دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷ - 25 Jun 2018
 
۰

شکایت قربانیان یازده سپتامبر از عربستان

سه شنبه ۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۷
اسناد نشان می‌دهد که کارکنان سفارت عربستان در واشنگتن به دو تن از هواپیماربایان به نام‌های «سالم الحازمی» و «خالد المحضار» در یافتن خانه، یادگیری زبان انگلیسی و دریافت گواهی پرواز، کمک کرده‌اند.
شکایت قربانیان یازده سپتامبر از عربستان
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس خانواده ۸۰۰ نفر از قربانیان این حمله تروریستی، با بیان اینکه دولت عربستان به مهاجمین کمک کرده است، از ریاض شکایت کرده‌اند.
۱۵ نفر از مجموع ۱۹ مهاجم حادثه یازده سپتامبر ۲۰۰۱، اتباع عربستان سعودی بودند. اسناد طبقه‌بندی‌شده اف‌بی‌آی که سال گذشته منتشر شد، نشان داد شماری از این افراد با سفارت عربستان در واشنگتن در ارتباط بوده‌اند.
قانونی که پارسال با وجود مخالفت دولت وقت آمریکا در کنگره تصویب شد، به خانواده‌های قربانیان این حادثه اجازه داده است علیه «دولت‌های خارجی» دخیل در این حمله شکایت کنند.
خانواده‌های قربانیان با استناد به اسناد از طبقه‌بندی خارج شده، شکایت خود را در دادگاه فدرال «منهتن» ثبت کرده‌اند. 
این اسناد نشان می‌دهد که کارکنان سفارت عربستان در واشنگتن به دو تن از هواپیماربایان به نام‌های «سالم الحازمی» و «خالد المحضار» در یافتن خانه، یادگیری زبان انگلیسی و دریافت گواهی پرواز، کمک کرده‌اند.
اسناد همچنین از همکاری سفارت عربستان سعودی در آلمان با یکی دیگر از مهاجمین به نام «محمد العطا» حکایت دارد. شاکیان می‌گویند یکی از مقامات سعودی شب حمله در همان هتلی در ویرجینیا بوده که مهاجمین هم در آن سکونت داشته‌اند.
شرکت حقوقی «کریندلر و کریندلر» که این پرونده را ثبت کرده، می‌گوید خاندان سلطنتی سعودی هم از بیم از دست دادن حمایت افراط‌گرایان، با وجود اطلاع از اینکه بنیادهای خیریه سعودی القاعده را تغذیه می‌کنند، این واقعیت را نادیده گرفته است.
«جیم کرینلدر» وکیل شاکیان به پیکس گفته است: «این موسسات خیریه بسیاز نزدیک به دولت سعودی بوده‌اند.»
گفته می‌شود موسسه «الحرمین» که از سوی آمریکا تحریم شده، یکی از موسساتی بوده که با نام خیریه، برای القاعده پول جمع‌آوری می‌کرده است.
به گفته کرینلدر، این موسسات با «اسامه بن لادن» رهبر وقت القاعده ارتباط مستقیم داشته‌اند و دولت عربستان هم کاملا از این مسئله مطلع بوده است.
وی افزود: «سعودی‌ها بسیار فریبکارانه عمل کرده‌اند. مدعی‌اند که در مبارزه با ایران، متحد ایالات متحده هستند، اما در عین با تروریست‌ها همکاری می‌کنند. هیچ تردیدی نیست که آن‌ها در حملات یازده سپتامبر دخیل بوده‌اند.»
گفته می‌شود دولت عربستان سعودی در تلاش است تا دولت جدید آمریکا را به تعلیق قانون موسوم به «مجازات حامیان تروریسم» (JASTA) متقاعد کند. این قانون راه را برای شکایت از ریاض باز کرده است.
کد مطلب: 508269
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *