سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 19 Jun 2018
 
۰
۱

مقدمه مدیر شدن عبدالله بودن است

میثم لطیفی
جمعه ۱۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۶
عبد ویژگی‌هایی دارد از جمله شکرگزار خداوند بودن در همه حال، ذکر و یاد پروردگار در هر زمان، توبه و مراجعه کننده به درگاه او و… لذا مقدمه مدیر شدن و لقب مدیریتی داشتن، عبدالله بودن است.
جهان نيوز - دکتر میثم لطیفی: باید یک مدیر از نهج البلاغه و نامه مولایش به مالک اشتر این چنین یاد بگیرد؛

۱- بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ هَذَا مَا أَمَرَ بِهِ عَبْدُ اللَّهِ عَلِی أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ مَالِکَ بْنَ الْحَارِثِ الاَشْتَرَ به نام خداوند بخشنده مهربان، این فرمانی است از بنده خدا، علی امیر مؤمنان به مالک اشتر پسر حارث. پیش از آن که خود را یک مدیر بداند و برای خود القابی چون مدیر کل، معاون، رئیس و… قائل باشد، باید خودش را «عبدالله» تعریف کند. عبد ویژگی‌هایی دارد از جمله شکرگزار خداوند بودن در همه حال، ذکر و یاد پروردگار در هر زمان، توبه و مراجعه کننده به درگاه او و… لذا مقدمه مدیر شدن و لقب مدیریتی داشتن، عبدالله بودن است.

۲- أَمَرَهُ بِتَقْوَی اللَّهِ وَ إِیثَارِ طَاعَتِهِ وَ اتِّبَاعِ مَا أَمَرَ بِهِ فِی کِتَابِهِ مِنْ فَرَائِضِهِ وَ سُنَنِهِ الَّتِی لاَ یسْعَدُ أَحَدٌ إِلاَّ بِاتِّبَاعِهَا وَ لاَ یشْقَی إِلاَّ مَعَ جُحُودِهَا وَ إِضَاعَتِهَا

مالک را فرمان می‌دهد به ترس از خدا و مقدم داشتن طاعت خدا بر دیگر کارها و پیروی آنچه در کتاب خود فرمود، از واجب و سنتّ ا که کسی جز با پیروی آن راه نیک بختی را نپیمود و جز با نشناختن و ضایع ساختن آن بدبخت نبود. تقوای الهی، دستور پروردگار و اطاعت از خداوند مقدم بر هر دستوری است. بر یک مدیر است که خلاف دستور خداوند، دستوری صادر نکند. همچنین وظیفه یک کارمند است که اگر تشخیص داد، دستور مدیرش خلاف شریعت و آیین اسلام است، به آن توجه نکند و حکم خدا را مقدم داند .

۳-  فِی عَهْدِهِ إِلَیهِ حِینَ وَلاَّهُ مِصْرَ جِبَایهَ خراج‌ها وَ جِهَادَ عَدُوِّهَا وَ اسْتِصْلاَحَ أَهْلِهَا وَ عِمَارَهَ بِلاَدِهَا

 در عهدی که با او می‌گذارد، هنگامی که وی را به حکومت مصر می‌گمارد تا خراج آن را فراهم آرد، و پیکار کردن با دشمنان و سامان دادن کار مردم مصر و آباد کردن شهرهای آن. رونق خزانه و داشتن پول بر جهاد، اصلاح مردم و آبادانی شهرها اولویت دارد، لذا یک مدیر شایسته نباید نسبت به خزانه خود بی توجه باشد و همیشه باید مقداری پول در آن ذخیره داشته باشد.
*عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع)
«منبع: talie.ir»
 
کد مطلب: 547551
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مصطفی
Iran, Islamic Republic of
با سلام. جناب آقای دکتر لطیفی جوانی بسیار توانمند متعهد و با اخلاق هستند که در هر جایی که بوده و خدمت کرده اند، نشان داده اند که بر عقیده اسلامی خود پابرجا و متعهد هستند. ولی باعث تاسف است که کشور از امثال این جوانان متخصص و متعهد که بین علم و عمل صالح جمع کردند، برای رسیدن به اهداف متعالی مدیریتی بهره نمی برد. امیدوارم سایت جهان نیوز از ایشان بخواهد که مطالب و مقالات بیشتری برای این سایت بنویسند که آن چه از دل این جوانان پاک و عالم بیورن می آید، نسخه و دوای درد جامعه به ویژه دوای درد مدیریتی کشور است.