جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - 10 Jul 2020
 
۰

نخستین تصاویر از متروی تجملی ازبکستان

شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب: 706596
به گزارش جهان نيوز، تابستان گذشته، برای نخستین بار، ازبکستان اجازه داد از متروی نفیس این کشور، که یکی از پرزرق و برق‌ترین مترو‌های جهان شناخته شده است، عکاسی کنند.

در زمان شوری، شهر‌ها زمانی برای داشتنِ مترو واجد شرایط بودند که جمعیت‌شان از یک‌میلیون نفر بیشتر باشد. طراحان می‌خواستند زندگیِ روزانه شهروندانِ شوروی را درخشان کنند و مترو‌ها را با رفت و آمدِ بیش از ۱۰ هزار مسافر در روز، مکان مناسبی برای دستیابی به این هدف می‌دانستند.

در سال ۱۹۷۷، تاشکند، پایتخت ازبکستان، هفتمین شهر شوروی بود که مترو در آن ساخته شد. در ایستگاه‌های متروی این شهر تاریخ و هنرِ ازبکستان با هم تلفیق شدند و به نمایش درآمدند. هر ایستگاه مضمونی متفاوت را بازتاب می‌داد، برخی سقف‌های گنبدی داشتند و با کاشی‌هایی رنگ‌آمیزی شده بودند که یادآور مساجد ازبکستان در جاده ابریشم بود؛ بعضی دیگر، با چلچراغ‌ها و مرمرتزئین شده بودند تا ظاهر سالن‌های بالۀ اروپایی را پیدا کنند. نتیجه این طراحی‌ها به قول سایتِ لُنلی پلَنِت به خلق یکی از زیباترین مترو‌های جهان انجامید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *