چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 20 Jun 2018
 
۴
۶

هزینه‌های فرزند جدید چقدر است/ منافع پنهان فرزند بیشتر

شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۷
با افزایش تعداد فرزند هزینه‌ها به همان میزان افزایش نمی‌یابد و بسیاری از هزینه‌ها سرشکن می‌شود.
هزینه‌های فرزند جدید چقدر است/ منافع پنهان فرزند بیشتر
به گزارش جهان نيوز،ممکن است این سؤال مطرح شود که خداوند چگونه روزی فرزندان را می‌دهد؟ صرف نظر از جنبه‌های ماورائی، معمولاً افرادی که ازدواج می کنند و یا فرزند دار می‌شوند، تلاش بیشتری برای کسب درآمد انجام می‌دهند و همین سبب افزایش درآمد خانواده می‌شود.

برکت در اموال نیز مسأله مهمی است؛ در بسیاری از موارد مال ما برکت ندارد؛ ولی در خانواده‌های پرجمعیت معمولاً برکت اموال بیشتر است.

هزینه‌های فرزند جدید چقدر است؟

یکی از تصورات غلط در زمینه هزینه‌های فرزندآوری این است که فرزند جدید به شدت هزینه‌های خانوار را زیاد می‌کند و یا حداقل به اندازه یک نفر به هزینه‌های خانوار می‌افزاید. به طور نمونه، اگر خانواده سه نفره، فرزند دومی را به دنیا بیاورد، تصور می‌شود که هزینه‌های خانوار حداقل 25 درصد اضافه می‌شود.

تأمل در مخارج خانوار حاکی از آن است که تولد فرزند جدید به تناسب تعداد سبب افزایش هزینه‌های خانوار نمی‌شود؛ به طور نمونه، تولد فرزند دوم در یک خانواده 3 نفره، هزینه‌های خانوار را کمتر از 25 درصد اضافه می‌کند.
هرچند هزینه فرزند جدید از خانواده‌ای به خانواده دیگر و از شهری به شهر دیگر تفاوت می‌کند؛ اما متوسط هزینه‌های فرزند جدید در سال‌های اولیه بیشتر به هزینه‌های پوشاک، درمان و حمل و نقل اختصاص دارد و آمدن فرزند جدید تأثیر زیادی بر سایر هزینه‌ها از جمله هزینه خوراک و مسکن ندارد.

همزمان با بزرگ شدن بچه‌ها، هزینه‌های آنها نیز زیاد می‌شود، اما به واسطه صرفه‌جویی‌های مقیاس که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، عملاً در بسیاری از هزینه‌های خانوار صرفه جویی می‌شود.

صرفه مقیاس فرزند بیشتر

همان‌گونه که گفته شد علی‌رغم تصور عمومی، با افزایش تعداد فرزند هزینه‌ها به همان میزان افزایش نمی‌یابد و بسیاری از هزینه‌ها سرشکن می‌شود؛ نمونه بارز آن در هزینه پوشاک است؛ خانواده‌ای با دو فرزند، اگر دو فرزند دیگر هم داشته باشد، هزینه‌هایش دو برابر نمی‌شود؛ در بسیاری از موارد لباس‌های نوزاد اول را می‌توان برای نوزاد اول را می‌توان برای نوزاد بعدی نیز استفاده کرد.

در ادبیات اقتصادی از این صرفه جویی ها با عنوان «صرفه مقیاس» یاد می‌شود؛ مراد از صفحه مقیاس این است که وقتی مقیاس یک فعالیت بزرگ شد در برخی از هزینه‌ها همانند هزینه‌های ثابت صرفه جویی می‌شود.

منافع پنهان فرزند بیشتر

در زمان‌های قدیم، فرزندان به عنوان کمک‌کار خانواده در کسب درآمد و امرار معاش محسوب می‌شدند؛ این مسأله کمابیش در مناطق روستایی و شهرهای کوچک صادق است، هرچند که به واسطه رواج آموزش عمومی و تحصیلات تکمیلی، بسیاری از جوانان و نوجوانان عملاً از چرخه کمک به معیشت خانواده خارج شده اند.

با این وجود، فرزندان یک خانواده را می‌توان به عنوان سرمایه‌های اجتماعی آن خانوار تلقی کرد؛ خداوند در آیه می‌فرماید: «ما شما را به اموال و فرزندگان کمک کردیم»؛ این تحلیل را می‌توان با توجه به منافع پیدا و پنهان فرزند بیشتر و هزینه های مخفی فرزند کمتر بسط و گسترش داد.

در جوامع کنونی فرزند بیشتر، منافع پنهانی همچون کاهش صدمات حاصل از دست دادن فرزند و کمک در امور منزل از جمله نگهداری بچه‌ها دارد؛ در مقابل خانواده‌های کم جمعیت از هزینه‌هی پنهانی همچون تنها شدن زودهنگام والدین، پرتوقع شدن بچه‌ها و خلأ عاطفی ناشی از نداشتن برادر و خواهر رنج می‌برند.

منبع: کتاب «اقتصاد جمعیت؛ از اقتصاد متعارف تا اقتصاد مقاومتی» نوشته محمد جواد توکلی
 
کد مطلب: 511523
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
احسنت
بچه روزی خودشو میاره
مهدی
Iran, Islamic Republic of
دعا کنید ماهم بچه دارشیم
Iran, Islamic Republic of
ای کاش بجای شعار دادن صرف در مورد فرزندآوری ابتدا به فکر تسهیل شرایط باشیم :
1- هزینه های قبل از زایمان و انجام آزمایشات و سنوگرافی و ... حدود 1 تا 1 و نیم میلیون تومان
2- هزینه زایمان در بیمارستان های خصوصی 3ونیم تا 4 میلیون تومان
3- هزینه های پس از زایمان شامل : کم شدن حقوق بانوان شاغل
و پرداخت یک سوم اصل حقوق که خود یه فاجعه است زیرا بسیاری از جوانان در ابتدای زندگی با وضعیت موجود اقتصادی و سختی زندگی برای ریال به ریال حقوق خود قسط و قرض درست کرده اند و با کم شدن حقوق زندگی بسیار سختی را خواهند داشت .
4- هزینه های سرسام آور پزشکی ویزیت نوزاد توسط فوق تخصص نوزادان در مجموع کمتر از 5 دقیقه معاینه (40 هزار تومان + هزینه دارو و ... جدا )
5- هزینه های مهد کودک در صورت شاغل بودن والدین که بسته به شهر و ستاره مهدها متفاوت می باشد و به نوعی سرکیسه کردن خانواده ها
6- هزینه تحصیل در مدارس با توجه به تنوع مدارس : غیرانتفاعی - امام رضا - امام حسین - مدارس دولتی و .... که هرکدام به نوعی درحال کسب درآمد هستند و بیچاره خانواده ها که در این دوران با استرس و فشار زیادی مواجه می شوند .
هزینه پوشاک و الی ماشاء ا...
خوب در این شرایط چطور می توان به فکر بچه اونم نه یکی که چندتا بود
ای کاش با این همه منابع و نعمت خدادادی در کشور به فکر تسهیل این موارد نیز باشم قبل از هر اقدامی
Iran, Islamic Republic of
هزینه زایمان 3میلیوندرکمتری نحالت
فرهاد
United Arab Emirates
خدا روزی رسانه ولی بقیه مطالبش بیشتر یک شوخی بود
Iran, Islamic Republic of
عمو دایی عمه خاله برادر خواهر منقرض نشه!!!