سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 19 Jun 2018
 
۰
۱

انقلاب درونی هوشمندانه

محمدامین توکلی زاده
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۵
انقلاب برای تداوم ، گسترش و رسیدن به اهداف خود نیاز به یک انقلاب درونی هوشمندانه دارد.
جهان نيوز - محمدامین توکلی زاده: این روزها نظرهای متفاوتی پیرامون جریانهای سیاسی در حال شکل گیری است که تابعی از  انتخابات است واحتمالا مانند طرح های گذشته رنگ خواهد باخت ، چرا که عمدتا محور اصلی آنها بر اساس منافع شخصی وگروهی وجناحی وحتی نسلی یا نگاه های کوتاه مدت است نه انقلاب واصول آن.
انقلاب اسلامی دارای اصول اولیه ای است که بدون آنها معنی پیدا نمی کند امام خمینی (ره)بر اساس آموزه های دینی وشناخت دقیق از جامعه شناسی تاریخی ایران واشکالهای اساسی وبنیادین رژیم فاسد ،مستبد و وابسته پهلوی ، انقلاب اسلامی رابنا نهاد،این اصول هنوز هم در میان عموم جامعه بعنوان ارزش شناخته می شوند(سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران )، اما باور عمومی در مورد انقلابیون دچار دگرگونی شده است رفتارهای نادرست وخلاف ادعاهای اولیه ،ضعف ها ونا کارآمدی های شخصی ،خانوادگی وجریانی،نقد جدی به عملکرد قوای سه گانه به ویژه دولت هادر کنار تهاجم  ضد انقلاب،باعث شده مردم نسبت به اصل انقلاب  دچار تردید شوند وسوال بزرگی بخصوص در ذهن نسل های جدید انقلاب پدید آید که اگر قرار بوداوضاع به این شکل شود پس چرا انقلاب کردیم؟
جریان رسانه ای ضد انقلاب از ضعفها واشتباهات مسئولان ومدیران به دنبال اثبات ناکارآمدی حکومت دینی است وبا پمپاژ روزانه آن در رسانه ها بخصوص فضای مجازی بصورت فراگیر وموثر موجب مهندسی افکار عمومی بر علیه انقلاب اسلامی می شود ودرمقابل رسانه های انقلاب نتوانسته اند از پیشرفت ها ونقاط قوت نظام ،محتوای مناسب وموثری را ارائه نمایند وحتی درپاسخگویی به شبهات هم رفتار جبهه ای وفراگیری نداشته اند.
 مردم تا بحال مقاومت تاریخی از خود در برابر این هجوم رسانه ای نشان داده اند ولیکن آثار تغییر ذائقه وسبک زندگی وتعدیل حمایت از ارزشهای هویتی ،دینی وملی بیانگر مخاطرات جدی است که روبه فزونی نهاده است.
پس از چهار دهه از انقلاب پیرایه های جدی پیرامون اصول انقلاب شکل گرفته که نمی توان با سکوت وملاحظه کاری از کنار آن گذشت وپاسخ به شبهات بصورت غیر عملی، ورفتار انفعالی جوابگونخواهد بود.
اکنون به مقطعی رسیده ایم که ضروری است جریان معتقد وملتزم به اصول اولیه انقلاب پرچم اصلاحات واقعی را بلندکند وبدون ملاحظه کاری بصورت عملیاتی  اصلاحات ضروری واصولی را انجام دهد وباید تاکید کرد همین الان هم برای این کار دیر شده است .
جریانهای سیاسی حاضر بیشتر وقت خود را به رقابت های زود گذر انتخاباتی صرف می کنند وکمتر می شود به فکر حفظ وتداوم اصل انقلاب باشند وبعضا خود نیز نسبت به اهداف انقلاب بی انگیزه شده ورویه های لیبرال سرمایه داری را در پیش گرفته اند که در کنار ضعف ،تنبلی ،نا کارآمدی وفساد های جریانی معضلات را افزایش می دهد.
لذا نیاز است جریانی فراگیر، مردمی ،انقلابی ، سالم ،عدالت خواه، اجتماعی ومطالبه گر پیرامون اصول اصلی انقلاب مانند عدالت ، آزادی ، استقلال ،جمهوریت واسلامیت نظام شکل بگیرد که بصورت پیوسته و وسیع به تداوم انقلاب وپالایش آن بپردازد.
البته اگر تذکرهای سالیان گذشته رهبر انقلاب جدی گرفته می شد وفرمان هشت ماده ای مبارزه بافقر ، فسادوتبعیض عملیاتی شده بود شاید امروز وضع به این گونه نبود اما نسل فعلی مسئولان کشورنشان داده اند اهل عملیاتی کردن رهنود های رهبری نیستند ودر بهترین حالت با همراهی کلامی سعی در تقویت جایگاه خود  دارند نه عملیاتی کردن این رهنمود ها البته همین ها که فارغ از نام ها متداول تبدیل به یک طبقه اجتماعی شده اند، اگر در برابر جریان اصلاحات اصولی قرار بگیرد کار را دشوارترنموده وفتنه های پیچیده ای تولید خواهند کرد تا بتواند جایگاه های خود را حفظ کنند لذا اصل همراه و اغنا سازی در هر سطحی برای انجام این اصلاحات مهم است چرا که جریان ضد انقلاب از اختلاف درونی جریان های درون نظام بهره بیشتری خواهد برد وسعی خواهد کرد مانند فتنه سال 88 با عملیات میدانی وبهره گیری از دعواهای  سیاسی نقشه شوم خود را عمیاتی نماید لذا اساسا تاکید بر روشن کردن مرزهای رقابت واختلاف وتمایز با دشمنان انقلاب در ابتدای مسیر مهم وضروری است.
به نظر می رسد در میان جریانهای موجود افراد باورمندی وجود دارند که اگر کنار هم قرار بگیرند واز ظرفیت های اجتماعی ومردمی نیز بهره مند شوند بتوانند برای عملیاتی نمودن این مهم وارد عمل شوند.
رسیدن به اهداف متعالی مانند جامعه وتمدن اسلامی در گرو تشکیل دولت اسلامی است هدف اولیه ای که با این میزان بیکاری ،محرومیت ،تبعیض ،بی عدالتی وفساد خوانش ندارد واز دست دادن فرصتهای بزرگی که پیش روی این ملت است بیش از این روا نمی باشد.
در نهایت باید گفت انقلاب برای تداوم ، گسترش و رسیدن به اهداف خود نیاز به یک انقلاب درونی هوشمندانه دارد.
کد مطلب: 548884
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
سوال این است که چرا افرادی همچون نگارنده که داعیه انقلاب و انقلابی گری دارد امروز به فکر یک انقلاب درونی است؟