دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ - 23 Jul 2018
 
۷
۱۵
«جماران» بازوي رسانه‌اي «آثار امام» يا تجدیدنظرطلبان؟!

انحراف سایت رسمی مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام(ره)!

سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۸
مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام(ره) نسبت به «انحراف» سايت رسمي خود پاسخگو باشد ‌
انحراف سایت رسمی مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام(ره)!
گروه سیاسی جهان نيوز، محمد اسماعیلی: وجود يك مركز گردآوري – پژوهشي جهت حفاظت، تبيين و جلوگيري از تحريف آرا و انديشه‌هاي حضرت امام(ره) ضرورتي بود كه در واپسين سال‌هاي حيات بنيانگذار انقلاب اسلامي احساس شد و ايشان در شهريور سال 67 در پاسخ به مرحوم حاج‌سيد‌احمد در نامه‌اي مجوز لازم براي تنظيم و تدوين تمامي مسائل مربوط به خود را صادر كردند: «شما را براى تنظيم و تدوين كليه مسائل مربوط به خود كه بسا در رسانه‌‌هاى گروهى اختلافات و اشتباهاتى رخ داده‏ است، انتخاب مى‌‏نمايم و از خداوند متعال كه حاضر و ناظر است توفيقات شما را خواستارم...»
 
ردپاي «نگراني از تحريف شخصيت حضرت امام (ره) به عنوان يكي از دغدغه‌هاي سال‌هاي اخير كه با «خاطرات مخدوش» برخي از شخصيت‌هاي باسابقه انقلاب اسلامي و «برداشت‌هاي يك جانبه» رهبران يك طيف سياسي همراه شده را مي‌توان در نامه مرحوم سيداحمد خميني به حضرت امام (ره)در اواخر دهه 60جست‌وجو كرد، به گونه‌اي كه در بخشي از نامه وي مي‌آيد: «يكى از مسائل بسيار مهم كه بعد از جنابعالى - خدا آن روز را نياورد - موجب موضع‌گيري‌هاى فرزندان انقلاب و افراد گوناگون و محققين و احياناً اختلاف آنها مى‌گردد، برداشت‌هاى گوناگون سياسى و غيرسياسى آنان از يك متن است و از اين بسيار گسترده‌تر، از اختلاف بين متون منتشر شده حضرتعالى با آنچه به عنوان اسناد سياسى و غيره از صدا و فيلم و متن‌هاى دست‌نويس جنابعالى كه منتشر نشده و در اختيار ماست، سرچشمه می‌گیرد...»
 
بعد از پاسخ حضرت امام (ره)به نامه سيداحمد خميني مبني بر راه‌اندازي مجموعه‌اي براي «تنظيم و تدوين مركزي براي فعاليت درباره گردآوري و نگهداري كليه مسائل مربوط به خود» و تصويب قانون نحوه حفظ آثار و ياد حضرت امام خمينى(ره) والحاقيه آن توسط مجلس شوراي اسلامي، مرحوم سيداحمد خميني در نامه‌اي محمدعلى انصارى را به عنوان سرپرست مسئول مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى انتخاب کرد و بعد از فوت سيداحمد خميني بنابر وصيت ايشان، توليت اين مؤسسه و حرم مطهر به فرزند ارشدش سيدحسن خميني واگذار شد.
 
بخشي از مهم‌ترين اهداف مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام (ره)بر اساس آنچه در ماده 3 اساسنامه اين مؤسسه آمده است را مي‌توان اينگونه عنوان كرد:
 
ماده 3: وظايف و اختيارات مؤسسه عبارتند از:
1- جمع‌آوري، طبقه‌بندي، حفظ، ترميم و احياي مستمر اسناد و آثار.
2- تحقيق، پژوهش، ترجمه، تنظيم و نشر اسناد و آثار.
3- تأسيس فضاهاي آموزشي شامل دانشگاه علوم اسلامي و امام‌شناسي، حوزه علميه جهت آموزش و نشر و توسعه افكار و آرمان‌هاي امام خميني و گسترش علوم و معارف اسلام ناب محمدي صلي الله عليه و آله و سلم.
4- تهيه و نشر مجلات و نشريات به زبان‌هاي مختلف در جهت ارائه افكار و آثار امام خميني.
5- برگزاري نمايشگاه، سمينار و كنفرانس‌هاي علمي، فرهنگي در داخل و خارج از كشور و شركت در مجامع فرهنگي- هنري داخل و خارج، جهت ارائه و گسترش اهداف و آثار امام خميني.
 
حال اگر چه مؤسسه در فواصل مهمي از تاريخ پس از پيروزي انقلاب عملكرد مناسبي از خود به جا نگذاشته و در مقابل تحريف‌‌هاي  هشت ساله دوران اصلاحات يا توهين به تمثال حضرت امام در سال 88 سكوت كرده و خاطرات مخدوش و غيرقابل باور را رد نكرده و ترجيح داده به عنوان يك مؤسسه شبه‌وابسته به يك جريان سياسي عمل كند اما با اين حال مي‌توان از روش‌هاي ديگري استفاده كرد تا ميزان كارايي و حزب‌گرايي برخي از مجموعه‌هاي مرتبط با اين مؤسسه را ساده‌سازي كرد. لازمه پيگيري و رهگيري برخي از اهداف آمده در اساسنامه مؤسسه را مي‌توان براساس رويكردها و جهت‌گيري‌هاي جماران، سايت رسمي مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام(ره) شناسايي كرد، كما اينكه اين سايت به لحاظ ساختار و سازماني جزئي از مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت اما خميني (ره) به شمار مي‌آيد و هيچ كدام از مسئولان مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام (ره) تاكنون چنين مسئله‌اي را رد نكرده‌اند.
 
نخست آنكه رويكرد، رويه و جهت‌گيري‌هاي سايت رسمي يك مركز كه تحت عنوان«مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام(ره) فعاليت مي‌كند بايد بر اساس اهداف برشمرده در اساسنامه آن باشد و مجموعه اخباري را در خروجي خود قرار دهد كه نسبت معنايي و تناسب مفهومي با اين اهداف داشته باشد، به گونه‌اي كه بازديدكننده در نگاه اول تفاوت محسوسي ميان اخبار اين سايت با سايت‌هاي خبري- سياسي وابسته به يك جناح را به وضوح احساس كند.
 
حال با توجه به آنكه تخريب و تخطئه عليه حضرت امام توسط جماعتي در داخل به همراهي كامل كشورهاي غربي و رسانه‌هاي فارسي‌زبان آنها به‌روزرساني مي‌شود، انتظار است گردانندگان اين سايت جديدترين هجمه‌ها به تفكرات و آراي بنيانگذار انقلاب اسلامي را مورد مداقه قرار دهند و در قالب يادداشت و گفت‌وگو با صاحبنظران نسبت به اين به‌روزرساني تخطئه‌ها واكنش نشان دهند نه آنكه خود منبع پمپاژ تحريف و تخريب شخصيت حضرت امام(ره) شوند.
 
اخیراً  اين سايت با افرادي گفت‌وگو كرده كه بررسي رفتار و مواضع آنها در جهت مخالفت (اگر نگويم معاضدت) با انديشه‌هاي روشن و صریح حضرت امام(ره) بوده و تكرار اينگونه گفت‌وگوها نشان مي‌دهد رسالت اصلي اين سايت نه پيگيري اهداف مبتني بر آنچه در متن اساسنامه آمده بلكه خدمت به يك جريان سياسي داخلي است كه در تمام سال‌هاي پس از رحلت بنيانگذار انقلاب اسلامي جهت‌گيري‌هايش با انقلاب اسلامي زاويه مشهودي داشته است.
 
سايت جماران روز گذشته با محمدرضا خاتمي يكي از متحصنين مجلس ششم به گفت‌وگو نشست و تيترهايي نظير «محمدرضا خاتمي: كابينه دوازدهم ايده‌آل نيست/ در موضوع حصر آقاي لاريجاني با اصلاح‌طلب‌ها همراهي دارد و لزوم بازنگري در شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان»را براي اين مصاحبه انتخاب كرده است.
 
