سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - 23 Oct 2018
 
۰

اعلام آمادگی ایران برای پیوستن به فریز نفتی

جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۰
مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت با اشاره به این که صادرات نفت و میعانات ایران به ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده گفت رقم مورد نظر وزیر نفت برای تولید نفت ایران جهت پیوستن به طرح فریز نفتی ۴.۲ میلیون بشکه در روز است که حاصل شده است.
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، محسن قمصری در حاشیه دومین روز برگزاری نمایشگاه بین المللی نفت ایران در نشستی خبری اظهار داشت: هیچ یک از قراردادهای نفتی پس از برجام تک محموله‌ای نیست با این حال شرکت‌های خریدار تا حصول اطمینان کامل از امکان خرید نفت در بلند مدت از ایران، در ابتدا خرید خود را به صورت تک محموله‌ای آغاز کردند که تاکنون مشکل خاصی وجود نداشته است.
وی افزود: خریداران اروپایی هم خرید خود را با نفت کش های غیر ایرانی انجام می‌دهند و مشکل بیمه آنها تقریبا حل شده است.
مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: اکثر نفت کش های داخلی ما به آسیا نفت صادر می‌کنند و ظرفیت صادرات نفت به اروپا را نداریم، البته ترکیه نیز با نفت‌کش‌های ایرانی نفت خریداری می‌کند.
وی ادامه داد: چند محموله ذخیره میعانات گازی در کشور داریم، اما ذخیره نفت خام نداریم و این طبیعی است که وقتی صادرات ما از یک میلیون بشکه به دو میلیون بشکه در روز می‌رسد نفت‌کش‌های داخلی توان صادرات این حجم را نداشته باشند.
قمصری اذعان داشت: در حال حاضر صادرات نفت خام کشور به دو میلیون بشکه و صادرات معیانات گازی به 500 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده است.
وی افزود: ایران مشکلی در فروش میعانات گازی خود ندارد و مصرف میعانات به طور کلی در دنیا محدود است البته این امر طبیعی است که اگر کیفیت میعانات گازی خود را افزایش دهیم صادرات ما نیز بهبود پیدا می‌کند.
قمصری خاطرنشان کرد: قبل از تحریم نیز صادرات میعانات گازی ما 500 هزار بشکه بوده و الان نیز همین میزان را صادر می‌کنیم و این با وجود این است که شرکت‌های بزرگ هنوز از ما میعانات خریداری نمی‌کنند.
این مقام مسئول در خصوص طرح فریز نفتی گفت: درمحاسبات اوپک صادرات نفت به همراه میعانات حساب می‌شود که ما در حال حاضر به رقم دو و نیم میلیون بشکه در روز در این زمینه رسیده‌ایم.
وی افزود: در بحث افزایش صادرات هم موضوع افزایش تولید مطرح می‌شود و هم پیدا کردن بازار؛ اگرچه از نظر تولید امیدواریم تا آن زمان به میزان پیش از تحریم برسیم اما بحث عمده پیدا کردن بازار برای فروش نفت خام است که به دلیل بالا بودن رقابت در بازار رسیدن به این موضوع دشوار است.
وی با بیان اینکه در صورتی که تولید نفت خام به میزان پیش از تحریم برسد، ایران می‌تواند راجع به پیوستن به طرح فیریز نفتی فکر کند‌، گفت: تا آن زمان باید صادرات نفت خام خود را به دو و نیم میلیون بشکه در روز برسانیم که با توجه به اینکه مصر ف داخلی ما 1.7 میلیون بشکه در روز است‌، عدد 4.2 میلیون بشکه مورد نظر وزیر نفت حاصل شده و می‌توانیم توافق برای فریز نفتی را اجرا کنیم.
وی همچنین با تاکید بر اینکه ایران برای پیدا کردن بازار فروش نفت تخفیف نداده است‌، گفت: اگر این کار را کنیم بازار به هم می‌ریزد.
وی درباره سیاست‌های وزارت نفت برای پیدا کردن مشتری برای نفت خام خود عنوان کرد: با توجه به عملکرد خوب شرکت ملی نفت‌، بازار به ما اعتماد داشته و بسیاری از پالایشگاه‌ها می‌خواهند با ما قرارداد امضا کنند چرا که نشان داده‌ایم تغییرات در سیاست‌های داخلی کشور تاثیری در قراردادها و استراتژی ما ندارد و همین ثبات سیاست اعتماد نسبت به ایران را در بازار افزایش داده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه تولید نفت خام معمولا سالانه 13 هزار بشکه افت پیدا می‌کند‌، خاطر نشان کرد: در بحث افزایش تولید از یک طرف تمرکز ما روی متوقف کردن افت تولید بوده و از سوی دیگر می‌خواهیم تولید را از میادین نفتی به ویژه غرب کارون افز ایش دهیم.
وی همچنین در ادامه درباره اینکه عمدتا مقصد گازوئیل ایران به کشورهای آفریقایی است گفت: البته ما فرآوردهها را به شرکت می‌فروشیم نه به مقصد و بیشتر صادرات گازوئیل ما به کشورهای آفریقایی به طور کلی صورت گرفته و بخشی از آن نیز در خلیج فارس مصرف می‌شود.
وی با اشاره به اینکه صادرات دریایی امسال نسبت به ابتدای سال افزایش پیدا می‌کند،‌ گفت: در حال حاضر 1400 تن ماهانه نفت کوره و نفت گاز و 130 هزار تن ال پی جی صادر می‌کنیم.
وی همچنین درباره واردات بنزین به کشور عنوان کرد:امسال به طور میانگین روزانه 12 میلیون لیتر بنزین به کشور وارد کرده‌ایم که عمدتا از پالایشگاه‌های آسیایی صورت گرفته است. و عمده واردات بنزین ما از همان شرکت‌هایی است که پیش از تحریم‌ها از آنها خرید داشته‌ایم.
قمصری درخصوص تهاتر بنزین و گازوئیل با شرکت ویتل نیز گفت: ما با این شرکت تهاتر نمی‌کنیم بلکه آنها از ما نفت کوره و گازوئیل می‌خرند و به ما بنزین می‌فروشند و گاه مبلغ این خرید و فروش با یکدیگر تسویه می‌شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر ایران روزانه 400 هزار تن صادرات گازوئیل دارد، گفت: بنزین شمال کیفیت بنزین جنوب را نداشته و بنابراین ما از شمال کشور بنزین وارد نمی‌کنیم و از سوی دیگر در جنوب نیز به صورت کامل بنزین مصرف می‌شود.
 
کد مطلب: 489521
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *