف کنیم؛ تا در نتیجه کشور بتواند از ظرفیت‌های خود استفاده کند و مثلاً به یک اقتصاد برجسته‌ای مبدّل بشود. حرفشان این است. بنابراین در قضیه‌ هسته‌ای توافق شد و اسم این را گذاشتیم «برجام»؛ برجام دیگری در قضایای منطقه، برجام دیگری در قضایای قانون اساسی کشور؛ برجام ۲ و ۳ و ۴ و الی‌غیرذلک بایستی به‌وجود بیاید تا ما بتوانیم راحت زندگی کنیم. این منطقی است که سعی می‌کنند این منطق را در بین نخبگان جامعه و از سوی نخبگان جامعه به افکار عمومی جامعه منتقل کنند. معنای این حرف چیست؟ معنای این حرف این است که جمهوری اسلامی از مسائل اساسی‌ای که به حکم اسلام و به حکم برجستگی‌های نظام جمهوری اسلامی پایبند به آنها است، صرفِ‌نظر کند!

منبع: رجا
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آیا نهاوندیان سهوا، بدون برنامه و بدون هماهنگی با اطاق فکری که برجام را بر کشور تحمیل کرد چنین حرفی را مطرح کرده است؟ چراغ سبزی که نهاوندیان به نظام سلطه جانی نشان می دهد چیزی غیر از اعلام آمادگی برای برجام2و3و...است؟ آیا این بار می خواهند به ملت بگویند که برای برخورداری از مواهب برجام هسته ای ناچار به دادن امتیازات بیشتر هستیم؟!
آیا گذشته از شیطان صفتی طرفهای خارجی مذاکره می توان به همین آقایان وطنی اعتماد کرد؟!
United Kingdom
با مجوز ژن برتر !!
Iran, Islamic Republic of
وقتی فردی امام نداشته باشد مجوز نمی خواهد.
شریف
Iran, Islamic Republic of
این جماعت ... اند، با بی تدبیری و لجاجت خود تمام دستاوردهای هسته ای را به باد دادند، حالا به دنبال مذاکره بر سر مسائلی هستند که در حیطه ی اختیارات آنها نیست، و اجازه جولان حول آن را ندارند.
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
من که از اول به این آقا مشکوک بوده و هستم ، امیدوارم یک روزی تشت رسوایی او هم مثل رفیق گرمابه و گلستانش «دری اصفهانی» از بام بیفتد !!!
Iran, Islamic Republic of
نهاوندیان اگر درست می گه یه فکری بحال اقتصاد بکنه اقتصاد را خراب کردند چرا سیاست خارجی را بدتر از این نکنند
اقایان حرف از روی کجا می زنند
اینقدر بی فکر و بی تامل حرف زدن حار همین اقایان است
United States
شرم شما باشد که پس از افتضاح برجام به دنبال مذاکره برای ناموس مملکت شیعه باشید. و الله توی دولت آمریکا هم کسی را نمیتوان پیدا کرد که اینطور علننا بخواهد به مملکتش ضربه بزند.
شماها واقعا از کجا هستید و برای کی خوش رقصی میکنید؟ چگونه به این مدارج بالای دولتی رسیدید؟