چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 20 Jun 2018
 
۰
حداد عادل در ‌اجلاس خادمان حسینی:

زنده نگاه داشتن عاشورا زنده نگاه داشتن غدیراست

پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۳
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت:زنده نگاه داشتن عاشورا زنده نگاه داشتن پیام غدیر است، همانطور که مهدویت زنده نگاه داشتن امامت و ولایت است و با کربلا و با غدیر ارتباط دارد.
زنده نگاه داشتن عاشورا زنده نگاه داشتن غدیراست
به گزارش جهان نيوز، غلامعلی حدادعادل ظهر امروز در حضور پیرغلامان پانزدهمین اجلاس خادمان حسینی در مشهد اردهال اظهار داشت: ابتکار و اقدام بسیار ارزنده‌ای بوده که از مداحان و پیرغلامان عزای حسینی تقدیر و تجلیل شود و جا داشت که در انقلاب اسلامی چنین کاری صورت گیرد، زمانی که به ارتباط انقلاب اسلامی و عاشورا و عزای حسینی نگاه کنید جای چنین اجلاسی را در آن واجب می‌بینید.
وی افزود: امام (ره) فرمودند هر چه داریم از محرم و صفر است، مداحان مجلس حسینی را گرم می‌کنند و دل‌ها را به فضای حسینی نزدیک می‌کنند و شایسته احترام هستند، تاریخ این امامزاده ادامه تاریخ کربلاست و شهادت ایشان باز آفرینی واقعه کربلاست، مرقد ایشان در شهرستان کاشان تحفه‌ای برای مردم این منطقه است، در تاریخ ایران زمانی که مراکز تشیع نام برده می‌شود 3 شهرستان از همه با سابقه تر هستند که یکی از آن‌ها کاشان است.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: از جمله نشانه‌های این ارادت حضور حضرت هلال بن علی در آران و بیدگل و سلطان علی در مشهد اردهال با آن سنت‌هاست، علاقه مردم کاشان به امام حسین (ع) سبب شده تا بزرگترین شاعر مرثیه سرای پارسی محتشم کاشانی از این سرزمین باشد، این افتخار برای مردم کاشان بس که هیچ مجلسی به یاد امام حسین (ع) در ایران برپا نمی‌شود مگر اینکه شعر محتشم زینت بخش آن مجلس باشد.
وی افزود: این مراسم بزرگداشت پیرغلامان پیش از محرم برگزار شده و در روزهایی که ما چند روزی است از عید سعید غدیر فاصله گرفته‌ایم و به محرم نزدیک هستیم، ما در عید غدیر شادی می‌کنیم و به امامت و ولایت امیر المومنین (ع) شادی می‌کنیم و در محرم چشممان به کربلا و عاشورا گریان است، این گریه و خنده هر 2 یک سرچشمه و حقیقت دارد، عزا و گریه ما در محرم از آن جهت است که شاهد هستیم که ولایت و امامتی که در غدیر پایش قرار بود محکم شود در کربلا چگونه رفتار شد.
حدادعادل ادامه داد: در همین راستا می‌بینیم آن رهبری جامعه که پیام غدیر است در کربلا به چه سرنوشتی دچار شد، در حقیقت زنده نگاه داشتن عاشورا زنده نگاه داشتن پیام غدیر است، همانطور که مهدویت زنده نگاه داشتن امامت و ولایت است و با کربلا و با غدیر ارتباط دارد، نکته مهم این است که هر مداحی با هر زبانی می‌خواهد انجام وظیفه کند باید مراقب باشد که پیام عاشورا را برساند.
وی با بیان اینکه پیام عاشورا همان است که باید جامعه به دست افراد صالح اداره شود و این یک پیام قرآنی است، تصریح کرد: کربلا برای این به وجود آمده، انقلاب اسلامی یک پرتو از کربلا بود و این انقلاب بر اساس عاشورا شکل گرفت، مداحان و نوحه خوانان و پیرغلامان باید اشعارشان و نوحه خوانی که دارند حماسی و برانگیزنده باشد و باید خون حسینی را در تن امت اسلامی به جوش آورند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: این خون حسینی است که سبب می‌شود شهید حججی همچون ارباب خود سر فدا کند، امروز که آمریکا می‌خواهد در عالم اسلام با ایجاد پدیده شومی همچون داعش سلطه پیدا کند، این فرزندان کربلا هستند که در این مجالس پرورش یافته‌اند و در مقابل آن‌ها می‌ایستد.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا از ساخت بمب اتم نمی‌ترسد و آنها از امثال شهید حججی و مجالس عاشورایی ما می‌ترسند، رهبر معظم انقلاب در همه مجالس عزایی که برپا می‌کنند سعی بر این دارند تا الگوی درست و شایسته‌ای به جامعه عرضه کنند تا کسی نگوید این مجالس سبب سستی جامعه می‌شود بلکه عزاداری‌ها و نوحه‌خوانی‌ها باید به گونه‌ای باشد که ملت ایران را در برابر ظلم جهانی روز به روز آماده‌تر کنند.
حدادعادل گفت: همانطور که می‌بینید این نظام ظلم جهانی چگونه در برابر کشتار میانمار سکوت می‌کنند و خم بر ابروی خود نمی‌آورند و آن چیزی که در برابر این نظام سلطه ایستاده انقلاب اسلامی است که بر پایه خون شهدا به وجود آمده، انقلاب اسلامی از عزای سید الشهدا قوت گرفت و در بهتر شدن مجالس عزای حسینی به نوبه خود موثر افتاد.
 
منبع:باشگاه خبرنگاران
کد مطلب: 549396
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *