شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - 22 Sep 2018
 
۰
۴

سیف: کاسپینی‌ها پای اشتباه خود بایستند

يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۲
رئیس کل بانک مرکزی از رتبه بندی بانک‌ها تا پایان مهر ماه خبر داد و گفت:‌ من هیچ وقت نمی‌رفتم در جایی که مجوز از بانک مرکزی ندارد، سرمایه‌گذاری کنم؛ ضمن اینکه اگر اشتباهی کردم باید پای آنها بایستم.
سیف: کاسپینی‌ها پای اشتباه خود بایستند
به گزارش جهان نيوز؛ ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه مراسم آغاز اجرای دو برنامه اشتغال در مورد آخرین وضعیت رتبه‌بندی نظام بانکی گفت: بانک مرکزی دو طرح را در رابطه با رتبه‌بندی بانکها دارد که یک طرح، در درون بانک مرکزی است که نتایج آن به بیرون اعلام نمی‌شود و عمق بازرسی و نظارت بانک مرکزی بر آن بانک، بر اساس طرح اعلام شده قبلی است.
 
رئیس کل بانک مرکزی افزود: همچنین در طرح دیگری که از سوی شرکت رتبه‌بندی ایران در حال انجام است، بانکها با تکیه بر صورتهای مالی و نسبت‌هایی که از آن برداشت می‌شود؛ رتبه بندی می‌شوند که نتایج آن تا پایان مهرماه اعلام می‌شود؛ به نحوی که بانکها از نظر نسبت های دارایی- بدهی، مدیریت منابع و سایر ویژگی‌ها تحت بررسی قرار گرفته و در نهایت، ترکیب همه این شاخص‌ها با هم، درآمیخته شده و شاخص کلی ایجاد می‌شود که به نسبت آن، رتبه بانکها اعلام خواهد شد.

سیف در مورد زمان یکسان سازی نرخ ارز با توجه به اقدامات اخیری همچون حذف ارز مسافرتی و افزایش نرخ مبادله ای گفت: به تدریج در حال حرکت به سمت یکسان سازی نرخ ارز هستیم؛ البته من اشاره کردم که این اقدام، در اوایل دولت دوازدهم صورت می‌گیرد؛ پس هنوز خیلی فرصت داریم.

وی در مورد اجرای نرخ سود مصوب بانک مرکزی از سوی نظام بانکی، گفت: به نظر می رسد که در باره عدم رعایت نرخ های مصوب سود در نظام بانکی، خیلی بزرگنمایی می شود؛ اما تا روز 5 شنبه هفته گذشته، بیش از هزار شعبه بانکی از سوی بانک مرکزی مورد بازرسی قرار گرفت و خوشبختانه عملکردها نشان می‌دهد که به جز موارد محدود، نرخ های سود بانکی به صورت دقیق در بانکها رعایت می شود.

سیف گفت: مواردی هم داشتیم که منجر به عزل رئیس شعبه شده است و بانک مرکزی در این رابطه، بسیار مصمم است و خوشبختانه بانکها نیز همراهی خوبی دارند و به نظر می‌رسد که اجرای این بخشنامه، نتایج مثبتی به همراه دارد.

وی در مورد نرخ سود سپرده های صندوق سرمایه گذاری بانکها نیز گفت: صندوق های سرمایه گذاری، نهادهای فعال در بازار سرمایه هستند و بانکها از این ابزار استفاده می‌کنند؛ ولی چون در پرتفوی (سبد دارایی) خود، دارایی هایی دارند که بازدهی بالاتری دارد، ممکن است بتوانند نرخ سود بالاتری بپردازند؛ ولی آنچه که مسلم است، آن میزان از منابع صندوق های سرمایه گذاری که در بانک سپرده‌گذاری می‌شود؛ باید از دستورالعمل بانک مرکزی تبعیت کند. نرخ سود تسهیلات به مرور کاهش می‌یابد.

سیف گفت: تقدم بعدی بانک مرکزی در پرداخت سپرده سپرده گذاران کاسپین، منوط به بررسی دقیق تر دارایی هایی است که این موسسات داشته اند و باید بررسی مکفی از حجم دقیق منابع و دارایی ها صورت گیرد؛ این بررسی است که به ما می گوید چه وضعیتی را در پرداخت پیگیری کنیم؛ این در حالی است که خوشبختانه مرجع قضایی در این رابطه فعال است و کار از سوی آن، در حال پیگیری است؛ ضمن اینکه هماهنگی لازم از سوی بانک مرکزی با مرجع قضایی در حال انجام است.

وی افزود: اقدام بعدی بانک مرکزی در پرداخت سپرده های بالای 200 میلیون تومان سپرده گذاران کاسپین، منوط به بررسی است.

سیف در پاسخ به این سوال که اگر شما سپرده گذار کاسپین بودید، چه می کردید؟ گفت: من هیچ وقت نمی رفتم در جایی که مجوز از بانک مرکزی ندارد، سرمایه گذاری کنم؛ ضمن اینکه اگر اشتباهی کردم باید پای آنها بایستم.
منبع: فارس
کد مطلب: 550172
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
من هیچ وقت نمی رفتم در جایی که مجوز از بانک مرکزی ندارد، سرمایه گذاری کنم؛ ضمن اینکه اگر اشتباهی کردم باید پای آنها بایستم. برای باز کردن یک ماست بندی هزار تا مجوز باید بگیری اما یه بانک تو خیابون سبز میشه با جندصد شعبه هیچ کی نمیگه این از کجا اومده بانک مرکزی بجای عذرخواهی طلب کارم هست از مردم بدبخت شما بجای مردم بدبخت ببینین موسسانش کیان ؟
amir
Iran, Islamic Republic of
یکی از سیاستهای غلط دولت اعتدال و بانک مرکزی آن، بباد دادن دارایی ناچیز اقشار نیازمند، به انحاء مختلف، به نفع طبقه مرفه و حرام خوارِ آدم نماست!.
اینو بخوبی میشه از حقوقهای نجومی و رانتهای شغلی و غیره در بدنه دولت احساس کرد.
با گرون کردن نرخ ارز، هر روز مردم فقیر، فقیرتر و مرفهان بیدرد، ثروتمندتر میشوند.
سپرده گذاران فریب خورد مجوز بانک مرکزی
Iran, Islamic Republic of
موسسه اعتباری کاسپین مجوز بانک مرکزی را اسفند سال 94 دریافت کرده و نام این موسسه در سایت بانک ‏مرکزی به عنوان موسسه اعتباری مجاز معرفی شد و بسیاری از سپرده‌گذاران بعد از اطمینان از مجاز بودن آن ‏اقدام به سپرده‌گذاری کرده بودند‎.‎ضعف در نظارت و مدیریت بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار اصلی پولی و ‏بانکی کشور موجب به وجود آمدن مشکل این موسسه شده است‎.‎‏ شما پای اشتباهایتان بایستید مردم تا کنون در ‏برابر این دروغها خیلی ایستادگی کرده اند .‏
Iran, Islamic Republic of
تو هم پای شتباهات خودت اگه مردی وایسا !!سیاست های غلط پولی ارزی به قول کارشناسان اهل فن که پدر ملت را در آورده !!استعفا بده !!