يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 20 May 2018
 
۲۴
۱۰
جلیلی:

بتون ریختن و جمع کردن سانتریفیوژ این همه مذاکره نمی خواست

دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۸
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سال 92 در آلماتی ما می توانستیم هر آنچه طرف مقابل پیشنهاد داد را بپذیریم و نزدیک انتخابات اعلام کنیم با این توافق "تحریم ها ترک خورد" اما وظیفه ما دفاع از حقوق مردم بود نه نمایش بازی کردن.
بتون ریختن و جمع کردن سانتریفیوژ این همه مذاکره نمی خواست
به گزارش جهان نيوز، سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر دوشنبه در همایش "بازیکنان نظام در شمال تهران؛ ذخیره های نظام در جنوب کرمان" در دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: انقلاب اسلامی برای این بود که به جای مناسبات قبلی، مناسبات جدید بر اساس "اسلام" و "جمهوریت" شکل بگیرد.

وی افزود: اگر امام خمینی (ره) فرمودند مردم ما بهتر از مردم صدر اسلام هستند به خاطر این بود که این مردم اسلام را انتخاب کردند.

جلیلی ادامه داد: نقش مردم فقط جایگزین کردن جمهوری اسلامی به جای نظام سیاسی قبلی نیست بلکه جمهوریت نظام یعنی باید در تمام ابعاد، مردم حاضر و کمک کننده باشند و اگر به این مساله توجه نکنیم موفقیتهای لازم بدست نخواهد آمد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اگر کسی نقش مردم را محدود کند و عده ای بگویند مردم فقط به درد زمان جنگ میخورند و برای مدیریت کشور باید کنار بروند و روی نیمکت بنشینند، انحراف است.

وی افزود: ارزش شهدا فقط به این نیست که در تشییع پیکر آنها حاضر شویم یا هر سال به راهیان نور برویم؛ نباید فقط زمان هزینه دادن ها یاد مردم باشیم بلکه زمان توزیع منافع نباید مردم فراموش شوند.

جلیلی خاطرنشان کرد: بعضی اوقات افرادی از درون جامعه مناسبات غلطی را توصیف میکنند که نتیجه آن شکل گیری طبقه بندی جدیدی است با حقوقهای نجومی و برج های نجومی است.

وی افزود: اساسا انقلاب اسلامی توسط مردم به بار نشست تا بنا به فرمایش امیرمومنان علیه السلام در برابر شکم‌بارگی و گرسنگی عده‌ای دیگر بی تفاوت نباشیم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: نباید طوری باشد که موقع انتخابات تلاش شود تا همه مردم پای صندوق رای بیایند اما بعد انتخابات خدمت رسانی به مردم متوازن نباشد.

جلیلی ادامه داد: نباید نقشه ایران یک چیز تزیینی روی دیوار اتاق مسئولان باشد بلکه باید روی میز مسئولان باشد.

وی افزود: نباید روستایی مثل گنجان در جنوب کرمان که از 700 نفر جمعیت، 70 نفرش در زمان جنگ شهید شده اند فقط مایه دلگرمی برای زمان سختی ها و جنگ باشد بلکه باید امکانات و خدمات دهی به آنها هم مثل همه جای کشور باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چگونه مسئولی که در تمام سالهای بعد انقلاب مسئولیت داشته امروز فقط 150 شرکت برای خود و خانواده اش دارد؟

جلیلی تاکید کرد: اگر امام (ره) در سالهای پایانی حیات شان بارها نسبت به اسلام امریکایی در برابر اسلام ناب هشدار میدادند برای این بود که نکند از دل امت موسی، "قارون" پیدا شود و مسیر را منحرف کند.

وی گفت: خطر قارون برای امت اسلامی بیش از فرعون است زیرا در برابر فرعون مردم آماده مقابله بودند اما در برابر قارون عده ای به تردید افتاده و با پذیرفتن مناسبات ایجاد شده توسط قارون میگفتند ای کاش ما هم مانند او بودیم.
در ادامه این جلسه، جلیلی در پاسخ به سوالی گفت: «تفکر انقلابی» یا عناوین مشابه آن صرفا یک عنوان یا تابلو نیست بلکه شاخصهایی دارد. تفکر انقلابی یک قبیله نیست که صرفا با جمع شدن افراد دور هم واقعیت پیدا کند بلکه روح و محتوای آن مهم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری نیز گفت: سال 92 در آلماتی ما می توانستیم هر آنچه طرف مقابل پیشنهاد داد را بپذیریم و نزدیک انتخابات اعلام کنیم با این توافق "تحریم ها ترک خورد" اما وظیفه ما دفاع از حقوق مردم بود نه نمایش بازی کردن.

جلیلی ادامه داد: البته بعدا همان پیشنهاداتی را که 1+5 در آلماتی به ما داد بعدا در ژنو پذیرفته شد وگرنه بتون ریختن در اراک و جمع کردن سانتریفیوژها که نیاز به این همه مذاکره نداشت، این کار را هر کسی بلد بود انجام دهد که در اراک بتون بریزد و تحریم ها هم باقی بماند تا جایی که امروز همچنان یک سفارتخانه ما در سراسر دنیا نمی تواند حساب دلاری داشته باشد.

مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان افزود: اخیرا می گویند برجام اگر هیچ فایده ای نداشت حداقل توانست قطعنامه های قبلی شورای امنیت سازمان ملل را لغو کند! اما من از شما خواهش می کنم تا برای بررسی این ادعا، بند 37 برجام یا همان مکانیزم ماشه را بخوانید؛ در آنجا صراحتا بیان شده که اگر طرف مقابل به وعده اش عمل نکند و ایران بخواهد نسبت به خلف وعده طرف مقابل شکایت کند «متعاقب آن شورای امنیت سازمان ملل می‌بایست منطبق با رویه‌های خود در خصوص قطعنامه‌ای برای تداوم لغو تحریم‌ها رأی‌گیری کند.» یعنی اگر شکایت کردید که تعهدات‌مان را انجام دادیم ولی طرف مقابل تعهداتش را انجام نمی‌دهد باید شورای امنیت یک قطعنامه تصویب کند که قطعنامه های قبلی علیه ایران اعمال شود یا خیر؟ یعنی اگر شکایت کنیم قطعنامه ها علیه خودمان فعال می شود.
جلیلی ادامه داد: برای همین بود که در دوره قبل ما چنین توافقی را امضا نکردیم.


وی در پاسخ به سوالی دیگری درباره اینکه مشکل اقتصادی کشور این است که با تفکر آدام اسمیت می خواهد جلو برود، گفت: اتفاقا همان خود آدام اسمیت که می گوید دولت هیچ وقت نمی تواند تاجر خوبی باشد در ادامه این را نیز میگوید تاجران هم نمی توانند دولتمردان خوبی باشند؛ لذا کسی که 150 شرکت خانوادگی دارد نمی تواند پاسخگوی مردم و محرومین باشد.

جلیلی گفت: امروز در همه جای دنیا این یک تجربه است که عرصه حکمرانی و دولتمردان نباید درگیر کارهای اقتصادی شخصی باشند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ایراد ما به اشخاص نیست به رویکردهاست لذا اگر رویکردی اشتباه باشد هر کسی با هر اسمی آن رویکرد را داشته باشد نمی تواند توجیهی برای آن نگاه باشد.

وی ادامه داد: امروز امنیت ما در منطقه به خاطر فلان لبخند دیپلماتیک نیست و اگر امروز آنها برای شرکت امریکا در نشست آستاانه واسطه می فرستند به خاطر عواملی است که اقتدار ما را در منطقه موجب شده است.

جلیلی در پاسخ به سوال دیگری درباره تعامل با جهان نیز گفت: چه کسی با تعامل با جهان مخالف است؟ اگر تعامل با دنیا به معنای شناخت فرصت ها در کشورهای مختلف باشد، باید امروز مسولان پاسخ دهند چرا عراق در اوج بهترین روابط اش با ایران و تیرگی روابط اش با ترکیه، واردات بیشتری ازترکیه داشته است؟

وی افزود: سال گذشته روسیه نیز یکی از بدترین روابط تاریخ خود را با ترکیه داشت ولی در همین دوره 11 میلیارد دلار واردات صیفی جات داشت ولی از این مقدار سهم صادرات صیفی جات ایران به روسیه تقریبا هیچ بوده است؛ چرا؟ چون تعامل با جهان و شناخت فرصت های این چنینی برای اقتصاد کشور را به خوبی انجام نداده ایم.

جلیلی در پایان تاکید کرد: امروز می گویند باید برای سلامت مردم هم با دنیا تعامل کنیم اما نه تعاملی که موجب قطع تولید سوخت 20 درصد تامین داروی بیماران ما می‌شد.

منبع: فارس
کد مطلب: 505221
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علی
Iran, Islamic Republic of
چرا داشت چون باید طوری بتون ریزی می کردند که دیگر نشود انرا درست کرد
Iran, Islamic Republic of
جناب جلیلی واقعآ متقن پاسخ دادند.
ما هم نمیدانیم آن همه مذاکرات برا چه بود.
اینها در واقع با زبان بی زبانی میخواهند بگویند:
از انقلابی بودن پشیمان گشته ایم مرحمت فرموده ما را همینطوری اشرافی بپذیرید. یادشان رفته روزی امضایشان پای اعدام اشراف بود و امروز آن کاخها در برابر برخی منازل محقر می نماید.

جناب جلیلی قابل باور نیست اشراف امروز زمانی براستی مومن انقلابی بوده باشند.
بنظر میرسد آن هم "نمایش" بود.
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
دکتر قدر تورو ندونستن به ناحق علیه تو اقدام کردن دروغ گفتن ، در مناظره به شما ظلم شد ولی شما حقوق دیگران رو رعایت کردین در مذاکرات منفعت شخصی رو اثر ندادین ولی در برجام عزت نظام رو به اسم اعتدال لگدمال کردن نظام رو داخل منگنه گذاشتن خدا ازشون نگذره
Iran, Islamic Republic of
اون چیزی که مذاکره نمی خواد ایجاد قطع نامه ، بلوکه شدن پول بیت المال و ایجاد تحریمه دکتر جون
محمد
Iran, Islamic Republic of
بسیار متین بود سخنرانی ایشان و منطبق با نگرشهای دینی و اسلامی.
حسین
Netherlands
بالاخره باید یک روزی انتخاب ما مانند خرید و فروش بشه ، یعنی با عدد و رقم. مثلا رئیس جمهور با چه سابقه ای نامزد شد و با چه برنامه ای بمیدان آمد و نتایجش با توجه به برنامه هایش چیست؟ این موضوع همانند مراحل اردواج است و اگر هست در ها برای هرگونه خدای ناکرده خطا و کوتاه یی باز و روشن است.
با گوشه زنی و متلک پرانی بجائی نمی رسیم.
یا حق
عبداله
Iran, Islamic Republic of
هشت سال مملکت دستتان بود، آخر بگم بگم آن شد ، حالا صبر کند
اجازه دهيد مردم انتخاب کنند ، آنگاه که نوبت شما رسيد ميبينيم چه گلي
بر سر اين ملت ميزنيد ، فقط با وحدت مي توان حرکت کرد ...
Iran, Islamic Republic of
ماهم از هرکس که قولش یادش بره بیزاریم ودوست داریم مملکت صاحب الزمان سزبلند باشه توهمه زمینه ها
یاعلی مدد
Iran, Islamic Republic of
دولت بنفش صنعت هوافضا را هم بتون ریزی کرده است ولی صدایش را در نمی آورد.
Iran, Islamic Republic of
آقای جلیلی چرا به فکر اشتغال نیستی وجدانن اگه الان این بتن بخوان دربیارن 10-15نفر اشتغالزایی داره آمار اشتغال میره بالا کار درست میشه خوب به این میگن تعامل با جهان