جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - 5 Mar 2021
 
۱۱
۱۸
به بهانه سالگر کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ در تهران

پاسخ قابل تأمل دیپلمات آمریکایی به یک سؤال؛ «چرا در آمریکا کودتا نمی‌شود؟»

چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۱
کد مطلب: 439536
یکی از مقام های وقت عراق در سال ۸۵ موضوعی را از نگروپونته نخستین سفیر امریکا در عراق نقل می کرد که اگر درست باشد بسیار درس اموز است.
پاسخ قابل تأمل دیپلمات آمریکایی به یک سؤال؛ «چرا در آمریکا کودتا نمی‌شود؟»
جهان نيوز ـ حسن عابدینی*: شبکه عرب زبان العالم اوایل دهه ۸۰ شمسی راه اندازی شد. همزمان با شروع جنگ امریکا که منجر به اشغال سرزمین عراق شد.

العالم در ان روزها در زمره رسانه های تصویری سرامددر عراق بود. زیر ساخت تلویزیون رژیم صدام از بین رفته بود و دریافت شبکه های ماهواره ای هم فراگیر نشده بود. در این دوره اما العالم هم روی ماهواره پخش می شد و هم از طریق انتن های زمینی رله. مخاطبان عراقی براحتی به شبکه العالم دسترسی داشتند.

کارشناسان و مقامهای عراقی روزانه اقدام به طرح دیدگاه هایشان از طریق آنتن العالم می کردند. هیات های عراقی که به ایران می امدند اغلب بازدید از شبکه العالم را در برنامه سفرشان می گنجاندند.در این دوره مدتى مسوولیت خبر العالم را بر عهده داشتم.

خاطرات جالبی از ان دوران هست که شنیدن برخی از ان ها شاید خالی از لطف نباشد. شنیدم زبان فارسی در برخی نشست های مهم سران عراق رایج بود. جلال طالبانی رییس جمهور وقت ،‌سید عبدالعزیز حکیم رییس فراکسیون اکثریت پارلمان و زلمای خلیل زاد سفیر افغانی تبار امریکا در بغداد هرسه فارسی می دانستند. پس بدون مترجم به فارسی با هم گفتگو می کردند.

یکی از مقام های وقت عراق در سال ۸۵ موضوعی را از نگروپونته نخستین سفیر امریکا در عراق نقل می کرد که اگر درست باشد بسیار درس اموز است.

نگرو پونته پس از پل برمرنخستین حاکم کاخ سفید در عراق - سکان فرماندهی سیاسی نیروهای امریکایی را به عنوان سفیر در بغداد به دست گرفت.

نگرو پونته در دهه ۸۰ در کسوت سفیر ایالات متحده در هندوراس به قدرتمندترین فرد پشت صحنه امریکای لاتین شهرت داشت. سازماندهی جوخه های ترور در این منطقه به او نسبت داده می شود.

عملیات ترور و انفجار خودروهای بمب گذاری شده پس از ورود او به عراق شعله ور شد اما کمتر کسی در این ارتباط دستگیر شد. زمانی که حدود ۱۸۰ هزار جنگجوی امریکایی در عراق مستقر بودند که با ایجاد مقرهای ایست و بازرسی دست کم در شهرها هر حرکتی را تحت نظر داشتند.

نگروپونته پس از مدتی از سوی رییس جمهور جورج بوش فراخوانده شد و در سمت کلیدی هدایت جامعه اطلاعاتی و امنیتی امریکا که از " سیا " تا " اف بی ای " را شامل می شود منصوب شد.

نگروپونته پیش از پایان ماموریتش با زبان مزاح به یکی از از رهبران سیاسی عراق گفته بود که ایا می دانی چرا در امریکا کودتا نمی شود؟

مقام عراقی پاسخ داده بود که دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد از توزیع قدرت تا دمکراسی ریشه دار و ... که نگروپونته بی درنگ می گوید : «زیرا امریکا در واشنگتن سفارت ندارد.»

نگرو پونته در زمره دیپلماتهای است که توامان مورد قبول‌ دموکرات‌ها و جمهوریخواهان‌ آمریکا است‌‌. ریچارد هولبروک‌، سفیر آمریکا در سازمان‌ ملل‌ در زمان‌ بیل‌ کلینتون می‌ گوید: جان‌ نگروپونته‌ دیپلمات‌ بسیار ظریفی‌ است‌ و متوجه‌ ابهام‌ و دوگانگی‌ می‌ شود.

هنری‌ کیسینجر، وزیر امور خارجه‌ اسبق‌ آمریکا نیز معتقد است نگروپونته‌ دیپلمات‌ صبور و ظریفی‌ است‌‌.

