دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ - 16 Jul 2018
 
۴
۱۰
واکنش جامعه به 2 خبر

رفراندوم این روزهای جامعه ما

شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۲
مساله اصلی واکنش ها به این پیام است. اثر این پیام چه بود؟ این خبر تا کجا نفوذ پیدا کرد؟ چه میزان واکنش ایجاد کرد؟ از واکنش های هیجانی و خبری عبور کنید. بالاخره هر نوع ساختار شکنی جذابیت خبری هم دارد. سوال این است که حوزه اثر چه میزان است؟ چه تعداد از هم صنفی هایش را همراه کرد؟
رفراندوم این روزهای جامعه ما
گروه جامعه جهان نيوز، محسن مهدیان: رفراندوم تنها پای صندوق رای نیست. خیلی وقت ها از کنش مردم می توان "سبک تصمیم گیری" و "جهت گرایش های اجتماعی" را تحلیل کرد.

*دو خبر را بدون هرگونه مقایسه ارزشی مدنظر قرار دهید.

#شهیدحججی

#مهدوی‌کیا


یکم. خبر شهادت محسن حججی را از جهت کنش های اجتماعی مورد تحلیل قرار دهید. حتما به نتایج شگفت انگیزی می رسید.

یک اثرش محبت پرحرارت مردم نسبت به مردان شجاع و باغیرت مدافع حرم.

اثر دیگر اهمیت تقابل با جریان های تروریستی در خارج از مرزها.

اثر سوم یک تلنگر درونی در جامعه؛ این عکس ها و نوشته ها سراسر تذکرست و تنبه.

اثر نهایی رشد معنوی جامعه است. و دهها آثار دیگر که قابل شمارش است.

با یک خبر هزاران یادداشت و دلنوشته منتشر و توزیع گسترده می شود و مورد استقبال قرار می گیرد. همه گروه ها و رسانه ها با هرنوع گرایش سیاسی و فرهنگی درگیر ماجرا می شوند. شعرها سروده و طرح ها و نقاشی ها کشیده می شود. سرود و آواز و موسیقی و کلیپ و غیره همه نشانه های یک تحرک اجتماعی گسترده است. همه و همه نیز مردمی و خودجوش است. از خبر شهادت فراتر رویم؛ بحث سر یک "شناخت" از "گرایش های مردم" است.  
 
دوم. تحلیل واکنش های اجتماعی نسبت به نقطه مقابل این خبر را هم ارزیابی کنید. نقطه مقابل این خبر بازی مقابل تیم رژیم صهیونیستی است.

اصل خبر اولیه غرض ما نیست. دو فوتبالیست می توانند جاهلانه و یا طمع ورزانه دچار این خطای فاحش شده باشند.

خبر مقابل شهادت محسن حججی، خبر دفاع یک فوتبالیست از این تابوشکنی است.
چرا دومی مهمترست؟ چون دفاع این بازیگر فوتبال، کاملا آگاهانه صورت گرفته است و دقیقا هم در یک بازه زمانی نسبت به خبر شهادت حججی منتشر شده است و بجهت "محتوایی" نیز کاملا در نقطه مقابل آن قرار دارد.
 
اشتباه نشود. این فوتبالیست هم مهم نیست. از یک فوتبالیست مگر چقدر انتظار است؟ کسی که خوب شوت می زند الزاما اهل فکر و تحلیل نیست. باید برای جهل عمیقش دلسوزی کرد و راهنمائی شود.  چه بسا اگر برایش توضیح دهند آیا شما حاضرید با تیم فوتبال تروریست های داعشی که امثال محسن را به شهادت رساندند مسابقه دهید، به فکر فرو رود و حرفش را پس بگیرد.


مساله اصلی واکنش ها به این پیام است. اثر این پیام چه بود؟ این خبر تا کجا نفوذ پیدا کرد؟ چه میزان واکنش ایجاد کرد؟ از واکنش های هیجانی و خبری عبور کنید. بالاخره هر نوع ساختار شکنی جذابیت خبری هم دارد. سوال این است که حوزه اثر چه میزان است؟ چه تعداد از هم صنفی هایش را همراه کرد؟ چه میزان توان کمپینی پیدا کرد؟ ادبار و واپسی اجتماعی به این خبر معنادارست. ماجرا آنقدر تلخ می شود که مجبورست نه تنها کامنت های همان پست که کامنت های چند پست قبلی را هم در شبکه اجتماعی اش حذف کند تا کمتر بشنود.

این تحلیل کنشی خودش یک رفراندوم است؛ یک انتخابات است.  شناخت دقیق مردم ما ازین طریق است. گرایش غالب در جامعه را باید بدین روش برآورد ساخت. نتایج انتخابات همیشه تصویر دقیقی از جامعه نمی دهد. خیلی وقت ها خروجی صندوق رای ناشی از تدلیس آراست. باید سر بزنگاه های طبیعی که قدرت های ویرانگر و فریبنده تبلیغاتی غائبند، جامعه را تحلیل کرد.
کد مطلب: 540588
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
بزرگوار ، آخر سر مطلب را ربط دادید به انتخابات و فاتحه نوشته را خواندید. چه ربطی به تدلیس انتخاباتی دارد؟
Iran, Islamic Republic of
نفهمیدی مطلب رو دوباره بخون
Iran, Islamic Republic of
🖋الهی از محسن_حججی نوشت:
هوالشهید
اگر خوب گوش کنیم فریادی از حنجره خونین محسن حججی میشنویم که آی مردم جویای حق!
بجای قلم زدن برای من، قدم بزنید در راه حق!
که اگر میخواهید از این دوران سخت و بیمارگونه جامعه و کشور خارج شوید ببینید چه میخورید؟ چه میگویید؟ چه کسانی را تاییدمیکنید؟ چه کسانی را دشمن میدارید؟ و چه...
باشد که رستگار شویم
آمین
محسن_حججی شهید چراغ_هدایت
Iran, Islamic Republic of
دومورد اشاره شده هیچ ربطی به هم ندارد نمیتوانم دلیل ربط این دومورد را متوجه شوم امیدوارم ربط دادن این موارد بهم از جانب جهان نیوز نا اگاهانه باشد وگر نه مایه تاسف وعجیب بنظر میرسد
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
سلام هموطن
ربط این دو مورد را می تونی در محل شهادت سردار شهید حججی و انتهای پیام آقای مهدوی کیا پیدا کنی خدا به همه ما بصیرت بدهد خصوص سلبریتی ها و افراد مشهور
افشین
Iran, Islamic Republic of
به شهدا با دید فرا جناحی نگاه کنید .انها نزد همه مردم ایران عزیزند انها را به مشکلات سیاسی ربط ندهید .کاری که امام در ان ایام انجام میداد
مسافر
Iran, Islamic Republic of
واقعا از متن بالا اینو فهمیدی که داره شهادت محسن حججی رو به مشکلات سیاسی ربط میده ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
شما هم به شهدا درست فکر کنید به خاطر سلیقه و نگاه سیاسی خاص خودتان را از شنیدن صدای حق و مظلومانه آنها محروم نکنید.
می توان در هر جناحی بود و با صدای رسای شهدا همراهی کرد.
100
Iran, Islamic Republic of
در خصوص نظر افشین در زمان جنگ هم گروهی خارج از کشور با خیال راحت در س میخواندند حا لا هم که مسول شدند نمی فهمند امنیت چی هست فقط نگاهشان به اربابان غربیشان میباشد
افشین
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز نظر شما را قبول دارم بله ان زمان که ماجوانیمان را در جبهه ها جنگ میگذراندیم بسیاری دیگر جلای وطن کردند و رفتند بسیاری دیگر مشغول مال اندوزی بودند وما مشغول دفاع از میهن بودیم 33 سال است ترکش در بدن داریم ولی به خود جرات نمیدهیم بگویم که جانبازیم و برویم کارت جانبازی بگیریم و بسیاری مثل خود را میشناسم حالاچرا باید دایره انتخاب رجال کشوری را انقدر تنگ کنیم تا بسیاری از انسانهای لایق از دایره بیرون بمانند واقعا قطع رجال مگه هست در ایران که اینان باید پستهای مهم مملکتی ما زیر دست بگیرند بخدا ما تو ایران ادم حسابی بسیار زیاد داریم که میتواند با همه دنیا سر تعامل داشته باشند با حفظ عزت ایرانی