اين سايت جهت‌گيري مشابهي را نيز در حمايت از فتنه88 و تطهير سران اصلاحات داشته و به عنوان يك بازوي رسانه‌اي اصلاح‌طلبان در فضاي سياسي كشور حاضر شده است، از جمله اينكه درسال93 و پس از آنكه دولت يازدهم فضايي را براي تحركات وابستگان به جريان تجديدنظرطلب مي‌دهد، اين رسانه در گفت‌وگو با محمدرضا خاتمي از قول وي تيتر مي‌زند: «بايد سخنان امام (ره)مورد بازبيني و تفسير مجدد قرار بگيرد!»
 
موضع‌گيري اين چهره راديكال پس از گفته‌هاي عيسي سحرخيز مبني بر«خيلي از اصلاح‌طلبان بر‌خلاف اول انقلاب ديگر علاقه‌اي به آقاي خميني ندارند‌» عنوان مي‌شود كه نه تنها واكنش مناسب مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام و سايت رسمي اين مركز را به همراه ندارد بلكه با استقبال نيز مواجه مي‌شود، كما اينكه در بخشي از گفت‌وگو عنوان مي‌شود: «اكنون 26 سال از رحلت امام مي‌گذرد و شرايط كشور تغيير پيدا كرده است.

آيا مشي سياسي امام مي‌پذيرد كه ما تمام سخنان و مواضع امام را در شرايط فعلي بدون هيچ‌گونه تغييري اتخاذ كنيم؟... همان زماني كه امام در نقد نهضت آزادي سخناني مي‌گويد، خودش را متعهد مي‌داند كه انتخابات آزاد برگزار كند. هنگامي كه دولت موقت سرنگون شد، تمام افراد نهضت آزادي در انتخابات مجلس شركت مي‌كنند و به مجلس مي‌آيند. اين نكته جالبي است با اينكه امام با تفكر سياسي نهضت آزادي يا مهندس بازرگان همخواني نداشت.»
 
اين گفته‌هاي خاتمي در حالي است كه حضرت امام در نامه‌اي به وزير كشور وقت مي‌نويسند: «نهضت به اصطلاح آزادي صلاحيت براي هيچ امري از امور دولتي يا قانونگذاري يا قضايي را ندارند و ضرر آنها، به اعتبار آنكه متظاهر به اسلام هستند و با اين حربه جوانان عزيز ما را منحرف خواهند كرد... از ضرر گروهك‌هاي ديگر، حتي منافقين (اين فرزندان عزيز مهندس بازرگان) بيشتر و بالاتر است.»
 
تمام اينها در حالي است كه هيچ نهاد نظارتي تاكنون نتوانسته نسبت به فعاليت‌هاي خاص حزبي سايت جماران تذكر دهد و از مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام بخواهد تا نسبت به تغييرات ساختار و رويكردهاي اين سايت اقدامات لازم را صورت دهد.
کد مطلب: 548784
مرجع : جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


روح الله
Iran, Islamic Republic of
با سلام
البته نه سایت موسسه بلکه آقای انصاری باید در خصوص فعالیت کل موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام توضیح دهد.
با چه مجوز و منابع مالی خاطرات صادق طباطبایی ، ابراهیم یزدی و ... که هیچ ارتباطی با امام ندارد را چاپ می کنند.
Iran, Islamic Republic of
لازم است دست اندرکاران سایت جهان نیوز سری به ردیف بودجه 114030 قانون بودجه 96 بزنند تا ببینند که بودجه 30 میلیارد تومانی این موسسه خرج چه فعالیت هایی میشود که یک موسسه فرهنگی اثرگذار انقلابی و اسلامی در کشور با یک سوم این بودجه میتواند چطور آرمان ها و اندیشه های امام راحل را نشر دهد و از تحریف امام جلوگیری کند.
فقط 5 میلیارد تومان در سال هزینه یک سایت موسسه است و این چیزی است که در قانون بودجه (پی دی اف آن قابل دانلود است) برای همگان قابل دسترسی است.
Iran, Islamic Republic of
ما امیدواریم سید حسن آقا خمینی خود را از دام اصلاح طلبان نجات دهد وبه راه امام راحلمان(ره)برگردد. انشاالله
روح الله
Iran, Islamic Republic of
آقای سید حسن مطصفوی برای تمامی فوتی ها اعم از خواننده و بازیگر و .... پیام تسلیت می دهند بجز شهدای مدافع حرم/////
میشه دلیلش رو بدونیم
Iran, Islamic Republic of
نه چون به شما ربطی نداره
اتفاقا خیلی هم مربوط است کسی که بانام امام و موسسه ای که با نام امام ره بودجه میلیاردی از بیت المال می گیره و معلوم نیست کجا خرج می کنه باید به ملت و مراجع ذیصلاح پاسخگو باشد .مگر هزینه از ثروت خانوادگی آن راد مرد بزرگ آمده که به کسی ربطی نداشته باشد همه اموال و جانمان مال امام است اما امروز متولیان موسسه رفتارشان با فتنه گران و براندازان صد درجه با منش و رفتار امام ره متفاوت است به نام امام به کام امثال نهضت آزادی و فتنه گران!/ سیروس خدادوست
Iran, Islamic Republic of
سال 88 که عکس امام رو پاره کردن موسسه پخش تصویر پاره شده امام توسط صدا و سیما رو محکوم کرد ولی اصلا به فتنه گرا خرده نگرفت( یعنی پاره کردن عکس امام بد نیست اما نشان دادن آن در صدا سیما توهین صدا و سیما به امام هست!) حقیقت اینه که سید حسن دیگه به بیشتر افکار و عقاید امام اعتقاد نداره منتها روش نمیشه بگه
Iran, Islamic Republic of
این موسسه حتی قبل از انتخابات 88 خط اصلی خود را که وابستگی به جریان اصلاح طلب بود نمایش داد و پس از فتنه 88 کاملا دراختیار آنان قرار گرفت و تبدیل به بازوی رسانه ای آنها شد
گرایشات و سلایق شخصی تاحدودی قابل قبول است که از مسیر و هدف انحراف نشود اما وقتیکه بودجه این موسسه از بیت المال متعلق به این مردم است و ازطرفی فتنه گران کشور را تا مرز فروپاشی سوق دادند کدام منطق و عقل سلیم و وجدان آگاه می پذیرد که اینان درخدمت فتنه گران و بیگانگان باشند؟!
اگر مقایسه کنیم صدرحمت به براندازان دهه های قبل که نان و نمک نظام را نخورده بودند!
مرصاد88
Iran, Islamic Republic of
موسسه تدفین و حذف آثار امام بگیم بسیار ارزشمندتره
سایت نیاوران هم بسیار مناسبتره برای سایت جماران
Iran, Islamic Republic of
یه نگاهی به لایجه بودجه بندازین می بینین که در دولت روحانی بودجه این موسسه نسبت به سالهای قبل چند برابر شده. با پول مردم بر علیه آرمانهای انقلاب و به نفع نظام سلطه فعالیت می کنند. این پذیرفتنی است؟
Iran, Islamic Republic of
تنها چيزى كه ميشه به شما گفت : اُف بر .... !!
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
با سلام
اولا با پیشنهاد جایگزینی سایت نیاوران به جای جماران موافقم
دوم: به دلیل حفظ شان حضرت امام (ره)حذف پسوند خمینی از خانواده حضرت امام
روح الله خمینی
Iran, Islamic Republic of
چرا مجلس یا دیوان محاسبات در خصوص اعتبارات داده شده به موسسه نشر آثار امام خمینی گزارشی از آنها نمی خواهد.
آیا میدانید معاونین و کارکنان موسسه که یک موسسه خانوادگی(همسران آقای انصاری- پسران و عروسهای ایشان) هست در آنجا چکار می کنند و چقدر حقوق میگیرند/
Iran, Islamic Republic of
مؤسسه محو آثار امام است نه نشر آثار امام!!
یاران امام
Iran, Islamic Republic of
موسسه محو و تحریف آثار امام خمینی
روح الله
Iran, Islamic Republic of
با سلام و درود به روح بلند حضرت امام و یاران امام
دوستان یک نگاهی به کتاب خاطرات صادق طباطبایی که توسط موسسه چاپ شده بیاندازید . ببنید سفرهای خارجی و خوشگذارانی صادق خان کجایش با امام ارتباط دارد.
موسسه کدوم کتاب از زندگی نامه شهدا که یاران واقعی امام بودن را چاپ کرده.
آیا چون صادق طباطبایی به صرف یک عکس با امام شد یار امام و یا اینکه این موسسه یک موسسه خانوادگی و طایفه ای است /