سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - 11 Aug 2020
 
۰

عوارض‌"دمر‌خوابیدن"‌بر‌ ستون‌فقرات

پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۹
کد مطلب: 511261
فوق تخصص ستون فقرات با اشاره به عوامل خطر در تنگی کانال نخاعی گفت: دَمَر خوابیدن بدترین وضعیت برای ستون فقرات است.
عوارض‌"دمر‌خوابیدن"‌بر‌ ستون‌فقرات
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، افسون صدیقی درباره چرایی ایجاد تنگی کانال نخاع افزود: ستون فقرات افراد از مهره هایی تشکیل شده است که این مهره ها روی هم قرار گرفته اند و در حد واسط مهره ها، دیسک قرار گرفته است.

در بین مهره ها، فضایی وجود دارد که از این فضا طناب نخاعی عبور می کند. همه این عناصر دست به دست هم می دهند تا قوام و ثبات ستون فقرات ما حفظ شود و اجازه حرکت را به ما بدهد.

همچنین موجب انحنا و انعطاف ستون فقرات می شوند.
 
وی در شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه تنگی کانال نخاع به دو شکل مادرزادی و اکتسابی مشاهده می شود، ادامه داد: افرادی که در جوانی حتی 10 تا 12 سالگی دچار درد کمر می شوند، علت مشکل آنها مادرزادی است و افرادی که در سن بالا مبتلا به این مشکل می شوند؛ علت اکتسابی دارد.
 
این فوق تخصص ستون فقرات در خصوص عوامل خطر تنگی کانال نخاع بیان کرد: هر عاملی که باعث شود عناصر تشکیل دهنده این کانال به هر علت ضخامت پیدا کند، ‌باعث می‌شود فضای در دسترس نخاع کاهش پیدا کند.

یکی از این عناصر، جسم مهره است.

جسم مهره به هر علتی ضخیم شود؛‌ استخوان اضافه در آن ایجاد می شود که این مسئله به ستون فقرات فشار وارد می کند.

ورزش نکردن و عدم استفاده از ستون فقرات موجب می شود بدن در برابر فشارهای عادی روزمره ناتوان شود.

به استخوان های فشار وارد شود و لگامالهای جلو عقب و کنارهای ستون فقرات صخیم شوند.

این مسئله موجب تنگ شدن کانال نخاع و عناصر عصبی کوچک می شود.
 
وی در ادامه تأکید کرد: بنابراین بی تحرکی و ورزش نکردن در این خصوص می تواند موثر باشد.

با افزایش سن، آرتروز هم به طور طبیعی اتفاق می افتد و باعث ایجاد استخوان اضافه می شود.

با ورزش کردن و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می توان روند بیماری را با سرعت بسیار ملایم داشته باشیم.

بیماری‌هایی که به هر علت استخوان را درگیر می کند، ‌مانند پوکی استخوان باعث تنظیم بار غیر متعارف می شود و در نتیجه به ستون فقرات فشار وارد می کند.
 
صدیقی ادامه داد: کمبود ویتامین D و کلسیم، هم باعث می شود اتفاقات ذکر شده روند سریع تری پیدا کند.

از بیماری‌های سیستمیک، بیماری دیابت در این خصوص نقش دارد.

افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع گاه کمردردهای خفیف و تدریجی دارند و به آن اهمیت نمی دهند.

گاه به دنبال یک ضربه یا بلند کردن بار سنگین حمله های حاد روی آن مشکل قبل اضافه می شود و ممکن است فرد با نشانه های شدید به اورژانس مراجعه کند.
 
وی در پاسخ به این سوال که تنگی کانال نخاع چگونه تشخیص داده می شود؟، گفت: براساس علائم بالینی؛ معایناتی که پزشک انجام می دهد و در مواردی که پزشک صلاح بداند ام آر آی انجام می دهد.

گاه علت درد مشکل عروقی است که با انجام سی تی اسکن و آ‌زمایشات دیگر، مشخص می شود. بر اساس میزان تنگی ایجاد شده، اقدام به درمان می کنیم.
 
در خصوص ورزش‌های مناسب برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع، افزود: اگر روی عضلات اطراف ستون فقرات کارکنیم برای افراد مفید است .

بهترین ورزش ها در این زمینه ‌ورزشهای ویلیامز بوده و بعد از این ‌ورزش شنا آن هم کرال سینه، کرال پشت، آب درمانی در استخر باعث تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می شوند.
 
وی در پاسخ به این سوال که چه ورزش هایی را برای این افراد توصیه نمی‌کنید؟، تاکید کرد: ورزش هایی مانند دراز و نشست، ورزش‌هایی که فرد باید به حالت دمر بخوابد، و ستون فقرات را حرکت بدهد، ‌خوب نیست چرا که دمر خوابیدن بدترین پوزیشن (وضعیت) برای ستون فقرات است.

حتی ما توصیه می کنیم افراد عادی که عادت به دمر خوابیدن دارند،‌آرام آرام این عادت را ترک کنند.
 
وی در پایان با اشاره به راه های پیشگیری از تنگی کانال نخاع اظهارداشت: برای پیشگیری از تنگی کانال نخاع پرهیز از چاقی، پرهیز از مصرف سیگار و هر نوع دخانیات به افراد توصیه می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *