يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - 12 Jul 2020
 
۰
۱

شیوه‌ عجیب‌ غیبت سیاستمدار دوم‌ خردادی‌ در مناظره

دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۴
کد مطلب: 514552
مناظره‌ «بررسی انتخابات ۹۶» که قرار بود امروز با حضور الهه کولایی و پرویز امینی در دانشگاه تهران برگزار شود، به علت عدم حضور الهه کولایی، با سخنرانی پرویز امینی برگزار شد.
شیوه‌ عجیب‌ غیبت سیاستمدار دوم‌ خردادی‌ در مناظره
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم؛ سید محمدعلی رئیس‌السادات عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که چرا این مناظره علیرغم اعلام پیشین برگزار نشده است، گفت: ما سه هفته پیش با خانم الهه کولایی برنامه را بستیم و به ایشان هم توضیح داده بودیم که این برنامه به صورت مناظره برگزار خواهد شد و نفر مقابل نیز آقای دکتر امینی جامعه‌شناس است. خانم کولایی نیز با این مسئله موافقت کرد.
 
وی افزود: اما روز پنج‌شنبه هفته گذشته خانم کولایی با ما تماس گرفتند و گفتند که در ساعت مناظره، کلاس دارند لذا ما گفتیم که زمان را بخاطر شما عوض می‌کنیم و یک ساعت جلوتر می‌اندازیم تا شما بتوانید حضور پیدا کنید. اما ایشان برای بار سوم این بار گفتند که نه من اصلاً مناظره نمی‌کنم، شما همان ساعت شروع کنید آقای امینی صحبت‌شان را انجام دهند و من بعد می‌آیم و صحبت خودم را می‌کنم.

رئیس‌السادات ادامه داد: ما علیرغم اینکه با توجه به قرار و مدار پیشین با خانم کولایی برنامه مناظره را اعلام کرده‌ بودیم، اما باز هم قبول کردیم که آقای امینی صحبت کنند و پس از ایشان خانم کولایی به سخنرانی بپردازند، اما جالب اینجاست که خانم کولایی همان ساعت 4 هم که قرار بود بیایند باز هم تشریف نیاوردند و بعد از گذشت بیست دقیقه از ساعت 4 به ما اعلام کردند که من جلسه دارم و نمی‌آیم! و این در حالی بود که دانشجویان دانشگاه از ساعاتی پیش برای این مناظره حضور پیدا کرده بودند.

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: به علت عدم حضور الهه کولایی، این مراسم با سخنرانی پرویز امینی برگزار شد.

پرویز امینی جامعه‌شناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در این مراسم گفت: حجت‌الاسلام روحانی در مناظره اخیر بدترین ظهور و بروز را داشت و یک چهره ناتوان را از خودش نشان داد و برعکس جهانگیری و قالیباف ظرفیت‌های مثبت مناظره را در دست گرفتند.

وی افزود: امروز ما دو قطب اصلی در انتخابات داریم، یکی قطب دولت است که دو نماینده دارد و قطب دیگر هم رقبای دولت هستند که نماینده آنها قالیباف و رئیسی است.

وی در ادامه تصریح کرد: تلاش دولت مستقر در راستای عدم پخش زنده مناظره‌ها، تلاش برای قرار دادن سؤالات مناظره در اختیار نامزدها و حضور معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان کاندیدای ضربه‌گیر از مسائلی است که می‌تواند برای دولت آثار منفی در پی داشته باشد. 

وی گفت: در مناظره اخیر 2 استراتژی را می‌توان تعریف کرد، یکی استراتژی تهاجمی و ریسک‌پذیر که توسط کسانی انجام می‌شود که چیز زیادی برای از دست دادن ندارند و دیگری استراتژی محافظه‌کارانه که تلاش می‌کند از خطاهای حریف استفاده کند و ضربه خود را بزند. در مناظره اخیر، استراتژی جهانگیری استراتژی استفاده از فرصت‌ها بود، رئیسی، هاشمی‌طبا و میرسلیم هم هیچ‌کدام از این رویکردها را نداشتند و استراتژی قالیباف استراتژی ریسک‌پذیر بود و این باعث شد مناظره بیشتر بین جهانگیری، روحانی و قالیباف در جریان باشد. 

امینی اظهار داشت: در مناظره اخیر روحانی بدترین ظهور و بروز را در مناظره داشت و یک چهره ناتوان از خودش نشان داد و از آن طرف، جهانگیری و قالیباف ظرفیت‌های مثبت مناظره را برعهده گرفتند. همین مسئله باعث شد آرای ریزش کرده روحانی به سبب قالیباف و جهانگیری ریخته شود، البته این پایان بازی نیست و مناظره‌های باقی‌مانده می‌تواند نتیجه بازی را تغییر دهد. 

وی با بیان اینکه سه شکاف فعال در انتخابات وجود دارد گفت: این سه شکاف استعداد فعال شدن را دارند، در سال 88 هم دیدید که در بالاترین سطح فعال شدند. 

وی افزود: ما امروز در کشور سه گفتمان با عنوان گفتمان توسعه یا پیشرفت، گفتمان آزادی و گفتمان عدالت داریم و در بین نامزدهای موجود در انتخابات، افراد موجود اگر چه نمایندگان درجه اول این گفتمان‌ها نیستند ولی برخی از آنها از یک گفتمان نمایندگی می‌کنند. 

وی افزود: حجت‌الاسلام رئیسی این استعداد را در رابطه با گفتمان عدالت دارد، روحانی و جهانگیری گفتمان توسعه را نمایندگی می‌کنند، البته جهانگیری سعی می‌کند نماینده جریان اصلاحات هم باشد. قالیباف هم به نوعی گفتمان پیشرفت را نمایندگی می‌کند. هاشمی طبا و میرسلیم هم از هیچ‌کدام از این گفتمان‌ها پیروی نمی‌کنند، به همین دلیل است که می‌بینیم در متن مناظرات دیده نمی‌شوند. 
وی گفت: در مناظره اخیر، روحانی یک بازی سه سر باخت را تجربه کرد، زیرا حضور جهانگیری در مناظرات یک برد برای اصلاح‌طلبان به حساب می‌آید و اگر در دور بعد روحانی رئیس‌جمهور شود، معنای پیروزی او تقلیل پیدا می‌کند و به نوعی بخشی از شکست را هم تجربه کرده است، دلیل این مسئله هم این است که روحانی به عنوان رئیس‌جمهور مستقل پذیرفته است که در کنار یک کاندیدای پوششی قرار بگیرد و این نشان‌دهنده این است که نمی‌تواند از عملکردش دفاع کند. 
این استاد دانشگاه اظهار داشت: پس اگر روحانی در انتخابات پیروز شود مدیون معاون خودش است، از طرفی اگر روحانی موقعیت اصلی را در مناظره پیدا نکند و جهانگیری پیروز شود و یا رقبای این دو پیروز شوند، هر سه به معنای شکست روحانی است. 
وی خاطرنشان کرد: اگر امروز از من پرسیده شود، می‌گویم تا اینجا روحانی رئیس‌جمهور دور بعد است، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود، و البته استعداد اینکه خلافش ثابت شود وجود دارد. 
امینی ادامه داد: هنوز ظرفیت‌های سیاسی حامی روحانی به میدان نیامده است و روحانی هنوز کارت‌های رو نکرده‌ای دارد و رقبا برای باطل کردن این کارت‌ها باید فضای انتخاباتی را تثبیت کنند، در غیر این صورت اتفاق‌هایی که در انتخابات مجلس در تهران صورت گرفت تکرار خواهد شد. 
وی در ادامه در پاسخ به سؤالی در رابطه با ثبت نام احمدی‌نژاد در انتخابات گفت: احمدی‌نژاد به اعتقاد من یک استراتژی بلندمدت دارد و آن هم فاصله گرفتن از حاکمیت است و مجموع عملکردهای او را باید بین این استراتژی تعریف کرد. 
امینی در رابطه با سؤالی پیرامون حضور احمدی‌نژاد در مشهد و احتمال نزدیکی وی با حجت‌الاسلام رئیسی گفت: به نظر نمی‌رسد چنینی باشد. نه در احمدی‌نژاد تمایلی برای رفتن به سمت رئیسی وجود دارد، و نه رئیسی تمایلی دارد به احمدی‌نژاد نزدیک شود، پس به نظر من این بحث منتفی است.
وی در قسمت دیگری از سخنانش گفت: ساخت جامعه ایران ساخت اعتراض به وضع موجود است. در دوره‌های پیش نیز مردم در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری نشان دادند به دنبال تغییر وضع موجود هستند.
وی ادامه داد: هاشمی 20 سال در موضع طرد اجتماعی داشت، مخالفان او پیروز و حامیان وی شکست می‌خوردند تا اینکه سال 88 شرایطی فراهم شد که هاشمی توانست از آن وضعیت خارج شود و به نوعی به وضع موجود اعتراض کند. 
امینی ادامه داد: اگر کسی بخواهد رقیب دولت روحانی باشد، کانون استراتژی‌اش در انتخابات باید تبدیل کردن روحانی به نماینده تام و تمام وضع موجود باشد. الان قالیباف کسی است که بیشترین اعتراض را به وضع موجود دارد. 
وی در ادامه در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: به نظر من فعلاً قالیباف به نفع روحانی کنار نخواهد کشید و در دور اول در عرصه باقی خواهد ماند و البته به نفع آنهاست که هر دو باقی بمانند، چون آرای هرکدام متفاوت است و در صورتی که آرای جهانگیری و روحانی یک نوع است. 

وی افزود: رئیسی باید چهره قوی‌تری از خود نشان دهد، قالیباف هم باید مراقب باشد تا بتواند وضع موجودش را حفظ کند. 

وی در ادامه به نتایج برخی از نظرسنجی‌ها اشاره کرد و گفت: در مجموع، برخی از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تاکنون روحانی و قالیباف در صدر رقابت هستند، البته آرا در حدی نیست که انتخابات با آن در دور اول تعیین تکلیف شود. آرای رئیسی هم تغییر آنچنانی نداشته ولی جهانگیری توانسته است یک جهش 5 درصدی کند. 
این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: یکی از عناصری که می‌تواند به پیروزی نامزدها کمک کند، عنصر مظلومیت است، البته بین مظلومیت و ضعیف بودن فرق است و خطای هاشمی در سال 88 این بود که به جای نشان دادن مظلومیت، ضعیف بودن را نشان داد. امروز هم برخی از کاندیداها و نامزدها به دنبال استفاده از عنصر مظلومیت هستند البته در کنار آن عنصری به نام دادن وعده‌های دست به نقد وجود دارد که برخی از نامزدها از آن استفاده می‌کنند. 

لازم به ذکر است این نشست در ابتدا قرار بود به صورت مناظره میان الهه کولایی و پرویز امینی برگزار شود، ولی بنا به گفته برگزارکنندگان، با مخالفت الهه کولایی مواجه می‌شود و طبق خواسته وی قرار می‌شود تا به عنوان سخنران دوم در این نشست حضور داشته باشد، ولی تا پایان نشست، الهه کولایی علی‌رغم وعده‌ای که داده بود، در این برنامه حضور پیدا نکرد. 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
كولايي حرفي براي گفتن ندارد