چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 21 Apr 2021
 
۰

انقراض در کمین 105 گونه جانوری خزر

دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
کد مطلب: 497231
مدیرکل زیست بوم های دریایی سازمان محیط زسیت کشور گفت:طبق این گزارشات حدود 105 گونه موجود در معرض خطر، در دریاهای کشور گزارش شده و عمدتا پستانداران، پرندگان و خزندگان هستند.
به گزارش جهان به نقل از میزان، داوود میرشکار مدیرکل زیست بوم های دریایی سازمان محیط زسیت کشور با اشاره به لیست سرخ IUCN، درباره گونه های در خطر انقراض دریایی کشورگفت: طبق این گزارشات حدود 105 گونه موجود در معرض خطر، در دریاهای کشورمان گزارش شده و عمدتا پستانداران، پرندگان و خزندگان هستند.
 
وی در خصوص دلایل کاهش اینگونه ها، به ورود آلاینده و پسماند اشاره کرد و افزود: در هر نقطه از کره زمین که آلاینده ای تولید شود در انتها توسط نزولات آسمانی یا رودخانه ها، به دریاها سرریز می شود.
 
میرشکار کاهش مواد غذایی و برداشت بیش از حد ذخایر و تغییر اقلیم و زیستگاه های آبی کشورمان را موجب خطر انقراض دانست و گفت: زیستگاه آب سنگ های مرجانی و جنگل های حرا دو زیستگاه پر تولید کشور هستند و خلیج ها، مصب ها و هورها بعنوان تولید کل دریاها در کشورمان وجود دارد.

وی ادامه داد: رفته رفته آب های کشورمان گرم تر شده و دما از رنج تحمل زیستگاه ها بالاتر می رود و در این شرایط، آسیب پذیری مرجان ها را شاهد هستیم و ورود گونه های غیر بومی نیز از عمده ترین مشکلات زیستگاه های آبی ما است.

میرشکار همچنین با اشاره به لزوم دفاع از گونه های دریایی اظهار کرد: در خصوص دریای خزر تحت کنوانسیون تهران و در خلیح فارس و دریای عمان، کنوانسیون کویت را داریم که کشورها ملزم به اجرای پروتکل ها خواهند شد.

وی افزود: فعالیت ها معطوف به یک کشور نیست و موضوعات منطقه ای است؛ هم اینک در کنوانسیون کویت پروتکلی با عنوان تنوع زیستی داریم که پذیرفته و اقدامات لازم الاجرا شدن آن در حال طی شدن است و در مورد کنوانسیون تهران نیز پروتکل تنوع زیستی دیده، ولی امضا نشده.»
همچنین امیر صیادشیرازی، از مسئولان پروژه حفاظت از فوک خزری در مصاحبه با این برنامه اظهار کرد: «دریاچه خزر محیطی محاصره شده توسط 5 کشور است و کشورهای همسایه دریاچه خزر نیز مهم بوده و طی مطالعات صورت گرفته، بالاترین آمار آلوده سازی دریاچه خزر توسط کشورهای دیگر مبتنی بر پالایش نفت و گاز است.

مدیرکل زیست بوم های دریایی در خصوص گونه در معرض انقراض فوک خزری که امروز به کمتر از 100 قلاده رسیده گفت :این موجود در راس هرم غذایی اکوسیستم خزر قرار دارد و انقراضِ آن نشان دهنده آمار نگران کننده است که حتی مواد رادیواکتیو در بدن این جانور دیده شده.
 
وی  با اشاره به تضعیف سیستم ایمنی بدن و تولید مثل این جانور افزود:این موجودات هر سال یک بچه بدنیا می آوردند ولی امروز شاهد هستیم که آمار تولید مثل فوک های خزری بسیار کمتر شده.»

میر شکار  خاطرنشان کرد: راهی جز همکاری این 5 کشور نیست؛ خاصه آلاینده ها که بزرگ ترین مشکل دریاچه خزر است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *