شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 17 Mar 2018
 
۲
۶
لحظه به لحظه با اخبار کردستان عراق

سفر نظامی اردوغان به تهران/ اهتزاز پرچم رهبر پ.ک.ک و خط و نشان برای اردوغان/ فقط اسرائیل حامی جدایی کردستان است

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۸
مراکز رای‌گیری برای همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق، لحظاتی پیش همزمان در داخل و خارج از مرزهای اداری این منطقه، باز شدند.
سفر نظامی اردوغان به تهران/ اهتزاز پرچم رهبر پ.ک.ک و خط و نشان برای اردوغان/ فقط اسرائیل حامی جدایی کردستان است
به گزارش جهان نيوز؛ لحظاتی پیش مراکز رای‌گیری برای همه پرسی جدایی منطقه کردستان باز شدند و با وجود مخالفت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، قرار است درباره سرنوشت منطقه کردستان، رای‌گیری شود.

امروز (دوشنبه)، اهالی استانهای اربیل، دهوک، سلیمانیه، کرکوک و مناطق کردنشین خارج از مرزهای اداری منطقه کردستان، پای صندوق‌های رای حاضر شوند.
کمیته عالی و مستقل انتخابات و همه‌پرسی در منطقه کردستان اعلام کرده بود که زمان رای‌گیری در تمامی این مناطق یکسان است و از ساعت 7 صبح امروز آغاز و تا ساعت 18 عصر ادامه خواهد یافت.

اردوغان: تمام گزینه‌ها برای ممانعت از تشکیل دولت کُردی روی میز است/ فقط اسرائیل حامی جدایی کردستان است
«رجب طیب اردوغان»‌ رئیس جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) گفت که همه‌پرسی جدایی کردستان عراق، غیرقابل قبول و اجازه آن را نخواهند داد.
اردوغان طی سخنرانی در استانبول با بیان اینکه همه‌پرسی کردستان غیرقانونی و مغایر با قانون اساسی عراق است تاکید کرد که ترکیه هیچ ارزشی برای آن قائل نیست.
وی تاکید کرد هیچ کشوری حامی جدایی کردستان از عراق نیست و فقط رژیم صهیونیستی از تشکیل دولت کُردی مستقل در شمال عراق حمایت می‌کند.
رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه ارتش ترکیه تمام اقدامات لازم در مرز را انجام داده گفت در صورت نیاز به اقدام نظامی مشابه عملیات «سپر فرات» در شمال عراق، آنکارا در آن تردید نخواهد کرد.
اردوغان با بیان اینکه نمی‌پذیرند یک دولت تروریستی در مرزهای جنوبی‌شان تشکیل شود، تاکید کرد به زودی مرزهای ترکیه با عراق به طور کامل بسته خواهد شد.
وی همچنین از قطع واردات نفت از منطقه کردستان در آینده نزدیک خبر داده و گفت زمانی که این اتفاق بیافتد، اقتصاد آنها نیز فرو خواهد ریخت.
رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد که تمام گزینه‌ها برای ممانعت از تشکیل دولت کُردی مستقل در شمال عراق، روی میز است.

سفر نظامی اردوغان به تهران
بن علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و فرمانده ارتش این کشور به زودی به تهران سفر خواهند کرد.
رئیس جمهور ترکیه چندی قبل  اعلام کرده بود که چهارم اکتبر(12 مهرماه) به منظور دیدار دوجانبه و برگزاری نشست راهبردی عازم تهران می‌شود.
این سفر درحالی انجام خواهد شد که امروز همه پرسی جدایی کردستان عراق برگزار شد.
بن علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه در واکنش به همه پرسی جدایی کردستان عراق گفت: همه پرسی کردستان تنها باعث وخیم تر شدن ناامنی موجود و بی ثباتی در عراق خواهد شد.

نیچروان بارزانی: تهدیدهای «العبادی» ما را یاد صدام انداخت
«نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق، همزمان با برگزاری همه پرسی جدایی این منطقه در یک کنفرانس خبری حاضر شد.
به نوشته «اسکای نیوز»، وی در سخنانی تند علیه «حیدرالعبادی» نخست‌وزیر عراق گفت: تهدیدهای العبادی، ما را یاد «صدام» انداخت. با این وجود ما برای گفت‌وگو با بغداد به دور از این تهدیدها تلاش می‌کنیم و امیدواریم که دولت عراق نیز آماده مذاکره باشد.
وی افزود: تصمیمات العبادی در واکنش به برگزاری همه‌پرسی به منزله تحمیل تحریم‌هایی دسته‌جمعی علیه ملت کردستان است. تجارب تاریخی نشان می‌دهد که تحمیل تحریم‌های جمعی علیه ملت‌ها هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.
دولت فدرال عراق درچارچوب اقدامات تنبیهی خودعلیه منطقه کردستان از کشورهای جهان خواسته است که از خرید نفت منطقه کردستان خودداری کنند.
شورای امنیت ملی عراق روز گذشته، در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت عراق خود را مسئول حفظ منافع شهروندان عراقی از جمله شهروندان کرد می‌داند، بنابر این برگزاری همه‌پرسی از نظر بغداد اقدامی یکجانبه و غیرقانونی است که امنیت و ثبات منطقه را با خطر مواجه خواهد کرد.
براساس این بیانیه، شورای امنیت ملی عراق ضمن درخواست عدم خرید نفت از منطقه کردستان، از کشورهای جهان خواسته است که در زمینه گذرگاه‌های صادرات نفت فقط با بغداد تعامل کنند.
بغداد همچنین از اربیل خواسته است که مناطق مرزی و فرودگاه‌ها را به دولت مرکزی تحویل دهد.
دراین بیانیه تاکید شده است که  بغداد  انجام اقدامات سیاسی و دیپلماتیک  علیه همه‌پرسی و تصمیم یکجانبه بارزانی برای برگزاری آن برای خود محفوط می دارد.
نخست‌وزیر منطقه کردستان ضمن محکوم کردن این اقدامات دولت عراق، درباره مخالفت‌های ترکیه با همه‌پرسی جدایی این منطقه، گفت: روابط ما با ترکیه همچنان ادامه دارد و ما خواستار سفر به آنکارا برای توضیح دادن درباره انگیزه‌های برگزاری این همه‌پرسی به مقامات ترک از نزدیک هستیم.

آنکارا بستن گذرگاه مرزی «الخابور» با کردستان عراق را تکذیب کرد
دولت ترکیه بسته شدن گذرگاه الخابور در مرزهای مشترک با اقلیم کردستان عراق را تکذیب کرد.
آنکارا اعلام کرده است که تنها تدابیر امنیتی در این گذرگاه تشدید شده اند و تصمیم دیگری در این خصوص اتخاذ نشده است.
گفتنی است، پیشتر برخی رسانه ها از بسته شدن گذرگاه الخابور در مرزهای مشترک با کردستان عراق به دلیل برگزاری همه پرسی این اقلیم خبر داده بودند.

رفراندوم نباید پروسه‌ای حزبی باشد
12:50- عثمان حاجی محمود از اعضای ارشد جنبش تغییر اعلام کرد علی رغم ملاحظاتی که داشته‌ایم رای ما به رفراندوم بلی بوده است. وی تاکید کرد رفراندوم نباید پروسه‌ای حزبی باشد.

ممانعت ترکیه از سفر نخست‌وزیر اقلیم
12:41- ترکیه مانع از سفر نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق به آنکارا است. به نقل از شارپرس، نچیروان بارزانی گفته است دو ماه است درخواست سفر به ترکیه را باهدف مذاکرات رفراندومی مطرح کرده است اما مسئولان ترک به وی اجازه سفر نداده‌اند.

حضور خانوادگی نیچروان در رفراندوم جدایی
12:17- نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق به همراه اعضای خانواده خود، در اربیل در رای‌گیری رفراندوم جدایی اقلیم کردستان عراق شرکت کرد.
نچیروان بارزانی پس از انداختن رای خود گفت: رفراندوم به معنای تشکیل فوری دولت و تعیین مرزها نیست.


واکنش استاندار حلبچه به هجوم مردم به فروشگاه‌ها
12:11- علی عثمان استاندار حلبچه در واکنش به اتفاقات دیروز و هجوم مردم به فروشگاها و مراکز توزیع سوخت گفت: هیچ مشکلی از این حیث وجود ندارد و با عاملان اصلی این اتفاقات برخورد می‌شود.

فضا رفراندومی نیست!
12:01- خیابان‌های خلوت سلیمانیه در روز رفراندوم/ فضا رفراندومی نیست!

رای معاون دبیرکل اتحادیه میهنی در کرکوک
11:54- کوسرت رسول علی، معاون دبیرکل اتحادیه میهنی که در کرکوک رای خود را به صندوق ریخت در پیامی به مسئولین عراق درخواست کرد پس از رفراندوم دو همسایه خوب باشند

دستور بارزانی برای محاصره تاسیسات نفتی کرکوک
یک منبع آگاه امنیتی، دوشنبه (امروز)، اعلام کرد که نیروهای کردی وابسته به ریاست منطقه کردستان عراق، تاسیسات نفتی در اطراف کرکوک را محاصره کرده‌اند.
به نوشته پایگاه خبری SNG، نیروهای مسلح کردی، در استان کرکوک، از شب گذشته در اطراف کرکوک به طور مشخص در اطراف تاسیسات نفتی این شهر مستقر شده‌اند و این اقدام پس از آن صورت گرفت که بغداد از اربیل خواست که تاسیسات نفتی مذکور را به دولت مرکزی تسلیم کنند.
بر اساس این گزارش، نیروهای مسلح کردی، تمامی راه‌های منتهی به میدان‌های نفتی خباز، کرکوک و باباکرکر را بسته‌اند و تدابیر شدید امنیتی در این مناطق برقرار کرده‌اند.

شرکت رهبر جنبش تغییر در رفراندوم جدایی
11:20- «عمر سید علی» رهبر جنبش تغییر(گوران) با شرکت در همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق رای خود را به صندوق انداخت.


حمله جنگنده های ترکیه به مناطق کوهستانی شمال عراق
هواپیماهای جنگی ارتش ترکیه بخش هایی از مناطق کوهستانی شمال عراق را هدف قرار دادند.
­جنگنده های ترکیه ارتفاعات زاپ ، آواشین و باسیان در شمال عراق را بمباران کردند.

توقف پخش شبکه nrt
10:56- از سوی حزب دمکرات کردستان عراق پخش داخلی شبکه nrt متوقف شده است. این شبکه در مالکیت شهسوار عبدالواحد رئیس جبهه نه به رفراندوم است.

محدودیت خبرنگاران برای پوشش خبری رفراندوم
10:38- کمیسیون مستقل انتخابات و همه‌پرسی اقلیم، در هر شهر، چند مرکز محدود را برای پوشش خبری رسانه‌ها تعیین کرده است. رسانه‌های خبری فقط در این مراکز می توانند فعالیت کنند.

هدف رفراندوم، تشکیل دولت نیست!
10:24- شهسوار عبدالواحد رئیس جبهه نه به رفراندوم به هنگام شرکت در رفراندوم گفت: اطمینان داریم که هدف سران کرد از رفراندوم، تشکیل دولت نیست. وی تاکید کرد رفراندوم وسیله کسب منافع رهبران اقلیم است.

تغییر موضع امیر جماعت اسلامی
10:18- علی باپیر امیر جماعت اسلامی که حزب وی در چند ساعت مانده به برگزاری رفراندوم تغییر موضع داده بود، در اربیل رای آری را به صندوق انداخت.

استقبال ضعیف مردمی از رفراندوم در ساعات اولیه
10:16- در مسیر عبوری به سلیمانیه، استقبال ضعیف مردم از رفراندوم اقلیم مشاهده می‌شود.


تاثیرات رفراندوم بر مرز پرویزخان، جاده منتهی به کلار
به گفته شاهدان عینی از دیروز فعالیت های بازرگانی به پایین ترین حد ممکن رسیده است. جاده مشخص خواهد کرد که پرویزخان به عنوان یکی از پر ازدحامترین دروازه واردات اقلیم، اکنون چگونه است.
کارمندان مستقر در مرز پرویزخان از احتمال مسدود شدن این گذرگاه می گفتند، تردد در این مرز به حد صفر رسیده است.
از حضور خودروهای مسیری حمل مسافر در مرز پرویزخان خبری نیست.
 
کمیساریای عالی انتخابات 68 مرکز رای‌گیری را برای برگزاری این همه پرسی اعلام کرده‌ است.

تعرفه رای همه‌پرسی اقلیم کردستان
روز یکشنبه ایران و ترکیه رزمایش نظامی در مرزهای مشترک خود با کردستان عراق برگزار کردند تا آمادگی برای مقابله با هرگونه ایجاد بی ثباتی در منطقه را اعلام کنند.
همزمان، اختلافات میان احزاب کرد بر سر برگزاری همه پرسی به اوج خود رسید. حزب اتحادیه میهنی کردستان با اعلام مخالفت با همه پرسی، اعلام کردند اجازه برگزاری آن را نمی‌دهند و نیروهای امنیتی اتحادیه اقدام به محاصره محل‌های اخذ رای و برخی ساختمان‌های اداری کردند.
از سوی دیگر، بارزانی در نشستی خبری باز هم بر برگزاری این رفراندوم تاکید کرد. این اصرار بارزانی دولت مرکزی عراق را بر آن داشت تا با درخواست از ایران و ترکیه، کلیه مرزهای هوایی کردستان عراق از طریق دو کشور همسایه را مسدود نمایند؛ اتفاقی که به سرعت از سوی شورای عالی امنیت ملی ایران و مقامات ترکیه اجرایی و اعلام شد.
آخرین تحولات همه پرسی کردستان، شامگاه یکشنبه با تماس‌های تلفنی میان رییس جمهور کشورمان با حیدر العبادی و اردوغان ادامه پیدا کرد.


هشدار ترکیه درپی آغاز همه‌پرسی کردستان عراق
وزارت خارجه ترکیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد اگر همه‌پرسی جدایی کردستان امنیت ترکیه را تهدید کند، آنکارا تمام اقداماتی را که لازم باشد، انجام می‌دهد.
در بیانیه این وزارتخانه همچنین از تمام اتباع ترکیه‌ای حاضر در منطقه کردستان عراق خواسته شده هرچه سریعتر آنجا را ترک کنند.
آنکارا با بیان اینکه این همه‌پرسی را به رسمیت نمی‌شناسد، تاکید کرد همه‌پرسی جدایی کردستان، ثبات و امنیت منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد.

منابع خبری تصویری از افراشته شدن تصاویر عبدالله اوجالان رهبر گروه تجزیه طلب حزب کارگران کرد ترکیه (پ.ک.ک) در مراکز اداری شهر کرکوک عراق منتشر کردندتوزیع برگه‌های همه‌پرسی تقلبی در برخی مناطق کردستان عراق
مدیر یک مؤسسه سازمان غیردولتی، محقق و حامی حقوق کردهای منطقه کردستان عراق، از توزیع برگه‌های همه پرسی تقلبی و جهت دار در برخی مناطق رای گیری خبر داد.
«امی ال بیم» مدیر مؤسسه سازمان غیردولتی «آزادی الجیان» در یک پیام در شبکه فیس بوک از تقلب و فساد در این همه‌پرسی در برخی مناطق خبر داد.
این محقق و نویسنده حامی حقوق کردها و ایزدی‌ها در کردستان عراق در این پیام که 5 ساعت قبل از شروع رسمی همه پرسی منتشر شده نوشت: «من بسیار ناراحت هستم که گزارشهایی از «عزالدیس» در ستاد رأی‌گیری «کادیا» دریافت کردم مبنی بر اینکه برگه‌های رأی به شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی داده می‌شود که از قبل بر روی آنها «آری» نوشته شده است».
 

بیم در ادامه افزود: «افراد کارمند در مناطق دیگر نیز تهدید شده‌اند که در صورت عدم شرکت در همه‌پرسی اخراج می‌شوند».
وی با اشاره به این موارد نوشت: «به هیچ وجه احتیاجی به برگزاری یک همه‌پرسی فاسد نبود. امیدوارم که مدیر ستاد رأی‌گیری در خصوص این مسئله تحقیقات انجام دهد».ترکیه گذرگاه مرزی با کردستان عراق را بست
دولت ترکیه درپی آغاز همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق، گذرگاه مرزی «خابور» با این منطقه در شمال عراق را بست.
رسانه‌های ترکیه گزارش می‌دهند آنکارا همچنین عبور و مرور از عراق به سمت ترکیه را مسدود کرده است.
با این حال شبکه کردی «روداو» گزارش داد که منطقه کردستان، خود تصمیم گرفته تا پایان فرایند همه‌پرسی جدایی، تمام مرزهای خود را ببندد.


«مسعود بارزانی» و استاندار کرکوک؛ نخستین مقامات شرکت‌کننده در همه‌پرسی
به نوشته پایگاه خبری عراقی «دجله»، بارزانی لحظاتی پیش پای یکی از صندوق‌های رای‌گیری حاضر شد و رای خود را به صندوق انداخت.
«نجم الدین کریم» استاندار کرکوک که به دلیل اقدامات یک‌جانبه‌اش در این استان درباره همه‌پرسی، از سوی پارلمان عراق، از پستش خلع شده، از دیگر مقامات کُرد بود که رای خود را به صندوق انداخت و اظهار داشت که مشارکت در این همه پرسی آینده‌ای بهتر را برای ما تضمین می‌کند.
همچنین «صلاح‌الدین بهاء الدین» رئیس حزب «الاتحاد الاسلامی» از دیگر احزاب موافق برگزاری همه‌پرسی منطقه کردستان، لحظاتی پیش رای خود را به صندوق انداخت.
از ساعت 7 صبح امروز به وقت عراق، مراکز رای‌گیری برای همه پرسی جدایی منطقه کردستان باز شدند و با وجود مخالفت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، قرار است درباره سرنوشت منطقه کردستان، رای‌گیری شود.
قرار است امروز (دوشنبه)، اهالی استانهای اربیل، دهوک، سلیمانیه، کرکوک و مناطق کردنشین خارج از مرزهای اداری منطقه کردستان، پای صندوق‌های رای حاضر شوند.
کمیته عالی و مستقل انتخابات و همه‌پرسی در منطقه کردستان اعلام کرده بود که زمان رای‌گیری در تمامی این مناطق یکسان است و از ساعت 7 صبح امروز آغاز و تا ساعت 18 عصر ادامه خواهد یافت.
کمیساریای عالی انتخابات 68 مرکز رای‌گیری را برای برگزاری این همه پرسی اعلام کرده‌ است و این روند را 400 ناظر بین‌المللی و 2 هزار ناظر محلی و 159 رسانه خارجی و 500 رسانه داخلی دنبال کنند. همچنین 23 هزار و 564 ناظر سیاسی نیز روند رای‌گیری را رصد خواهند کرد.
برگه رای نیز دارای دو گزینه بله به استقلال و نه به استقلال است که به 4 زبان کردی، عربی، ترکمانی و سریانی نوشته شده است.
خبرنگار «العربی الجدید» در اربیل نیز اعلام کرد: همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شده و نیروهای امنیتی کردی در نزدیکی مراکز رای‌گیری مستقر شده‌اند. همزمان از بلندگوهای مساجد صدای تکبیر پخش می‌شود و از شهروندان کرد به زبان کردی خواسته می‌شود که از منازل خود بیرون آینده و در همه‌پرسی شرکت کنند.
بر اساس این گزارش در مناطق مورد منازعه مذکور در بند 140 قانون اساسی عراق، نیز مراکز رای‌گیری باز شده‌اند اما حرکت در این مراکز بسیار ضعیف و کند است.
بیش از 5 میلیون نفر حق مشارکت در این همه پرسی را در 4 استان اربیل، دهوک، سلیمانیه و حلبچه و نیز مناطق مورد منازعه در کرکوک و ...را دارند هرچند که برخی منابع خبری این تعداد را 3 میلیون و 900 نفر اعلام می‌کنند.


هجوم مردم اقلیم کردستان عراق به فروشگاه‌های مواد غذایی/بحران سوخت و افزایش‌ قیمت‌ها
 منابع محلی در اقلیم کردستان عراق از به وجود آمدن هرج‌ومرج و همچنین هجوم گسترده مردم به مراکز تجاری و فروشگاه‌های مواد غذایی به‌سبب نگرانی مردم از پیامدهای بسته شدن گذرگاه‌های مرزی خبر دادند.
بر  اساس گزارش منابع خبری از جمله القرطاس نیوز و شبکه ماهواره‌ای الاباء، استان سلیمانیه از استان‌های مهم اقلیم کردستان (که به مقر جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق معروف  است)، از شامگاه گذشته شاهد هجوم گسترده مردم برای خرید مواد غذایی و وسایل ضروری زندگی بوده و جاده‌های منتهی به جایگاه‌های سوخت هم شاهد صفوف طولانی خودروهایی بوده که شهروندان از ترس بسته شدن مرزها به این مراکز هجوم آورده‌اند.
یک منبع عراقی تأکید کرده است مردم در اقلیم کردستان عراق با شنیدن خبر احتمال بسته شدن گذرگاه‌های مرزی زمینی، به جایگاه‌های سوخت هجوم آورده‌اند که این مسئله به بروز بحران شدید ترافیک در جاده‌های منتهی به این مراکز و همچنین ایجاد صفوف طولانی شده است.
به‌گفته این منبع، بنزین عملاً در بسیاری از جایگاه‌های سوخت اقلیم کردستان  عراق به اتمام رسیده است.
این منبع از هجوم گسترده مردم به انبارها و مراکز تجاری و اقتصادی برای انبار کردن مواد اساسی و مواد غذایی از ترس اتمام آن در بازار در صورت اعمال محاصره اقتصادی بر اقلیم از سوی کشورهای همسایه خبر داده است.
منابع محلی همچنین از اقدام نیروهای پیشمرگه در وادار کردن شهروندان عرب شهرستان شیخان در استان نینوا به مشارکت در رفراندوم خبر داده‌اند.
بر اساس این گزارش، نیروهای پیشمرگه برخی از خانواده‌های عرب ساکن شهرستان شیخان را مجبور کرده‌اند در این همه‌پرسی شرکت کنند. به‌گفته این منابع، گروه‌های مسلح کردی خیابان‌ها و جاده‌ها را برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم پر کرده‌اند که این اقدامات سبب بروز تنش و همچنین نگرانی در این شهر شده است.
 
کد مطلب: 552273
مرجع : مشرق
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خدا دولت آمریکا و رژیم صهیونیست را لعنت کند آنها دلشان به حال کرده ها نسوخته بلکه میخاهند کل منطقه را بجان هم بیندازند از جمله ایران. نتوانسته ایران و عربستان را بجان هم بیندازند اکنون رو به طرح جدیدیشان آوردند / هم کارخانه های اسلحه سازیشان رونق پیدا میکند هم سلاح های جدیدشان را در خاورمیانه آزمایش میکنند هم با این کار امنیت رژیم صهیونیستی را میخاهند تامینن کنند
Iran, Islamic Republic of
مسئله این است که چرا در میان مردم منطقه یک عقل سلیم حاکم نیست به طوری که بدون محاسبة خسارت‌های ناشی از تجزیه یک سرزمین، گوسفندوار به دنبال رهبران نادان‌شان راه می‌افتند!!!
Iran, Islamic Republic of
الان بهترین موقع است تا ایران بتواند از ترکیه خودخواه قانون شکن امتیازات لازمه را بگیرد ما در صورتی در مسله کردستان از اهداف ترکیه حمایت میکنیم که ترکیه سد درست کرده اش را بر روی فرات باز کند با با این سد در چند ساله آینده نیمی از کشور ما خشک و غیر قابل سکونت خواهد شد الان همه شاهد وجود ریز گردهایش هستیم در هر صورت بزنگاه تاریخی خوبی است چون کرد ها اصلتان ایرانی هستند و کششان به ایران بیشتر است تا ترکیه و
Iran, Islamic Republic of
عبدالواحد راست میگه بارزانی مدت ریاستش تموم شده هدفش واقعا استقلال نیست هدفش کسب محبوبیت مردمی برای حزب دموکراته میخواد از طریق سوءاستفاده از احساس مردم برای استقلال برای حزب دموکرات امتیاز سیاسی بگیره
Iran, Islamic Republic of
اون موقعی که اردوغان کمک کرد به بارزانی تا کرکوک رو اشغال کنه و قراراداد نفتی با بارزانی بست و نفت کرکوک و از خاک ترکیه براش فروخت باید یه نگاه به کشور کردستان بارزانی مینداخت میدید چه بخشهایی از ترکیه رو میخوان بارزانی اگر به اردوغان اجازه بمباران مواضع پ ک ک رو داد بخاطر قدرت خودش بود چون پ ک ک در کردستان عراق مزاحم قدرت بارزانی بود در سوریه هم اونقدر با اسد دشمنی کرد اسد و شیعیان خطری برای ترکیه نداشتن از دشمنان اسد حمایت کرد حالا در شمال سوریه هم مثل شمال عراق کردهای تجزیه طلب قدرت گرفتن و بازم شهرهای غیرکردنشین مثل رقه رو میخوان
Iran, Islamic Republic of
آیا باز هم ظریف باید به خاطر اردوغان نخوابد ؟
ایران چه تکلیفی مقابل نگرانیهای اردوغان دارد؟
چه در قضیه حصر قطر و چه در هر قضیه ای نظیر همه پرسی کردستان , منافع ملی ایران باید بر هرچیزی مقدم باشد و هیچ امتیازی به اردوغان داده نشود مگر امتیازات بیشتری از ترکیه گرفته شود .