جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ - 22 Jun 2018
 
۵
۲۲
مردم چگونه می توانند "هیچ"را یک افتخار سیاسی و حقوقی برای ایران قلمداد کنند

رئیس جمهور و تعصب ملی و غیرت دینی

نصرالله شفیعی
چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۲
در حال حاضر روحانی خود را در دفاع از برجام تقریبا تنها می بیند. نزدیک ترین یارانش نیز از اینکه هر روز بگویند برجام این کار را کرد یا آن موفقیت را برای مردم به ارمغان آورد خسته شده اند... مردم چگونه می توانند "هیچ"را یک افتخار سیاسی و حقوقی برای ایران قلمداد کنند.
رئیس جمهور و تعصب ملی و غیرت دینی
گروه سیاست جهان نيوز - نصرالله شفیعی*: در آخرین روز فروردین ماه امسال  رئیس جمهور روحانی به استان خودش یعنی سمنان سفر کرد. رئیس جمهور درجمع مردم سمنان سخنان قابل تاملی ایراد کردند. قبلا در مطلبی نوشته بودم که انصافا آقای روحانی سخنران قهاری است و خوب می تواند برای مخاطب سخن بگوید. صحبت های آقای روحانی را در باره ی دستاوردهای مذاکرات خصوصا برجام در این چند ماه و حتی دیروز خوانده اید و شنیده اید واقعیت این است که قضیه برجام برای آقای روحانی حیثیتی شده است. برجام به تنها سرمایه  روحانی تبدیل شده که تداوم حیات سیاسیش را در جا انداختن آن می داند.

این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که در حال حاضر روحانی خود را در دفاع از برجام تقریبا تنها می بیند. نزدیک ترین یارانش نیز از اینکه هر روز بگویند برجام این کار را کرد یا آن موفقیت را برای مردم به ارمغان آورد خسته شده اند. روحانی به شدت ریزش یاران خود در دفاع از برجام را احساس می کند. آنگاه که علی اکبر صالحی و یکی از مدافعان سرسخت برجام دست به اعترافی سخت زد و با عکس العمل تند و خشن روحانی روبرو شد دریافتیم که گفتن حقایق در باره ی برجام باید برای یاران روحانی پرهزینه باشد. روحانی به گونه ای با دکتر صالحی  رفتار کرد که بقیه دولتمردان حساب خود را بکنند. البته روحانی طرفدارانی را نیز برای برجام برشمرد که قضاوت آن ها می توانست برای برجام حماسه افرین باشد. از جمله رئیس کل بانک مرکزی جناب آقای سیف. ولی دیدیم که سیف نیز نتوانست در برابر وجدان خود نسبت به ملت بیش از این سکوت پیشه کند و علی رغم همه ی خطراتی که او را در عرصه ی مدیریتی تهدید می کرد مجبور شد دست به اعترافی سخت بزند که تقریبا تمامی رشته های حامیان برجام از جمله رئیس جمهور را پاره کند.

رئیس جمهور دیروز عصبانی بود، عصبانی از دست همه، از دست یاران نزدیک و از دست منتقدان. او  منتقدان را به بی غیرتی و عدم تعصب ملی متهم کرد. او خطاب به منتقدین برجام گفت: «کجا رفت تعصب ملی و غیرت دینی؛ چرا واقعیت ها را برای مردم بازگو نمی کنید؟» آقای روحانی که زمانی از انتقاد منتقدان استقبال می کرد در سخنان خود در جمع مردم سمنان اصطلاح آشوب و هرج و مرج رسانه ای را در باره ی رسانه های منتقد برجام به کار برد. معلوم نیست آن آشوب و هرج و مرجی که رئیس جمهور از آن می نالد در ادبیات کدام رسانه وجود دارد و چه ادبیاتی به معنای هرج و مرج رسانه ای و آشوب می باشد؟