جان‌ نگروپونته‌ در سال‌ ۱۹۳۹ در لندن‌ به‌ دنیا آمد. او که از دانشگاه‌ ییل‌ فارغ‌‌التحصیل‌ شده‌ است‌‌ در اوایل‌ دهه ۱۹۶۰ به‌ عنوان‌ دیپلمات‌ شروع‌ به‌ کار کرد و هشت‌ سمت‌ در آسیا، اروپا و آمریکا داشته‌ است.

نگرو پونته با این پیشینه ،‌ قصد انتقال پیامی واقعی داشته یا صرفا مزاحی دیپلماتیک؟ دست کم ما ایرانیان البته سخن ولو مزاح گونه نگروپونته را ، با اعترافی که رییس جمهور اوباما همین چند روز پیش در باره نقش سفارت امریکا در کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ کرد ، جدی تلقی می کنیم.
* مجری ـ کارشناس سیما و کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حالا بعضی باز له له بزنن برای عادی سازی حضور آمریکا در کشور...
Iran, Islamic Republic of
چرا دشمنان با اینکه همه چیز رو آشکارا بیان می کنند بعضی از ما همچنان علاقه زیادی به آویزان شدن به دامان آنها را داریم؟
سیاح
Iran, Islamic Republic of
چرا علاقه به آمریکا دارند? چون در بین نخبگان و توده های متدین ایران جایگاهی ندارند با تکیه بر بیگانگان می خواهند در قدرت باقی بمانند !
تبلیغات بیگانگان برای آنها مهم است
رای کسانی که قبله گاه آنها آمریکاست را جذب می کنند
به نظرم دولت آمریکای امروز دیگر توان اداره کردن کشوربزرگ خود را نداردبهتراست سیاست مداران ما روی چگونگی تقسیم آمریکا به چندکشورمسقل برنامه ریزی کنند
منفی اشتب شد
حسن
Iran, Islamic Republic of
کاملاً با این نظر موافقم،به نظرم این کار تنها از عهدۀ معجزه هزاره سوم و مرد بهاریش بر می آید
بابا آمریکا میگه من دست از جنایت بر میدارم.
باید بهش اعتماد کنیم و دست برادری بدیم بهش.
دلیلی نداره دروغ بگه
Iran, Islamic Republic of
! فراموش شد
Germany
شما تا حالا تاریخ خوندی؟
ناشناس
United Kingdom
دلیلی نداره که راست بگه
Iran, Islamic Republic of
مرگ برسفارت دروغ ....
Iran, Islamic Republic of
رویای باز گشت استکبار به کشورمون، تعبیر نشدنی برای بزک کنندگان چهره آمریکا!
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر آمریکا
محمدرضا
باز هم آقایان از عادی سازی روابط با شیطان بزرگ حرف بزنن,
خدایا ما کی میخواهیم بفهمیم امام خمینی از شیطان بزرگ و روباه پیر چه می فرمودند...
اصلا سفارت آمریکا و انگلیس چه خیری در درازمدت برای انقلاب ما می تواند داشته باشد? فقط جاسوسی و خیانت و تفرقه
دوستان .چرا ما گذشته امریکا را عمدا فراموش کرده ایم ،از کودتا تا حمله نظامی به ایران (طبس)وده ها مورد دیگر.برادران عزیز هدف امریکا کمک به ایران نیست بلکه ایجاد تفرقه ونفوذ واز همه مهم تر استحاله نظام از درون است
بسمه تعالی
نفس انسان دشمن بزرگ است .
تا انسان نتواند این بت را بشکند هر جهادی هم بکند شیطانی است . اول باید با نفس مبارزه کرد.
حب النفس نداشته باشد. حب فرزند نباید موجب شود که اسلام را تضعیف نماید .
اسماعیلها باید فدای اسلام باشند تا دین زنده بماند . برخی قلوب جهود دارند همیشه انکار می کنند .
برخیها یک چیزهایی ادراک می کنند و کتاب می خوانند و تعقل می کنند اما چون باور نداشتند انکار می کنند .
همان طور که برای اثبات یه چیز دلیل می خواهند اگر بگویی نه باز هم دلیل می خواهد .
اگر شما نمی توانید قیامت را اثبات بکنی چرا انکار می کنید ؟!
حالا بگو نمی دانم .
امام خمینی (ره)
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر انگیس.
مرگ بر آمریکا.
محمد وطنزاد
شما چقدر ...که یه شوخی دیپلماتیک رو میخواین به دادگاه وصدور حکم قطعی تبدیل کنید...