دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ - 23 Jul 2018
 
۶
۱۹

جزئیات جدید از پرونده دری اصفهانی/ جاسوس هسته ای و خدمات به وزارت خزانه داری آمریکا + فیلم

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵
عضو کمیسیون امنیت ملی ضمن بیان اینکه سه نفر جاسوس دیگر در تیم هسته‌ای شناسایی شده بود که هر سه نفر آنها فرار کرده اند گفت: دری اصفهانی به اصطلاح کارشناس مسائل بانکی در تیم هسته ای بود که همزمان در وزارت خزانه داری آمریکا نیز عضویت داشته است. یعنی کارمند ofac بوده و از وزارت خزانه داری آمریکا حقوق می گرفته است.
جزئیات جدید از پرونده دری اصفهانی/ جاسوس هسته ای و خدمات به وزارت خزانه داری آمریکا + فیلم
به گزارش جهان نيوز؛ جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ در خصوص حضور یک جاسوس در تیم هسته ای و تبعات آن برای سیستم امنیتی کشور اظهار داشت: کمیسیون امنیت ملی از مسئولان امنیتی کشور که در شناسایی و دستگیری دری اصفهانی دخالت داشتند، درخواست کرده است تا به مجلس آمده و در خصوص میزان و چگونگی جاسوسی دری اصفهانی توضیحاتی را ارائه بدهد.
 
وی در ادامه با تاکید بر اینکه اکنون دیگر حکم دری اصفهانی قطعی و لازم الاجرا شده است گفت: دری اصفهانی یک سال پیش دستگیر شده بود که البته معاون قوه قضاییه حکم او را تایید کرد که فردی دو تابعیتی و مرتبط با دو سرویس امنیتی مشهور دنیا بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه حکم اولیه ده سال بوده و به خاطر ملاحظات سنی حبس وی به 5 سال تقلیل پیدا کرده تصریح کرد: مسئولان امنیتی به کمیسیون می آیند تا بالاخره مشخص شود این فرد چگونه و تا این سطح وارد تیم مذاکره کننده شده است؛ مسئولان هسته ای باید توضیح بدهند که چرا و با معرفی چه کسی از دری اصفهانی استفاده کرده اند.

کریمی قدوسی ضمن بیان اینکه سه نفر جاسوس دیگر در تیم هسته‌ای شناسایی شده بود که هر سه نفر آنها فرار کرده اند گفت: دری اصفهانی به اصطلاح کارشناس مسائل بانکی در تیم هسته ای بود که همزمان به وزارت خزانه داری آمریکا نیز خدمات داشته است. یعنی کارمند ofac بوده و از وزارت خزانه داری آمریکا حقوق می گرفته است.

وی در ادامه افزود: دری اصفهانی از انگلیس هم حقوق دریافت کرده است که برجام به گونه ای نوشته شود که تحریم ها برداشته نشوند و بعد از برجام تاثیرات تحریم ها باقی بماند؛ دری اصفهانی از تیم مذاکره هم حقوق دریافت می کرده است که مفاد مرتبط با حوزه بانکی را به گونه ای تنظیم کند که تحریم ها برداشته شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه گفت: مشخص است که دری اصفهانی بیشتر عهد و پیمانش را با انگلیسی ها نگه داشته است چرا که برجام تحریم ها را که برنداشت تحریم های جدیدی را به تحریم های قبلی اضافه کرد. تعجب ما از موضع گیری نوبخت است که بعد از آنکه دستگاه قضایی کشور دری اصفهانی را مجرم معرفی می کند، از او دفاع کرده و می گوید باید وزارت اطلاعات نتیجه را اعلام کند.

کریمی قدوسی همچنین افزود: وزیر اطلاعات در صحن مجلس یادداشتی را به آقای پزشکیان دادند که علناً اعلام کرده بودند دری اصفهانی جاسوس نیست اما با گذشت کمتر از یک سال اسنادی که به دست قوه قضاییه رسید جاسوس بودن وی را تایید می کرد.

وی همچنین بیان داشت: دستگاه قضایی ضابط های مختلفی برای بحث های مربوطه دارد و هرگونه که دادستان تشیص بدهد از دستگاه های ضابط که امکانات ضدجاسوسی دارند استفاده می کنند قطعاً دولتی که خودپای این افراد را به مذاکرات باز کرده است، این افراد را جاسوس نمی داند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین گفت: در همه جای دنیا حداقل 8 سازمان اطلاعاتی وجود دارد که تمرکز دست یک نفر نباشد در ایران هم همین طور بوده و قوه قضاییه از ضابط دیگری به جز وزارت اطلاعات در جریان کشف جاسوسی دری اصفهانی استفاده کرده است.

کریمی قدوسی بیان داشت: مصاحبه امروز نوبخت پایه و اساسی ندارد و همانطور که در ابتدا مقامات وزارت امور خارجه و سخنگوی دولت دستگیری دری اصفهانی را به شدت تکذیب کردند، امروز هم جاسوس بودن وی را تکذیب می کنند.

وی در پایان با بیان اینکه نباید آقای نوبخت روی حکم دستگاه قضایی کشور در مورد یک جاسوس ایراد وارد کند گفت: این گونه سخنان نسنجیده برای دستگاه اجرایی کشور تبعات و مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

خاطر نشان می شود، امروز محمدباقر نوبخت درباره اظهارات وزارت امور خارجه درباره دری اصفهانی گفته بود: با عنایت به این که مباحث جاسوسی و شناسایی بر عهده وزارت اطلاعات است، این نهاد باید گزارش دهد.
کد مطلب: 556552
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حجت
Iran, Islamic Republic of
دست وزارت خارجه درد نکند با استخدام جاسوس انهم چندین جاسوس چقدر در ان زمان مقام معظم رهبری از نفوذی ها سخن گفتند اما گوش وزارت خارجه ودولت .... چه بگویم
دست نوبخت هم درد نکند که از جاسوس حماست می کند
و دست اخر باید به وزارت اطلاعات خسته نباشید بگوییم با اینکه به ان وزارت می گویند ایشان جاسوس است اما انکار می کند این چه وزارت خانه ای است که نمی تواند جاسوس ها را شناسایی کند اقای علوی چکار می کنی
دست شما هم درد نکند یعنی دستمریزاد با این وزارت خانه تان
Iran, Islamic Republic of
ذاذاش گلم اگر روزی درآمد که... هم جاسوس بوده اند چه خواهی گفت؟! به قد و بالای مذاکرات یک نگاه سرسری بکنی در میاد که همش جاسوسی از ایران بوده
افشین
Iran, Islamic Republic of
با حکمی که دادگاه داده به یک کشمکش سیاسی بیشتر شبیه است تا یک جاسوسی در سطح به ابن بالایی فکر نمی کنم سربازان گم نام امام زمان ما دیگر آنقدر خواب باشند که بگذارند دشمن تا اینجا ها نفوذ بکند
Iran, Islamic Republic of
با این همه جاسوسی فقط 5 سال اون هم بخاطر ملاحظات سنی یک خائن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
Aliasghar
Romania
مصادیق و مجازات جاسوسی در قانون مجازات اسلامی

1) تسلیم اسرار سیاست داخلی و خارجی به افراد غیر صالح.
2) مطلع ساختن اشخاص غیر صالح از نقشه‌ها و اسرار دولت.
که در هر دو مورد طبق ماده 501 قانون مجازات اسلامی، مجازات جاسوسی با توجه کیفیت و مراتب جرم، یک تا ده سال حبس است.
3) جاسوسی به نفع دولت بیگانه و به ضرر دولت بیگانه دیگر در خاک ایران که مجازاتش یک تا پنج سال حبس است.
4) سرقت نقشه‌ها یا کسب اطلاع از اسرار سیاسی، نظامی و امنیتی که مجازات آن، شش ماه تا سه سال حبس است.
مصادیق و مجازات جاسوسی در قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

1) جاسوسی نظامیان مربوط به عملیات نظامی یا راجع به مؤسّسات دفاعی کشور؛ طبق بند اوّل مادۀ 12 قانون مذکور به مجازات محارب (قتل، به دار آویختن، قطع دست راست و قطع پای چپ، تبعید)، محکوم خواهد شد. 
2) جاسوسی نظامیان در به دست آوردن اسناد و عدم موفقیّت در ارائه به دشمن؛ که به حبس از سه تا پانزده سال محکوم می‌شود.
3) ورود نظامیان به اماکن نگه‌داری اسناد جهت دستیابی به آن‌ها برای ارائه به دشمن؛ که به دو تا ده سال حبس محکوم می‌شود.
4) ورود بیگانه به اماکن نظامی به قصد جاسوسی؛ که با لحاظ شرایط مختلف، به اعدام یا دو تا ده سال حبس محکوم می‌شود.
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه عدالت تعطیل است ! اگر جاسوس نبوده چرا دولت سکوت کرده و اگر جاسوس بوده چرا حکمش نوازشی ! است
حداقا اینکه با اینکارش یک کشور را معطل نگاه داشته این شخص اگر صدها بار هم اعدام شود کم است
United States
احسن
آنچه زبيگانه تمنا ميكرديد.......
به قول آيت الله جوادي آملي اگر با آمريكا دست دادي بعدش نگاه كن ببين همه انگشتات هست يا نه.... اينهمه ملت گفتند و اعتراض كردند. اما در عوض ملت را بي سواد خطاب كردند.حالا صدا بزنيد بي سواد را......
در مذاكره طرف مقابل با تمام امكانات(تا اين حد كه جاسوس گماشته بودند بينمان)آمده بود كه كار را به نفع خود تمام كند آنوقت ما با سادگي تمام مي گفتيم((ما به جان كري اعتماد داريم)).
عزيز من ، وقت لحضه اش طلاست.آنهم 4سال... كي ميخاد جواب وقت با ارزش ملت را بده...
disgruntled
آرم الله را در بدنه کستی جنگی آمریکایی جوشکاری کردیم ، با امضاء فلان مقام نظامی ایرانی تکه کاغذی در کاخ سفید پیدا شده که بر روی آن نوشته شده ٍ ما (ایرانی ها) از این هم به شما نزدیکتریم
خوب آمریکایی ها هم با استخدام این جاسوسان به ما ایرانی ها فهماندند که آنها بیش از این به ما نزدیکترند
M.sh
Iran, Islamic Republic of
در ان وبا خط سردار سلیمانی نوشته شده بود وروی میز اتاق فکر کاخ سفید گذاشته شده بود با این مضمون: کافیست یا جلوتر بیاییم!
Iran, Islamic Republic of
نامرد مثل اوباما چقدر مؤدبه !
Iran, Islamic Republic of
خوبش ظریف چکار کرده ۵ سال سرکاریم مردم گشنه آقایون فقط دارن می خورن کارخونه ها تعطیل پول کشاورز معلم تعطیل حقوق خودشون برو بالا بالا بالاتر................
Iran, Islamic Republic of
پس بااین وجود ایران عزیز وملت ان به چه کسی از مسولین نظام اعتماد کند قویه قضاییه با مدارک مستدل اقای دری اصفهانی را محکوم کرده وزارت خارجه بیان می کنه جاسوس نبوده طبق کفته نماینده محترم مجلس وزیر اطلاعات به اقای پزشکیان گفته جاسوس نیست .حالا یکی دونفر از هم دستان دری اصفهانی فرار کرده لااقل اسم فراریان را ذکر کنید تا برای ملت هویتشان معلوم بشه پناه بر خدا
Iran, Islamic Republic of
معرف اورا هم باید گرفت بدانید که او هم جاسوس است گندش بعدا در خواهد امد حمایت کنندگان از او هم وطن فروش وخیانت کارن در هر پست ومقامی که باشن باید برخورد شدید شود
Iran, Islamic Republic of
هر چه بگندد نمکش می زنند وااااااااااااااااا ی ی ی به روزی که نمک خودش گند زادیی رو انتخاب کنه لطفا حرمت سربازان امام زمان توسط وزارت حفظ شود .
اس
در داخل مجموعه واجا عناصر انقلابی و ولایی فراوانند لذا اعلام وزیر مبنی بر نبودن جاسوسی دری اصفهانی شاید ارگ سیاسی وزیر علوی باشد و گرنه دوستانمان در اطلاعات که من میشناسم بشدت روحیه استکبار ستیز دارند . اما در خصوص دری اصفهانی : بله باید بپذیریم که دشمن سکت ننشسته و دارد تلاش میکند و در بر جام نیز توسط امسال دری اصفهانی ها ما در داخل معاهدات مختلف انداختند تا مثل ماشین گیر کرده در باتلاق نه عقب برویم و جلو /
جاسوسی حتما مستند است وگرنه در این قضاییه ما رافت واقعا بیشتر است و غیر ممکن است کسی را با این وزن سیاسی و ... بدون دلیل محکوم کنند
Iran, Islamic Republic of
نوبخت که حرف راست بلد نیست بزنه
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه دولت یازدهم و دوازدهم به استثنای خسارت های محض باعث نفوذ اشخاص بیگانه پرست و کدخدا محور و احیانا جاسوسانی در لباس ها متنوع شده است. نفوذ و ریشه دار شدن این اشخاص سرمنشا اتفاقات بدتری خواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
به نظرتون چند نفر در تیم مذاکرات هسته ای ایران جاسوس نبودند؟