شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - 20 Oct 2018
 
۱
۲۱
ورژن ۲ موگرینی با بازی «عالیشان»

نگاهی به پدیده جنجالی خواستگاری ۱۱ نفر از خواننده ترک در یک رستورانِ تهران

دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۶
بعد از شان پن اینبار یک خواننده ترکیه‌‌ای برای افتتاح یک رستوران ترکی در تهران به ایران سفر کرد و او هم به‌رغم توصیف شتابزدگی یکی از اتفاقاتی را که برایش در تهران رخ داد، پررنگ‌تر از سایر اتفاقات در رسانه‌ها مطرح کرد و با تکرار آن به طرق مختلف در جهت توهین و تمسخر این رفتار حرکت کرد.
نگاهی به پدیده جنجالی خواستگاری ۱۱ نفر از خواننده ترک در یک رستورانِ تهران
گروه جامعه جهان نيوز، ابوالقاسم رحمانی:هر یک از رفتار‌های انسانی با توجه به جایگاه و منزلت اجتماعی که در سطح جامعه و نگاه مردم دارد، تعریف متفاوتی از وی ارائه می‌دهد و در ایجاد تصویر آن فرد در اجتماع تاثیرگذار است. چندی پیش حضور فدریکا موگرینی در مجلس شورای اسلامی جهت شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی و اتفاقات و حواشی حاصل از این حضور خبرساز فضای رسانه‌ای کشور را ملتهب کرد و بازتاب‌های گسترده‌ای را به همراه داشت.

حالا سوای واکنش‌های طنازانه و پرداخت‌های سطحی به این اتفاقات و اتفاقاتی نظیر آن که در ادامه اشاره می‌شود، یک خاستگاه و بستر اجتماعی و فرهنگی خاصی را رهنمون می‌شود که بسیار جای تامل، بررسی و تشریح دارد.

 این شتابزدگی سخیف، سابقه دارد
سال 1384 شان پن، بازیگر مطرح هالیوودی در یک سفر غیرمنتظره و به یکباره به همراه نورمن سولومون و ریس ارلیک به ایران آمد و پس از بازگشت به کشورش البته در کنار تعاریف مثبت از ایران و ایرانی‌ها از شتابزدگی‌ها و ولع برخی از مردم و طرفدارانش فقط برای یک دیدار ساده یا یک عکس ساده آن هم با صرف وقت و هزینه بسیار گفت و حتی از آنها گله کرد و این موضوع را عجیب خواند.

بعد از شان پن اینبار یک خواننده ترکیه‌‌ای برای افتتاح یک رستوران ترکی در تهران به ایران سفر کرد و او هم به‌رغم توصیف شتابزدگی یکی از اتفاقاتی را که برایش در تهران رخ داد، پررنگ‌تر از سایر اتفاقات در رسانه‌ها مطرح کرد و با تکرار آن به طرق مختلف در جهت توهین و تمسخر این رفتار حرکت کرد. به گفته عالیشان (خواننده ترکیه‌ای) در پنج ساعت حضور در تهران 11 پیشنهاد ازدواج از سمت دختران ایرانی داشته است.

اینکه این رفتار تعدادی از دختران ایرانی در مواجهه با این خواننده ترکیه‌ای چه توجیه روانشناختی و جامعه‌شناختی دارد را در ادامه توضیح می‌دهیم، اما رفتار این خواننده در پررنگ نشان دادن این اتفاق هم درجای خود قابل‌توجه است و می‌تواند بیانگر ایجاد نوعی اعتمادبه‌نفس کاذب و خودبرتر پنداری در او باشد، چراکه علت حضور او در ایران افتتاح یک رستوران بوده است و قطعا اتفاقات قابل‌توجه بیشتری در ساعات حضورش در تهران افتاده است و این شیطنت رسانه‌ای و فردی او توجیهی جز بزرگنمایی نخواهد داشت. در این ارتباط البته می‌توان از فعالان فضای رسانه‌ای و فمنیست‌مآبان نیز گله کرد که چرا در لابه‌لای هشتگ‌سازی‌های رسانه‌ای و جوسازی‌ها و جریان‌سازی‌های خودشان هیچ اعلام برائتی از این نوع رفتارها و این تعداد طرفدار جو زده انجام نداده و در فضای تعمیم این 11 نفر به‌عنوان نمونه‌ای از دختران ایرانی سکوت کردند.

 فراموشی پایگاه اجتماعی و فرهنگی
سبک زندگی در هر جامعه‌ای اساس رفتارهای فردی و اجتماعی مردم آن جامعه است و رسانه‌ها در هدایت فکری و فرهنگی مردم در مسیر سبک زندگی نقشی بی‌بدیل دارند. چشم و هم‌چشمی و رقابت ناخوشایند در ستاره‌پرستی از یک طرف و هجوم به چهره‌های هنری یا ورزشی از طرف دیگر در شبکه‌های اجتماعی باعث شده است که برخی از افراد جامعه هنگام روبه‌رو شدن با این‌گونه افراد و شخصیت‌ها پایگاه اجتماعی و شخصیت خانوادگی و فرهنگی خود را فراموش کرده و رفتارهایی را بروز بدهند که با شئونات ملی و دینی هیچ‌گونه سنخیتی ندارد. البته علاقه و گرایش به چهره‌های شاخص و محبوب طیف سنی نوجوانان قابل‌درک و در دنیا امری طبیعی است، اما بعضی رفتارها با هیچ معیار ایرانی و اسلامی و البته بین‌المللی قابل‌توجیه نیست.

 جایگاه‌های تاثیرگذار
سخنان شان پن در ارتباط با واکنش‌های هوادارانش در ایران، سلفی نمایندگان مجلس با موگرینی و جوزدگی و اظهارات سخیف چند طرفدار عالیشان هرکدام در یک منظومه، تحلیلی خاص را برمی‌تابد و از این جهت با یکدیگر متمایزند. طرفداران شان پن یک عده از مردم عادی بودند که صرف طرفداری و تحت تاثیر جو حاکم و به نوعی کمبود‌های خاص اجتماعی به استقبال تماشا یا عکسبرداری از او رفتند، که البته این خود نیاز به نوعی ریشه‌یابی فرهنگی و اجتماعی دارد که فردی ساعت‌ها زمان خود را صرف انتظار جهت دیدن یک شخصیت خاص می‌کند. طرفداران عالیشان هم به همین منوال، اما شدید‌تر و جدی‌تر و با نمایان کردن یک حفره عمیق فرهنگی به تماشا و ارائه پیشنهادات سخیف به این خواننده ترکیه‌ای ابراز علاقه کرده و از او استقبال کردند.

اما ولع و طمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ثبت تصویر مشترک با یک سیاستمدار غربی با مقدمات و موخرات شرم‌آور نشان‌دهنده یک گسل فرهنگی و ریشه‌دار در ارائه تصویری ثابت و بدون مشکل از فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی است که از ابتدا و در تربیت افراد از کودکی تا به اینجا رفع نشده و خود در سطح عالی پرچمدار و راهنمای رفتار‌های سایر اقشار جامعه است. چراکه رفتار یک نماینده می‌تواند الگویی برای مردم کشور به حساب بیاید و می‌توان رفتار دیگر اقشار جامعه را ذیل آن تعریف و از آن انتقاد کرد. اما در همین ارتباط محمد حیدرپور، جامعه‌شناس فرهنگی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با «فرهیختگان» ضمن اشاره به شخصیت و اعتبار اجتماعی افراد گفت: «همه افراد حاضر در جامعه دارای اعتبار و شخصیت اجتماعی خاص خود هستند و در این سلسله شخصیتی عده‌ای دارای جایگاه ویژه هستند و رفتارهای آنها بر طبقه متوسط جامعه تاثیر خاص و بسزایی دارد.»
وی در ارتباط با نواقص موجود در سیستم فرهنگی و فرهنگ‌سازی کشور افزود: «نمایندگان امروز مجلس شورای اسلامی نمونه رشدیافته فرهنگ گذشته هستند که به‌رغم وجود نمونه‌های بی‌بدیل و خاص بیانگر ضعف فرهنگی زمان حال هستند که خود لازمه مجاهدت در زمینه فرهنگ را گوشزد می‌کند.»

این جامعه‌شناس فرهنگی و استاد دانشگاه با انتقاد از رفتار رسانه‌ها در مواجهه با حضور موگرینی در مجلس و رفتار نمایندگان ادامه داد: «این نمایندگان باید با حضور در رسانه ملی به توضیح علت رفتارشان می‌پرداختند و کارشناسان نیز به انتقاد و واکاوی علل مطرح‌شده مبادرت می‌کردند.»

حیدرپور ضمن اشاره به این موضوع که فرهنگ افراد باید ابتدا در خانواده و سپس در مدارس و به‌طور کلی اجتماع شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: «رفتار طرفداران عالیشان و موضوعات مطرح‌شده حاکی از یک اختلال فرهنگی و همچنین یک سلسله متصل و مجوز گرفته‌شده از رفتار نمایندگان مجلس است که در سطوح بالاتر و الگویی جامعه دست به رفتاری مشابه زدند.»
کد مطلب: 557910
مرجع : فرهیختگان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خدایا چرا ما یادمون رفته مسلمانیم!چرا اصول ناب اسلامی داره فراموشمون میشه!اصلاً اسلام به کنار، بابا یه کم شخصیت داشته باشیم،آخه آدم انقده بی جنبه!حالا این بابا که کسی نیست ولی اگر هم بود نباید تا این حد خودمونو خار و ذلیل کنیم!این دخترای سلفی بگیر کجا تربیت شدن،اصلاً پدر و مادر دارن؟!غیرت ایرانی کجا رفته؟!اول صبحی حالم بد شد! اللهم عجل لولیک الفرج
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
جای تاسف دارد
ولی به این خواننده نیمه محترم !!!!!!! باید گفت شما صرفا برای افتتاح یک رستوران به خاک پاک ایران پاگذاشته اید و حتما در این رستوران تعداد حاضرین کمتر از چند ده نفر بوده و قطعاً حاضرین هم از هم کیشان خودتان بوده (از نظر اخلاقی) که شان و جایگاه اصیل ایرانی و اسلامی خود را فراموش کرده و با کمال وادادگی و بی اخلاقی خود را حقیر کرده و از شما درخواست ازدواج نموده اند به ایشان پیشنهاد کنید برای این که ایران و ایرانی را بهتر بشناسد وسعت دید خود را از یک رستوران بیرون ببرد تا ایران و ایرانی را در علم ، فرهنگ ، شجاعت ، ایثار و ایمان بهتر بشناسد
نه در رستورانی که چند نفر برای شکم بارگی در آن حضور پیدا کرده اند
Iran, Islamic Republic of
این خواننده اون چیزی که دیده رو روایت کرده

این ماییم که باید به این جماعت هم وطن کم شعور و بی فرهنگ خودمون ایراد بگیریم
Iran, Islamic Republic of
چرا خودمونو گول میزنیم،وضعیت خانمها،دخترخانمها و حتی آقایونو توی خیابونا نمیبینی،چادر و حجاب شده مایه تحقیر،تو مدرسه ها معلمها ضد دین و ضد ارزشهای ناب حرف میزنن،اصلاً خود معلمهای خانم اکثراً حجاب درستی ندارن، تو آموزشگاه زبان دخترمو به خاطر حجابش دست میندازن،خیابونا پر از راننده های زن بی روسریه!کسی هم جلوشونو نمیگیره!مسئولا میگن نه بابا اوضاع حجاب خوبه!بعضی ها هم که میگن ما ضامن بهشت و جهنم بقیه نیستیم!خدا وکیلی شما خواننده ی کاملاً محترم!برو تو خیابون بشمار از صد تا خانم که رد میشن چندتاشون محجبه هستن،چندتاشون ساپورت پوش نیستن،مطمئنم سطحی نظر دادی!
Iran, Islamic Republic of
اولا از کجا معلوم که راست گفته؟!

ثانیا بر فرض هم که 11 دختر از او خواستگاری کرده باشن اونا که نماینده میلیونها دختر ایرانی نیستن!
خیلی از دختران ما شاید حتی ظاهر محجبه هم نداشته باشن ولی اکثرشون خام این مسخره های خودمتشکر ترک و غیر ترک نمی شن.
دخترا غرور و حیا دارن و به این سرعت دنبال کسی نمیرن.
اون چند نفر هم این ترک خودخواه را مچلش کردن!!
Iran, Islamic Republic of
موضوع اینه که یه مشت بی‌هویت کپک‌زده آنچنان نمود کاذبی از خود در فضای مجازی به راه میاندازند که دیده میشوند....
این مسئله ضرورت کنترل فضای حقیقتا مسموم مجازی را دوچندان میکند
Iran, Islamic Republic of
عمیقا باعث تاسفه
Iran, Islamic Republic of
آب می گرده گودی را پیدا می کنه !!یه مشت ندید بدید حقیر دنباله رو خر دجال شدند.(این جماعت واداده با خردجال هم سلفی می گیرند!
Iran, Islamic Republic of
متاسفم برای دختران غرب زده ظاهر بین
Iran, Islamic Republic of
چه بیفکر و بی مغزند دخترایی که فکر کردن یارو همینطور تصادفی خواننده شده و همین طور تصادفی معروف شده یا همین چند ساعت پیش که آمده ایران معروف و خوش تیپ شده. نه خیر دختر خانم اون سالهاست که خوش تیپه و با زحمت به این جایگاه رسیده....
Iran, Islamic Republic of
باید پرسید اصلاً چرا بدون تحقیق و بدون توجه به تبعات فرهنگی حضور چنین آدم‌های مسئله‌داری، به یک خارجی اجازة باز کردن رستوران داده‌اند. آیا از او تعهد گرفته‌اند که رعایت فرهنگ و آداب و رسوم ایران را بکند و هر غلطی نکند؟
Iran, Islamic Republic of
باید مجلس هم برود تا لیست فله ای های امید مثل : موگرینی باهاش عکس سلفی بیاندازند .
مهدی
Iran, Islamic Republic of
دلیلش اینه که مردم ایران دارن روز به روز بی هویت تر میشن و از اصالت خودشون دور میشن. وقتی جامعه دختران رو طرد میکنه و از طرفی غرب با آغوش برهنه و باز اینها رو فرا میخونه خب معلومه که در مقابل هر چشم رنگی دچار خودباختگی و ذوق مرگی میشن. ما به سرعت تمام در حال سقوطیم. و نجات پیدا نخواهیم کرد تا زمانی که ما صاحب فلسفه بشیم.
Iran, Islamic Republic of
به اقای خواننده اعلام نمایید که خواستگارهای شما از قماش خودتون رقاصه وفاحشه هستند و الا یک ایرانی اصیل از این کثافت کاریها انجام نمی دهد
Iran, Islamic Republic of
جهان بابت مقاله بالا واقعا ازتون تشکر و خواهش میکنم بازم به این موضوع بپردازید متاسفانه همونطور که شما نوشتید چنین رفتارهای شتابزده ای از طرف بعضی از مردم چه خانم و چه آقا وجود داره اگه شما به پیج بعضی بازیگران سر بزنید و کامنتهای زیرشون و بخونید کاملا متوجه میشد خود بازیگران هم گویا بدشون نمیاد و این کامنتها رو پاک نمیکنن و همین قربون صدقه های الکی رفتن از بازیگران و خواننده ها باعث شده به نوعی خودشیفته بشن شما در پیج گلزار میتونید فیلم برخورد مردم با گلزار و ببینید که دختره گریه میکنه از دیدن گلزار واقعا چرا بخشی از جامعه انقدر جوگیرن حالا مثلا یه بازیگر یا خواننده رو دیدید اگه نرید جلو باهاش عکس نگیرید و قربون صدقه اش نرید چی میشه شما زیر پستهای گلزار و نواب صفوی و ...رو ببینید واقعا از خوندن بعضی کامنتها آدم شرم میکنه چطور یه دختر میتونه انقدر بی حیا و دریده باشه خدا همه رو به راه راست هدایت کنه
حسین
Iran, Islamic Republic of
طبیعیست. ذائقه ها را تغییر داده اند. الگوها و قهرمان های افراد عوض شده است. مربی این افراد دیگر حیا و عفت و اخلاق نیست مربیشان امریکا و غرب و زشت ترین وجوه فرهنگ غرب است که با کمک ماهواره و موبایل و شبکه های اجتماعی این اشخاص را تربیت می کند و کرده است. مشکل ما وادادگی فرهنگی دولت است که خود به این مسائل دامن می زند.
Iran, Islamic Republic of
بهتر بود به جای اینهمه ذکر خوبی از نام تهران برای این رفتار بد هم اینبار دیگه میگفتین دخترا تهران.واین رو بدون این اول راهه
Iran, Islamic Republic of
تهران از کثیفی به سمت کثافتی داره سوق داده میشه...

هر بار که برای کار میام تهران حالم از این همه ... که توی خیابون هستند بهم میخوره...
اهورا
Iran, Islamic Republic of
با خواندن کامنتها متوجه شدم که بعضی از دوستان انگار اصلن قبول ندارن که جامعه ما دارای مشکلات روانی و اخلاقی زیادیه چند تا اسم مییارم تا ....
آتنا، ستایش،ستایش نیریز،بنیتا، ملیکا، اهورا، صادق برمکی و ....
جامعه ما به سرعت از نظر اخلاقی در حال سقوطه ، حالا شما میتونی بیایی و بگی مراسم امسال محرم باشکوهتر از پارسال بود و این حرفها رو دشمنان نظام اسلامی مطرح میکنن
Denmark
کم شعور و بی فرهنگ
خیاوی
Iran, Islamic Republic of
مشکل اینه که رسانه های ما واقعیت روتوجیه میکنن به جای اینکه باصداقت درجهت بالابردن فرهنگ مردم حرکت کنن چراکه مردمی داریم که به محض بیرون امدن یک بازیگر !!!داخلی درپارکینگ خودرو باپای پیاده دنبال ماشین طرف میدوند ومعلومه که به خواستگاری اون خانم ترکیه ای که انصافا ازخیلی از هنرپیشه های ما متین تر والبته سن بالاست برن ولی به جای انداختن توپ به زمین اون خانم فرهنگ عمومی روتقویت کنیم