دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 21 May 2018
 
۴
۱۲

اطلاعیه وزارت کشور در خصوص حواشی پخش مناظره‌های ریاست جمهوری

جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۱
بعلاوه انتظار می رود، سازمان صدا و سیما، همچنان که برای تحقق تصمیمات نهادهای نظارتی دخیل در امر انتخابات، زمینه سازی می کند و برای اقناع افکار عمومی نسبت به تصمیمات تلاش می کند، در تحقق تصمیمات قانونی سایر مراجع مرتبط با انتخابات نیز، پیشگام باشد.
اطلاعیه وزارت کشور در خصوص حواشی پخش مناظره‌های ریاست جمهوری
وزارت کشور در خصوص نحوه پخش مناظره‌های ریاست جمهوری که در رسانه‌ها به آن پرداخته شد، اطلاعیه‌ای صادر کرد.
 
به گزارش جهان نيوز، وزارت کشور در خصوص نحوه پخش مناظره‌های ریاست جمهوری که در رسانه‌ها به آن پرداخته شد، اطلاعیه‌ای صادر کرد که متن آن در ذیل آمده است:

باسمه تعالی
نظر به فضاسازی و تلاش برخی رسانه ها در جهت انتساب مصوبه کمیته تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در خصوص پخش غیر زنده مناظره های تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور، ضمن رد کامل این فضا سازی ها به استحضار ملت شریف ایران عزیز می رساند؛

1. برابر ماده 62 قانون انتخابات ریاست جمهوری، به منظور تضمین برخورداری یکسان نامزدهای ریاست جمهوری از امکانات عمومی، کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات تشکیل می‌گردد و اعضاء کمیسیون مطابق ماده 63 قانون انتخابات عبارتند از:

- دادستان کل کشور یا نماینده تام‌الاختیار او
- وزیر کشور یا نماینده تام‌الاختیار او
- دبیر هیأت اجرائی مرکزی انتخابات
- رئیس شورا یا یکی از اعضای شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به انتخاب شورا
- رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یا نماینده تام‌الاختیار

بر اساس ترکیب فوق الذکر، از 5 عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، فقط 2 عضو آن مربوط وزارت کشور و یا هیأت مرکزی اجرائی انتخابات هستند.

 2. با توجه به ترکیب فرابخشی کمیسیون، انتساب تصمیمی که با حضور همه اعضای کمیسیون و پس از طرح مباحث تفصیلی، مرور تجربه های گذشته و سپس رأی گیری بین اعضاء، منعقدشده، مصداقِ بارزِجنجال آفرینی و مقابله با تصمیمات مراجع مسؤول در امر انتخابات است.

3. اعلام مخالفت یا موافقت فعالان سیاسی با تصمیمات مراجع قانونی انتخابات، مادام که در چارچوب های قانونی پیگیری شود، امری طبیعی است که در ذیل سنت پر افتخار انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، همواره تجربه شده، اما دامن زدن به مخالفت ها با تصمیمات مراجع قانونی و سوء استفاده سیاسی جناحی از آن از سوی عوامل رسانه های برخوردار از منابع و بودجه های عمومی همچون خبرگزاری تسنیم، در حکم ایجاد اخلال در تأمین نظم و امنیت انتخابات است و استمرار آن، مطلقاً غیر قابل قبول و در صورت تکرار، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

بعلاوه انتظار می رود، سازمان صدا و سیما، همچنان که برای تحقق تصمیمات نهادهای نظارتی دخیل در امر انتخابات، زمینه سازی می کند و برای اقناع افکار عمومی نسبت به تصمیمات تلاش می کند، در تحقق تصمیمات قانونی سایر مراجع مرتبط با انتخابات نیز، پیشگام باشد.