اما در باره ی این سخن رئیس جمهور که از نبود غیرت دینی و تعصب ملی سخن به میان آورد و به منتقدین تاخت؛ باید گفت اتفاقاً همه انتقادات و نگرانی هایی که وجود دارد ناشی از همین غیرت دینی و انقلابی و تعصب ملی است. منتقدین صادقانه می پرسند در برابر این همه هزینه ای که در مذاکرات پرداخت کردیم چه به دست آورده ایم؟ در فاصله ی چند ماه بخش وسیعی از دستاوردهای هسته ای را به باد فنا دادیم قلب راکتور عراق را از بتن پر کردیم صدها تن اورانیوم غنی شده را که به پای آن خون های دانشمندان شهید هسته ای سرازیر گردید به خارج از کشور منتقل کردیم. صدها دانشمند هسته ای یعنی گرانبهاترین ثروت ملی را از کار برکنار کردیم و روح ناامیدی را در اوج بلوغ فکری در آن ها ایجاد کردیم غنی سازی را از بیست درصد به سه و نیم در صد رساندیم مرکز فردو را از جایگاه واقعی اش به حضیض حداقلی کشاندیم و... سؤال این است که در برابر این همه حاتم بخشی دستاورد برجام به طور عملی برای ما چه بوده است؟

اتفاقا آنچه که باعث شود این فریادها به آسمان برود و آقای روحانی آن را آشوب و هرج و مرج رسانه ای بنامد دقیقا براساس همان تعصب ملی و غیرت دینی است که آقای روحانی منتقدین خود را به نداشتن آن متهم می کند. آری غیرت دینی و تعصب ملی مردم و رسانه ها را وادار می کند که بپرسند تیم مذاکره کننده ایران که حتی از خطوط ترسیم شده رهبری نیز عبور کردند توانستند چه رهاوردی از قبل این مذاکرات برای مردم داشته باشند. آقای روحانی! هیچ نیازی نیست این قدر عصبانی شوید و منتقدین خود را با این الفاظ که سابقه هم دارید منکوب کنید همین دیروز مردم از زبان جان کری شنیدند که ایران تنها سه میلیارد دلار پس از توافق هسته ای دریافت کرده است.

جناب آقای روحانی شما در سخنان خود در سمنان گفتید برجام یک افتخار سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران ثبت کرده است. این را زمانی ملت با جان و دل می تواند بپذیرد که ادعا با واقعیت ها تطبیق داشته باشد نه اینکه رئیس بانک مرکزی شما بگوید: «تقریبا هیچ چیز از اجرای برجام نصیب ایران نشده است». مردم چگونه می توانند "هیچ"را یک افتخار سیاسی و حقوقی برای ایران قلمداد کنند. باور کنید که این را با تلقین هم نمی توانید به خورد مردم بدهید. یادتان هست در اوائل پس از هر مذاکره ای و به دنبال اعلام پیروزی ایران در مذاکرات عده ای از مردم که دل به این مذاکرات بسته بودند به خیابان ها می ریختند و غریو شادی سر می دادند. ولی در آخرین منزل توافق که امضای برجام بود خبری از این حرکت خودجوش مردمی نبود. جز برخی جشن های تشریفاتی که مدیران آموزش و پرورش با آوردن دانش آموزان به برخی سالن ها برگزار کردند. دلیل اصلی این عدم استقبال مردمی این بود که مردم متوجه شدند این باغ زیبایی که در پشت این مذاکرات به مردم وعده داده شده بود سرابی بیش نیست.

آقای روحانی افتخار سیاسی و حقوقی برای ملت ایران همان فن آوری هسته ای بود که فرزندان و دانش آموختگان جوان این ملت علی رغم تحریم کامل دشمنان برای ملت ایران به ارمغان آوردند. افتخار سیاسی و حقوقی برای ملت ایران فرستادن ماهواره ی امید و دیگر ماهوارها به فضا بود که جهانیان در پرتو آن انگشت تعجب به دندان گرفتند. افتخار سیاسی و حقوقی برای ایران بنیه ی قوی دفاعی و انواع موشک هایی است که فرزندان و شاگردان شهید حسن طهرانی مقدم به مردم ایران هدیه دادند. موشک هایی که سران رژیم اشغالگر قدس با شنیدن آن ها لرزه بر اندامشان می افتد. افتخار سیاسی و حقوقی ملت ایران فرزندان مقاومی همچون سردار سلیمانی هستند که امروز شما در پرتو آرامش و امنیت ایران عزیز به راحتی به هر جای کشور که بخواهید قدم می گذارید و ملت در پرتو این امنیت می تواند لذت زندگی توأم با آرامش را درک کند. جناب آقای روحانی ناگفته ها زیاد است و هیچ کس دوست ندارد که برجام به شکست بیانجامد و آن حداقلی را که قرار بود ما بدست بیاوریم هم از دست بدهیم ولی تا الان این گونه نیست. فقط این را بگویم که فریاد همه ی منتقدین دقیقا بر اساس همان تعصب ملی و غیرت دینی است که شما آن ها را فاقد این صفات می دانید.
* دانشجوی دکترای علوم قرآنی
کد مطلب: 486145
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۰۹:۴۳
ای هیچ بر هیچ به هر هیچ مپیچ
رامین
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۰:۱۷
بنده به عنوان یکی از این مردم و به عنوان یک قشر فرهنگی از سر خستگی و درماندگی همین چند کلمه را می نویسم: آقای روحانی و هر کس دیگری که خود را جلودار حل مشکلات مردم معرفی می کنید و با سرمایه مالی و اعتباری مردم بر مردم حکومت می کنید و آنها را ناچیز می شمارید، بس کنید از این همه تناقض گویی به داد مردم برسید. با فریاد می نویسم: خسته شدیم از این همه سیاست زدگی در همه چیز
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۰:۳۲
. آقای شفیعی!!
برجام هیچی که نداشته باشه حداقل آرامش فکری برای مردم داشته.
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۸:۰۴
خخخخ دروغ نگو
کدوم مردم رو می گی؟
نکنه شما بزک کنندگان آمریکا فقط مردمید؟
محسن تهران
۱۳۹۵/۰۲/۰۲ ۱۰:۴۱
محمد آقا با سلام خواهش میکنم یه سری به کوچه و خیابانهای جنوب شهر و وسط شهر و ... بزن تا آرامش روحی و روانی مردم از برجام را مشاهده کنی ! ! قدرت خرید مردم بشدت پائین آمده ! تاجرها و اتاق بازرگانی های ایران هم به ستوه آمده اند از این وضعیت بی برنامه و خطرناک رکود اقتصادی ! ! وزیر امور خارجه شیطان بزرگ که گفته تنها 3 میلیارد دلار نصیب ایران شده ! ! یه مقدار با انصاف باشید
خدایا به تو پناه می برم از ساده لوحی و غفلت
Romania
۱۳۹۵/۰۲/۰۴ ۱۲:۰۵
آرامش به قیمت پولدار شدن جونیورها یا فنا شدن و تکرار تراژدی ستایش ها؟
اف بر کسانی که با شعار لا قتال حق را پایمال کردند
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۱:۰۱
بد جوري ضايع شدن واقعا سال 96 سال ديدني است.
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۱:۲۴
برام سوال چرا حرف دشمن راسته ...
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۱:۴۴
آیا دریافت سامانه پس از سالها کشمکش از نتایج مذاکرات و برجام بود یا خیر؟
آیا خریدهای تسلیحاتی دیگر نظیر تانک و هواپیمای جنگنده از روسیه قبل از برجام ممکن بود؟
پمپاژ احساس منفی که صرفا بر اساس تمایلات سیاسی است برای وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور خطر آفرین است
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۸:۴۲
عزیزم دیگه دوره موشک و سامانه و اینا گذشته و دروه دروه ی مذاکره است(طبق فرمول بزرگانتون) اینایی که گفتی به دردمون نمیخوره پس بهش افتخار نکن .بگو اون چیزایی که برا مردم لازمه چی مهیا شده یا نه نکنه میخای بگی الان زوده ۳۰ ساله دیگه صبر کنیم.
۱۳۹۵/۰۲/۰۲ ۰۱:۰۲
برجام باعث کاهش قیمت نفت شد که در عرض 2 سال کشور 50 میلیارد دلار از این بابت متضرر شد .
محسن
United Kingdom
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۱:۵۹
"خسارت محض" بهترین تعریفی است که می توان از برجام داشت .
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۲:۰۷
قبلا در مطلبی نوشته بودم که انصافا آقای روحانی سخنران قهاری است و خوب می تواند برای مخاطب سخن بگوید.

