جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - 27 Nov 2020
 
۱
۱
محمدباقر قالیباف در گفتگوی ویژه خبری:

دولت کنونی مانند قاجارها، تاجر مسلک و نسبت به مردم بی‌تفاوت‌اند

يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۹
کد مطلب: 518215
محمدباقر قالیباف در گفتگوی ویژه خبری گفت: «وقتی می‌گوییم می‌خواهیم ۵ میلیون شغل اجرا کنیم هم بر اساس برنامه است و هم یک ضرورت است.»
دولت کنونی مانند قاجارها، تاجر مسلک و نسبت به مردم بی‌تفاوت‌اند
به گزارش جهان نيوز، گفتگوی ویژه خبری دکتر محمدباقر قالیباف، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به صورت زنده از شبکه دو سیما آغاز شد.
 
در ادامه مشروح صحبت‌های  قالیباف در گفتگوی ویژه خبری را می خوانید:
 
*موضوع جدی که امروز در کشور ما مطرح است و مردم از آن آسیب می بینند بحران اقتصادی است.

*وقتی از  بحران اقتصادی صحبت می کنیم در حقیقت سه مشکل اساسی به نام بیکاری، رکود و گرانی وجود دارد.

*این سه مشکل متصل به هم هستند و روی یکدیگری اثر دارند به اضافه اینکه باید با برنامه مدون و روشنی کار را پیش برد.

*می بینیم بعضی نامزدها مثل مناظره دیروز می گویند هر نامزد چه برنامه ای دارد. این سوال غلطی است چون کشور سند چشم انداز تا 1404 دارد که میثاق ملی ما است.

*بر اساس این سند همه نخبگان کشور از دانشگاه ها مدیران اجرایی و دولت های مختلف گرد هم آمدندو سیاست های کلی را بررسی و تصویب کردند و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است.

*دولت و مجلس تلاش کردند و برنامه ششم را نوشته اند. اگر کسی بخواهده قانون را رعایت کند و قصدش اطلاعات و آدرس غلط دادن به مردم نباشد چه برنامه ای می خواهد تنظیم کند؟ باید بگوید شیوه اجرای او برای تحقق این برنامه چه هست. بگذریم که دولت فعلی مصوبه مجلس را در مدت زمانی قانونی 15 روز ابلاغ نکرد و رئیس مجلس ابلاغ کرد.

*امشب از برنامه مدون به نام برنامه ششم صحبت می کنیم. آمارهای نشان می دهد حدود 3.5 میلیون نفر بیکار در کشور بر اساس یک ساعت کار در هفته وجود دارد و در دوره دولت یازدهم ،آمار 10.5 بیکاری به 12.5 افزایش پیدا کرد.

*متولدان سال 64 یک میلیون و 280 هزار نفر هستند و اگر دهه 64 تا 74 را متوسط بگیریم حدود یک میلیون و 200 هزار نفر هستند. به این معنی است که هر سال به صورت متوسط یک میلیون و 200 هزار نفر اضافه می شوند.

*وقتی می گوییم می خواهیم 5 میلیون شغل اجرا کنیم هم بر اساس برنامه است و هم یک ضرورت است.
 
 بحران و کلید اصلی مشکل بیکاری در نحوه عمل ماست 
 
 
*سابقه بنده نشان داده است برنامه مدون ششم را بر اساس ایجاد 5 میلیون شغل را تحقق خواهیم داد. ما برای اینکار نیازمند سرمایه، نیروی کار و تکنولوژی هستیم. معتقدم هر سه این موارد را امروز در کشور داریم.

*ما در کشوری هستیم که یک درصد جغرافیا و یک درصد جمعیت دنیا داریم و این جمعیت ما نیز جوان و تحصیل کرده و با مهارت است اما در مقابل 5 درصد منابع را داریم . پس بحران کجا است که بیکاری داریم؟ به نظرم کلید اصلی و بحران در اجرا و تحقق و عملیاتی کردن این موارد است. کار به عمل بر آید به سخنرانی نیست.

*رویکرد خیلی مهم است که با چهه مدیریتی این کار را انجام می دهیم. متاسفانه مدیریت یکه امروز بر کشور حاکم است به رویکرد 60 سال قبل بر می گردد. با این مدیریت پیشرفت حاصل نمی شود.

*وقتی بحث می کنیم می گویند هر شغل 350 میلیون هزینه می خواهد اما رویکرد نسل چهارمی به ما سرعت می دهد، سرمایه ها را ارزان می کند و هزینه ها را کاهش می دهد.

*به عنوان نمونه بعضی شرکت های دانش بنیان هستند که توزیع کالا را انجام می دهند. ببنید این ها انبار دارند، قبلا صدها هزار متر انبار احداث می کردند کالاها را دپو می کردند اما اینها واسطه ها را حذف می کنند و عرضه و تقاضا را مدیریت می کنند.

*در حوزه حمل و نقل امروز مردم در تهران و سایر شهرها ببینید چطور راحت تاکسی درخواست می کنند، این با حداقل سرمایه صورت گرفته است و بنا بر این تحول مدیریتی مهم است.

*در سیستم های دانش بنیان نانو تکنولوژیِ و بیوتکنولوژی مهم است به خوبی عمل کنیم که اینجا بحران مدیریت وجود دارد.

*برنامه ریزی این است که یک میلیون  250 هزار شغل را در مناطق روستایی هم در صنایع کوچک و هم توسعه کشاورزی بنا به مزیت های آن منطقه ایجاد کنیم. این کار را مطالعه کردیم تا به تعبیری جلوی مهاجرت را هم گرفته باشیم.

*در حوزه گردشگری داخلی و خارجی برنامه داریم و به راحتی بیش از یک میلیون شغل در این بخش می توانیم ایجاد کنیم.

*ما چند ده هزار کارخانه تعطیل شده داریم. با هدایت نقدینگی و سرمایه به سمت این کارخانه ها و سیاست های مالیاتی می تنوانیم این کارخانه ها را دوباره به کار برگردانیم.

*اخیرا درباره خودرو تصمیم گرفته شد و وامی دادند و 100 هزار خودرو وارد شد. اگر قرار است نقدینگی به صنایع خودرو رود در آنجا عدالت و انصاف رعایت شود. اگر وامی داده شد چقدر خوب بود این اولویت را به تاکسی ها می دادیم نه ماشین های شخصی.

* امروز به تاکسی ها چه سرویسی می دهیم. نه قیمت بنزین و گاز می دهیم و نه در بیمه مشکل حل شده است.

*در  حوزه حمل و نقل کامیون ها نیز دچار مشکلات جدی هستند این در حالی است که می توان یارانه هایی به آنها داد.

*در حوزه ساختمان رکود ما منفی 16 است این درحالی است که بازار مسکن پیشران اشتغال است. در حوزه ساختمان در 78 بخش اقتصادی تولید شعل می شود تا به ساخت ساختمان می رسیم. وقتی به ساختمان می رسیم 56 بخش اقتصادی بعد از آن است، امروز به مسکن و ساخت نیاز داریم.

*جالب است همه موارد اولیه این بخش 100 درصد تولید داخلی است یکی از علت هایی که این بخش تولید صورت نمی گیرد همان 4 درصدی هایی هستند چون در این بخش واردات صورت نمی گیرد.

*باید در فضای کسب و کار تسهیل صورت گیرد. امروز برای دریافت مجوز یک نفر بعضا باید بیش از یک سال و نیم رفت و آمد کند.

*می توانیم این اشتغال را به وجود بیاوریم به عنوان نمونه کشورهایی بودن مثل مالزی، هند و کره جنوبی که ظرفیت های ما را نداشتن و وضعیت بدتری هم از ما داشتند اما این کار را شروع کردند در کشور ما هم این کار قابل انجام است.
 
 معتقدیم می توانیم هم رونق داشته و هم گرانی نداشته باشیم
 
*امروز هم بیکاری و هم گرانی داریم. بعضی ها معتقدند گرانی نداریم و می گویند تورم تک رقمی شده است.

*تعریف تورم در علم اقتصاد این است که بیش از 350 کالا قیمت تمام شده کالا را با سال قبل مقایسه می کنند و می گویند تورم تک رقمی شده است اما آیا مردم هم تورم را 7 یا 8 درصد می بینند؟ حتما اینطور نیست!

*در سال 93 شکر کیلویی 1500 بوده و امروز 3500 تومان است این چند درصد تورم می شود؟ به عنوان نمونه قبض گاز و آب یک ساختمان مشخص در سال 92 برابر با 39400 تومان بوده است، همین ساختمان با همان مصرف شده 71 هزار تومان. یعنی 85 درصد افزایش!

*تعریف علم اقتصادی تورم به جای خود درست است اما امروز مردم ما گرانی را می بینند و رکود هم هست. بارها گفته اند از رکود عبور کردیم اما معتقدیم عبور نکردیم.

*اگر بدون نفت محاسبه کنیم حدود 1.5 درصد رشد داریم و در مسکن منفی 16 هستیم.

*ما باید رونق را بیاوریم. رونقی که به دنبال خودش گرانی نیاورد اگر گرانی آورد دچار اشکال می شود. برای این کار باید خلق پایه های درآمدی جدیدی برای دولت انجام دهیم. به عنوان نمونه برای واردات لوکس باید تعرفه های سنگین بیاوریم یا نیاوریم و یا اگر ناگزیر به آوردن هستن تعرفه سنگین ببندیم

*ما 40 درصد فرار مالیاتی داریم که باید گرفته شود اما به تولید کننده شغل و صنایع کوچک و متوسط معافیت دهیم و حداقل 50 درصد معافیت دهیم. حتی در حوزه مشاغل می توانیم حداقل 50 درصد کاهش دهیم . خود این کاهش درآمدت ما را بالا می برد چون انگیزه برای پرداخت مودیان بیشتر می شود از آن طرف مالیات بر ثروت را بیشتر کنیم.

*در حوزه یارانه ها بحثی است وقتی می خواهیم افزایش دهیم می گویند تورم ایجاد می کند. من می گویم چطور می شود بودجه جاری دولت سه برابر می شود. در آغاز دولت بودجه 104 هزار میلیارد بوده و امسال 330 هزار میلیارد شده است. این در حالی است که بودجه عمرانی تغییری پیدا نکرده است.

*بودجه جاری سه برابر می شود و باعث گرانی نمی شود اما وقتی می خواهیم یارانه مردم را بدهیم می گوییم گرانی می شود!

*معتقدیم می توانیم هم رونق داشته باشیم و هم گرانی نداشته باشیم دولت ها باید بلد باشند دو کار را با هم انجام دهند.

*ما گرانی، بیکاری و رکود داریم هر سه باید با هم رفع شود.

* رکود ایجاد می کنیم و می گوییم می خواهیم تورم را حل کنیم اما بازار کسب و کار همه مردم دچار مشکل است . اینکه نشد مدیریت اقتصادی!
 
4‌درصدی‌ها بدون سند یا با یک چک و سفته، چندصد میلیارد وام بدون بهره از بانک‌ها می‌گیرند

*یکی از اشکالات جدی که بر این دولت وارد است این است که بیشترین افزایش نقدینگی داشته است. امروز 1280 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور است. این دولت از ابتدای شروع کارش تاکنون 800 هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه کرده است که به ازای هر خانوار 40 میلیون تومان می شود.

*اگر این کار درست مدیریت می شد باید تحول جدی اتفاق می افتاد. اگر می خواهند رونق  ایجاد کنند و جریان نقدینگی درست هدایت نشود حتما تورم ممکن است اتفاق بیفتد.این پول عمدتا در اختیار بانک ها ما است.

*بانک های ما نقش جدی در حوزه سرمایه دارند که پول های مردم و همه نقدینگی کشور در آنجا یا در اختیار بانک مرکزی است اما امروز مدیریتی بر اینها نمی شود و ناعدالتی است

*الان وام ازدواج بخواهید بگیرید ماه ها و سال ها منتظر می مانید. حتی وام 10 و 20 میلیون تومانی آنقدر سند و ضمانت می خواهند که شما منصرف می شوید اما 4 درصدی ها کسانی هستند که با رابطه به بانک ها می آیند گاهی اوقات بدون سند و با یک چک و سفته، چند ده و چندصد میلیارد وام از بانک ها به اسم تولید می گیرند اما در مسیر دیگری هدایت می کنند.

*باید سیستم نظارتی دقیق داشته باشیم. پول از مسیر بانک آید و در جایی برود که تخصیص داده شده است. امروز این کنترل وجود ندارد و رهگیری تا مقصد صورت نمی گیرد و وام ها هدفمند نیستند. لذا می بینیم دچار مشکلات جدی می شویم و تولید شکل نمی گیرد.

*شاهد هستیم چند صد هزار میلیارد تومان به افرادی داده می شود که بیشترین سهم را می برند. شاید چند هزار نفر بیش از 80 درصدظرفیت وام بانک ها را می گیرند و 20 درصد وام به 96 درصد مردم می رسد. ضعف در جایی است که حتی امنیت سپرده های ثابت هم برقرار نمی شود.

*یکی از برنامه های ما هدایت و نظارت بر این بخش و اصلاح سیستم نظام بانکی است.
 
توزیع مسکن عادلانه نیست

*وقتی رویکردها بر مبنای بی توجهی به قشر عمومی جامعه است شاهد این شرایط هستیم. می گویند سه میلیون مسکن اضافی در کشور وجود دارد سوال کنید چقدر افرادی هستند که خانه ندارند. این سه میلیون در اختیار چه کسانی است؟

*اینها همان 4 درصدی ها هستند که اموال خود را از طریق قاچاق واردات غیر ضروری و دلالی پیدا کرده اند. اینها کسانی هستن که یک خانه خودشان دارند یک ویلا در کیش و شمال می گیرند و خانه کنار دستی می گیرند و در مقابل یک خانواده  5 نفره مستاجر است.

*توزیع مسکن عادلانه نیست از این رو در برنامه این است که به سرعت مابقی مسکن مهر را به اتمام برسانیم که بعد زا این همه مشفت از رنج و زحمت نجات پیدا کنند.

*کار اصولی در دولت مردم این است که بافت های فرسوده در حاشیه شهر های بزرگ، شهرهای کوچک و متوسط را احیا کنیم همه زیر ساخت ها در بافت فرسوده آماده است و نیاز به سرمایه گذاری سنگین نیست.

*اگر شهرکی در خارج از شهر ساخته شود، هر متری 2.5 میلیون تومان هزینه زیر ساخت هاست اما برای احیای بافت فرسوده می توانیم قیمت تمام شده را ارزان تمام کنیم . این مسکن را می توان در اختیار خانواده مستضعف و محرومان قرار داد.

*از دیگر سو بودجه جاری دولت باید کاهش پیدا کند. الان باید این بودجه به بخش عمرانی هدایت شود. در کارهای عمرانی هم مجددا اشتغال ایجاد می شود و با این کار می توانیم از رکود بخش مسکن خارج شویم و 500 هزار شغل با فعال کردن بخش مسکن ایجاد شود.
 
بانکها را از حالت بنگاه داری خارج می کنیم 

*مهم ترین مشکل نظام بانکی این مدیریت های بانک ها است. اخیرا بین هیات مدیره و هیات عامل در بخش نامه بانک مرکزی تغییراتی ایجاد شده است اما امروز ریشه بسیاری از مفاسد افتصادی اینجا است که افراد صاحب نفوذی که وصل به بالاترین مراجع کشوری هستند پیدا می شوند. از برادر رئیس جمهور، برادر معاون اول رئیس جمهور در این حد تغیین تکلیف می کنند که چه کسی مدیرعامل و چه کسی هیات مدیره بانک شود.

*وقتی از جایی که صلاحیت کار ندارند در این بخش می آورند به عنوان نمونه بانک ملت، یعنی 30 تای اعضای هیات مدیره ها خرید و فروش می شود. در نتیجه وام بدون بهره می دهند و این رقم وام ها چند صد میلیارد تومان است.

*حتی الان برای وام قرض الحسنه 4 درصد سود می گیرند اما این وام ها بدون بهره پرداخت می شود و بعد همان پول را در همان بانک سپرده گذاری می کنند و سود می گیرند.

*در دولت مردم این دست ها را قطع می کنیم و توزیع منابع را عادلانه انجام می دهیم. وقتی اولویت تولید است وام باید به این بخش برود.

*بانکها را از حالت بنگاه داری خارج می کنیم به بانک باید به عنوان سرمایه نگاه کرد. امروز اکثر بانک ها دارایی ثابت زیادی پیدا کرده اند و سرمایه آنها بلوکه شده است.

*امنیت سپرده گذاران مهم است. روزی هست نبینید کاسپین، میزان و ... تجمع نکنند؟ آنها مصوبه بانک مرکزی داشته اند اما الان اصل سپرده و پول آنها از بین رفته است. در این شرایط فردا ممکن است این تفاق برای بانک ها هم  اتفاق بیفتد. باید در سیستم بانکی تحول صورت گیرد و امنیت سپرده گذاری داشته باشیم

*ما برنامه ای برای ضمانت وام ها داریم . تا سقف 15 میلیون تومان از محل یارانه ها. کسانی که شغل ندارند 250 هزار کارانه یا 150 هزار تومان یارانه را می گیرند اگر وام تا سقف 15 میلیون داشتند ما خودمان ضمانت اینها را می کنیم و از محل پرداخت یارانه ها، قسط وام ها را بدهیم. مخصوصا اینجا جریان هدایت کار باید وجود داشته باشد به این معنی که اگر وام بیشترین خواستند بدهیم اما برای اشتغال.

*تنها یارانه را برای هزینه جاری ندهیم بلکه یارانه تولید را به توانمندی در صنایع کوچک و خانگی بدهیم این اصللاح نظام مالی می شود.
 
وعده می دهند و نمی توانند وعده شان را عمل کنند، بعد حرف کذب می زنند!
 
*یکی از نابسامانی های اقتصاد ما ریشه در فساد دارد. یک بخش فساد باید اصلاح ساختاری و هوشمند سازی شود. اما مهم تر آن اراده مسئولان است اگر مسئولان خودشان روحیه فساد ستیزی نداشه باشند فساد ریشه کن نمی شود این مهم تر از برخورد قوه قضائیه است.
متاسفانه امروز این روحیه فساد ستیزی در این دولت نیست. نمونه های روشن است.

*امروز بخشی از روحیه مسئولین در مجموعه دولت شده است یک روحیه اشرافی و تاجرمسلکی. یعنی خودشان تاجر هستند. نه یک و دو شرکت بعضا 20 و 30 شرکت فعالیت افتصادی می کنند

*یکی از حرف های ما در نظام اسلامی این است که تولید ثروت و ثروت اندوزی چیز بدی نیست مردم باید این را انجام دهند اما مدیر و مسئول در رده بالای دولت و رده های پائین تر وقتی مسئولیت دارند چه معنی دارند تاجی مسلک باشند؟ بعد از رانت اطلاعات استفاده می کنند و مجبور می شوندتسلیم فساد و دروغ گویی شوند.

*می آیند وعده می دهند و نمی توانند وعده شان را عمل کنند، بعد حرف کذب می زنند.

*مثل دوره قاجار طوایف مختلف با ارتباط سفارتخانه ها و خارجی ها دور هم جمع شده بودند و مردم رها شده بودند.

*امیرکبیر قهرمان شد چون هم کارآمد بود و هم با فساد مبارزه کرد و دست اینها را کوتاه کرد. آنهایی که خودشان تاجر مسلک هستند حتما سیستم درست نمی شود. دوست دارم وقتی این حرف ها گفته می شود سند دهیم.

*الان کسانی باور نکردند اموال قالیباف اینقدر است. محمد باقر قالیباف تا این لحظه در جمهوری اسلامی هیچ فعالیت اقتصادی حتی مباح هم انجام ندادم و در آینده نیز نه خودم انجام می دهم نه اجازه می دهم مدیران انجام دهند

*دولتی که وزیرش کالای خلاف قانون وارد کند و از یک روستایی مستضعف کارت بازرگانی موقت گیرد، توقع  دارید فساد ریشه کن شود؟

*من حرف پاداش ها را زدم و سند ارایه دادم و البته می دانم این حرف هزینه هاعی سنگینی دارد و از فردا صبح تخریب و تهمت است.

 *مدیران نباید به سمت ثروت اندوزی روند اگر به این سمت روند دیگر این مفاسدی که می بینیم وجوددارد و روز به روز هم بدتر خواهد شد.
 
قادر هستیم درآمد ارزی کشور را به دو برابر افزایش دهیم 
 
*قانون به ما گفته است که حامل های انرژی ، نان و ... قیمت ها را متعادل میک کنیم از محل این افزایش قیمت ها نقدینگی ها را جمع کنیم و در سازمانی به نام سازمان هدفمند کردن یارانه ها بریزیم. بعد هدفمند توزیع کنیم.

*در توزیع باید 50 درصد به مردم 30 درصد تولید و 20 درصد برای دولت توزیع شود.

*سوال این است روزی که 45 هزار و 500 تومان به مردم می دادیم قیمت بنزین 100 تومان و 400 تومان بود اما امروز قیمت بنزین 1000 و 1200 تومان است. ما به تفاوت این پول در بخش هایی مثل برق، گازوئیل، آب و بنزین کجا می رود؟ 85 هزار میلیارد تومان از این محل آورده است و همه این پول باید به صندوق برود.

*البته نمی گویم یارانه همه مردم را باید افزایش دهیم. کسی که در خانه جکوزی و استخر را روشن می کند و 4 ماشین دارد چه یارانه ای نیاز دارد؟ اما جمعیت کمی نداریم که تنها با یارانه زندگی می کنند . در حقیقت می خواهیم یارانه این افراد را به 150 هزار تومان برسانیم و حق آنها هم هست.

*بخشی از یارانه برای توانمند سازی همین افراد باید به بخش تولید برود. جوانی جوایای کار است می خواهد مهارت خود را حفظ کند و بعضی متاهل هستند ، ماهانه 250 هزار تومان کارانه به این افراد پرداخت می شود

*قادر هستیم درآمد ارزی کشور را به دو برابر افزایش دهیم . امروز یکی از مشکلات کشور خام فروشی است. امروز ببینید صنایع فولاد دست چه کسی است؟ بانک ها را چه کسانی اداره می کنند و پتروشیمی ها چه کسانی هستند

*اینها گاز ارزان را با فاصله زمانی پرداخت دو سه ساله در مجتمع ها تبدیل به مواد اولیه می کنند، به جای اینکه به صنایع پائین دستی بدهند که ارزش افزوده دو سه برابر دارد، خام فروشی می کنند. این صنایع پائین دستی پتروشیمی الان از چین و سایر کشورها وارد می شود. الان تکنولوژی اش را داریم اما چرا خیانت می کنیم و مواد اولیه را به کشورهای دیگر می دهیم .

*بعضی اوقات این ها با خود کارخانجات خارج از کشور شریک هستند ما هم باید گران تر کالا را بخریم هم بیکاری را تحمل کنیم. اگر این را اصلاح کتنیم جلوی واردات بی رویه و قاچاق را بگیرم حتما می توانیم اشتغال ایجاد کنیم با گرانی مقابله کنیم.

*ما با رونق تضمین می کنیم اقلام اصلی مردم که در زندگی جاری با آن سر و کار دارند تورم آنها را تک رقمی نگه داریم.

*اختلاف طبقاتی به جایی رسیده است که یک نفر از افراد برخوردار در همین دولت 12.5 برابر یک فرد مستضعف در حوزه شخصی مصرف می کند، اگر امروز مردم در حوزه اقتصاد گله مند هتسند برای این موارد است.
 
کارنامه من ضمانت تعهدات من است 
 
*کارنامه من نشان داده است که بنده همیشه به تعهد خودم پایبند بودم و همیشه به قولی که دادم، عمل کردم.

*کارنامه من ضمانت تعهدات من است همچنانکه مردم در شهر تهران یا هر مسئولیتی این را دیده اند.

*با این نیروهای جوان، توان علمی و منابع سرشار کشور ما هم داریم، هم می شود و هم می توانیم.

*مطمئن باشید با کمک شما به یاری خداوند در چهار سال آینده دولت مردم با حضور مردم در همه عرصه ها می تواند این تحول را ایجاد کند تا این زحمت های اقتصادی را با یک روال قابل قبول برطرف کرده و آرامش اقتصادی به بازار برگردد. 

منبع: فردا
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


به امید پیروزی اصولگرایان🕗
Iran, Islamic Republic of
احسن دلاور .عین پوتین عمل میکنه ، رفتار میکنه ،امیدوار به تغییر وضعه،تو سیاست خارجی رو حرفش حرف نمیارن و خیلی هم خوشتیپه😎