4. یادآوری می‌گردد؛ رسانه هایی که به هر مقدار از منابع عمومی بهره می برند، به تصریح ماده 68 قانون انتخابات ریاست جمهوری از انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی له یا علیه نامزدها، تا پایان مهلت قانونی تبلیغات منع شده اند. اجرای این تکلیف قانونی از سوی این رسانه ها، به دقت در ستاد انتخابات کشور رصد می شود و با هرگونه تخلف در این زمینه قاطعانه برخورد قانونی صورت می پذیرد.
کد مطلب: 512622
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
یه سوال ذهن من رو مشغول کرده:از ترکیب پنج نفره کمیسیون نظارت برتبلیغات،آقای تاجگردون عضو هیات اجرایی نامه زده که ای وزیر کشور چه نشسته ایی چرا مناظره ها پخش زنده نمیشه،آقای قاضی زاده هم همینطور، آقای علی عسکری صداوسیما که این روزا برای دولت مستقر و نامزد دولت بعدی سنگ تمام گذاشته هم میگه چرا نباید مناظره بصورت زنده پخش بشه و القصه روابط عمومی وزارت کشور هم بیانیه داده که ای عوام پخش نشدن زندهمناظرات تصمیم کمیسیون بوده و ربطی به وزارت کشور نداره؟؟؟حالا جهان جان لطفا میتونی بگی پخش نشدن زنده مناظرات با این اظهار نظر اعضای کمیسیون ،تصمیم کدام نهاد بوده؟با این اوصاف که آقایون همش موافق زنده بودن این برنامه هستند؟
سپهوند
Iran, Islamic Republic of
وتو وزیر کشور مگر نمیدانی
Iran, Islamic Republic of
همه اش تقصیره دوتابعیتی های دو شغله با مواضع دوطرفه است! که جون میدن برای عضویت در چنین شوراهایی!
بیکار
Iran, Islamic Republic of
تقصیر منه آقا. پخش نشدن زنده مناظره ها، تقصیر منه
Iran, Islamic Republic of
سوال خداییش خیلیخوب بود. میگن در سنت پر افتخار جمهوری اسلامی بوده. حالایکی بهاین ملت پاسخ بده پسکی مخالف بوده ؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
دست نامرئی و پرتوان آققای رییس جمهور مستقر پشت این مشهود است
بابا اینا همش فیلم دولت هست .روحانی میترسه تو مناظره زنده شرکت کنه تمام کم کاریهاش رو بشه .یعنی اسم این دولت باید میشد دولت وعده سر خرمن والا ....
محمدعلی
Iran, Islamic Republic of
ای عوام!!!
وقتی رئیس بزرگشون جلوی دوربین صدا و سیما وعده 100 روزه سال 92 خودشو که میلیونها بیننده داشته انکار میکنه و میگه کی من این حرفو زدم، به این معنیه که همه زیر دستهاش مجازند هر کاری خواستند بکنند و هر حرفی خواستند بزنند و هر جا هم لازم بود زیرش بزنند.
کاظم
Iran, Islamic Republic of
همه اینا فیلمه وزارت کشور وهیئت اجرایی زیر نظر وتحت امر ریاست جمهور قرار دارند.
Iran, Islamic Republic of
رسانه دولتی نظیر روزنامه ایران تبدیل به بوق تبلیغاتی آقای روحانی شده. بهره مندان از بیشترین یارانه مطبوعات یعنی همان روزنامه (فحش نامه) های اصلاح‌طلب زنجیره‌ای نیز در راه حمایت از جناب ایشان و تخریب و توهین به رقبا از هیچ تلاشی فروگذاری نمی‌کنند
سنگ تمام حمایت رسانه ای رسانه های رنگارنگ معاند و وابسته نیز بحثی دیگر است
Iran, Islamic Republic of
پیشنهاد وزارت کشور در پی ابلاغیه حفاسا بوده است. جهت حصول شفافیت این امر نیز به مردم اطلاع رسانی شود. حتماً آن ارگان معظم خطراتی برای امنیت کشور در پی زنده بودن مناظرات متصوراست
Iran, Islamic Republic of
کار خود دولته...
اگر این دولت الان بگه ماست سفیده من باید برم دوباره تحقیق کنم که آیا ماست از قدیم الایام سفیده بوده یا نه!
متأسفانه این دولت به حدی غیرصادقانه رفتار کرده که هیچ حرف او اعتمادی نیست