يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - 9 Aug 2020
 
۰

بررسی تخلف یارانه‌ای دولت در مجلس

سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۵
کد مطلب: 547159
دولت ۱۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده سال ۹۶ برای پرداخت یارانه نقدی را در ۵ماه نخست سال پیش خور کرده است.
بررسی تخلف یارانه‌ای دولت در مجلس
به گزارش جهان نيوز؛ هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه از زمان تصویب قانون هدفمندی یارانه‌ها یعنی از سال ۸۹ تا ۹۵ ۲۸۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده است، گفت: در این مدت  ۱۹۰ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمتها و ۹۰ هزار میلیارد تومان از محل منابع بودجه عمومی برای پرداخت یارانه نقدی استفاده شده است.
به گفته نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب سال ۸۸، دولت باید ۲۰درصد از منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را به صورت سالیانه به بودجه عمومی تزریق کند این درحالی است که دولت برای پرداختهای نقدی یارانه ها به مردم از منابع بودجه برداشت میکند. بر این اساس تا پایان سال ۹۵ رقم برداشت دولت از بودجه ۹۰ هزار میلیارد تومان بوده و متاسفانه در این مدت بر خلاف قانون  مبلغی به بودجه عمومی از محل اصلاح قیمتها واریز نشده است.
وی با بیان اینکه بر اساس قانون در سال ۹۶، دولت مجاز شده ۱۱ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه عمومی را برای پرداخت نقدی یارانه‌ها پرداخت کند، گفت: با ادامه این وضعیت  و پیش خور شدن ۱۱ هزار میلیارد تومان مندرج در قانون آن هم در ۵ ماهه نخست سال، پیش بینی دست اندازی ۱۱ هزار میلیارد تومانی دولت  به منابع بودجه برای پرداخت نقدی یارانه ها دور از ذهن نیست.
قوامی خاطرنشان کرد، بر اساس قانون بودجه سال ۹۶، پیش بینی می‌شود  از اصلاح قیمتها ۸۵ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل شود که ۳۶ هزار میلیارد تومان آن صرف پرداخت یارانه نقدی و ۴۹ هزار میلیارد تومان نیز به شرکتهای موضوع قانون هدفمندی یارانه از قبیل شرکت پالایش و پخش باز میگردد.
وی در پایان تاکید کرد، موضوع تخلف بودن این اقدام دولت در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بررسی و نتیجه آن در صحن علنی اعلام خواهد شد.
منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *