کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بغداد، تهران را تهدید کرد

8 دی 1388 ساعت 12:06


وزارت محیط زیست عراق گلایه کرد که تهران به بغداد درباره ساخت مرکز هسته‌‌‌‌‌‌‌ای در نزدیکی مرز عراق اطلاعی نداده است.

نرمین عثمان وزیر محیط زیست عراق نیز نگرانی های خود را از ساخت تاسیسات هسته ای ایران به دلیل تاثیرات منفی آن بر محیط زیست عراق اعلام کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از شبکه الجزیره وی گفت: دولت عراق تماس هایی را با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته تا بتواند اطلاعات مورد نیاز از فعالیت های هسته ای ایران را دریافت کند. در صورتی که مشخص شود ایران قصد دارد تاسیسات هسته ای را در نزدیکی مرز عراق ایجاد کند ، وزارت محیط زیست عراق نیز برای مقابله با این فعالیت ها دست به تحرک گسترده بین المللی خواهد زد.

هم چنین یک مقام آگاه در وزارت محیط زیست عراق نیز اظهار کرد مقامات ایرانی نه از طریق وزارت امورخارجه ونه از طریق سفارت خود در بغداد به طرف عراقی درباره ساخت تاسیسات هسته ای در نزدیکی مرزهای مشترک دو کشور اطلاعی نداده است. در عین حال تهران خبرهای مربوط به ساخت تاسیسات هسته ای در نزدیکی مرزهای عراق را نیز رد نکرده است.

بنابراین گزارش ایران قصد دارد در فاصله 70 کیلومتری شهر بصره در جنوب عراق تاسیسات هسته ای ایجاد کند.

مقامات عراقی اعلام کردند تجهیزات اطلاع رسانی سریع را در نزدیکی مرزهای مشترک خود با ایران نصب کرده است تا تاثیرات اشعه های پیش بینی شده از تاسیسات هسته ای ایران را رصد کند. عراق چنین اقدامی را در بصره و بغداد نیز انجام داده است.

وزیر محیط زیست عراق اضافه کرد:در صورتی که مشخص شود میزان اشعه بیش از اندازه معینی است اقدامات فوری و جدی برای حفظ عراقی ها و محیط زیست اتخاذ خواهد شد. وزارت محیط زیست عراق به نوع اقدامات خود اشاره ای نکرد.

گفتنی است ایران پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد نیروگاه اتمی را در منطقه دارخوین واقع در جنوب غربی استان خوزستان ایجاد کند.

براساس قوانین و مقررات بین المللی، ایران برای راه اندازی تاسیسات و نیروگاه های هسته ای تنها ملزم به همکاری و اطلاع رسانی در چارچوب قوانین با آژانس بین المللی انرژی اتمی است و الزامی برای دخالت های عراق در این روند وجود ندارد.


کد مطلب: 85777

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/analysis/85777/بغداد-تهران-تهدید

جهان نيوز
  http://www.jahannews.com