نویسنده مطرح توجه کنند که ارایه ادله یک سخنران در اطباق با واقعیات میتواند یک سخنران را دارای نفوذ در کلام کند و یا نکند . اگر ادله ان هم بطور فاحش با واقعیات منطبق نباشند تاثیرگذاری را در پی نخواهد داشت . به عبارت دیگر مشک ان است که خود ببوید نه انکه عطار بگوید .سخنان رییس جمهور محترم برای بنده هیچگاه و به هیچ شکلی اثر قانع کننده نداشته است .
سید علی
United States
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۳:۱۱
امیدوارم روزی برسه که بگیم افتخار کشور ما توان اقتصادی بالای ماست.به قول مقام معظم رهبری:انقلاب اسلامی باید نشان دهد که می تواند مشکلات اقتصادی را حل کند.
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۳:۵۳
وباز هم اعتدال ...
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۵:۰۶
بسیار عالی بود دقیقا حرف دل تمامی دوست داران نظام بود
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۸:۰۱
و حتما کلا هم هیچ می شود
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۱۸:۰۱
من موندم این تیم مذاکره کننده با این افشاگری سیف دیگه چی داره بگه؟
۱۳۹۵/۰۲/۰۴ ۰۱:۴۸
جک ولطیفه...
مهدی
۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۲۳:۱۴
جناب رئیس جمهور :
- آیا هیچ هم جزء افتخارات و گشایشهای برجام است ؟
- شما روز اول وعده 100 روزه و 6 ماهه دادید ولی الان میگویید از برجام فقط 3 ماه گذشته و 30 سال نگذشته نکنه فکر میکنید ریاست جمهوری در ایران 30 ساله است ؟
- اگر قرار است 30 سال دیگر منتظر نتایج افتخارات برجام باشیم چرا شما تعهدات ایران را یک ماهه اجرا کردید خوب شما هم برنامه اجرای تعهدات ایران را 30 ساله قرار می دادید .
- آمریکایی ها دارند به تفسیر خودشان عمل میکنند و شما فقط سکوت میکنید و به منتقدان خورده میگیرید چرا کمی از غرور و غیرتی را که نام میبرید را در برابر آمریکایی که با بد عهدی و ناجوانمری تعهدات خودش را اجرا نمیکند بکار نمیبرید ؟
- چرا تهدیدشان نمیکنید که اگر تا 1 ماه آینده به تعهد خود عمل نکنند ایران شروع به نصب و راه اندازی مجدد سانتریفیوژها میکند ؟
- مگر رهبری نفرمود که در برابر نقض شما هم نقض کنید ؟ چرا فقط شاهد عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خودش است ؟
- این چطور دستاوری و افتخاری است که باید 30 سال بگذرد تا آثارش را ببینیم نکنه قراره نسل بعدی آثار برجام را مشاهده کند ؟
amir
۱۳۹۵/۰۲/۰۲ ۰۹:۳۵
شما هيچي نمي بيني چون نمي خواي ببيني!
سرور
۱۳۹۵/۰۲/۰۶ ۰۹:۲۳
مگر شما هیچی را می بینی!