دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ - 27 Sep 2021
 
۵
۱۷
پیام کنارگیری خرازی از دبیرکلی ندا چیست؟

خرازی چوب شکستن خط قرمز رئیس دولت اصلاحات را خورد/ تندروها همچنان سکان دار جبهه اصلاحات

پایان امیدها به قدرت گرفتن قرائت معتدل از اصلاح طلبی
دوشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۹
کد مطلب: 440513
صادق خرازی کدام خط قرمز های رئیس دولت اصلاحات را زیر پا گذاشته بود که مجبور به استعفا از دبیر کلی حزب تازه تاسیس خویش شد.
خرازی چوب شکستن خط قرمز رئیس دولت اصلاحات را خورد/ تندروها همچنان سکان دار جبهه اصلاحات
گروه سیاست جهان نيوز ـ صادق خرازی دیپلمات کهنه کار اصلاح طلب که روزگاری یکی از پایه های وزارت خارجه دوم خرداد بود، اینک با بی مهری بی سابقه اصلاح طلبان تندرو روبه رو شده است. حساسیت ها به صادق خرازی از زمان تصمیم وی به راه اندازی یک حزب اصلاح طلب آغاز شد.

پیش از این سابقه نداشت چنین حجمی از تخریب سیاسی و شخصیتی از سوی جبهه اصلاحات علیه صادق خرازی صورت گیرد. اما صادق خرازی برای تشکیل حزب "ندای ایرانیان" به سراغ چهره های مشهور جریان اصلاحات نرفت، بلکه ترجیح داد به سراغ جوان ترها و نسل دوم اصلاح طلبان برود.

این در حالی است که او هم اکنون نیز توان و وزن سیاسی آن را دارد که جمعی از اصلاح طلبان نسل اول و به اصطلاح بزرگتر را با خود همراه سازد، ولی ترجیح داد جوانان اصلاح طلب عمدتا مشارکتی را پیرامون خود جمع کند. جوانانی که اسامی آنان در سپهر سیاسی ایران چندان آشنا نیست، که اگر از وابستگی فامیلی برخی از آنان با تعدادی از شخصیت های دوم خردادی بگذریم، باید گفت آنان شاخه کوچک جدا شده ای از قدیمی های مشارکت هستند.

برهمین اساس نیز شاید "ندا" در نگاه اول نمی توانست احساس خطر عمیقی را در میان رقبای اصلاح طلب خویش برانگیزد، اما از همان روزهای اول طیفی از اصلاح طلبان روی خوشی به خرازی نشان ندادند. ابتدا برخی از اعضای مشارکت و مجاهدین چنین برخوردهایی داشتند و در ادامه برخی از چهره های منتسب به کارگزاران نیز با آنان هم صدا شدند.

طیف یاد شده از اصلاح طلبان تندرو که در ابتدا بیان می کردند حاضر به همبازی شدن با حزب نو ظهور "ندا" نیستند، بعدا مطرح کردند که حتی قصد به رسمیت شناختن "ندا" در جبهه اصلاحات را هم ندارند. اما پس از چند ماه با دیده شدن نخستین علائم از شروع صحبت های افشاگرانه وی و اعلام برائت هایی که از برخی چهره های اصلاح طلب که سر در آخور اجانب دارند، داشت هجمه بی سابقه ای علیه وی آغاز گشت.

اکنون که پس از این هجمه ها ناگهان خبر آمد که صادق خرازی قصد دارد از دبیر کلی حزب ندا کنار برود، برخی در جبهه اصلاحات می گویند او از ادامه روندی که منجر به افشاگری ها و در نتیجه درگیری با طیف تندروی جریان اصلاحات شده بود پرهیز کرده است، برخی دیگر نیز معتقد هستند که خرازی به دنبال حفظ ندا با کمتر کردن حاشیه هاست، البته تقاضای استعفای خرازی دارای نکات و پیام های قابل تامل دیگری نیز است.

*هزینه های عبور از خط قرمزهای آقای رئیس

در هفته های اول تاسیس حزب «ندا» خبری در رسانه ها منتشر شد که نشان می داد بین خرازی و رئیس جمهور دولت اصلاحات دیداری صورت گرفته است. گویا مهمترین بخش از صحبت های دیدار یاد شده را تذکرات تلویحی تشکیل می داد که خاتمی در خصوص لزوم ادامه مشی اصلاح طلبی به خرازی و حزب تازه تاسیس وی «ندا» داده بود.

به اعتقاد ناظرین سیاسی پس از این دیدار بود که نقد کارنامه گذشته اصلاحات از سوی نزدیکان رئیس دولت هفتم و هشتم به عنوان خط قرمز برای خرازی و اطرافیان وی تعیین شد، چرا که نام بردن از افرادی که در جناح اصلاح طلب، گِرا به دشمن داده اند هم نقد اصلاحات محسوب می شود.

بر همین اساس گفتگوی خرازی با هفته نامه مثلث که طی آن تهدید کرده بود، اسامی خائنین به کشور را رسانه ای می کند، عبور خرازی از خط قرمزهای مد نظر رئیس دولت اصلاحات محسوب می شد و واکنش طیف تندروی اصلاحات را بدنبال داشت.

از سویی مرد عباشکلاتی از خرازی خواسته بود زمینه بازگشت اعتماد نظام و نفوذ دوباره اصلاح طلبان در بدنه مجموعه های کشور را فراهم کند، نه اینکه خود سبب افشای کارنامه گذشته برخی از چهره های اصلاح طلب نزدیک به دشمن و حساسیت دوباره نظام به جریان اصلاحات شود. خطایی که انجام داد و اکنون هزینه آن را پرداخت می کند.

*تندروها همچنان سکان دار جبهه اصلاحات اند

فشار سنگین تندروهای اصلاحات به خرازی که این روزها منجر به استعفای وی شده، نشان داد که همچنان در جریان اصلاحات این طیف تندور – مشارکت، مجاهدین و کارگزارن- هستند که تاثیر گذارند. به تعبیر دیگر دامنه و حدود جناح اصلاحات همچنان با تحرکات طیف تندرو تنظیم می شود.

داستان استعفای صادق خرازی نشان داد که جبهه اصلاحات همچنان حتی معتدلین درون گفتمانی خود را نیز تحمل نمی کند و روند حرکت رو به افراط این جناح سیر صعودی دارد. به نظر می رسد که صادق خرازی تلاش کرد با نقد - هرچند بسیار کمرنگ - گذشته اصلاحات و ارائه قرائتی معتدل تر، راه جدیدی برای اصلاحات جهت بازگشت به درون چهارچوب های نظام تعریف کند، با این وجود حتی همین قرائت نصفه و نیمه نیز در جبهه اصلاحات پذیرفته نشد.

این مسأله به خوبی نشان می دهد که برخلاف ادعای این روزهای تعداد بیشماری از چهره های اصلاح طلب که از بنای خویش برای تعامل با نظام سخن می گویند، این طیف علیرغم میل فزاینده برای بازگشت به قدرت و سهم گرفتن از نظام، حاضر به اعمال حداقل تغییرات لازم برای قرار گرفتن در چهارچوب نظام و دوری کردن از تندروی های گذشته نیستند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


صمد
اصلاح طلب خوب، کسیه که بند رو آب نده! به خیانت رفقای خودش هم کار نداشته باشه!
صادق خان!
دفعه آخرت باشه!
بماند...
پدرخوانده های اصلاحات نشون دادن که نمیخوان ظرفیت جدید به جز خودشون وجد داشته باشه.

ماخیلی کوتاه اومدیم، اما آقایون...

آقای خرازی!
توی این مدت که ا هم بودیم، اخلاق سیاسی رو به عینه در شما دیدم.
قبل از آشنایی با شما و بر اثر رفتارهایی که از آقایون دیده بودم، فکر میکردم این حرفها افسانه ست. ممنون که باعث شدید طرز فکرم عوض بشه.
آقایون نتیجه ش رو میبینن...
جواد
کسانی که شعار ازادی بیان میدانند " تحمل یک نقد از درون حزب خود را هم ندارند .. .
اینا به خودشون هم رحم نمیکنن...
پیامش روشنه. اگه حرف راست رو بگی از دم تیغ اصلاحات جان بدر نمیبری.
United States
نگران حال خرازی نباشین ایشون نیازی به دلسوزی شما ندارن
سیاح
Iran, Islamic Republic of
جناب خرازی ، لیست داخل جیبت را افشاء کن که مردم بیشتر قماش وطن فروش را بشناسد
لیست را با خودت نچرخان
برای رضای خدا و ادای دین به شهدا ، در آستانه انتخابات مقداری از خیانت افساد طلبان را افشاء کن
تا قشر خاکستری فریب دشمن پرستان را نخورند
حنيف
شرط ميبندم اين آقا صادق خان داره آماده ميشه برا رياست جموري آينده كه اينقدر تازگيها بلبل زبون شده و مواضع خاص اتخاذ ميكنه
Romania
در خیانت اصلاح طلبان شکی نیست ولی ایشون هم نباید انقدر دیر این مسئله را بیان میکردند
فالگوش
Iran, Islamic Republic of
این بابا قراره نقش اسب تروا رو بازی کنه!
United Kingdom
پیام ان تمامیت خواهی استبداد و دیکتاتوری درون حزبی است . اصلاح طلبان توان دیدن حزب رقیب را ندارند
احمدرضا
حتما حاج صادق میخواهد برای نمایندگی مجلس کاندیدا شود و از این طریق خودش را جلوی شورای نگهبان عزیز بکند تا رد صلاحیت نشود.
Iran, Islamic Republic of
خرازی تاوان دروغگوییهایش را می خورد .
همان دروغهای شاخداری که...و ... بدون سند با پشتوانه قوی که دارند می زنند. خرازی اگر راست می گوید که اسامی در جیب دارد چرا برای اثبات حرفهایش انها را رو نمی کند. اصلا اسامی را به دستگاه قضایی بدهد نه اینکه بگوید بموقعش انها را افشا می کنم. این حرف خرازی یعنی چیزی در چنته ندارد . وگرنه انکه حساب است از محاسبه چه باک است.
محمد
ممنون از شما آقای خرازی که با روشنگریهایت ما را هم روشن کردی تا ماجوانان اصلاح طلب چوب تندرویهای این جماعت افساد طلب را نخوریم .
Moldova, Republic of
صادق خان خودشیرنی بسه تو شیرین هستی..... با تخریب اصلاح طلبان هیچی نمی شی تو کی اصلاح طلب بودی ؟؟؟ تو فقط در یه مدت دیپلمات بودی تو که ...رو اصلاح طلب می دونی !!!!! خنده دار تر از این؟؟؟ ...و اصلاح؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
مشی خرازی در عرصه سیاست که در مصاحبه ها، نوشته ها و سایت منتسب به وی هویداست، دفاع از کلیت نظام، مقام معظم رهبری، سیاست های کلی نظام و نهادهای آن، با مشی اصلاح طلبی و دفاع از جریان اصلاحات بود. همین مشی وی را به بن بست رساند زیرا اولا جریان اصلاحات اسیر تندروهایی است که این مشی را نمی پذیرند و ثانیا نسبتی میان این اهداف و اصلاحات وجود ندارد
United States
اقا یانی که منکر ادعای اقای خرازی هستند میخواهند واقعیت راانکار نمایند مگرنمی بینند طیف وسیعی ازاین جماعت به خارج از کشور گریخته اند وجدانا اقایان در اروپا وامریکا مشغول خدمت به میهنند بیای ید تعصب راکنارگذاشته وبه این گروه سیاسی واقعگرایانه نگاه کنیم، حقایق مقابل چشمان ماست.