دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ - 23 Jul 2018
 
۱۰
۲۰

ماجرای «حصر ابدی» ٢ بسیجی بعد از ۸۸

تسنیم
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۷
"رامین و هادی از سال ۸۸ در حصر هستند؛ آن هم نه به مدت محدود...حصر آنها ابدیست".
ماجرای «حصر ابدی» ٢ بسیجی بعد از ۸۸
به گزارش جهان نيوز؛

ایپزود اول:
انتخابات...اغتشاشات...آشوب...قانون‌شکنی... فتنه‌انگیزی... و حصرخانگی

‌روز جمعه 22 خردادماه 1388، انتخابات ریاست‌جمهوری دهم برگزار شد. محمود احمدی‌نژاد، میرحسین موسوی، محسن رضایی و مهدی کروبی 4 کاندیدای نهایی این انتخابات بودند. همان شب در حالی که شمارش آرای انتخابات به پایان نرسیده بود، میرحسین موسوی در مصاحبه‌ای خود را برنده انتخابات معرفی کرد اما نتیجه نهایی انتخابات پس از پایان شمارش آرا در روز 23 خرداد حاکی از این بود که محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور منتخب است.

عصر همان روز، میرحسین موسوی ادعای تقلب در انتخابات را مطرح کرد و در بیانیه‌ای گفت که "تسلیم این صحنه‌آرایی خطرناک نمی‌شود". مهدی کروبی هم که آرایی کمتر از میزان آرای باطله کسب کرده بود، در بیانیه‌ای نتایج اعلام شده را فاقد مشروعیت و مضحک برشمرد.

اغتشاش و هرج و مرج در تهران
از همان روز، مرکز تهران به شکل غافلگیرکننده‌ای به آشوب کشیده شد. 25 خردادماه هواداران موسوی در تجمعی غیرقانونی در خیابان آزادی به پایگاه بسیج مقداد حمله کردند که نتیجه آن هفت کشته و عده‌ای زخمی ‌بود. سه روز بعد از آن، باز هم طرفداران موسوی در گرامیداشت آنچه کشته‌شدگان جنبش سبز می‌خواندند، بدون مجوز قانونی در میدان امام خمینی تجمع کردند‌ و موسوی در جمع آنها سخنرانی کرد.

این تجمعات غیرقانونی و اغتشاشات در روزها و ماه‌های پس از آن هم ادامه داشت و هربار هم صدور یک بیانیه از سوی دو کاندیدای شکست‌خورده بر شدت این آتش می‌افزود.

گرچه هرچه از خرداد می‌گذشت، از تعداد تجمع‌کنندگان کاسته می‌شد و بیشتر افرادی که در تجمعات حاضر می‌شدند، کاری به نتایج انتخابات نداشتند اما 8 ماه به همین منوال گذشت؛ روزهایی که با اغتشاش، آشوب، خرد شدن شیشه خودروها، آتش‌گرفتن مغازه‌ها و سطل‌های زباله، حمله به مسجد و پایگاه‌ بسیج و... در روز دانشجو و هتک حرمت مقدسات مذهبی در روز عاشورا همراه بود. 
در این روزها برخی کشته و تعداد زیادی از نیروهای مردمی و ناجا مورد ضرب و شتم آشوبگران قرار گرفتند و خسارات گسترده‌ای به اموال عمومی وارد شد. حوادث روز عاشورا و 16 آذر، واکنش‌ها نسبت به قانون‌شکنی‌ها و هتک‌حرمت گروه موسوم به سبزها را جدی‌تر از قبل کرد و حتی افرادی را که به دلیل سوابق انقلابی موسوی و ادبیات بعضاً مذهبی وی در بیانیه‌هایش، بی‌طرف مانده بودند، علیه موسوی به خیابان‌ها کشاند. 
گرچه در روز 9 دی‌ماه 88 یعنی 3 روز پس از حوادث روز عاشورا، راهپیمایی اعتراض‌آمیز مردم تهران در محکومیت حوادث عاشورا، ماجرای فتنه در خیابان‌ها را جمع کرد اما آقایان موسوی و کروبی همچنان در مسیر خود باقی ماندند تا اینکه یک سال گذشت.حصر
در بهمن‌ماه سال 1389 که انقلابها در برخی کشورهای عربی در اوج خود بود، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بیانیه مشترکی، مردم را برای اعلام حمایت از مردم مصر و تونس به تظاهرات در روز 25 بهمن دعوت کردند. در این بیانیه حتی از مردم خواسته شده بود با معارضین و بازداشت‌شدگان سوری که علیه بشار اسد راهپیمایی کرده بودند، اعلام همبستگی کنند.
این بیانیه‌ها و دعوت به آشوب و اغتشاش همه امیدها برای بازگرداندن موسوی و کروبی به چارچوب‌های قانونی را ناامید کرد. این اقدامات سبب شد تا شورای عالی امنیت ملی در 25 بهمن 89 تصمیم به حصر آنها بگیرد. حصری که تنها ارتباط با افرادی غیر از خانواده‌ها و اقوام نزدیک را از آنها سلب کرده اما از امکاناتی همچون دکتر خصوصی، ورزش، استخر و مسافرت و ... بهره‌مندند.

ایپزود دوم:
انتخابات...اغتشاشات...آشوب...گلوله...نابینایی...فلج شدن... و حصرواقعی

چشمانی که بعد از 88 دیگر ندید

تقریبا سه روز از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری می‌گذشت و تهران آبستن آشوب بود. رامین رسولی مهربانی جوان 24 ساله بسیجی، وقتی برای جلوگیری از وخیم شدن اوضاع، در راهپیمایی 25 خرداد 88 حضور پیدا می‌کرد، فکرش را نمی‌کرد که تا ساعتی دیگر جهان پیش چشمان او تیره و تار شود.
خودش از آن روز اینگونه یاد می‌کند: "در خیابان، بین صادقیه و آزادی، جایی که من حضور داشتم قبل از اینکه بخواهد شلوغی‌ها آغاز شود و همان ابتدای امر که سر و صدا می‌خواست، بالا بگیرد و شلوغی آغاز شود، ضربه محکمی به صورت من خورد. سر ظهر بود که این حادثه پیش آمد و من هیچ چیز نفهمیدم تا شب که در بیمارستان به هوش آمدم".
بعد از حادثه وی را آنقدر روی زمین کشیده بودند که عفونت تمام بدنش را در بر گرفته بود. بعد گوشه یک خیابان و داخل جوی آب رهایش کرده بودند. انفجار و به طبع آن خونریزی، سبب شده بود که خون در ریه‌هایش جمع شود. یک ترکش چشم چپش را کاملا از بین برده بود و ترکش دیگر 95 درصد از بینایی چشم راستش را گرفته بود. شکستگی فک، شکستگی جمجمه و شکستگی کاسه چشم، یادگارهایی هستند که از 25 خرداد 88 به همراه دارد. او حتی ترکشی را مقابل فک و روی عصب‌های صورتش دارد که خارج کردنشان امکان‌پذیر نیست.

و حالا بیش از 8 سال از آن روزها می‌گذرد و "رسولی مهربانی" نه بینایی دارد  نه چهره سابق خود را... شکستگی کاسه چشم، ظاهرش را بدمنظر کرده و هر لحظه ممکن است ترکش یادگار آن روزها، با قطع عصب صورت، سبب آویزان شدن بخشی از صورتش شود. جراحی زیبایی روی استخوان جمجمه و چشمش انجام شده اما این عمل‌ها آنقدری جواب داد که بتواند نور را با چشم راستش تشخیص دهد. ترکشی هم تمام این سال‌ها درون گوشش است که امکان خارج کردن آن وجود ندارد. برای همین مدام در گوشش صدای سوت می‌شنود.رامین رسولی مهربانی جانباز 70 درصد فتنه 88 است؛ با ضربه‌ای که 8 سال پیش به صورتش وارد شده، از حال می‌رود و همان شلوغی‌هایِ 25 خرداد، آخرین تصویری است که در ذهنش ثبت شده و پس از آن چشمانش دیگر ندیده و تمام این سال‌ها را با محروحیت گذرانده است.

این جانباز فتنه، در سال 88 فقط سلامت خود را از دست نداد بلکه بعد از مجروحیت دیگر نتوانست شغل موفقش را ادامه دهد و حالا با هزینه‌های بالای درمان و زندگی درگیر است. او بعد از محروحیت قید تحصیل در رشته مورد علاقه‌اش یعنی گرافیک را زد چراکه این رشته بدون داشتن چشم‌ دیگر به کارش نمی‌آید. گرچه رشته تحصیلی‌اش را تغییر داد و حالا کارشناس ارشد حقوق است... اما آن‌هم به کارش نمی‌آید.

رامین از آن روزها در حصر است...حصری که ابتدایش 25 خرداد 88 بود اما انتهایی ندارد. او آزاد است تا با هرکسی که می‌خواهد ارتباط داشته باشد اما محروحیت و محدودیت‌های جسمی او سبب شده که به سختی از خانه خارج شود...هرچند که در حصرِ رامین خبری از دکتر خصوصی، ورزش، استخر و مسافرت نیست... 

فلج شدن ارمغان فتنه 88 برای هادی
رامین رسولی مهربانی تنها جانباز فتنه‌انگیزی‌های 88 نیست. 
هادی خیاط‌زاده جوان دیگری است که آن روزها در سن 23 سالگی، وقتی خبر آتش زدن مسجد لولاگر را شنید، در مقابل مسجد محله‌شان مستقر شد تا مسجد دیگری هتکِ حرمت نشود.

خودش می‌گوید: " نه مسلح بودیم و نه قرار بود امکاناتی به ما بدهند. محله شلوغ شده بود. دورتا دور مسجد را پر کردیم تا اتفاق تلخ مسجد لولاگر تکرار نشود. نگران بودیم آشوبگران به داخل پایگاه بسیج نزدیک مسجد نفوذ کنند و دستشان به سلاح‌های سازمانی برسد و خون بریزند و هزینه آن را به گردن جمهوری اسلامی بیندازند".

هادی ظهر عاشورای 88 زمانی که عزاداران برای نماز ظهر آماده می‌شدند، مورد اصابت گلوله‌ قرار گرفت. گلوله‌ای که از یک سلاح ناشناس شلیک شده بود و از پشت بازوی سمت چپش وارد بدنش شده و از پشت قلب به نخاع اصابت کرده بود و سپس به ریه هم آسیب می‌زند و در بازوی راست گیر می‌کند.

گرچه هادی معتقد است که گیر کردن گلوله در بدنش یک معجزه است و ثابت می‌کند که گلوله از کلت غیرمجاز شلیک شده و اسلحه هیچ سازمان نظامی در ایران نبوده است اما همین گلوله او را در اوج جوانی از نعمت راه رفتن محروم کرد. 


وی از آن زمان ویلچرنشین است و رنج می‌کشد از این که برای ساده‌ترین امور، نیازمند کمک دیگران است. خودش می‌گوید: «از بچگی کارهایم را به کسی نسپرده بودم اما بعد از مجروحیت برای جزئی‌ترین کارها نیازمند کمک دیگران بودم، یا مثلاً وقتی هنوز بلد نیستی با ویلچر کار کنی، کنار آمدن با آن سخت است. گاهی ویلچر برمی‌گشت و زمین می‌خوردم و لازم بود تا کسی زیر بغلم را بگیرد و بلند کند... در این شرایط بغض گلویم را می‌گرفت».
هادی این روزها پدر یک دختر و پسر دوقلو است اما برایش سخت است همزمان هر دو فرزندش را در آغوش بگیرد... چون دیگر قادر به حرکت دادن ویلچر خود نیست.

هادی خیاط‌زاده هم از سن 23 سالگی، یک حصر واقعی را تجربه می‌کند، آن‌هم نه به‌مدت محدود. او در حصر است اما نه در خانه‌ای با امکانات و شرایط ویژه... حصر او در یک ویلچر نیم‌متری است و مجبور است تا ابد با آن باشد.
کد مطلب: 548759
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


پيام
امهايي كه كشته شدند چه مي شوند
حسین
Netherlands
اگر این جان باختن ها در راه خدا بوده ، دعا کنید نصیب این ننگ روزگار هم بشود.
یا حق
Iran, Islamic Republic of
جوانان این مملکت همیشه قربانی سیاست بازی های صاحبان قدرت هستند و طرفداران هردو طرف بازنده این سیاسی کاری ها کاش کمی به جای تعصب بینش داشتیم
Iran, Islamic Republic of
خدا رحمت کنه شهید روح لامینی رو
Iran, Islamic Republic of
حتی پاسخ خون به قول شما شهید روح الامینی را هم باید آقایان فتنه گر بدهند که به نفاق و دروغ جوانان را تحریک کردند...

خدا رحمت کند چندین هزار شهید دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم را
Iran, Islamic Republic of
شرم و ننگ بر فتنه گران
افشین
Iran, Islamic Republic of
مرسی که اطلاع رسانی کردید کاشکی زودتر به سراغ این عزیزان میرفتید از کار خوبتان ممنون میتوان در دادگاه از این عزیزان در محاکمه اقایان موسوی و کروبی استفاده کرد البته با اومدن این دو عزیز پای افراد یشتری به این پرونده باز میشود و افراد مسول بیشتری باید در دادگاه حاضر شوند امیدوارم این مطالبعه ملی مردم که محاکمه این اقایان هست هر چه زودتر انجام شود
Germany
مظلومیت این دو جوان در اوج قدرت انقلاب براستی آنهایی که با ادعاهایشان تمام ارکان پرسید نظام را در اختیار گرفته و بنام انقلاب و امام برای این دو قربانی فتنه چه اقداماتی کرده است . فتنه گران با توطعه دست ساز برای خود ندا ساختند و تمام نهادهای حقو ق بشری را بخط کرده علیه ایران بسیج نمودند دشمنان داخلی انقلاب در باطل بودن خود چنان مصمم و هماهنگ علیه نظام توطعه می چینند که دوستان انقلاب در این مهم خاموش و مستاصل نظاره گر برجام و برجام های دگر که هریک بمانند تیشه بر ریشه انقلاب خود را هویدا میکند . تا کی باید مردم چوب بی بصیرت های مقدس نمای منتظر اذان و نان بنر خ روز خور را شاهد باشیم از درد بخود می پیچیم و برای تسکین و امید به آرمانها و دفاع از آنها باید در آنسوی مرزها در نبرد با خصم خارجی زخم های خود را مرحم نهیم تا توان دریافت زخم زبانهایی داخلی را تحمل توانیم کرد
قاسمی از هامبورگ
Iran, Islamic Republic of
ازماست که برماست!
سران فتنه گر روزی روزگاری از سران خودی ها بودند و نان و نمک نظام را خوردند اما نمکدان شکستند.
عاقبت بخیری نعمتی است که نصیب هرشخصی نمی شود
Mohamad
Iran, Islamic Republic of
خیلی از جوانان نیز یا خونشان ریخته شد یا ناقص شدند چه از آشوبگران چه مدافعین ولی مسببان آن در خانه هایشان در حصر در حال شنا در استخر و تفریح میباشند
سیدحامد
Iran, Islamic Republic of
قابل توجه نجومی بگیران مستقر در بدنه دولت....رونوشت به خواص بی بصیرتی که بیشترین بهره‌وری از نظام را دارند و کمترین بازدهی را از ایشان مشاهده میکنیم. رونوشت به وزیر راه و شهرسازی دولت تدبیر که گفت: کشته شدگان قطار تبریز مشهد همگی بیمه بودند... قابل توجه دوستانی که کشور را تا لبه پرتگاه بردند و الان هفته ای سه بار، استخر انقلاب براشون قرق میشه تا زیرآبی رفتن یادشون نره... قابل توجه ورثه اون عزیزی که موقع شنا کردن از دنیا رفت...رونوشت به اونایی که 50 میلیون تومان پول دادند که اسمشون بره توی لیست امید و راهی بهارستان شن...تابلو شه جلوی چشمای شهردار اسبق تهران که گفت برای حل بحران سوریه مذاکره کنید مثل آقای ظریف...کسی صدای منو میشنوه؟ کامنته منو کسی میخونه؟[جهان منتشر میکنه؟ خدایا چقدر درد توی گلومه که فریاد میزنم...دشمن فقط زبان قاسم سلیمانی و علی فدوی و تهرانی مقدم‌ها رو میشناسه به ولله قسم.
Iran, Islamic Republic of
خدا موسوی و کروبی را لعنت و به خاک ظلت بکشاند به حق پنج تن آل عبا
Iran, Islamic Republic of
علي لعنت الله علي القوم الظالمين
خدا عذاب مسببينش رو زياد كنه
Iran, Islamic Republic of
شرم بر اشخاصی که در وسط برگزاری انتخابات ادعای پیروزی قاطع در انتخابات کردند و کشور را تا مرز جنگ مهیبی نزدیک کردند جنگی که میرفت بدتر از جنگ سوریه باشد اما خدا مانع شد
Iran, Islamic Republic of
چرا این جانبازان دیر معرفی شده اند، وچرا بقیه آسیب دیده های از فتنه ۸۸ معرفی نمیشوند؟ چرا از زبان فیلم ، سریال، رمان، شعر و .. برای محکومیت فتنه و ارائه مظلومیت مردم و انقلاب استفاده نمیشود؟ ساکتین فتنه محدود به سیاست بازان نمیشود، کسانی که از رسانه و ابزار هنر میتوانند برای روشنگری استفاده کنند ولی به سکوت میگذرانند، جزو ساکتین و قاعدین انقلاب محسوب میشوند!
Iran, Islamic Republic of
ای کاش میتوانستم و کاری برای این دو عزیز جانباز میکردم.
Iran, Islamic Republic of
هرچند دیر اطلاع رسانی شده ولی بسیار خوب است تا مردم بدانند ودر تصمیم گیری ها استفاده کنند
رامـــــــین
Iran, Islamic Republic of
مرگ ذلیلانه و حقیرانه بر موسوی و کروبی و افساد طلبان
شهروند
Iran, Islamic Republic of
براي احياي حق نياز به اجازه گرفتن نيست باز پس گيري حق ، قانون لازم الاجراي انسانيست.
Iran, Islamic Republic of
آن روزها فقط درایت و دوراندیشی حضرت آیت اله خامنه ای بود که کشور را نجات داد