جمعه ۲۹ تير ۱۳۹۷ - 20 Jul 2018
 
۰
۵

نوبخت اتهام جاسوسی «سید حسین موسویان» را تایید کرد

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۲
سخنگوی دولت وزارت اطلاعات را مرجع شناسایی جاسوس معرفی کرد. بدین ترتیب براساس اطلاعیه وزارت اطلاعات، سید حسین موسویان عضو تیم مذاکرات حسن روحانی نیز جاسوس است.
نوبخت اتهام جاسوسی «سید حسین موسویان» را تایید کرد
به گزارش جهان نيوز، سخنگوی دولت درباره حکم قطعی عبدالرسول دری اصفهانی که توسط سخنگوی قوه قضائیه رسانه‌ای شد، بیان داشت که « این موضوع را نیز واسپاری به سیستم‌های اطلاعاتی و ضد جاسوسی کنیم چراکه آنها از همه موارد باخبر هستند. اجازه دهیم وزیر اطلاعات در این زمینه گزارشی به عنوان نهاد اطلاعاتی به جامعه و ما ارائه دهد که قطعا ما آن را هم قبول خواهیم کرد».سخنگوی دولت درحالی در برابر حکم قطعی جاسوسی دری اصفهانی تایید این موضوع را به وزارت اطلاعات واگذار می‌کند که با این حساب بایستی وزارت اطلاعات را به جای دادگاه نشاند و موارد دیگری که وزارت در این عرصه متهم به جاسوسی کرده نیز به عنوان جاسوس محسوب کرد هرچند که این موارد در دادگاه که مدارک در آن باید ارائه و قاضی حکم کند، اثبات نشده باشند.


یکی از این نمونه‌ها اتهام جاسوسی به سید حسین موسویان است که وزارت اطلاعات در سال ۸۹ در بیانه‌ای وی را جاسوس خواند.

ماجرا از این قرار است که پس از اتهاماتی که نسبت به موسویان یکی از دیپلمات‌های هسته‌ای سابق مطرح شد، در آذرماه سال ۸۶ معاون امنیتی دادستان تهران، رفع اتهام جاسوسی از موسویان را اعلام کرد.

این موضوع توسط رئیس جمهور وقت مورد گلایه قرار گرفت. بعد از این واکنش محمود احمدی نژاد مرتضوی دادستان وقت تهران، دستور صادر شده از سوی معاون امنیتی خود را نقض و مجددا دستور بررسی پرونده موسویان با همان اتهام جاسوسی را صادر کرد.


در نهایت پس از کش و قوس های فراوان  ۲۰ فروردین ۱۳۸۷ دادگاه انقلاب تهران موسویان را به اتهام «اخلال در امنیت ملی» و نه جاسوسی، مجرم شناخته شده و براساس ماده ۵۰۷ قانون مجازات اسلامی، به دو سال حبس تعلیقی و پنج سال محرومیت از مشاغل دولتی محکوم کرد.

اما این پایان ماجرای پر جنجال حسین موسویان، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در دوران ریاست حسن روحانی نبود؛ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت دهم، در مصاحبه ای که ۳۱ مردادماه سال ۸۹ انجام شده بود، تاکید کرد که در تیم مذاکره کننده دولت اصلاحات و به مدیریت حسن روحانی هیچ جاسوسی وجود نداشته است.

این اظهارنظر صالحی واکنش وزارت اطلاعات را در پی داشت و این وزارتخانه که حالا حیدر مصلحی را در راس خود می دید، در اطلاعیه ای تاکید کرد: « وزارت اطلاعات قویا اعلام می‌دارد با عنایت به رای صادره از سوی شعبه ‌١٥ دادگاه انقلاب اسلامی تهران که قطعی گردیده است، آقای حسین موسویان به جرم «جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده با پوشش مسئولین نظام و مامورین دولت و در اختیار قرار دادن اطلاعات مزبور به دیگران (افراد فاقد صلاحیت و بیگانگان)» به دو سال حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از مشاغل دیپلماتیک در وزارت امور خارجه و اشتغال در امور بین‌الملل سایر نهادها و ارگان‌های کشور محکوم گردیده است و لذا قدام نامبرده مصداق روشن و کامل جاسوسی می‌باشد.»

با این تفاسیر بر اساس سخنان آقای سخنگو که وزارت اطلاعات مرجع اصلی تصمیم گیری در خصوص شناسایی جاسوس است و با استناد به بیانیه وزارت اطلاعات بایستی درباره جاسوس بودن یا نبودن افراد حکم کرد، سید حسین موسویان نیز جاسوس به حساب می‌آید.
کد مطلب: 556788
مرجع : مشرق
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
تو رو قرآن خودتونو به اون راه نزنيد، در هر دو مورد جناحى عمل شد، به خاطر خدا با اعتبار دستگاه ها خصوصاً دستگاه قضا اينقدر بازى نكنيد
Iran, Islamic Republic of
بذار هنوز که دیر نشده! 4 سال دیگه میگیم دری هم جاسوس بوده. فاتحه خواندند اینها تو مملکت
مجید سرابی
United States
متاسفانه این رفتار آقای علوی مصداق نفوذ تا بالاترین رده های امنیتی دولت آقای روحانی است . این هجمه به دستگاه قضایی و عریان و بی پروا شدن نظرات دولتی ها و وزارت اطلاعات در حمایت از جاسوس ها نشان از عمق ماجرایی دارد که اگر با دری اصفهانی برخورد قانونی مناسب صورت گیرد احتمالا" افراد و فعالیت ها ی شبکه جاسوسی که در داخل مراکز تصمیم گیر و سرنوشت ساز دولت در حال خیانت به ملت ایران هستند فاش خواهد شد ، همیشه در تمام تیم های کاری جناب آقای روحانی چند جاسوس در حساس ترین مراکز ی که فعالیت شان تاثیر مستقیم بر امنیت و آرامش مردم دارد حضور داشته اند چه در زمانی که ایشان در دوران اصلاحات سکان دار پرونده هسته ای بودند و چه بعد از آن و چه در حال حاضر . نظام جمهوری اسلامی در برخورد با این افراد از جمله وزیر اطلاعات باید بدون رودربایستی و در راستای حمایت از حقوق مردم محکم و شدید برخورد کند که اگر اینکار را نکند حقوق مردم پایمال خواهد شد . بالاخره وقتی آقای روحانی در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه با وقاهت تمام در مجلسی که قرار بود خانه ملت باشدو حامی حقوقشان و در حال حاضر خانه وکیل و الدوله های پول پرست است اعلام می کند که این رقم 15000 میلیارد تومان معوقات بانکی است و نه اختلاس شما چه انتظاری از این فرد در پرونده های امنیتی دارید در همین پرونده هم اگر بر فرض محال این حرف آقای روحانی درست باشد بر اساس کدام منطق و قانون و بر اساس کدام ضمانت 15000 میلیارد تومان بین 30نفر تقسیم شده است . این موضوع را گفتم که بدانید همانطور که در جریان اختلاس بزرگ صندوق ذخیره فرهنگیان دولت ... به جای حمایت از معلمین ... است در همین پرونده هم ... و ... حامی جاسوس ها است و این موضوع متاسفانه احتمال نفوذی بودن ...را به شدت بالا می برد .


خواهش می کنم این متن را منتشر کنید چرا حامیان جاسوس ها در سطح وزرا حق دارند بی پرده به حق و حقوق ملت حمله کنند ولی ما حرف های به حق خودمان را که نه وزیریم و نه وکیل باید سانسور کنیم
Iran, Islamic Republic of
اینها همه خلاصند
United Arab Emirates
اینو که چند سال پیش گفتند برا انگلیس جاسوسی میکرد حالا یادشون افتاده که تأیید کنند؟!! واقعا که...