دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - 21 Sep 2020
 
۰

مهمترین پیام رفتن اردوغان به «آستانه»

چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب: 498473
هرچند ترکیه موافقت خود را با برگزاری نشست آستانه با حضور گروه‌های مخالف مورد حمایت خود اعلام کرده است، اما واقعیت‌ها از تمایل ترکیه برای جلوگیری از حل سیاسی بحران سوریه حکایت می‌کند.
مهمترین پیام رفتن اردوغان به «آستانه»
به گزارش تسنیم، حدود پنج ماه از آغاز مداخله نظامی ترکیه در شمال سوریه می‌‌گذرد،‌ بدون اینکه آنکارا تا امروز هدف اعلام شده خود از این دخالت یعنی ادعای دور کردن خطر تروریستی از عمق داخلی اراضی‌اش را محقق کرده باشد، بلکه نتیجه آن افزایش عملیات تروریستی در داخل خاک ترکیه بود که تا کنون ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشته است که داعش مسئولیت برخی از این  اقدامات را به‌عهده گرفته است.

ارتش ترکیه پس از گذشت بیش از یک ماه از آغاز پوشش آتش سنگین برای گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود نتوانست به‌سمت شهر «الباب» در حومه شمال شرقی حلب پیشروی کند با وجودی که جنگنده‌هایش ده‌ها بار حمله کردند و استحکامات و نیروهای زیادی هم به این منطقه سرازیر شدند که این مسئله بر ناتوانی آنکارا برای خروج از باتلاقی که وارد آن شده است، تأکید می‌کند هرچند این کشور همچنان برای اشغال مناطق بیشتری در سوریه تلاش می‌کند تا بر دستاورد بزرگ ارتش سوریه و همپیمانانش در آزادسازی شهر حلب تأثیر گذاشته و همچنین یک دستاورد تبلیغاتی و رسانه‌ای به گروه‌های تروریستی که آنکارا تحت عنوان سپر فرات از آنها حمایت می‌کند، پیش از رفتن به مذاکرات «آستانه»، تقدیم کند، کنفرانسی که قرار است 23 ژانویه جاری (دوشنبه 4 بهمن) میان دولت و برخی طرف‌های معارضان برگزار شود.

اظهارات سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تأکیدی بر تلاش این کشور برای تأثیرگذاری بر نشست مشورتی است که قرار است در پایتخت قزاقستان برگزار شود، وی گفته است: «ترکیه همچنان معتقد است که سوریه یک‌پارچه و امن در سایه حضور رئیس جمهور بشار اسد غیرممکن است، اما خواهان پیشرفت گام به گام است». این اظهارات نشان می‌دهد که ترکیه اقدام به قرار دادن پیش‌شرط برای گفت‌وگوی سوری ــ سوری کرده است که بر مذاکرات تأثیر منفی دارد،‌ مذاکراتی که بناست برای بررسی تمام جزئیات انجام شود.

تمایل ترکیه برای جلوگیری از حل سیاسی و شعله‌ور کردن ‌آتش جنگ داخلی در سوریه، آنی و لحظه‌ای نبوده، بلکه از همان روزهای نخست آغاز بحران سوریه آغاز شد و لحظه لحظه افزایش یافت، همچنین این تمایل ارتباط نزدیکی با طمع‌ورزی ترکیه در شمال سوریه به‌ویژه در شهر حلب دارد، هنگامی که آنکارا نتوانست مانع پیشروی ارتش سوریه و همپیمانانش در حلب شود، بر شهر استراتژیک الباب در شمال شرقی حلب تمرکز کرد.

اگرچه ترکیه در ظاهر ادعا می‌کند که خواهان حل سیاسی بحران سوریه است، ولی داده‌ها و گزارش‌های میدانی عکس آن را نشان می‌دهد، به‌طوری که اطلاعات موجود از حضور افسران ترکیه‌ای در شمال سوریه پرده برمی‌‌دارد که مأموریت آنها فرماندهی گروه‌های مسلح و  تحریک آنها به سوء‌ استفاده از آتش‌بس اعلام شده برای انجام عملیات تروریستی جدید در سوریه است.

اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که تمایل ترکیه برای جلوگیری از حل سیاسی بحران سوریه ناشی از چندین دلیل و عامل است که مهمترین آنها به این شرح است:
1 ــ ضعف موضع ترکیه در مقایسه با موضع و جایگاه سوریه و همپیمانانش به‌ویژه پس از آزادسازی شهر حلب و پاکسازی بخش‌های وسیعی از لوث گروه‌های تروریستی در سایه عقب‌نشینی این گروه‌ها
2 ــ ناتوانی ارتش ترکیه و گروه‌های مسلح مورد حمایت آن که عملیات موسوم به «سپر فرات» را آغاز کرده‌اند، در سیطره بر شهر «الباب» و کسب هر گونه پیروزی هرچند رسانه‌ای و تلفات غیر قابل پیش‌بینی در صفوف نظامیان ترکیه.
3 ــ اردوغان کاملاً این نکته را درک می‌کند که رفتنش به «آستانه»، اعتراف مستقیم وی به مشروعیت و قانونی بودن بشار  اسد رئیس جمهوری سوریه است که ضربه محکمی به طرح اردوغانی در منطقه خواهد بود.
4 ــ دست برداشتن دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از اردوغان و رها کردن وی و حمایت از کردها دشمن سرسخت نظام ترکیه.

تمام این عوامل یادشده و عوامل دیگر، ترکیه را به‌سمت جلوگیری از حل سیاسی بحران سوریه که از آستانه انتظار می‌رود، سوق می‌دهد، سؤالی که مطرح می‌شود، این است: آیا ترکیه در این زمینه (جلوگیری از حل سیاسی بحران) موفق می‌شود یا در مقابل عمل انجام‌شده پس از توافق با روسیه و ایران قرار گرفته و تسلیم می‌شود؟

 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *