سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - 24 Sep 2019
 
۱
۲

درباره آیین سنتی «گرگیعان» چه می‌دانید؟

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب: 687369
«گرگیعان» یا «قرقیعان» نام یک آئین سنتی رایج بین مردم عرب استان خوزستان، هرمزگان و کشورهای عربی نظیر عراق است که در نیمه ماه رمضان اجرا می‌شود. کودکان با پوشیدن لباس‌های نو و محلی - یعنی دشداشه برای پسران و عبا برای دختران - به خانه‌های مختلف می‌روند و عیدی و شیرینی می‌گیرند.
به گزارش جهان نيوز، در شب پانزدهم ماه رمضان و در شب میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام، بچه‌های کوچک عرب خوزستان پس از افطار، لباس‌های محلی خود را پوشیده، پسران دشداشه پوشیده و دختران چادر عربی بر سر می‌کنند و با شور و شعف به کوچه پس‌کوچه‌های شهرها و روستاهای عرب‌نشین می‌روند و برای جمع‌آوری عیدی و شیرینی ماه رمضان به درب خانه‌ها می‌روند.
اجرای مراسم گرگیعان همچون نام آن با سرودخوانی‌های مختلفی در بین عرب‌های مسلمان همراه است؛ برای نمونه کودکان کویتی با شعار «قرقیعان و قرقیعان بین اقصیر و رمضان»
(قرقیعان و قرقیعان بین شعبان و رمضان)
و کودکان اماراتی با شعارهای «انطونه حق‌الله یرضی علیکم‌الله» (حق خداوند را بدهید خداوند از شما راضی باشد)
کودکان عرب خوزستانی پشت در خانه‌ها شعر می‌خوانند:
«ماجینه یا ما جینه حل الکیس و انطینا» (آمدیم و آمدیم – در کیسه را باز کن و به ما عیدی و شیرینی بده) و اگر اهالی خانه در پشت‌بام باشند کودکان خطاب به آن‌ها می‌گویند:
«یا اهل سطوح تنطونه لو نروح» (ای افرادی که بالای پشت‌بام ایستاده‌اید، به ما عیدی می‌دهید یا برویم؟).
ممکن است کودکانی که دست‌جمعی برای گرفتن عیدی به کوچه‌ها می‌روند، دو گروه شوند و گروه نخست بگوید: «گرگیعان و گرگیعان» و گروه دوم جواب دهد: «الله یعطیکم رضعان»
(خدا به شما بچه دهد) یا این‌که «گرگیعان و گرگیعان؛ الله ایخلی اولیدکم»
(خدا پسرکوچولویتان را نگه دارد)
این دو گروه ممکن است به دو گروه دختر و پسر نیز تقسیم شود. در این مراسم، اهالی خانه‌ها به بچه‌ها که هر یک سبدی را در دست دارند، عیدی و شیرینی می‌دهند
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
رقص عربی حلاله آیا
Iran, Islamic Republic of
عربهای خوزستان هیچگاه رقاص نبودند اگر رقاص بودند آب و نفت و ثروتشون غارت نمیشد بلکه مردمانی نجیب و صلح دوست که از تمدن عیلامی ها تا امروز به اطرافیان خود خدمت کرده اند